s Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1876. 20slc Jaargang. l\io. 994 VADER CATS. Gemengde berichten. 3 I takend makingen. EEN WIT WET SCHA AF EEN WIT SCHAAP, EEN WIT SCHAAP, Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Pbijs per jaar 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07 ADVERTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. POLITIE. GEVONDEN. EEN WIT SCHAAP (weêr.) gemerkt met een teerstip op het schoft en een gat in beide ooren. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie van Srhagen. TFRMIST. gemerkt met een roode O op het schoft en een roode streep op den neüs. hebbende vermoedelijk een gat in het linker oor. Inlichtingen worden verzocht te geven ter Se cretarie van Schagen. - Burgemeester Til Wethouders van Schagen, bren gen bij deze, ten verzoeke van den ltaad van Administratie der Moll. IJzeren Spoorweg Maat schappij, ter kennis van belanghebbenden, dat bij de treksluitboomen aan den Keinsmer-straatweg, en den Muggenburger-weg, in deze gemeente, als waar- scliuwingsmiddel aanwezig is, eene helder klinkende bel, die driemaal moet worden geluid, één minuut vóór het neerlaten der valboomen. Schagen den 10 October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. XIV. Busken Huet heeft voor jaren in het bekende Gids artikel de onzedelijkheid van Cats geschriften en gedichten zoeken te staven door de aanhaling van het werkelijk zedeloos verhaal dat Cats ons in zijn Liefdes Vossenvel, ten beste geeft, en hetwelk h:er op neerkomt: een jong mensch dingt om de hand eer.er schatrijke weduwe, maar krijgt een blaauwtje, getrouw aan den door Cats op meer dan eene plaats gegeven raad, dat men zich uiet door het eerste neen I moet laten af schrikken, houdt de minnaar vol, door list hoopt hij de vesting, die den aanval heeft afgeslagen, te veroveren, bij koopt de dienstmaagd om en weet van haar te verkrijgen, dat zij hem's nachts, voor den morgen bloost, inlaat en als nu met den mor gen volk op de straat komt, neemt hij den schijn aan als of hij des nachts ten huize van het weeuwtje had doorgebragt, de vrouw kwam daardoor gewel dig in opspraak en zag zich wel, om er zich uit te redden genoodzaakt de hand, die zij vroeger geweigerd had, aantenemen. Het verhaal is, ieder zal het erkennen niet bijzonder stichtelijk en het wordt bovendien door Cats op eene wijze verteld die alles behalve oorbaar voor jeugdige ooren is, intusschen moet men niet denken dat Cats de boevenstreek van Taes, zoo heet de bedoelde jon geling, als een navolgingswaardig voorbeeld heeft voorgesteld, neenintegendeel wordt in de daarop volgende samenspraak tusschen Sopbroniscus en Philogamus dat trouwgeval uitdrukkelijk af- ifgekeurd Philogamus, die. naar de betee- kenis van rijn naam altijd bij Cats optreedt, als de verdediger van het huwelijk, zegt het volgende Het gaapt als een oven, dat de trek, die Taes hierin heeft gebruikt onbehoorlijk en misprijselijk is want hier te willen zeggen Dolos an virtus quis in hoste xequiret is geheel ongerijmd. Maar de fout bij Cats ligt daarin dat terwijl de liefdesverhalen, waaronder van zeer onzedelijk gehalte, zeer on derhoudend zijn geschreven, de daarop volgende samenspraken, in welke de stichtelijke toepassing door verhalen wordt ontvouwd allervervelendst en laagdradig zijn. Het vergift wordt zoo smakelijk mogelijk gemaakt en het tegengift daarentegen ons toegediend in een onoogelijken beker die door de lompheid van vorm naauwelijk ie te hanteeren. Men kan tot verontschuldiging van Cats aanvoeren, dat hij steunt op de gewoonte dier dagen om alles te lezen, wat in een boek voorkwam en onmogelijk bekend kon ziju met de wijze van lezen, die velen onzer dagen, door de lectuur van couranten en tijdschriften zich hebben eigen gemaakt, om namentlijk over te slaan wat bij den eersten aanblik niet bevalt, maar dat neemt niet weg dat hij als mensohen kenner had moeten bedacht zijn,dat altijd hel kwade en onzedelijke veel spoediger ingang vindt dan het streng zedelijke en goede, vooral als het eerste wordt gestoken in een los'en bevallig gewaad en het laatste in een ouderwetschen en stijven rok voor den dag komt. Ook in Cats dagen zal het wel niet twijfelachtig zijn geweest wien van twecen een jongmensch tot gezelschap zoude verkiezen, het schoone ligtzin- nige dametje of den strengen predikant, die men hem terzelfder tijd tot geleiden, had gegeven. Ook schijnt Cats niet zonder gewetens bezwaren den weg waarop hij later zoo doordraafde te zijn ingeslagen, in de werkelijke schoone voorrede van het vijfde boek des huwelijks spreekt hij van deze bezwaren: deze begint aldus: wat ik bidden mag lezer, slaat wat stiller, 't is noodig dat gij uwe vuile schoenen hier wat uit doet, immers de voeten een weinig kuist, al eer in te gaan tot onze beste en binnenste kamer, gij zijt hier in het rijk der vrouwen. Dat tegenwoordig werk door Gods genade met spoed en voorspoed tot hier t06gcbragt hebbende en mijne gedachten tot vordering van het zelve aangedreven voelende had ik al reeds de pen in de hand, maar ziet, in deze gestalte werd ik gewaar, ik en weet niet wat voor eene huivering die mij de vingers scheen te verkleumen. Mij kwam in den zin dat alle schriften niet van alle menschen met een en hetzelfde oogmerk worden gelezen, veler., die ge woon zijn, tot ijdelheid meer als tot stichting te lezen zullen misschien het slangenvlecsch alleen uit dezen thriakel trekken en liever een goede reden ten kwade verdraaijen, als een twijfelachtig woord ten goede duiden. Na dat vader Cats het pro en contra, ten opzigte van het openlijk bespreken van zulke zaken heeft uiteengezet, komt hij tot de conclusie dat hij een nuttig en godeswelvallig werk doet met de uitgave van een boek waarin over de geheimenissen des huwelijks wordt gehandeld, hij eindigt met de aanhaling van de spreuk eener vrije geest: zijt gij wijs, zoo zijt gij er wijs, zijt gij een spotter zoo zult gij 't alleen dragen: met andere woorden zuigt de lezer iets kwaads uit het geen ik met eene goede bedoeling schrijf zoo komt dat geheel alleen ter zjjner verantwoording, de laatste zinsnede moet als van zeiven het laatste hoofdstuk van Sternes eentimentuele reis in herin nering brengenmaar daaruit volgt tevens dat hij Cats niet geheel en al verontschuldigt. De zede- looze gedachte, die Sterne door rijn uitroep bij de lezers opwekt, komt, al protesteert hij er uitdruk' kelijk vooraf tegen, al betuigt hij ook zijn onschuld, toch geheel alleen voor zijne rekening. En zoo is het ook gesteld met de goede lange verhalen, die Cats ons voordicht, dat zulke verhalen op de lezers niet den stichtelijken indruk maken, dien Cats er van verlangt is zijne schuld, niet van de lezers. Beschouwd uit een zedelijk oogpunt had hij ze moeten achterhouden. Verleden Zondag werd te Amsterdam, op Welgelegen bij de Willemspoort een meeting ge houden van ruim 1500 personen, waarin op niet zeer gematigden toon afkeuring werd uitgesproken over het gedrag der millilairen en het misbruik maken van de gewapende macht. Na een scherp debat werd een telegiain gezonden aan den Koning: men verzocht Z. M, om den Burgemeester van Amsterdam onmiddelijk te ontslaan en zijn «rmede- plichtigenr gerechtelijk te vervolgen. Tot heden toe wachten de lui vergeefs op het koninklijk antwoord. Donderdag vbbr 14 dagen was de dag, waarop de schoone dochter van den Berlijnschen rentenier R. zich in den echt wilde verbinden met den jeugdigen koopman T. De heugelijke gebeur tenis werd na afloop der kerkelijke inzegening met een feestmaal gevierd, na afloop waarvan de bruid zich verwijderde oin van kleeding te wisselen, eer zij met haar echtgenoot haar huwelijksreisje ondernam Intusschen bleven de overige gasten in de feestzaal bijeen en ledigden welgemoed menig glas op de reeks van toasten, wilke elkander als kruisten. Plotseling werd echter de deur opengeworpen en stortte de bruid naar binnen, roepend: Ik brandt ik brand! helpt help! Met een oogwenk zagen de gasten wat er gebeurd was. De jonge dame was met haar luchtig feestgewaad te dicht bij eene brandende kaars gekomen en stond tbans in lichte laaievlam. Terstond wierpen eenige kordate gasten de brandende bruid op den grond, en trachtten door haar met jassen, rokken en andere voor de hand komende kleedingstukken te bedekken en de vlammen te blusschen, hetgeen ook gelukte. Intus schen had de bruid toch zoovele brandwonden be* komen, dat er aan het ondernemen van een huwelijksreisje niet was le denken. In plaats van op reis te gaan, moest zij te bed worden gebracht, en de geneesheer ontboden; men kan zich eene voorstelling maken van den schrik des bruidegoms, die zich even naar zijne woning verwijderd had, toen hijonbewust van het voorgevallene in het huis zijner bruid terugkwam en het onheil vernam dat zijne geliefde getroffen had. Gelukkig dat hij zich kon troosten met de gedachte: het had erger kunnen zijn! Waarschijnlijk zal het onze lezers niet om- verschillig zijn te vernemen dat Professor Faber, het voornemen heeft opgevat eerdaags tc Schagen te komen om een voorstelling te geven met de door hem uitgevonden 8 p r e e k-m a c h i n e. Deze machine spreekt, wanneer men de toetsen op de regte wijze in beweging brengt; ze is dus eigenlijk een individu dat de kenner, als een in strument, bespeelt. Wij kunnen onze lezers met zekerheid melden dat de singer manufacturing-company teNew-York op de Philadelphia wereld-tentoonstelling is bekroond met den hoogsten Prijs voor de uitstekende kwa liteit en de buitengewone geschiktheid barer Naai machines. Ook op de Internationale Tentoonstelling gehouden te Utrecht in Augustus en September jl. werden de Originele Singer Machines met den hoogsten Prijs, het Gouden Kruis, bekroond: tegelijkertijd werd voor opdezelve vervaardigd Naaiwerk aan de Directrice der Filiale Utrecht Mejufvronw D. de Knegt het Zilveren Kruis uitgereikt. Deze machines kunnen, in het magazijn van onzen plaatsgenoot, den heer G. Meurs, worden bezigtigd Dat zeker zelden met een schoolboekje plaats heeft, is vDenken en Schrijven.» Leesboek in brieven, uitgegeven bij H. ten Brink te beurt gevallen. Volgens een Antwerpsch blad, wordt dit boekje in België, voor de scholen zeer aanbevolen Trouwens het boekje verdient ook algemeene goedl keuring. De schrijver, R. Julvingh verstaat de kunst kinderbrieven te schrijven.

Schager Courant | 1876 | | pagina 1