Gemengde berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn .het dan: Christelijke lecluur van II. J. Koebrug- ge te Dordrecht. Van deze le Serie zijn twee werkjes verschenen, alsGod is een msn der we duwen en een vader der weezen, en een kind van vele gebeden.— De Heer Koebragge te Dordt. herft begrepen, wat de jeugd hebben moet. Wij zeggen hem dank en bevelen zijne uitgave bijzonder ast». Zijne boekjes zijn echt kinderlijk geschreven— zij vormen het jeudig gemoed lot eerbeid aan God, tot liefde voor den naasten, tot gehoorzaamheid nan ouder? ru onderwijzers. De taak der Christelijke opvoeding is zoo schoon, zoo heerlijk, den jeugdi gen burger tot Christenmensch op te voeden. Wij «eggen niet te veil, als wij beweren, dat deze werkjes meer nut, meer zegen zullen versprei, den, door al die milliornen traktaatjes, welke ver spreid «orden en niets anders rlsn haat, nijd en twist met verdeeldheid zaaien. Doch de traktM'jes worden gedrukt uit ruime Iteurs, en hier is liet eenc partikuliere onderneming, hier is het geen propaganda maken maar de zuivere Godheid ver kondigen, zoonis de echte en eerste kindervriend in Belhelem geleerd heeft. De uitgever verdient daarom onze achting, maar ook onze bijzondere hulp.— Ook de Heer P. C. Hoog te Tiotterdatu, bekend door zijne uitgave van kindetboekjes, doet grootere knapen etn wezenlijk genoegen Gustave Ainards werken op nieuw uit te geven. Met hei grootst genoegen hebben wij de eerste Afl. Vrij- kogel gelezen. Dit prachtige, altijd schoone werk, zal in 36 Afl. elk van 8 vellen druks met 4 fraaije platen, de aflevering ik 25 cent worden uitgegeven. Wij wenschen den Heer de Hoog geluk met zijne onderneming en twijfelen niet of zijne uitgave zal den algemeenen bijval der Ilollandschc Jeugd ver werven. Later komen wij hierop terug. De Ilrer M. Cahtn te Leiden zond ons een prijs courant van lieeren— burger- en kinder-kleedingsi ukken.- Het spijt mij Mr. Cahen, u te moeten zeggen, dat uwe zaak bij de uitgeefster dezer Courant te buis behoort en alzoo onder de rubriek der Adverten tien moet slain. Zoo ook gij, mijnlttcr Klngman, uw Christelijk te Huis of Logement in de Doelen straat te Leeuwarden behoort ook ond'cr de Ad- vertentien te buis, en doet gij dit, ja dan willen wij wel eens zeggen, wat wij van uwe goede in zichting weten.— Zoo ook, de vetb'.terde toilet zeep uit de Stoom ZeepziederijHet anker, der Gebroeders Dobbelmann le Nijmegen. Al fabriceert U harde en zachte Toiletzeep, al zijt gij bekroond voor uwe Palmetine zeep te Haarlem, Londen, Amsterdam, Parijs en Arnhem, al hebt gij gouden medailles gekregen, uw gunstig fabnekaat, meet nder onze Advertentien staan.— Niet minder de firma C. en J. Cool in schoorsteenmantels van marmer te Amsterdam Bloemgracht D D 38. Al schrijft mij een vriend omtrent U aller loffelijks! en al getuigt hij het volgende Deze zaak voor ruim 25 jaar op kleine schaal te Sneek opgericht, heeft zich in dien tijd zeer belangrijk uitgebreid, zoodat zij thans te Sneek, waar de eigentlijke fabriek is gevestigd, winter en zomer, aan zeventig mcnscheu brood verschaft, die al'en Nederlanders zijn.- Dit alleen moet het hart van iederen Nederlan der doen kloppen.- Zijne hoofddepöts zijn le Arost. en Rotterdam in zeer ruime lokalen gevestigd die ieder ruim honderd exemplaren bevatten. De afzet naar Noord-Hollaud alleen is soms zoo groot, dat het depót te Amst. spoedig ledig zoude zijn, zoo er niet wekelijksche aanvoer uit Sneek ware. Da' van Rotterdam levert veel meer naar Zeeland, België en Engeland.- 't Is prachtig Mijnheer, wij prijzen uwe energie en volharding, wij stellen er roem op, dat de Buitenlander, uw fabriekaat hooger stelt, dan zijn eigen fabriekaat, wij zien daarin een voor uitgang in de echte Hollandsche onderneming? zucht, maar eilieve, ons blad moet ook leven van zijne Advertentien en zoo wij alle nuttige instel lingen wilden opnemen- onze Advertentien zouden wegblijven en onze zaak zoude kwijnen. Zoo hebben wij ook de gerenomeerde Arnhemsche eau de cologne fabriek, al munt deze nu nog zoo uit op de ten toonstelling le Pbiladelphia, ook wij bevelen de derde en vierde bladzijde onzer Courant U zeer aao. De Heeren Noordhoff en Smit te Groningen, zonden ons een proefblad van De Praktische Taalmeester door F. Bruins. Die vorschule- Praktische inleiding tot de beoefening der Duitsche Spraakleer door J. N. Yalkhoff en Aehreulese Deutsches Lesebuch van J. C. Röhner.— Mijnheer Noordhoff wij hebben over uwe uitgaven reeds veel gesproken, wij weten dat gij in al die jaren slechts één prul hebt uitgegeven, wij weten, dat gij door goed te betalen, de beste scbrjjvers van opa land, aan U verbindt, dat uw ondernemingsgeest onvermoeid is, dat geen beek- handelaar in Nederland tegen u kan wedijveren, dat uwe persen nimmer rust hebbeu, ziehier zonden wij Bruins in de Holl.— en ValkenhofF in vreemde talen durven aanvallen, daar alle geleerden zeggen Deze twee mannen, zijn onnavolgbaar, wat zij *chrij- ven is altijd goed. De volgende week meer van Uw Dw. D. W. 1 Aug. 1376. P. v. O. IsgEZOXDZM. Zondag j.1. hield de commissie der feestviering in Au?. IS75, in den tuin van Vtedelust alhier ectie vergajfrins, leven» ter bespreking der feest, viering in Aug. a. (diezelfde commissie had reed? ten vorigen jare besloten dal elke aftredende com missie voortaan den eersten stool aan de ophanden zijnde feestviering geven moet, terwijl eerst daarna bun functie eindigt,] onder de beschouwttigrn werd opgemerkt dat de meest direct belanghebbenden doorgaans te weinig belangstelling (ook in be. trekking tot de bijdragen) betoonden daa-aan toch •Ie resultaten in lio iflzaak afhingen, terwijl boven dien de zorgen en beinoeijingcn eener commissie daardoor zeer bezwaard werden, zoodat het gevolg niet kan uitblijven dat «Ie commissie ten slotte met ren nadeelig saldo eindigt. Zoo als uit achterstaande advertentie blijkt worden brlangs'ellenden opgeroepen Zaturdag avond 5 Aug. uiterlijk acht uren bijeen te komen op de bovenzaal van A. Steep.man alhier, ten einde alsdan gelegenheid te hebben eene commissie te benoemen en de feestviering in Aug. a. s. voorloopig op het touw te zetten. Wij wenschen van harte dat van be'angstelling ais dan vol loonde zal blijken en de ideën omtrent dien zoo prcttigen feestdag met den steeds voort ga tnden geest van vooruitgang en ontwikkeling itt onze Gemeente, gelijken tred zullen houden. Ondanks de in Engeland streng gehand haalde bepalingen op den invoer van vee, blijft de invoer uit Rotterdam naar de Londensche markt zeer belangrijk. In de vijf eeiste maanden van dit jaar toch werden van daar naar Londen uitgevoerd ruitn 9000 koeien, 8200 kalveren, ruim 2000 vatkens en niet minder dan 1 17,500 schapen. Voortdurend werden ook geslachte varkens pn schapen naar Engeland uit gevoerd in genoemd tijdsverloop tot een hoeveelheid van circa 1,600,000 K.G. Eenige maanden geleden waren tachtig faisan- ten op een hofstede te Schooien gestolen en een kerel zonder neus werd verdacht de dader te zijn. De waarde der faisanten werd op 1500 fr. geschal. Verscheidene personen zonder neus zijn voor dit feit, onder verdenking in hechtenis genomen, doelt spoedig weder in vr.jlteid gesteld. Men kon in den beginne den waren doder niet vinden, en dit was de oorzaak dat al wie iets aan zijn neus miste verdacht werd. Eindelijk toch werd de dief ontd' kt en herkend zekere Vbijgenaamd d.' Ha zenneus, had met zijn broeder de faisanten binnen gepalmd en half verwurgd in een zak meegenomen. Eergisteren zijn de twee dieven voor de correcti oneele Rechbank te Antwerpen verschenen. De eerste is tot twee jaar gevangenis en vijf jaar onder toezicht der politie, en de andere tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De hoogste prijs, in de verloting ter gele genlteid der jl. Woensdag te Haarlem gehouden paardenmarkt, een berliner met twee paarden, is gevallen op No. 2975. Ten gevolge van de wijziging in de postwet welke 1 Aug. in werking kwam, kunnen in 't vervolg op den voet van drukweik mede worden verzonden de gedrukte naam— of zoogenaamde visite—kaartjes. De bepalingen omtrent bijvoegingen en verande ringen in gedrukte stukken, het verbod om zoo danige stukken in de brievenbussen te steken benevens de voorschriften omtrent hun inpakking, zijn in alleopzichten op de naam-of visite-kaartjes van toepass tig. Het bezigen van open briefomsla - gen voor de verzending van deze kaartjes is der halve niet toegelaien. Het is echter geoorloofd, om het adres op de achterzijde van het kaartje te plaatsen, mits het kaartpapicr, waarop het is gedrukt, van geen min deren stevigheid zij dan dat der ,biielkaarteii geschikt om beschreven te worden, en de afme tingen met minder zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter ut de breette. Volgens de nieuwe wet, is voorts op monsters of stalen van koopwaran het navolgend tarief van toepassing: tot 75 grammen ingesloten 2] cent; boven 75 tot en met 150 grammen 4 cent; vai> 150 tot en met 225 gr. 7| cent; van 225 toten met 300 gr. 10 ct. Stalen of monsters, welke het gewicht van 800 grammem te boven gaaH, zijn uiet ter verzendiug joegela en. Bij het einde van 1875 bestond de veestapel van Nederland uit: 258,S23 paarden, waarvan 767 dekhengsten, 30,916 veulenmerriën, 44,320 paar den beueden 3 jaar en 182,820 werkpaardeti; 3,374 ezels en muilezels; 1,569,077 runderen, waar van 16,570 springstieren, 926,788 melkkoeien, 449,965 kalveren en pinken. 65,101 inestossen en mestkceien en 10,653 trekossen; 936,429 scha pen; 15 1,450 bokken en geiten, en 352,369 varkens. Het pluimvee wordt geschat op 2,084, 700 hoenders, 15,940 kalkoenen, 320,100 eenden, 29,450 gan zen en 4,030 zwanen. In het verslag betreffende hel geslicht Meer- enherg overhel j»ar 1875, door den eersten genees- hepr—directeur l)r. G. J. van Persijn, komt de volgende opmerkelijke mededeeling voor omtrent het ontstaan «Ier feraul z timghei i en de ttieneming van het getal der aan p.aralijsis generalis lijdütdo verpleegden: (<Als ik het zoo eens noemen mag, acht ik de algemeene paralyse eene ziekte dezer eeuw. at is het geval De strijd voor levensonderhoud neemt meer en meer toe. De waarde van het geld is verminderd, de verschillende betrekkingen worden even hoog, of bijna even hoog bezoldigd, en de eischen van het leven zijn allengs gestegen en stij gen nog dagelijks meer. Hiervan zijn zorgen en inspanning het onafscheidelijk gevolg. Menigeen is verplicht nog wat bij zijne betrekking te verdienen, zal hij blijven leven op den voet, waarop bij tot nu toe kon leven. En slaagt hij, dan gaat het nog; maar aan hocvele teleur telling is hij niet onderhe vig en wat al zorgen sleept dit niet na zich? Een ander gevolg van dezen staat van zaken is, dat de zucht naar rijkdom meer en meer veld wint en met haar de speculatiezucht. Dit is een treurig doch helas» maar al te zeer hekend feit. Op de ontwikkeling van de algemeene paralijse oefent dit invloed uit door de veortdurende agitatie en spanning, waarin men verkeert. Doch er is r.og meer. De eischen, die men tegenwoordig aan onze jongelingschap stelt om tot eene betrekking te geraken, worden al hooger en hooger. Er moet dus meer geleerd worden. Sommigen beginnen te vroeg, anderen moeten te veel blokken om er te kunnen komen, van allen wordt haast te veel inspanning gevergd en dnt dik wijls bij veronachtzaming van de lichamelijke nul- wikkeling. Daarbij komt nog dat de jongelingschap al meer en meer geneigd is tot uitspattingen, die, op tateren leeftijd voortgezet, de 'kiem leggen der ziekte. Al deze zaken brengen overprikkeling der hersenen met zich. Zij zijn even zoovele momenten die de algemeene paralijse bevorderen, en deze bij de minste aanleiding op Interen leeftijd doen ni"- breken. Eene halve eeow geleden bestonden deze momen'en niet, ten minste niet in die mate, en daarom is het niet te miskenen, dat deze ziektevorm menigvuldiger kan, ik zou 1 aast durven beweren, tnoet, vootkomeu. Volgens the Sport, nadert het tijk der clii- gt ons zijn einde. Bit nen kert kan eenomwenteling te gemoet worden gezien in het kapsel der dames. Iu hoogere kringen begint men zieh reeds tevreden te stellen met eigen haar, dat kort geknipt gedra gen wordt als in 'de dagen van het eerste Keizer rijk, zoo als men dat op de portretten van Mme. Recamier en Koningin Hortcnse aantreft. De kappers willen er echter nog niet aan, om dat zij begrijpen, dat hun gouden dagen dan voor eerst voorbij zijn, want 't zou een geruimen tijd duren, eer men weder in de dwazi en kostba'o dracht verviel. Ingeschreven van 25 tol en met 81 Julij 1875, GEBOREN 25 Julij. Jacohus Christophu®, zoon van Jacobus van Istrrdael en Pbema Elisabeth Pelties, 27 dito. Cornelis, zoon van Pieter Hofland en Reinuwtje Koster. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 29 Juüj. Jannetje Flegeman, oud ruim 3 maanden dochter van Pieter Hegeman eu van Eva Egelman. Ingeschreven van 10 31 Julij 1876. GEBOREN 9. Julij. Cornelis, zoon van Hendrik Betkhonwer en Maartje Borst. 21 dito. Cornelis, zoon van Maarten Blatikendaal en Cornelia Groot. ONDERTROUWD 28 Julij. Gerrit Bakker en Aagje Bruin. GEHUWD 12 Julij. Willem Swager j. m. oud 20 jaren wonende te Haringcarspel en Trijntje Sthotvanger j. d. oud 24 jaren «onende teSt. Maar ten. 0\ ERLEDEN 12 Julij. Brpglje Levendig oud 12 dagen kir.d van Johannes Levendig en Trijntje Snooij. 16 dito. Dirk Lodder, oud 10 dagen kind van Jan Lodder en Margaretlia Maria van Loenen. 17 dito. Sitnon Burger oud 3 maanden kind van Jacob Burger en Breg'je Ligthart. 24 dito. Jan Reinders, oud 5 maanden kind van Simon Reinders en van Tlijntje Keelewoudt, Ingeschreven van 25 Julij tot 1 Augustus 1876. GEBOREN: 25 Julij Aagtje dochter van Cornelis de Graaf en van Bartje Tames 27 dito Klaas zoon van Arian Luik en van Imtueije Johanna Theodora Zegers 27 dito Trijntje dochter van Jan Tuijn en van Trijntje W ilms 28 dito Maria dochter van Lou- rens Wissekerke en van Dieuwertje Beek 26 dito Elisabeth dochter van Pieter Klos en van Maartje Groet. ONDERTROUWD: Gerne.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2