Brieven uit Utrecht. Ingezonden. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Burgerl. Stand der gemeente Barsinger horn VIII. De Ameiikanen spreken waaiheid, ah zeseggen: Tijd is geld.- Wegens gebrek aan lijd kon ik deze weck mijn feuilleton niet beginnen. Toch moet ik een oogenblik met U keuvelen en breng U daar om in mijn prachtig bloementuintje, waar wij een kop koffij zullen drinken, een lekker theerandje gebruiken uit de wereldberoemde bakkerij, van den Heer Rennes, Mariaplaats te Utrecht, het roode hert genaamd, en onze geschiedenis over Utrecht zullen vervolgen.- Altijd ben ik van gedachte ge weest, dat om mooie en prachtige bloemen te krijgen, men in Haarlem en omstreken moest wezen.— Dit is een leugen. De Heer de Jongh van Arkel ui' Bussuro heeft dit jaar zijn naam vereeuwigd en beroemd gemaakt. Tegen geringe betaling heeft hij te Utrecht en te Bussum allerlei prachtige bloemen in den handel gebracht, die met haar soort in Nederland kunnen wedijveren.- 't Is bekend, dal 't Gooiland bijzonder geschikt is, om bloemen voort te brengen.- Zijne royale en flinke bediening, doen hem ieders achting waardig zijn.— Zijne bij'ondere studie en zorgvuldige behandeling geven hem een zoo bijzonder grooteD omzet, dat hij zijn personeel en zaak zal moeten uitbreiden en vergrooten. Ckk heeft onze beminde Koningin op 't Huis ten Bosch menige plant en Z. K. H. Prins Hrndr.k moet ook vele prachtige exemplaren op Soestdijk uil 't Gooi land hebben.- Wij kunnen cene kennismaking op Bussum zeer aanbevelen en de vele familiin, uit Amsterdam en elders, die te Hilversum den zomer passeeren, bevelen den bloemtuin van de Jongh Van Arkel Ie Bussum zeer aan.— De feesten zijn geëindigd— ds lombard is over bevolkt— vele liggen krom— en toch de kermis alhier belooft zooveel en zoo schitterend te zullen worden, als ooit een jaar dc kermis vereerd zal zija geweest.— 'l Schijnt dal alle kermisziekte naar hier is overgeslagen. Enfin komen die tijden dan komen die plagen.- En wij zeggen basta- punt.— Over onze regeeiing zullen we niet spreken- de treurige toestand in ons land doet ons pijnlijk aan-en de minister ziekte, schijnt epidemisch te zijn.— Zou men o- k niet op 't Binnen— en Buitenhof in den Haag bordjes moeten hangen, met: Besmettelijke ziekte Roodvonk of Mazelen.- 't Beste middel was, dat het Z d. moge behagen in de verschillende groote bladen, eene oproeping te doen van sollicitanten naar de vacerende be trekking van Ministers tegen f 9000 'sjaars ge rekend, doch geen pensioen. Dat het vergelijkend examen zal plaats hebben in 't openbaar en door de leden der 2e Kamer zal worden afgenomen.- Altijd zullen er liefhebbers zijn en wie weet, hoe goed deze proef zoude afloopen. Voor veldwachter neemt men wel examen af, waarom dan niet voor Ministers.- Zou ons Uiltje hierop geen kommc- taren kannen vinden. Dat de Redactie toch Uiltje dit exemplaar toezende.- 't Is vreemd maar komt in N. of Z. Holland- Zeeland of Utrecht, allen ver langen dat Heemskerk toch mo-e heengaan, en dat wij van hem verlost mogen worden.— Ik weet riet msar ik ben geen v.rietid van Heemskerk en ik geloof dat Uil in alles geen ongelijk heeft in 't geen hij zegt. Maar wie dan, hoor ik zeggen- 't zal altijd wat wezen.- Er wonen in ons land, genoeg bekwame en edele mannen— mannen met een hart op de rechte plaats, mannen, die den Koning en 't Vaderland lief hebben- mannen die niet om de eer noch om geld werken, maar uit belangstelling het land willen dienen- mannen in één woord die trouw en eerlijk zijn en de gods dienst boven alles stellen, zonder gemaakte huiche larij of schijnheilige vroomheid. Wij zouden hiervan veel meer kunnen zeggen, doch ouzo meening is genoeg Gekend, wat wij verlangen is: le. meer macht aan onzen wettigen Koning- 2c. verandering van de grondwet— 3e. een minister voor den Land bouw- 4e. eene betere wet op 't lager onderwijs- 5 betere bezoldiging van onderwijzers en stads provinciale en rijksambtenaren, 6e. beperking op liet fabriceeren van jenever- en 't uitreiken van patenten aan besteedslers en verhuurkantoren van dienstmeisjes en 7e. strenge bepalingen tegen alle verlotingen, bons— verdeelingso.aatsc.1appij en, staatsloterijen enz. enz.- onder welke bepalingen ook.- De doodstraf- brandmerken, peeselen, te pronk staan enz. enz. moest ingevoerd worden en ten streng ste uitgevoerd, opdat ons land spoedig gezuiverd mag zijn van alle internationalen, republikeinen en oproermakers. Het kwaad schuilt niet bij hel volk, neenonze boeren, arbeiders, werklieden, en ambachtslieden zijn brave Nedeilanders, doch wij hebben enkele kale uiijnheeren, die hun vernuft en verstand gebruiken om 't volk op te hitsen en door drogredenen le verschalken, omdat zij niet aan 'I bestuur kunnen komen of niet genoeg geeerd of ontzien worden of in hun oog verongelijkt zijn. Altijd heb ik gedacht, dat het onze liberal-n en modernen waren, maar gelukkig h b ik mogen ondervinden, dat zij hel niet zijn.- 't Is een heel andere kliek, die de beroerde narigheden in ons land brengt. Doch genoeg voor deze keer- 'i gcei. ik dien te zeggen, is dat bij de deftige doop plechtigheid van den deideu prins ven ied te Neuwied, de prachtige bijbel weder gebruikt is, die hier in de Utrechtsche zilver fabriek gemaakt ismen weet dat dit kostbare geschenk, de Re minde dochter van onzen Door!achtigeti Prins Fre- derik, door het NrderUndsche Volk is aangeboden bij gelegenheid van II. D. hucelijk. De Keizer van Duitschland, wiens oog hierop nu bijzonder was gevestigd, bezag het titelblad en sprak zeer vleijende woorden voor 't Nederlandse he V alk, dat in alles zoo toonde gehecht te zijn aan zijn Oranje Huis.- Deze week heeft ook H. M. de Koningin doorslaande bewijzen gegeven, dat II. D. zeer gevoelig is voor de bewijzen van ach'iiig en liefde welke inen HM. getoond beeft, bij haar jongsten verjaardag. Iemand alhier kreeg een zeer vereerei.d schrijven van wege II. M. ook mij is een antwoord geworden van II. M., doch hierover later.— Het betrof twee oude penningen, die hier door de mol len boven den grond gebracht en door een arbeider gevonden zijn.— Wetende, dat II. M. belang stelt i:a alle oudheidkunde, had ik die beleefd H. D. ter iiizage gezonden, en kr.-eg daaromtrent een hoogst vereerend uitvoerig schrijven. Dat men hier onze beminde Koningin lief heeft, kan verzekeren Uw Correspondente. W. 9 Julij 1876. P. v. O. IngKZONDKS. Do Redactie vereeni<*t zich niet altijd met do ge voelens der inzenders van geplaatste stukkeu. Dezer dagen ontstond verschil tusschen aannemer» en aanbesteders (het geui. best.) a'hier in betrek king tot de d e m p i n g van In t water tusschen de hooge en lage zijde c. a. werkzaamheden, vóór de aanbesteding schijnt bepaaldelijk uitgemaakt te zijn, dat het water afgedamt, daarna drooggemaakt, de slappe grond en modder daaruit verwijderd, de fundering voor het riool en daarna het riool zelve aangelegd werd, om daarna met de demping met goed zuiver zand enz. enz. te besluiten, de legen woordigr aannemers begonnen onmiddelijk met de demping tot met de tegenwoordige waterstand en dus in strijd met het bovenstaande, al zeer spoedig werden dit de concurrenten te Schagen gewaar die daarover dadelijk rekLineerden op grond dat zij dat werk, op deze wijze veel goedkoü- p e r hadden kunnen aannemen, maar het hun be paald verboden «as, het gevolg hiervan was, dat door het gem. bestuur werd gelast het werk te staken tot dat de kwestie zou zijn opgelost door den gem. architect te Alkmaar die als architect met de werkzaamheden bovengen, door het gem. bestuur belast is. De aannemers staakten het werk niet en ver volgden de demping op hunne wijze en naar men zegt is dit door gezegden architect goedgekeurd, althans het werk wordt vervolgd. Wij kuuiien na tuurlijk niet treden iade vraag welke wijze van werken in deze voor de gemeente de beste is, dit moet geheel aan den architect die met de uitvoering daarvan heiast i«, overgelaten worden, alleen verme nen wij dalwanneer eenig werk aanbesteed is naar re:> vooraf vastgesteld bestek, dal door alle auto riteiten vooraf moet zijn goedgekeurd, noch de aan nemers, noch de architect, noch hel gemeente be stuur, eenige wijziging in dat bestek vermag te maken en vooial niet wanneer deze wijziging de gemeente fir.antieru benadeelt. Wij zien met belangstelling den afloop van deze kwestie te pemoet; terwijl van bevoorrechting van peisouen of benadeeling der gemeente kas toch geen spiake kan zijn. Door Burgemeester en Wethouders onzer gemeente werd in de maand April I. 1. aanbesteed de demping en de riolering van de gracht tusschen de Hoog— en Lage zijdeten einde zekerheid te hebben dat genoemd werk tenvolle aan de eisscheu zou beantwoorden werd door het Bestuur relatien aangeknoopt met deu heer du Croix Architect der stad Alkmaar onder wiens leiJing aldaar twee wer ken van gelijke strekking waren tot stand gebragt, de aanbesteding is dan ook gehouden geheel vol gens bestek en teekening van genoemden heer: de aannemer van het werk schijnt echter andere iu- zichten te hebben en Het ons een zeer vireenvou digste wijze van werken zien, immers: Art. 4. alinia 2. zegt. Als vorens met de aanvullingen te beginnen, moet de modder uitgebaggerd, de diepe gedeelten worden aangevuld, eu de liooger liggende gedeelten worden uitgegraven tot den onderkant der fundering van het hoofdriool. Alinea 3. De aanvulling moet geschieden met lagen niet hooger dan 0.30 meter. Voor het maken der riolen en verdere werken moeten de noodige afdam m ingen worden gesteld, minstens zes meter van afde nieuw te maken wal- muur, deze ruimte gedurende de uilvoering en ook des nachts droog te houden. At. 12. Ali nea 4. Na de slooping der walmuren moet de grond zooveel noodig worden gestut, alinea 8. Bij den aanleg der funderingen of metselwerken, zoo ook bij het tloopen der walrou*en en verdere muurwer ken, zal de afgedamde ruimte, waarin gesloopt of gewerkt moet worden, worden drooggemalen en gehouden tot zoo lang het bestuur zulks noodig oordeeltna de daarstrlling deze op aan te wijzen diepte op te ruimen. liet valt te duidelijk in 't oog dat de aannemer ■nel voorbijziening van zijn bestek handelt en de zaak inrigt op een betere wijze dan hst bestek van den heer dn Croix aangeeft, want dat de man daarmede beoogt eigen profijt, valt van een fatsoen lijk aannemer niet te gelooven, die lui stellen te veel prijs op hun reputatie, ik ver'rouw dan ook dal de uitwinning door die wijze van werken ver kregen, bepaald door dien heer aan de gemeentekas zal w orden terug geschonken. Hoogst zonderling komt ons de houding van den heer du Croix voor, dat ZEd. na dat het hem gebleken was dat van zijn bestek geen nota werd genomen het gemaakte on veranderd Het, wat zeg ik, rr cich, over het geheele werk, ten volle mede vereenigde, dit geeft ons regt tot verschillende beschouwingen; hel bestek van ZE<I. is itnmrrs of een prul, of het is goed, wij worden dus een van beiden, of genoodzaakt nog al beteekenend noodelooze ui'gaveri te betalen, of wij worden bij den neus genomen; de opzichter kan in deze niet aansprakelijk gesteld worden, hoe'n fatsoenlijk jongroensch overigens, is hij te veel re- cruut in 't vak, om tegenover den uitvoerder, een veteraan in 't werk, gesteld te worden, dit moest en kon de architect weten. Welligt vraagt men mij of dit werk niet onder controle staat van ons bestuur, eilieve als men zoo iets figuudijk konde doen dan werJ het werk ongetwijfeld in optiina forma uit gevoerd, want ambitieus is onze burgervader genoeg, en als figuur beteekent hij niet weinig, maar helaas wat voert men uit met een figuur, ik voor mij geloof dat de opzending dezer regelen bij een be voegd Collegie meer zullen uitwerken. K. K. KWIK. VVat vordert het dempen van de Laag- zijde goed; over eenige dagen zal Vau het water niets meer te zien zijn. KWAK. Ja Kwik: maar wat vordert hier alles goed .- het bestraten en verlichten van de Nieuwe Laagzijde; uitbreiding van het onderwijzers personee op de openbare school en van de localen het amo- veeren van de privaten op de slooten zien wij bin nen korten tijd te gemoet. KWIK. Daar vertel je me iets nieuws: ik dacht niet dit daar veel kans op was. KWAK. Wel zeker Kwik: nu de Raad een werk in het leven heeft geroepen dat betrekkelijk van weinig nut is, en hoofdzakelijk tot verfraaijing vau de plaats dient en ten gerieve van de bewoners van de Hoog— en Laagzijde, nu kan het niet anders of onze vertegenwoordigers zullen niet blind zijn voor het geen waarlijk ten algeineene nutte van de plaats is. KWIK. Als dat gebeurt Kwak, dan hang ik de vlag uit. Volgens de Amst. Courant blijkt uit de in De. cetnber 1875 gehouden eerste hoofdbestuurs ver gadering van de Noor d-H ollandsche ver. eeniging tot afwering van hpidemi sche ziekten (gen. het witte kruis) dat reed® elf afdeel ingen daarvan bestaan, Hilversum de oudste en Zandvoort de jongste dochter, die vereeuiging 637 leden, 62 donateurs en 18 dona trices telde, Dr. Allebé secretaris en de Hr. M. A. Perk penningmeester is, of Schagen daaronder begrepen is of dat die afdeeling, waarvan d.d. 4 Augustus 1875 een bestuur benoemd werd met den burgemeester als voorzitter aan het hoofd, doch sinds dien tijd geen enkel be wijs van leven gaf of dat die afdeeling, zeggen wij, bij de geboorte reeds is gesmoord? wij weten het niet en het blijkt eveumin uit de Hel- dersche en N. Dieper courant van 7 dezer, die dat bericht overnam. Iugeschrrven van 26 Junij tot 10 Julij 1876. GEBOREN 28 Junij Betje, dochte. van Jan Rood en Antje Hoogeboom. 29 dito Marijtje dochter van Jacob Doekes en Antje Roos. 30 dito Bregtje dochter vau Jan Levendig en Trijntje Nomes. 6 Ju lij Dirk zoon van Jau Lodder en Margaretha Ma ria van l.uenen. ONDERTROUWD 29 Juuij Willem Swager oud 20 jaar te Haringcarspel en Trijntje Schotvanger oud 24 jaar te st Maarten. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 25 Junij Jantje Berkhouwer oud 68 jaa echtgenoot van Leendert Levendig 2 Ju lij Jan Meereboer oud 40 jaar echtgenoot «au Maartje Veldman 1 Julij Neeltje Agenant oud 29 jaar. 3 Julij Willem Brorrseu oud 3 jaar kind vau Jan Ijroersen en van Neeltje Groot. Iugeschicven van 411 Julij 1876. GEBOREN Geenc.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2