Gemengde bericht cd. op mijne booge jaren en dewijl ik Tan n.ij zeiven toch ook iets heb, levenslang, zonden kunnen ver blijden, zonder dat ik ooit weer de hulp Tan anderen zou behoeven in te roepen. Hoe dit zij en ofschoon wij elkander niet van aangezicht kennen toch beveel ik mij in aller aandenken. I. C. MEIJER, Oud-Onderwijzer te Terschelling. Ik vind dit vers al te schoon, om niet in dit blad op te nemen. Gewis zijn er onder onzchzers die gaarne hier een penningske vrillen storten op 't altaar der liefde. Altijd treldoen, nimmer ver tragen, ziedaar de leer van Hem, die ons in alles is voorgegaan, om den uil des Vader* in den Hemel te betrachten. En wilt hij uwe kinderen langzaam tot die deugden vormen, wilt gij uwe dit rbaarste panden zien opgroeijen, geef hun dart goede lees boekjes in handen, laat hen veel lezen, dat veredelt het hart, beschaaf hel versland en vormt indruk ken die onu lwishaar zijn.— Geef littii de onverbe terlijke kinderwerkjes vin W. F. Ooslvecn in handen, zooals»Leesl prettig.» Veel genoegen, te l'urmcreude uitgegeven bij Muusjes en Comp.— Of houdt go meer van J. M. H. Mosman, die Zoutkorreltjes 1 en II met zooveel succes geschreven heeft, dat de drukker, D. Mijs te Tiel, ge kent die wel, de man van de Kinder Mentor, in zeer korten lijd drie drukken van Zoutkorreltjes moest geven.— Of is dit ook nog al niet goed, welnu, gaat dan naar Arnhem, niet om eau de Cologne, maar naar de algemeen door onderwijzers gezochte man, om zijne keurige, fijne en coriekte Atlassen van Nederland en de geheele wereld, de op tentoonstellingen be kroonde J. Voltelen, die van de hand van den kin- der schrijver J. van der Vegt, een tweeden druk uitgeeft van de Winteravonden. Wij welen niet, wie wij hier het meest ptijzen moeten De lleeren Oostvecn, Mosman of van der Vegt.— Hunne werkjes zijn echte juweeltjes en mogen kinderen niet ont houden worden.— Laat die lieve Jozef, die brave Hendrik, die zoete Maria, die goede Vader Jakob, die oude moeder Anna met die beste Oom Willem in den ijzer hoek. Onze jongens en meisjes moeten niet opwassen als domooren, neen het moeten mannen en vrouwen worden, die een hart bezitten, roenschen uit één stuk en geen vleijers, draaiers of zoetsappige mettsclien beltagers. Zij moeten gods dienstige, brave, deugdzame, urrkzatne en orde liefhebbende burgers worden van dat lieve Vaderland wat hier op aarde, hun boven alles lief moet zijn' Wij bevelen genoemde werkjes zeer in uwe aandacht. De Heeren Noordhoff en Smit zoo gunstig bekend, wegens hun onovertrefbare Modegids, zond mij, ter beoordeeling een legio boekjes, die ik gaarne eerst wil lezen, alvorens een oordeel uil te spreken.— De Heer M. Alberts te Gulpen, u reeds bekend, door zijne rekenboeken, zond mij Afl. 4 en 5. van Po pulair, Wetenschappelijk bijblad van Ceres, de land bouw. Ik heb het reeds meermalen gezegd, Mijne Heeren de beste en de zekerste weg is adverteereii, de menschen willen dat nu eenmaal zoo, en in adverteeren zit meer kracht, dan in onze aanbeveling, wat zegt gij, moeder de vrouw, al zeg ik U nu nog zoo, He groene Zeep is zuiver en onvervalscht van qualiteit, die gij koopt te Zeist bij de Gehr. van der Veer en van Klooster, of als ik roem, en dit tuag ik met recht doen, die bewijzen zijr. er, dat de wijnen van den Heer van Wijk uit Amsterdam gezond en voor den zieken herstellende versterkend zijn. Welnu al zpg ik dit nu, gij gelooft niet, en leest gij de Advertentiën, dan neemt gij het aan voor heele of toch voor halve waarheid.— Voor ditmaal genoeg.- Ik neem een glas wijlt van van, Wijk, ik noodig u uit de proef te neuten of 'l niet zoo is.- Uw Dw. Dn. W. 80 Aog. 1876. P. v. O. iNgKSONDKN. Arnhem. De beroemde Koninklijke Arnhem sche eau de cologne, fabriek handhaaft op schitteren de wijze, haar naam in ,t Buitenland en vtoral op de Wereldtentoonstelling te Philadelphia. Een allertreurigst vcAtrval had gisteren te Arum (Friesl,) plaats. De landbouwer J. L., met ▼rouw en zoon, benevens twee neefjes, ten zijnent gelogeerd, van de kermis te Bolsward huiswaarts keerende, had het ongeluk nabij zijne woning met paard en wagen in de vrij diepe vaart te geraken met het ongelukkig gevolg, dat de zoon [hun eenig kind] en één der logés, een zoontje vau 12 jaar van den landbouwer K. W., levenloos van onder het rijtuig werden weggehaald. s' Hage. Op 1 Januari a. s. krijgen we tele- gramzegels. Leiden. De Jongentjes aan de H. B.S. alhier nemen maatregelen om het tienjarig bestaan van die inrichting feestelijk te herdenken. Een lustrum in 't klein dns. Vroeger hebben die knapen ook een jongeusblad uitgegeveD, dat spoedig op de flesch was. Utrecht. Het werkje over Ds HelJrittg Ie Utrecht bij J Bijleveld uitgegeven is bijna uitver kocht, en reeds bestaat er eene Hoogdoitsche ver taling van. Is dat niet vlug in drie weken* tijds. Belgrado 24 Aug, 1 uur namiddag, officieel* De Turken krijgen goed slaag. Zij bombarderen. Alevinats. De S«rven zijn op de geheele linie voort- rnkketid. Horvalovies zil uit Tresibava ben in den rug vallen. Parijs. De gmole café" op de boulevard» vetkoopen dagelijks 1800 a 2000 glazen bockbier a 2 J cents. Londen; Een eigenaardige zwemwedstrijd- Twee jongelieden die ieder slechts één arm hadden, zwommen naar Grcrnwich. De rer»te bereikte in 1 uur 9 min en 35 sek. zijn (loei Hij was zijn me dedinger 1800 voet voor. Sninarang. L. L. J. Iletidimet, gewpzen kaptl meester vaa het leger, niet om zijne deugd in de gevangenis hier zittende, vraagt gelden aan het pu bhek, om in zijne gevangenis een muziekgezelschap op te rchten. Het wordt nu al prachtiger, al prach tiger in de kotjes. Arns'erdam. De jeugd, en vooral de leer'ingen der 11. B. S. en der stadsscholen eerste klasse, hebben het voornemen opgevat, een monument te plaatsen véér het Beursgebouw, voorstellende Jan van Amstel. Welsutn. [gem.01st]De hoofdonderwijzer P. Gcist heeft van Z. M. den Koning, voor 40 jarige trouwe ambtsbediening, een mooi boek gekregen. Met een vet varken was de man beter gebaast. Katwijk. 24 Aug. Aangebracht een mooie vangst pekelharing en 4000 bokkingen. Leeuwarden. De Raad dezer Gemeente heeft bepaald al de jaatwedden der Onderwijzers te ver- hoogen. In het krankzinnigengesticht te Parijs overleed Michel Ropitsé, een tiental jaren geleden voornaam horlogemaker in Amsterdam. De Bien Public deplt omtrent clten ongelukkige 't volgende mede. Als ijverig werkman had hij verschillende ontdekkingen in zijn vak gemaakt. .Zijn naam was daardoor zoo gunstig bekend geworden, dat de Baron de B-, uil Paiijs, hem de vervaardiging opdroeg van een uur werk met beweegbaren figuren. Ropitsé kwam zeil naar Patijs otn liet te stellen, en iedereen roemde 'l om 't zeerst. Met het slaan van 12 uur kwam een kok met kooktoestel te voorschijn en deed zijn werk. Zouilt gij er, vroeg Baron de B., in plaats van den kok niet den duivel in kunnen brengen die een verdoemde tot gehakt maakt? Ropitsé aarzelde maar eindelijk gaf hij toe en nu zag men een hoofd, .ruien, boenen, en een lichaam in de braadpan werpen. De vervaardiger begon van dien tijd te tobben dat hij den duivel in het uurwerk had ge bracht. Toen hij later met een neef Parijs bezocht, liet hij dezen belet vragen bij den baron om zijn werk nog eens te zien. De neef wilde een seherls met zijn oom hebben en stelde h-t portret van dezen in de plaats van het hoofd. Toen de man legen 1 e 12 uur zich bij den baron vervoegde en hij bij 't slaan zijn hoofd te voorschijn zag komen, viel hij bewusteloos tirêr; in 't leven teruggeroepen, bleek hij krankzinnig te zijn. In de gemeente Deniawerstal heerscht de varkenziek'e in erge male. ele landbouwers zijn daardoor genoodzaakt hunne varkens te slachten of te verkoop» n. Van de vele voorbehoedmiddelen te. gen de ziekte wordt weinig of geen gebruik ge bruik gemaakt. Men heeft bevonden, als de ziekte zich vertoont, dat dan direct slashten het eenig af doende uiinddel is. Met 1 Jan. 1877 zullen telegraumgels wor den ingevoerd, ter vooruitbetaling van de kosten van binnenlaiidsche telegrammen of van buitenlan— srhe binnen Europa. Ze zullen kosten 12J, 15 20, 30, 50, en 60, cents, f 1 en f2, zijn alle zeshoektng en allen van één kleur, zoodat alleen het uitgedrukte cijfer de waarde bepaalt. De guldens-cijfets worden zwart, de centen—cijfers rood gedrukt. Men zal ook van bussen kunnen ge bruik maken voor de telegrammen of ze aau op weg zijnde bestellers kunnen meegeven. In Spanje is op alle scholen het onderwijs in de landbouwkunde veiplichtend gesteld. Verder zal overgegaan worden tot het stichten van land bouwproefstations en modelboeven, terwijl ook van Rijkswegen overal openbare voordrachten zullen gehouden wordeD. In Noordbraband is men vergelegen met de Belgische centen. Bij advertentie in de Provit c. B. tour. wo.dt voor f 20.000 van dat artikel te koop aangebooden. De plieziertocht naar Brussel, waaraan een aantal personen deelnamen, zal voor sommige deel nemers onaangename gevolgen hebben. Erts op reis herhaaldelijk, gevochten en op de terugreis werd op de stoomboot van Moerdijk naar Rotlcrda n de strijd zoo fel, dat een der reizigers een snede o cr 't aangezicht kreeg. De d.ider, u t Utiethl nfk in stig, werd te Rotterdam in hechtenis gi-noincn. Niet onaardig klinkt het volgende vethaa) uit Britsch—Indie: Een met matige snelheid voort gaande trein ontmoette een troep oiifat ten, die zich door het schelle gefluit niet van de rai'a lieten drijven. Integendeel, de toon s heen den aanvoetder dpr bet.de niet te bevallen en stoof op de locomotief aan. Natuurlijk schoot hij er het leven bij in. Ook een tweetai zijner vo'g< lingen wedervoer dit lot, zonder dat de locomotief b< lang- rijk beschadigd werd. De rest der berde week af en de passagiers kwamen met den schrik vrij. JI. Zondag morgen heeft dr. Zaalberg, die over eenige dagen naar Paramaribo vertrekt, voor een zeer groote schare in de Groote Kerk te s' Hage z.ijn afscheidsrede gehouden. Rondweg kwam hij er voor uit, dat die volle kirk, waaraan hij in de laatste jaren niet gewend was, lietn minder welkom was. Veel liever zou hij zijn laatste woord gerigt hebben tot de kleine schare, «tie hem trouw bleef, dan tot de groote massa, die alleen kwam uit nieuws gierigheid. Niet zond-r bitterheid bragt de redenaar in herinnering, wat hij in die gemeente had moe-en lijden, maar hoe ondanks dal alles zijn vertrouwen in God niet was geschok'. In nauw verband met zijn verleden stonden dan ook zijn tekstwoorden, door hem ontleend aan den brief van Paulus aan de Romeinen, en wel vs. 3139 van het 8ste hoofdstuk. Hoofd thema van zijn afscheidswoord was het bekende gezegde van PaulusZoo God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn Naar aanleiding van die woorden zette de rede naar nog eens kortelijk uiteen, in welken geest hij steeds had gepredikt en hoe hij zijne gemeente, bij alle» wal haar door de wereld werd amgeda n, steeds had opgewekt tot kinderlijk vertrouwen in de voorzienigheid Gods. Eigen levenservaring had hem geleerd, dat geen kerkelijke magten, neen las ter, geene bespotting, geene vervolging, waan an hij zoo ruimsehonts zijn deel had gehad, dat zijne positie daar onhoudbaar was geworden, hem en zijne geloofsgenooten zouden kunnen scheiden van de liefde Gods. Zijn geloof aan God, den Vader, en aan de on sterfelijkheid zou t itntner aan 't wankelen worden gebragt. Zelfs meende hij digter bij tiod te staan dan de or'hodoxen, die God zoeken in de schriften en den Heiligen Gaest achter een kleed. Maar, hoe afkeerig ook van orthodoxie, toih gevoelde hij zich daartoe nog meer aangetrokken dan tot de uiterst modernen, die niet meer gelooven aan een levenden God. Sprekende over den strijd, dien hij had moe ten strijden, vergeleek hij zich nu eei s hij eer» dier, dat steeds door zweepslagen werd opgejaagd, dan weder bij een schaap, dat ter slagtbank werd geleid, maar, schoon tot liet uiterste gepijnigd, niet kon sterven. Toch wilde hij niet heengaan met wrok in het hart. »\Vat gij tegen mij gezondigd hebt,/i zoo sprak hij, »worde u door God vergeven. Vaartwel, vaart allen even wel!« De laatste afscheidswoorden maakten blijkbaar op velen grooten indruk. Menigeen zong den schei denden leeraar met betraande oogen de laatste woorden van den 12laten Psalm toe. Pij het uitgaan der kerk werd dr. Zaalberg, die ook reeds op den preekstoel enkele souvenirs had ontvangen, door een groote menigte opgewacht. Hel gedrang was zoo groot, dat de leeraar met dan met veel moeite zijn rijtuig kon hereikei). Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 22 tol en met 28 Aug. 1876. Geboren J Ondertrouwd Geene. Gehuwd J Overleden: 24 Aug: Pie'er Lourens Gude, oud 11 dagen zoon van Jacob Gude eu van Trijntje Kossen. 27 dito. Jacobns Johannes ('astricum, oud ruim 4 maanden zoon van Jan Castricum en van Stijntje Sluis. Burgerl. Stand der gemeente Barsingerhrrn Ingeschreven van 2229 Augustus 1876. Geboren: 25 Augs. Jan, zoon vau Willem Goed hart en van Klaasje Bakker. 27 dito. Geesje, dochter van Marcus van der Klooster en van Ari- aantje Liefhebber. 28 dito. Jan, zoon van Jau Tim merman en van Dieuwerije Portegijs. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: Jan Herman, j. m. oud 23 jaren, wo uende te Barsingerhorn en Trijntje Mastemaker, j. d. oud 25 jaren wonende te Winkel. Overleden: 22 Aug. Aris Knikker, echtgenoot van Neeltje Horn, oud 52 jaren. 29 dito Trijntje Harder ccbtgenoole van Maarten Bruin, oud 41 jareu. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven «an 14 tol 28 Augustus 1876. GELOREN 14 Augustus Maiia, dochter van Jaeob

Schager Courant | 1876 | | pagina 2