Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BOWBERBAG 17 Ao, 1876. 20ste Jaargang, No. 986. Hckciirimakingcn. JAGT. VA DEK CATS. SCIIAGEIt Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Scbagrr marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07 J ADveRTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedtre regel meerder /0,15. Oroote letters naar'plaatsruimte. Postdirecteuren eu Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen ls arbeid oau een rots te biêu. BEVOLKING. AAFJE DOORN. Sedert 28 Junij 11 in deze gemeente woonachtig wordt in haar belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen ter Secretarie van Schagen. POLITIE. Op Douderdag den 10 Augustus 1876 van de mark1 VERMIST EEN WIT SCHAAP. [Texelsch] gemerkt me' een zwarte plek op den rug. Zij, die inlichtingen hieromtrent kunnen verschaffen wurden verzocht zich te vervoegen ter Secretarie vau Schagen. PATENTEN. Burgemeester en wethouders van Schagen bren- den hij deze ter kennis van belanghebbenden, dal de patenten tol uitoefening der beroepen van slijters in wijnen en sterke dranken, tappers, kroegeu koffïjhuishouders, voor het dienstjaar 1876(77 U-r secretarie kunnen worden afgehaald, des morgeus vau 9 tot 12 uren onder overlegging van de kwi tantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen, den 4 Julij 1876, Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER, De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en wethouders van Schagen bren gen bij dt-ze ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Patenten over het dienstjaar 1876(77, aan de pateutpligtigen, tegen intrekking vau het beuijs voor den ontvang van het killet van aangifte afge geven, zulleu wordeu uitgereikt van Maandag, den 14 Augustus tot Maaudag, den 28 dier maaud des inorgeus vau 9 tot 12, op de gewoue werkdagen. Wordende de patenlpligligeu herinnerd, dal de patenten in persoon behooren te worden afgehaald,ten einde dezelve volgens art. 25 der Wet door hen kunnen wordeu geteekeud; doch dat, ingevolge Z. M. besluit van deu 17 deu October 1820 (Staats blad No 22), aan degeuen, die na den afloop van opgemelden tijd hunne PateutblaJeu niet zullen hebben afgehaald, dezelve aan hunne huizen door den Deurwaarder der diiccte belastingen zulleu wordeu bezorgd, in wiens tegenwoordigheid het Patent door den patentpligtige zal moeten wordeu getee keud, eu Welke bezorger daarvoor zal mogen vor deren tien ceuts voor ieder Pateutblad. Aldus vastgesteld eu vau het Raadhuis te Scbageu afgekondigd deu 8 Augustus 1876. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders vau Schagen, doeu te weteu dat door deu Raad dier gemeente in zijne vergadering van 1 Augustus 1876, is vastgesteld de navolgende Verordening voor de politie op het buitfu. plein van en deu toegangsweg, naar het spoor wegstation in de gemeente Schagen. Art. 1. Uet buitenplein van eu de toegang naar het spoorweg station worden, zooveel het rijden en bet gebruik van rijtuigen, sledeo en rolwagens betreft, gerekend te behoorec tot den opeubaren weg. Daarop zijn toepasselijk al'e in de gemeente Schagen be staande bepalingen van politie op openbare wegen. Art. 2. De ambtenaren en beambten der gemeentepolitie zijn belast met de handhaving der orde op het buitenplein vau en den toeging naar het statuin. Zij zijn bevoegd in overleg met den stations-tluf de rigting te bepalen, waarin de rijtuigen en de voetgangers zich bij het aankomen eu vertrekken moeten bewegen. Zij verleeneu aan den stations chef, zoo deze zulks verlangt, bijstand tot het bewareu der orde in of nabij bet stations gebouw. Een ieder is verpligl de bevelen of aan wijzigingen vau de politie Ambtenaren ofbeambteu op te volgen. Art. 3. Eehalve de rijtuigen aan wier eigenaars door de spoorweg directie vergunning is verleend om op het buitenplein te stationeeren, mogen geene andere rijtuigen daarop worden toege'aten, dan die welke passagiers of goederen voor de spoortreinen aanbren gen, of besteld zijn om passagiers of goederen af tekalen. De eenmaal verleende verguuuing kan ten allen tijde door du spoorweg directie wordeu ingetrokkeu eu ook door Burgemeester eu Wethouders, zoo zij dit tioodig achten, worden buiten werking gesteld, in het belang van de goede'orde. Ail. 4 Niemand mag op het buitenplein van ofa.nde toegangen naar het station zijn diensten aanbieden als sjouwer, pukjes drager, kruijer of wegwijzer, dan na daartoe de vergunning vau de spoorweg directie te hebben outvangeu. Zij moeten het bewijs dier vergunning, alvorens er gebruik van tc maken, vertoouen eu lateu aftee keuen door den Burgemeester en moeten zich stceas gedragen naar de voorschriften van den slalions-chef. Art. 5. Het is aan de in het voorgaande artikel genoemde personen verboden het publick te belemmeren in de vrije keuze van dragen of wegwijzen, of hunne dieusteu op eeue of andere wijze op te dringen. Art. 6. Het is verboden de afsluitingen van het stations plein te belemmeren, of zich door overklimming toegang naar dat pleiu of naar het station te vei- schaffen. Art. 7. Overtreding vau een der bepalingen vau deze verordening wordt, voor zoo verre Jaarlegen bij geen wet of algeuiceueli maat i egel van inwendiug besiuur is vooizieu, gestraft met eeue geldboete vau drie gulden. Deze vcroideuing treedt in werking deu 15 Oc tober 1876. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde Staten vau Nooid Holland, volgens hun bengl van den 10 Augustus 1876, No. 3 in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, deu lb Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. wo,den aangrpl.ikt. Haarlem 7 Augustus 1S76. De Commissaris des Konings voornoe ud, Gel.) ROëLL. Schagen, deu 15 Augustus 1S76. De Burgemeester voornoemd. G. J. MULLER. De Burgemeester van Schagen Brengt ter kennis van belanghebbenden het na volgende De Commissaris des Konings in Noord—Holland Gezien hel besluit van Gedeputeerde Staten van 2 Augustus 1876 No. 13; Gelet op art. II der wet van 13 JuDij 1857, (Staatsblad no. 87). Brengt ter keunis van belanghebbenden 1. dat de jagi op klein wild in Noord-Holland zal worden geopend op Zalurdag den 2 September aanslaande met zonsopgang. 2. dat de korte jsgt, dagelijks, met uitzondering van den. Zondag en de lange alleen op Woens dag en Zaturdag zal mogen wordeu uitgeoefend. En zal deze ia het Provinciaal blad wordeu ge- plaatst en voorts in elke gemeente der provincie IX. Vader Cats heeft geen grooteren vjreerder gehad dan Bilderdijk, in drie gedichten heeft deze zijn lof gezongen, voor ^en groot deel sproot deze ver eering voort uit de herinnering aan het genot dat de groote dichter als een knaapje, naar zijn eigene overdrijving van 2 a 3 jaren, maar zoo als waar schijnlijk is van 5 a 6 jaren had gesmaakt in de be-chouwiug der plaatjes in Cats prenten—bijbel. Zonder plaa'jes kun men ceu groot gedeelte van Cats dan ook tnoeijelijk genieten. Voor hem zijn die prenten wat hel tooneel is voor dc werken van een dramatisch schrijver, evenmin als het als een geldig verwijt tegeu een treurspel dichter kan dienen dat zijn gedichten eerst hunne ware kracht en schoonheid erlangen, als za op het tooneel worden voorgedragen, evenmin kan het de verdienste vau Cats als dichter schaden dat hij waar de teeken- stift hem in gebreke laat drie vierde van zijn waarde mist. Stellen wij ons den kleinen Bilderdijk voor met zijn verminkt voetje zittende op een stoofje met den grooteu prenten—bijbel van Cats voor zich op een stoel. Wat zal het in zich zelf gekeerde jongeken genoten hebben bij het rond blaren vau die plaatjes, hier een versierde kermis os, daar een dienstmaagd, die worst stopt, ginds ceu Jongeu die klappen krijgt van ziju vader en naast die plaatjes vindt de knaap regels, die hij gemakkelijk begrijpt, rijmwoordjes die zich zoo gemakkelijk in het geheugen prenten, en dus [heerlijke vouds] woorden die hij anders voor de oorca van mama en papa niet mag uitspreken, omdat er zulk een viesen klank aan is, maar die hem daarom dubbel aardig schijnen. En als dan de knaap verder voort- leest dan vir.dt hij het toch ook zoo regt mooi dat Cats in al die prentjes een dieperen zin weet te leggen, hij begint te begrijpen dat die beelden toch eigenllijk meer bctcekeucu dan dat zij aan het oog ter aauschouwing geven. In onze dagen geven wij onze kinderen de versjes vau Gouverneur in handen en wij noemen onze jongens pedante kereltjes, als deze wijzer dan wij ze spoedig flaauw vinden, die versjes die ous zoo regt kinderlijk en jongensachtig in de ooreu klinken, hebben geen diepen achtergrond, en dat verlangt de knaap, zoo er altans iels insteekt in dc eerste plaats. De kleine Bilderdijk vond in Cats dien diepen achtergrond en dat was het wat dat groote boek voor hem zoo aantrekkelijk maakte door het lezen van Cats, zegt Bilderdijk werd de wereld voor mij een nieuw, een ander wezen. 't Werd me alles zinnebeeld, door u getrouw te lezen en zoo wees hij ons ook als met den vinger op Cats hoogste verdienste als dichter. Wij hebben in onzen tijd geeu oogen voor deze verdienste, wan neer wij de natuur, de maatschappij, den menscb, werktuigkundig, scheidkundigdes noods ziel kundig hebbeu onderzocht dan deuken wij dat wij cr zijn. Als wij b.v. wat willen schrijven over den houd, dan sprekeu wij over zijn afstamming, over zijn hoedanigheden, wij brengen voorbeelden bij van zijn veruuft, zijn getrouwheid aan deu mensch, maar w.e denkt er aan in hem het zinne beeld van iels hoogers te zien, of als wij zoo iels doen dan doen wij het als een lesje, dat wij van onze vaderen geleerd hebben. SJoedig als een leeuw, vlijtig als een bij, getroaw als een hond, o ja! dat zijn uitdrukkingen, die ous nog zijn bijgebleven, maar het zijn verouderde spaarpen ningen, door ons voorgeslacht geslagen, wij leerea

Schager Courant | 1876 | | pagina 1