Brieven uit Utrecht. Gemengde berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagerv Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel WARKTBERIGTEN. daarop, 1 ieuwe muntstukken vau dien slcmpel vor.- den niet meer gemunt. Deverdienste van Cats 1'g' voorn amentli,); daarin dat hij in de beelden die de na tuur en de maatschappij ter aanschouwing geven, ons de zinnebeelden, van de boogere krachten, die- in baidrn verborgen aanwezig zijn doet aan schouwen. Yootzt-kcr ontaardt ock deze soort van ïiatuurphilosophie gelijk alle andere, zoo ligt in een niets beleekend spel des vernufs, maar toch kan zij niet zonder dat de beschaving er schade bij lijdt geheel verzuimd worden. In de grhcele wereld en natuur, is een wonderbare geest van goedheid, wijsheid, schoonheid, verstand en zede lijkheid verspreid, die zich telkens openbaart en zich telkens weer schuil houdt; voor hem, die het bestaan aan dezen geest ontkent kan men hem niet bewijzen, want dikwijls is hij in tegenspraak met zich zeiven, maar voor wie een geopend oor heeft voor het zachtst gefluister in de natuur zal haar taal begrijpen. Geen dichter had een scherper oor om iets van die taal te hooren dan Cats, uit dat oogpunt wist hij der natuur en der wereld on schatbare geheimen te ontwringen. De kleinste dingen heeft hij tot kostbare zinnebeelden omgewerkt, kan men zich een schooner zinnebeeld denken van een ligt geraakte vriend, die zich door het minste woord gekwest voelt dan een doorgesneden ajuin, die de oogen doet overloopen van ieder, die hem even aanraakt Een digt gesloten roozenkr.opje, dat zijn boezem gesloten houdt voor de bij is het niet het schoone beeld der maagdelijke kuisch- heid Een schildpad, die zich voortbeweegt met zijn huis, is het niet esn treffelijk zinnebeeld van den mensch, die al zijn schatten met zich omvoert Op iedere bladzijde geeft Cats ons dergelijke schoone zinnebeelden te bewonderen, zoade inen den man, die in deze kunst zijn gelijke niet heeft, den rang van dichter mogen ontzeggen Of is de beeld spraak en de kunst om schoone vergelijkingen te vinden ook niet een belangrijk onderdeel der poe- zie? Mag men de veritomptheid van zin over deze schoonheid aan onzen tijd als een deugd aanrekenen Cats stond in deze zinnebeelden-kunst niet alleen Roemer Visscher was hem in zijne zinne pop pen voorgegaan, maar men behoeft beide dichters slecht roet elkander te vergelijken, om hel talent van Cats te bewonderen. In deze dichtsoort is Cbts zonder mededinger, en daarom moet hij in den rij der eerste dichters gesteld worden. XIV. Een man groot in deugden en lijk in versland zeideAlles weten, is alles vergeven. Hij sprak waaiheid. Niet alleen leert de menschheid ons dit, maar de volmaakste Leermeester, die ooit geweest is en immer komen zal, leerde: Ilebi elkander lief. Doet anderen geen verdriet noch leed, dat gij niet gaarne zoudet willen, dat men U aandeed.- Betrachten dit allen, helaas nfen. De leer der wedervergelding, schijnt een hoofd punt uit te maken onzer gedachte. Dat dit ver kierd is, en ors tot verkeerde daden brengt, zal niemand ontkennen. Daarom bezingt de Dichtei in zijn nieuwsjaarsgroet, bet zoo leeilijke onderricht voor mij en U in Laat oude twisten rusten, Dat spaart u nii-nw verdriet Docd oude kwade lusten En voed de nieuwe niet. Waardeer uw oude vrienden, Beproef de nieuwe goed Zorg voor uw oud gedienden, Dat geeft den nieuwen moed. Blijf niet bij 't oude zweren, Noch huldig 't nieuwe llind. Vergooi geen oude kleeren Voordat ge nieuwe vindt. Ontsluit geen oude wonden. Dat geelt maar nieuwe smart. Leg af uw oude zonden, Nieuw zij uw geest, uw hart. Gaf 't oude jaar u zegen Vang 't nieuwe dankbaar aan, En liep in 't oude 't U tegen Kan 't nieuwe beter gaan.— Werd dit door mij en U altijd in 't oog ge, houden, wij zouden onze driften en hartstochten niet altijd over onzen wil doen heerschen.— Wij zouden meer zijn mensch, Christen, dan wij nu zijn. De leer, het voorbeeld, het leven en het sterven van den Zaligmaker der wereld zou dieper wortel schieten in ons hait, dan het nu doet. Zal het eenmaal zoo ver komen, ja gewis. Die tijd ze moge nog verre zijn, breekt eenmaal aan, dat wij allen als broeders en zusters van 't zelfde huis gezin, tevreden en eensgezind met elkander zullen, levep. Reeds zijn er Dag— en Weekbladen in ons land, die geen partijhaat voorstaan, die geloofsver volging en onderdrukking afkeuren en liefde, de broederlijke liefde in hun vaandel voeren. Zullen zij overwinnen, ongetwijfeld, want 't is de zuivere leer vau God.- De bloedige tachtigjarige oorlog heeft het ons geleerd, dat God met Nedeilaud is, eD jmmer zal zijn, zoo wij Hem ecreu, liefhebben aanbidden en gehoorzaam zijn.- Daerv«or hebben nrze vaderen gestreden, daarvoor hebben zij mei Y\ illem van Orai je aan 't hoofd, have, goed en bloed opgeofferd om Hem als een vrij volk fc kunnen aanbidden. Voor die vrijheid hebben zij 80 jaren lang gestreden en ze hebben oversonnen— ovirwonnrn met Zijne l.ulp en Zijne macht.—Laat ons, dit nimmer vergeten eu steeds gedachtig zijn, dat niets een tolk meer ondermijnt dan haat en afgunst. Jaren lang heeft Nedeiland zoo gelukkig en eensgezind geleefd, en zie, een geest van ver deeldhrid, een geest van wanorde schijnt dat eer tijds gelukkige land te verdeden in verschillende partijen. Wie daaivan de schuld draagt, zullen wij niet onderzoeken, doch dit is zeker, zoo er niet spoedig eene oplossing komt, dan ziet het er treu rig met ons land en voik uit,- De godsdiensthaat schijnt algemeen te worden, vroeger leefden Her vormden, Roomsch Cath. en Israëlieten tevreden met elkander, en nu is het of de mensch naar zijne godsdienst moet gekend worden. Staat in *t boek der boeken ergens geschreven, welke godsdienst hebt gij beleden of, zal er gevraagd wordenhoe hebt gij geleefd Laat ons dus ophouden, elkander liet leven bitter te maken, laat on^ niet meer tegen personen te velde trekken, maar strijden tegen booze instellingen, tegen internationalen, tegen republiekeinen en fegen valsche volksleiders. Laten de Hervormden, Roomsch Calli. en Israëlieten hunne verschillende zienswijzen omtrent het gods dienstige met elkander in der minne schikken, dan zal rust, welvaart en orde terugfceeren, en 't alge ireene gebod: Hebt elkander lief, zal betracht worden van 't eene einde tot 't andere uiteinde der wereid. Misschien roept men mij toe, dat ik veranderd ben, sedeit de vorige week, toen ik zoo hevig tegen de Ultramontanen te velde ^Irok Ge deeltelijk ben ik dit, omdat ik er geen voordeel in zie, en ten andere, omdat ik alleen sta, daar juist de partij die helpen moest, zooalsStandaard Bazuin', Wagenings Weekblad, Chr. Volksblad en Doetii.chem, zwijgen. Wel vat men Modernen en Liberalen als met woede aan, en den grootsten vijand des laiids, laat men ongemerkt binnen slui, pen ja zelfs geeft ihrn die de hand, en zoo als ik reeds gezegd bel», alleen om die Schoolwet, en liet restitutie stelsel.- Men begrijpt mij goed ik ben niet tegen de R. C., dat zij verre, want ons land heeft vele edele, brave en deugdzame R. C. maar ik wijs op 't gevaar dat ons land heeft van Jesuiten en jesuilische Ultramontanen.— Daarom vind ik het niet edel van onze Ant. Rev. bladen, dat ook zij niet te velde trekken en de oogen openen voor hen die zien wilfen, dat het niet zijn de mo dernen, de Liberalen, noch de Vrijmetselaars, die in ons I andverdeeldheid zsaien, maar dat de wind uit 't zuiden komt, die met hevige woede en rus- teloozen arbeid voort werkt, Protestanten en Israë lieten te brengen tot de jaren 1558.— Of is het geen waarheid wat de Dichter zegt Met schande en schade wordt men wijs, Ja wel, met dien verstande, Dat men de schade steil' op prijs, En God dankt voor de Schande I Maar wie de Schaa zich zelf verheelt, Van schande niet wil hooren, Wordt door de les, hem toegedeeld, Nog dommer dau te voren.— Dit beginnen onze Christelijke Afgescheidene medeburgers te begrijpen, bijr,a overal komen flinke degelijke en welbespraakte leeraren van Kampen, die de Gemeenten tot zegen, en zich noch met politiek noch met kerkelijke twisten buiten hunne kerk druk maken.- Zij vinden ruimschoots hun werk in hunne gemeente en hebben meer dan hunne handen vol, om uitsluitend werkzaam te zijn aan 't heil der zielen honner kerk Zoo heb ben wij hier een achtingswaardig, hoogst be minnelijk en zeer geacht Predikant bij onze Chr. Afg. Gemeente,-- Een man vol vunr en ijver- en altijd met de zelfde bedaardheid, dezelfde kalmte en gelijke liefde. Ik geloof niet, dat de man in oude talen veel gestudeerd heeft, en toch is hij een redenaar, zooals men zelden gehoord heeft. Zijne hoorders hangen aan zijne lippen en zijne woorden gaan tot het hart. Zijne daden en verrich tingen logenstraffen geenzins zijne woorden. Geen veroordeeling van anders denkenden, die veelal verbittering geeft, komt over zijne lippen en toch wijkt hij geen vinger breed af van de waarheid des HeereD.— Juist door zijn geloofsijver, juist door zijne ge trouwheid aan zijn eed als Predikant, wordt hij niet algemeen geteht in zijne gemeente, maar trekt hij ook de herderlooze hervormde Gemeente tot zich, die evenzoo met eerbeid getroffen wordt. Pas heeft deze gemeente zich uit zich zelf gevormd, pas heeft zij zich groote geldelijke offers moeten getroosten, nu weder heeft zij haar kerkgebouw moeten ver- greoten, omdat het te weinig ruimte bevatte voor alle toehoorders.- Ziedaar de kracht, van zijne gevoelens zonder omwegen, maar ook zonder ver bittering te zeggen.- Het geen de Wtksfem in No. 72 van 22 Juni 1876, order het opschrift: uVerdraagzaamheid* mij toeschrijft is, hoewel ik hel met ja, moet beanfwoor Jen, niét op mij' toepasselijk. Er zijn omstandigheden, dat men »dat de heeren wijzen, moeten wij prijzen.* Voor ren, goed verstaander is ren half woord voldoende, en 't is zeker, dat 't geen ik daar gezegd- heb, waarheid is, dat alle twisten, oor-en veroordeeleu geen goed, maar kwaad stichten.— Juist door de humane en op Godswoord handelende handelwijze van onzen Chr. Afg. Leeraar, die hij die weigering stil beruste, geeft hij meer nog dan anders, de ware hulde en oprechte achting verkregen van juist recht in geloofsbelijdenis overstaande inenschen dan bq vroeger beaat. Ofschoon ik niet van de richting van de Wekstem ben, hoop ik, dat bij mij, waarheid, waarheid blijven mag fn «ensch ik niets vurigpr dan dat al uwe predikanten zijn mogen als Piediker, als h rist en, als mensch en als burger, gelijk aan hem, die wij hopen dat jaren lang in ons midden mag blijven, en zonder aanziens des persoons msg blijven voort werken^ Uw Dw. D, W. 17 Aog. 1876. P, CL IsgEZONDEN. De festiflteiten te Schagen, waarvan wij ia ons vorig No. met een enkel woord spraken, zijn onbepaald uitgesteld. Den 16 dezer is voor de gemeente lieer Flugo Waard een ware feestdag, de pastoor viert de verjaring van zijn 50 jarig priesterschap, de gansche bevolking viert feest, de algemeen geachte priester heeft een tent laten opslaan, waarin heden, een groot aantal geestelijken en morgen al de nm- labelen, onverschillig van welke gi zindte, zullen worden onthaald. Landsmeer 10 Augustus 1876. In de raadsvergadering van heden werd besloten, tot het doen aanleggen van een rijweg alhier en in verband, daarmede, tot het aangaan eener geldleening van f 30000.— Ingeschreven van 8 tot en met 14 Auguatus 1S7& GEBOREN Geene. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 8 tot 15 Augustus 1876. GEBOREN: II Augustus Abraham, zoon van Adriaan van den Welle en van Maartje Keetman; 10 dito Catalijna Elisabeth, dochter van Arij Dubbel-, man en van Cornelia Ardon; 12 dito Maartje dochter van Gerrit slikker en van Geertje Prosper; 13 dito, Trijntje, dochter van Wouter Smit en van Jantje Klaij. ONDERTROUW D: 11 Augustus Jan Herman j. m. wonende te Barsingerhorn en Trijntje Mar* temaker, j. m. wonende te Winkel. GEHUWD: Geene. OvERLEDEN 12 Augustus Neeltje Vries, doch ter van Cornelis Vries en van Cornelja VI inkel, oud 4 weken; 12 dito Pieter Bestevaar, echtgenoot van Aaltje Arends, oud 37 jaren; 13 dito Maria Boogaard kind van Pieter Boogaard en van Trijutje Viuk» oud 3 weken. Ingesshreven van l14 Augustus 1876. GEBOREN 7 Aug. Pieter, zoou van Jacob Spaans en Grietje Zijdewind. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD 10 Aug. Gerrit Bakker j. m. oud 51 jaar en Aagje Bruin, wed. van Jacob Admiraal oud 38 jaar beiden wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN 1 Aug. Alargarerha Niestadt, oud 3 jaar dochter ven Gerard Bernard Ileinrich Niestadt en Guuiijc Kossen. 6 dito. Een leven* loos kind van het mannelijk geslacht nit Hilgonda Swart, rchtpei oote van Jan Tates. 6 dito. HiU gonda Swart oud 26 jaien echtgenoote vau Jan Tates. Schagen. 10 Aug, Aaugevoerd 6 Paarden 50 a 150. 6 Veulen f 120 a 150. 5 Ossen f 80. 120 Stieren f 80 a 140 35 Geldekoeijen 90 a 250 4 Kalfkoeijen f 160 a 250. 6 Vaarsen f 70 a 180. Hokkeiingen, a 8 Nuchte re Kalveren f 11 a 21. Rammen f a 300 Schapen, f 16 a 22. 680 Vette Schapen. 26 a 34 Lammeren f a Overhouders a 6 Bokken en Geiten f 1 a 6. 25 Magere Varkens 18 a 28. Vette Varkens a 20 Biggen f 7 a 11. Konijnen f 10 a 75 Kippen f 40 a 150 Eenden fa Duiven f 10 a 40 Gans-eijeren fa Zwaneu f a KG, Boter, f 1,53» a 166. haas KG. 35a 40. 3000 Kip-Eijeren f 8,25 a 3,50.Eenden-Eijeren -,r— •-/ per 100 stuks.

Schager Courant | 1876 | | pagina 2