Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao, 1876. 20s!c Jaargang. Pkijs per jaar 3.Franco per post 3.GO, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J Bekend ma ki ng. G. J. MULLER. I)c toast van Jlir. MOCK. Brieven uit Utrecht. Pit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle ADvr.rtr.STiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedrre regel meerder ƒ0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. f Hel Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der ge meente Schagcn, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen dier Gemeente, dat het Kohier van het patentregt over het dienstjaar 187' [eerste kwartaal] op den le September 1876 door d n Heer Provincialen Inspecteur in de provincie Noord-Holland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze gemeente ter invordering is ter-hand gesteld. Ieder Ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aangemaand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te voorkomen. Schagen, den 4e September 1876. Het hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn. M a c a u 1 e ij spreekt in een zijner keurige kri tische karakterschetsen ik meen in die betrekke'ijk B ij r o n van tijdelijke opwellingen van zedelijk heid in het publiek. Dat publiek is, volgens hem, niet eens zoo heel zedelijk; het ziet met onver stoorde!) blik het kwade en verkeerden om zich en troost zich met eene verzuchting over het ge. brekkige van al het menschelijke tot dal het op een gegeven oogenblik van verontwaardiging trilt om wat liet gewoon was londotn zich te zien. Wee dan den ongelukkige, die voor dien rechter stoel zich heeft te verantwoorden op genade is er voor hem geen hoop; wie trouwens zou er kunnen bestaan voor eene zoo heilige maatschappij als de onze? Deze gedachten kwamen in ons op, toen wij dezer dagen, waar we ons ook bevonden, op de markt en op liet kanton, op sociëteit of in bui selijken kring, van alle zijden hoorden ijveren tenen den Prins van Oranje, als of uien daartoe dichter bij geen gereeder aanleiding had kunnen vinden. Ik boorde dat de PriDS niet deed wat bij doen moest en deed wat hij laten moest, als of dit in prinsen eene ongewone zaak was en de kritiek thans zelfs aan Titus de eerkroon niet onthoudt, door de oudheid hem geschonken. Die kritiek hoorde ik van jongelieden, op welke zij bij uitstek gepast zou hebben, als ze voor hen zelf had gegolden van personen, die onmogelijk iets weten konden vau den prins, noch wat hij deed, noch wat hij doen moestvergetende in hun oordeel, dat zij gemeten zouden worden met de maat, waarmede zij gemeten hadden. Aan al dat misbaar had buiten de onvolmaakt heid van den prins en de strenge deugd zijner beoordeelaars, een zekere Jhr. Mock schuld, die in een toast als publiek ministerie was opgetreden en den prins dapper de les gegeven had. M il men nu ook ons oordeel weten over deze handel wijze Onbehoorlijk is zij. Wie de gezondheid van den prins van Oranje instelt, doet iets waartoe bij niet verplicht is; doet ienjand dit dan wordt hij geacht daarmede een eerbewijs te beoogen, maar wordt de toast in stede daarvan een verwijt, dan handelt bij die hem voordraagt zeker onbehoorlijk. Niemand kan het aangenaam zijn, zoo hem in het openbaar eene onaangename waarheid wordt gezegd, maar waar dit bovendien verborgen wordt achter hel mom van een eerbewijs, wordt de handeling zeker zoo onbehoorlijk mogelijk. Onkiesch is zij. Ik zwijg er van dat de toast gesproken werd buiten tegenwoordigheid van den prins, maar de moedige spreker, die er volgens zijn opgewonden en zelfverheerlijkend schrijven zorg voor had gedragen dat zijne onder de cham pagne gesproken woorden, onmiddelijk teraJgemeene bekendmaking aan de dagbladen verzonden werden, had moeten bedenken, dat de prins z;ch niet ver antwoorden kon, waar hij op dusdanige wijze werl aangevallen. Wij kunnen ons niet voorstellen hor iemand, met eenig eergevoel, zich zou kunnen ver lagen tot eene verdediging op eeu drrgelijken aan val. Bij beoordreling van publieke personen moet men alleen acht slaan op hunne publieke ha idelttigeii. Hel gaat niet aan uit het private leven te klappen of omtrent niemand weten kan ecu ongunstig ver moeden te uiten. Is het niet onmogelijk dal de prins in zeker opzicht zich den jeugdigen Hendrik Monmouth, den lieveling van Shakespere heeft voor oogen gesteld en dat dus de, naar het oordeel van oppervlakkigen, niet goed besteede tijd de voorbereiding kan blijken voor eene waardige vervulling van zijne betrekking'? Kan het niet zijn, dat de prins, veel meer dan iemand denkt, zijne krachten inspant om de beteekenis, den invloed en de roeping van den constitutioneeleu vorst dezer dagen over een volk als het onze, te leeren kennen Is dit onvereenigbaar met een verblijf te Parijs Het Nederlandsche volk dat niet op de hoogte kan zijn van de verdieusten zijns eersten burgers, heeft geen recht die verdiensten te ontkennen. Vergeten we niet, dat onze constitutie slechts één vorst kent >.N onderdanen en nagenoeg geen plichten oplegt noch rechten toekent aan den kroonprins Iroon-opvolgtr. Vergeten wij ivtet, dat wij volstrekt geen reden hebben om te twijfelen, dat wanneer de ure van gevaar sloeg en wij den Prins van noode hadden, een oogenblik ook slechts hij ons te leur stellen zou; dat het oranje bloed nog niet zoozeer is verbasterd of het zou willig vloeien voor hel heil van het oude Nederland. Vergeten wij niet, dat naar de uitspraak van bevoegden, de prins ten uitstekend krijgsoverste moet zijn en *an zijne grondige kennis reeds herhaaldelijk de bewijzen heelt gegeven. Vergeten wij vooral niet hij het verwijt dat onze kroonprins zich onthouden zou aan het bestuur vau 's lands zaken, dal de geschiedenis voorbeelden genoeg heeft van kuiperijen en horin triges door den vermoedelijke!) erfgenaam van den troon gesmeed en dat 's prinsen handelwijze vrij wat meer coustitulioneele kennis verraadt, dan de uitgebrachte klacht van den Mokkenden Nederlaud- schcn burger. Het Nederlandsche Volk wil geene vrije universiteit tot opleiding van Protestantsche theologen.— Hel spijt ons, maar wat zal onze stem gevni. De li beralen hebben op 't oogenblik 't zeer druk, vooral over den toast van Jhr. Mock en de loopende Mi nislers kwestie. Wij voor ons maken ons daarmede niet warm, en zullen deze week daarom eene korte schets geven van nieuwe en herdrukte boeken der Heeren P. Noordhoff en Smit te Groningen. Eer stens de 22e Afl. van den Modegids 3e Jaargang met bijblad is ons heden geworden. De Aglaja of Bazar heeft mooi adverteeren, zij kan niet met de Dames modegids konkureeren.- De Etigelschc taal is mij oubekend, zoodat ik over 2 i.ieuwc werkjes van den Heer Yalkhoff geen woord kan zeggen. Het proefblad vau Recueil de lettres a 1'usage des jeunea gens en Retueil poëtique, Choix de poe'sies par J. N. Yalkhotf heb ik met groot genoegen gelezen en hoop ik weldra het volledige werk te ontvangen. Zoo ook zie ik met belangstel ling te gemoet 1. Die Vorschule, praktische inleiding tot de be oefening der Duitscbe Spraakleer. 2. Erstes Deutsches Lesebuch beiden van J. N. Valkhof!. 3. Aehrenlese, Deutsches Lesebuch von J. C. Röh- ner.- De proefbladen dezer drie werkjes zien er goed uit, trouwens wij kunnen ons niets anders voorstellen, of de Heer Valkboff een man dookneed in talen, moet iets goeds leveren. Zijn naam ge vestigd door verschillende fransche werkjes heeft een te goeden klank bij ons, om iets slechts te verkrijgen, 't Is gelukkig ook dal Meiding<-r en c s. met hunne ingewikkelde leerwijze verdrongen worden, door meer heldere en praktische werkjes, die den leerling niet vermoeien en als 't ware spe lende leeren. II. Hemkes Kz. De kleine rekenaar, de >5e druk, is een aardig boekje, doch er zijn er beter.— Dit moet gezegd worden, de 1IH. Noord hoff en Sinit geven goed papier, helderen druk, en Bink ingenaaid, ü/ar mogeu velen ziel) aan spiegelen. De Vormleer door 11. Ilemkes kz. in den vorm van een leesboek, al beeft dit ook de 3e druk iiu ai bevalt kind noch onderwijzer alhier. De K leine Puijs door Hemkes, 5e druk, is een lief boekje, dat op de Volksschool veel nut kan stichten. Schetsen uit liet groote boek der Geschiedenis door J. C. Sander is uitmuntend, een oprecht hoekje voor de jeugd, de 4e druk in 1$ jaar zegt reeds genoeg. Dr e ■naai den aardbol om in 2 stukjes en wel de 4e druk met de Praclische Taalmeester beiden door F. Bruins, zie lezers, deze twee werkjes kunnen niet inenschelijk volmaakter kooien, dan ze zijn. De lieer Bruins, 't ware te wenrchen voor onze school vo >r den onderwijzer, dat die man Algemeen ln «pecteur was, taal en aardrijkskunde zoude gezonde en practischer op school algemeen worden onder wezen, dan tot nog toe liet geval is.- ij hebben 4 onderwijzers gesproken, die beide werkjes ge bruiken en gsaruè verklaren, dal zij geen werkjes met meer vruelit op school hebhert ingevoerd dan deze. De aardrijkskundige hoekjes kunnen den naam dragen van de beste eu Bruins taalkundige kun nen met die van Ukema wedijveren tegen alle be staande voor schoolgebruik. Yooiuit z<gt, eu inct recht ook, „wij bevelen onze medeonderwijzers de kennismaking met dit boekje bijzonder aan en twijfelen niet, of ze zullen er rijke winst mede doen voor ontwikkelend taalonderricht De zuivere Pre- anger koffij, in de koffijhaal, gaat inet groot succes voort zijne uitmuntende waar die door geur en smaak zich aanbeveelt, te verkoopen. W ij wenschen J. Hendriks, Korte Poolen 28 te s' Hage geluk. Niet minder bevelen wij G. van der Hoogt Kerk straat 36 Amsterdam, ons blad aan, tot adverteeren van zijne buste vau Mr. Groen vau Prinsterer. Ook hier treft men bewoudenaurs en v» reerders van dien grooten Christenuieiisch aan.- Zijn beeld, wij zien het hier reeds bij 4 gezinnen prijken, is zoo wel sprekend en gelijkend uitgevoerd, als immer iemands beeltenis gegeven is. De lieer van drr Hoogt ver dient niet alleen onzen dank en lof, maar als kunstenaar verdient hij onze huuge achring. Stellen v*ij dus prijs op den edelen Staatsman, laat ons dan onze woonkamer, versieren inet dit heeld, en niet van een ander, dat in verre na niet, h:ermede in vergelijking komen kan. Een degelijk vers vonden wij in den Standaard, dat wij hier gaarne neder- schrijven v't Gtheiin ran allen zegen, {Oranje en Neerland, hoor 'i) Is in Gods vrees gelegen, Zijn dienst, zijn gunst, zijn woord. De Standaard neemt met deu dag toe in waar. Iteid te zijn. waarvoor bij zich altijd heeft uitgegeven. Wij verheugen ons, in hem weldra een consequent blad te mogen begroeten.- Niet minder mogen wij ors verheugen,dat de Heer J. H. van Wees Jr. te Utrecht begrepen heeft een stel hullandsche kinder prenten in deu handel te brengen, die zich door dergelijkheid, flinkheid, netheid en goedkoopte alle aanbeveling verwerven. Trouwens het werd ook tijd, dat we goede en goedkoope kinderprenten kregen.— De Heer Wees heeft in eene groote behoefte op dergelijke wijze voorzien.— Van van Thefelens kiespijn tinctuur hooren wij zeer vreemde nooten kraken. De Telegraaf geeft al aardige mopjes over dien man.- Om gezond water te drinken, in deze tijden, raden de geleerden zeer aan, op een emmer water S'io gmm Ltquor Stijpticus, chloor ijzer oplossing, le mengen.

Schager Courant | 1876 | | pagina 1