Gemengde berichten. »In 't verleden ligt het heden »In het nu wat komen ral." Hoe de Staatkunde van Europa wezen moge, welke plannen do groote mannen ook hebben, 't ziet er donker en treurig uit. 't Schijnt mode te worden, om bloed te vergieten, 't Schijnt dat som migen tijgermenschen rijn geworden.- Ook wij met Atcliin. Laat ons met een ontzaggelijk leger van Nederlanuers Atchin aanvallen of laat ons op houden. Is er geen geld, welnu, laat ons dan algemeene kolekte houden, laten wij 01 s allen, als een man rond den troon van Z. M. scharen, den Koning W il!em III alleen èu vragen Sire I wal wilt- wat denkt Gij vzn Atchin, hier zijn wij: als trouwe, dappere en onversaagde Nederlanders. Dan zal het geharrewar in Nederland ophouden en ALillem III zal gerugsteund door zijn liefhebbend volk, in een oogenblik meer afdoen en doortas tende maatregelen nemen, dan in al dien tijd tot heden is geschied. En roept men de Grondwet de Grondwetals het Volk roet den Koning één van ziel, één van wil, één van hart is, dan wordt de Grondwet niet geschonden, want Willem III, heeft die zelf bezworen.- Ge wordt er ontroerd van als ge leest: het vergaan van het schip Luitenant Generaal Kroesen ge wordt bewogen als ge ziet, die inwendige strijd,niet over de godsdienst maar over de dogmatiek, waarin men zulk een prachtig voor wendsel«rde school vinden kan. Om die School wet, geven twee tegenovergestelde mannen, die elkander vijandig zijn, toch de broederhand. Is het niet treurig? Ons land wordt verscheurd en ver brokkeld door partijzucht en partijhaat. En worden wij er beter door, zie slechts de losbandige troep, het schuim der natie, zuipen, vechten, moorden en stelen is aan de orde van den dag. De balda digheid neemt steeds toe, dhhr schiet tnen op een veldwachter, ginds randt men onschuldige lieden aan, verder op steekt men den boel in der» brand. De gevangenissen zijn overbevolkt, de krankzinnige ge. stichten nemen steeds in bevolking toe.Heeren en da mes klagen over hunne dienstboden. Ouders, treuren over hunne kinderen. Onderwijzers hebbep groote re denen van ontevredenheid, want de jeugd reeds is zoo oorlogzuchtig en losbandig, dat vermaningen en straffen niets baten. De booze geest wordt er zoo ingebracht en aangekweekt van buiten, dat kleine jongens reeds den onderwijzer durven toevoegen: regels schrijven en langer dan één uur schoolhou den, zijn ligchamelijke straffen, want zij zijn scha delijk voor de gezondheid. Zoo ver is het reeds in Nederland gekomen, en hoever moet het nog komen O wilden de Protestanten alleen maar, als broeders wonen, wilden de Prot. alleen elkander de hand reiken, alles was gevonden en wij zouden van geen Ullraroontanen iels te vreezen hebben, nu is er ver deeldheid, nu is er tweedracht en juist daarvan maakt de Ultramontaan gebruik.Gelukkig dat Heems kerk heen wil gaan, ik zeg gelukkig, want de man kan het goed met ons land vooihebben, 't is mo gelijk, maar onze Natie verlangt een man, die zich boven alle partijen stelt, die geen Ultramoulanen bevoordeelt.- Drie duizend maal dank mr. Eenling voor uwe ferme en flinke taal inde Loge L Gition Boijale te 's Hage, wij hopen in de Doetiuchemsclie Courant hierop uitvoerig te spreken, omdat het hier de plaats niet is, toch is het schande en laag van het Christelijk Volksblad, dat uit winslbehalir.g van de arme weezen te Neerbosch, raar den Helder is verhuist, en dat door redactie achteruit vliegt, sedert Ds. de Jonge van Brussel voor de redactie geen borg meer staat. Uw artikel in No. 6 van 5 Augustus is dat van een kwajongen, ge spreekt en oordeelt zoo duidelijk als iemand, die er geen verstand van heeft, dat men zeg en moet, nw arti kel is te gek om er een woord over te spreken. Neen Cbr. Volksblad, dat is geen taal, die ge in No. 6 aanslaat. Ge zult mij toevoegen, hoe kan iemand, die zoo tegen de Lillaroontanen spreekt, rekenboeken van den lieer Alberts te Sitlard bij Maastricht uitgegeven, aanbevelen.- W ellic-bt dat de Wekker ir.ij zal aanvallen, omdat ik hem in dat opzicht tegenval, ik mag hel hopen, teiwille der rekenkundige werken van den Heer J. M. Notermar.s, hoop ik met zijne tegenstanders tt strijden en hem te bewijzen ja te overtuigen, «ls het zijn kan, dat ir, praktijk en in theorie de Limborgsche Notermans velen alhier overtreffen. Al zijn nu uitgever en schrijvers B. C., dan zijn zij nog geene Ultramoiitauen. Het zou wel onge.uk- kig zijn,C dat onze B. C. landgenooten geen brave burgers waren of goede werken koude voortbrengen, Dat" beweer ik niet, en dat zal niemand beweren, doch wel dit, dat Ultramontanen zoo goed Bome als Protestanten zoeken te benadeelen. Ik keur bet daarom streng af, van sommige Prot. bladen, dat zij weigeren eene aanbeveling te p'aatseu van een B. C. rekenboek. Was het eer. godsd. boek, ik zou het kunnen billijken, doch nu het alleen reken kunde is, r.u moet ik hiertegen prctesteeren. Toch zal dit geen afbreuk doen, aan het debtet, want is het waarheid, dat goede waar zich zelf prijst, zie dan kan bet niet anders, of cok Notermsn's rekenboeken worden algemeen lekend, en door bekendheid geacht.- Wij zijn bezig eens eere ver gelijking te maker, tnsschcn Notermar.s, de Gelder en Slrootman, want Kempees slaat bij ons als nul in lel; en hopen dan aan te toonen, hoe deze boeken in de lange winteravonden den boer voor deel kunnen afwerpen.- Wij vragen in de keuze van boeken niet, welke godsd. belijdenis heeft die man, maar, of zijn werk goed is.- Zoo kregen wij van een geachte lezer, het verzoek, de heeren H. Jongenbnrger en Coinp te Waddinxveen bij Gouda zeer aan te bevelen voor zijne bakkers-oven tegelen. Men zal weldoen, zoo men last heeft van wand gedierte, zeide mij een andei lezernaar Lensveli te Amsterdam Nieuwrdijk 116 te gaan, en daar dit zeer geachte lezers zeggen, is het mij aange naam dit hier te mogen schrijven. Ongetwijfeld zendt de Uitgeefster hun deze Conrant en schrijven zij mij, ik wil hun gaarne die adresseu geven. Zoo ook kannen wij op grond van ondervinding in ge moede aanbi velen, liet Magazijn van benoodigdhedeu voor chemisch, chirurgisch, phar.i aceatisch en tech nisch gebruik van den Heer H. A. van Pernis, op de Oudegracht (Gaardbrug) te Utrrcht.— En goede huismoeders, gij, die zoo van wasschen houdt, denkt slechts aan de alom bekende Nourd-llollandscht zindelijkheid, ik beveel u zeer aan, de groene zeep uit Zeist van de Gebr. van der Veer en Van looster.— Zie deze is zuiver en van onvervalschte qualiteit.Mij dunkt hierop kunnen wij wel eens rusten en drinken. Gelukkig is mijn kelder goed gevuld, en wel bij uitstekke a f 23 't anker, zuivere Bonleau wijn, van J. II. van Mijk, lieert ngn.cht bij de Bomeins armsteeg 281. Amsterdam. In waarhei 1 mijnheer van Wijk, ge hebt me goed bediend, ik acht mij gelukkig u te kunnen aanbe velen.- Maar ook gij M. G. van der Hoogt Kerk straat 36 te Amsterdam, mijn compliment, nu ik uwe buste van Mr. Groen van Prinsterer, met die'van Vermeulen kan vergelijken, nu moet deze laatste in 't niet vallen. Zijt gij niet alleen 50 cents goed- kooper dan Vermeulen, de uwe is wel f3.— meer waard dan de zijne. Uw beeld is nalura, sprekend en 't is van verre of ik dien edelen grijsaard, zie als ik uwe buste aanschouw.— Nederlanders! haast U, Z'io ge een goed en welgelijkend beeld hebben wilt, van den man, die Nederlander cn Gillisten was.- O, boe zoude hij zich bedroeven, als bij wist, hoe wij ons best doen, gelden te verzamelen om een standbeeld op te richten voor Spinoza.- N'ederlanders geeft geen cent hieraan— denkt niet Z. M. den Koning, de Prinsen Hendrik en Freder k willen daarvoor ook de beurs ontsluiten, ach weet ge hoe dut gaat, dat zijn groote mannen, die II. K. H. hierom bedelen, en zie wat moeten 11. D. dan zeggen, ja, oin vrede te honden. Spiuoza heeft geen Hollandsch bloed gehad, noch gekend en hij was een Godloochenaar. Zoo even hoor ik vertellen, dat die arme man, welke op liet Wachtschip te Vlissingen zoo geslagen is geworden, nu overleden is. Indien dit waarheid is, diende men dan niet zelf eens in persoon nsar Z. M. te gaan, zooals eenige Volendamsclie visschers tenige jaren geledeu deden en recht kregen van Z. M. den Koning.— liet Wageningsclie Blad en de Bazuin geven elkander de hand weder, iu zake Dr. Kuijper en roepen: hij, vl)r. K., was de rechte rnau op de rechte plaats,a aardig niet waar, en hoe derkt ge, als ik zeg, dal het gelukkig is voor dtn Standaard, dat Dr. .X., hier nu niet ia. Gegroet. Uw Dw. D. W. 5 Aug. 1876. P. v. O. IxgKZONDKN. Iu de gemeente Schagen ia gepasseerden Donderdag ochtend eene geheel op zich zeiven staande boerenwoning, tot den grond toe afgebtand. De gewone jaarlijks in Augustus alhier te houden feesten, zullen dit jaar plaats hebben op 24 dezer en naar wij vernemen bestaau in Hard draverij en Vuurwerk. Er is te Schagen sprake van den aauleg van plantsoen, langs den stations toegangsweg. Door den Raad dezer gemeente is, in zijne vergadering van den 1ste dezer, overeenkomstig het rapport der met het onderzoek belaste commissie, de gemeente-rekening over het dienstjaar 1875 voorloopig vastgesteld, ten bedrage, in ontvangst en uitgaaf, van f20885.17 en f 19598.24i, batig saldo f 1286.92$. Nog werd in die raadzitting, behoudens nadere gnedkeuring, vastgesteld eene verordening over de politie op bet buitenplein van en den toegang naar het spoorweg-station, geschiedende zulks naar aan leiding van art. 2 van het op 15 Oct. e. k. in werking tredend algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen. Gunstig werd wijders nog beschikt op een adres van de hulponderwijzers aan de gemeenteschool, houdende bet verzoek, dat in plaats van gedurende de Kersweek, in den zomer eene week vacantie inogt worden gegeven, als zijnde dat saizoen veel meer geschikt om hit verleend verlof te doen zijn wat het wezen moetontspanning en verftissching naar ligchaam en geest voor onderwijzers en leer lingen. De verzochte vacantie zal nn worden gehouden gedurende de week welke, aanvangt met den 28 dezer maand. De Minister van Finantien In ervaren gekomen zijnle, dat sedert eenigen tijd door een deel der ingezetenen zeer te rrgt geweigerd wordt Belgische 2 centimes- stukken in betaling aan te nemen; en zijnerzijds die geneigdheid van het publiek om eindelijk mede te werken tot wering dier vreemdo muntstukken uit den omloop, zooveel mogelijk wenscliende te steouen Geeft aan de ingrztlenen langs dezen weg te kennen dat vermits niemand gehouden is vreemde muntstukken in betaling aan te nemen, 's lands rekenpligtigen op nieuw ten strengste zijn aange schreven om de gemelde stukken niet in ontvang te nemen Noodigl de ingezetenen bij herhaling ten drin gendsle ui', om hunr.rrzijds, door die stukken niet in betaling aan te nemen, tot wering van den ver. deren omloop daarvan uiede te werken, vooral ook om zich voor schade te hoeden, daar welligt, over eenkomstig het daartoe strekkend reeds aanhangig wetsvoorstel, binnen niet langen tijd de Nederland- sehe koperen munt door bronzen zal worden ver-N vangen en dan wel de Nederlandsche centen maar nikt de Belgische twee centimesstuk- k e n zullen worden ingewisseld Maakt tevens bekend:. lo. dat, zoo de vetwijdering der Belgische ko peren munt uit den omloop behoefte aan meer Nederlandsche centen mogt doen ontstaan, in die behmfte door krachtige aanmunting, die weldra' reeds aanvangt, voldoende zal worden voorzien 2o. dat een wetsvoorstel van de Regering aan hangig is om hel in betaling geveu en aautn uien van vreemde koperen en bronzen munt te beginner, met 1 Januarij aanstaande strafbaar te stellen. De N. B. Ct. heeft dagbladen uitNcd. Ind. ontvangen, waarin uitvoerige mededeelingen voorko men over het vergaan vau den Luitenant-Generaal Kroesen van de Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij, liet Alg. Dagbl. v. N. I. meldt omtrent de schip breuk zelve het volgende, liet diner nas afgeloopeu Alle kajuitpassagiers hadden zich naar boven be geven, behalve Mevrouw Weghake, de heer Welters en de Madureesche luitenant, die in hun holten waren gegaan, en behalve de vier hh, Pet, Roosenraat, Tliieine en Boom, die juist begonnen waren een paitijfje te maken, toen zich een schok deed gi- voelen. De opmerking werd gemaakt, dat het zeker de schroef was die brak, en op voorstel van den lieer Pet kwam men overeen de kaarten even neer le leggen en naar boven te gaan kijken. Pas waren deze heeren boven of het schip begon vau achteren over stuurboord over te hellen. Fr volgde een tweede stoof, waardoor de personen op het dek tegen de daar a»nwezige voor wei pen ge smakt werden, en liet achterschip geheel overzij ging, zoodat de kajnit vol water liep. Bij een derde hevige schok sloeg de groote ijzeren mast met donderend geraas omver, in schuin- sche rigting naar achteren over de hut van den kapitein, in zijn val en dien van liet tuigage zeker 50 of 60 mensclier. verbiijzelden, wier akelige kreten het vreeselijk geiuid vermeerderden en ontzetiender maakte. Het achterschip liep iu een oogweuk vol water en verdween met allen die er op waren in de diepte. Even daarna sloeg het andere gedeelte om. Uitvoerige uiededei liugeu worden gedaan betref fende het lot van eenige der schipbieukelinegn. Met de sloep zijn eenigen gered. Mevrouw Bosch heeft een dag op een der houten scheepsroosters om gedreven. De heer Edeliig dreef 20 uur op een luik, een stoel en een roeiriem om. De heer Rosenraad die op een bank dreef, werd daarvan door een ander drenkeling beroofd maar opgevischt door ten Engelseh matroos, die op zulk een zwaar stuk hout zal, dat hij er een ander plaats op kou verleenen. Majoor Boom hieft ttee nachten en een dag rondgedreven en is eindelijk geheel uitgeput op 't strand geworpen. Zijn bediende, die htm trouw bijgestaan had, dieef van hem af en kwam op een stuk hout terecht. Zoo ronddrijvende zag hij bet kind van mevrouw Bosch drijven, doch volgens hem zonder iets om op te drijven, gekleed in een hansop zich door het spartelen met de handjes en voetjes van zelf drijvende hield en eenigen tijd te voren door de baboe, die in een boot gered is, was opgegeven. Na ongeveer 6 uren op die wijze te hebben rondgedreven, kwamen beiden onder het bereik van een schuitje, dat met matrozen der boot was gevuld en waar ook reeds de baboe van mevrouw Bosch in was opgenomen. Nadat de bediende van majoor Boom het kind aan de opvarenden bad toegereikt, werd ook hij door de sloep opgenomen. Het juiste aantal der geredde personen wordt nog niet opgegeven. Er wordt naar de oorzaak van het ongeluk eea gerechtelijk onderzoek ingesteld. De Maatschappij beeft 30.000 beschikbaar ge steld voor de verongelukten, onverminderd de schadevergoeding. Te Noordscharwoude zal door een duitsch i

Schager Courant | 1876 | | pagina 2