'2(i OCTOBER. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Gemengde berichten. Ao, 1876. 20ste Jaargang, No. 996 Bekendmakingen. De Bosch Kemper SCHAGER COIRANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager msrktberigtden volgenden avond 7erzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVRRTKNTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. 12 vogels, terwijl de anderen -op den hunnen er slechts 6 zagen vliegen, sinds dien tijd vervulde Bosch Kernper wel eenigzints'den rol van Reinus, Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha-1 zonder acht te slaan op de Boeij-dijkheden, waar gen. I mede Thorbecke in praktijk had te worstelen kri- Oelet hebbende op art, 264 der Wet van 29 I tiscerde hij telkens en telkens diens arbeid. Fr lag Junij 1851 (Staatsblad No. 85); I wa irheid in zijn critiek maar hij had moeten be- Brengen ter openbare kennis, dat het door hen I denken dat even als de kunstenaar ter wille van voorloopig vastgestelde 8uppletoir kohier van den I den geheelen indruk, somiijds'ceuc kleine afwijking Hoofdelijkea Omslag en dat voor de belasting op I van de schoonheidsleer zich moet veroorloven, zoo de honden, voor het loopende dienstjaar, gedurende I ook een welten-maker ter wille van zekere oin- veertien dagen, en wel van Dingsdag den 24 Oc- I standigheden, waarop zijn plan anders schipbreuk tober tot en met Maandag den 6 November aan- I zoude lijden, in enkele punten de consequente staande, ter Secretarie dezer Gemeente, voor ecu I toepassing zijner beginsels modt opofferen. In dien ieder ter lezing zal nederliggen. I kampstrijd was Bosch Kemper liet altijd regtvaardig Kn is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks I ook niet altijd echt humaan. I Achter een uiterst te doen gebruikelijk is. I beleefden en fatsoenlijkeu vorili verborg hij te veel Schagen, 24 October 1876. leen feilen tegenzin. Burgemeester en Wethouders voornoemd. I Het maar dat op ieder aan zijn tegenstander G. J. MULDF.R, De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouder der gemeente Scha- gen; gemaakt compliment volgde droeg steeds (natuurlijk overdragtiglijker wijze gesproken) een giftkelk en dolk. De beleefde vorm stemde niet met den ge moedsaard overeen, en wij hebben dien daarom i ook herhaalde malen in dit blad afgekeurd, doch deze fout was misschien alleen een défaut de sa Herinneren bij deze de Ingezrtenen dezer gemeen- qualité, de schaduwzijde van zijne goede eigenschap- te aan de bepaügen van Art. 27 en 42 der Wet I pen. Door de beleefde vormen, die hij uit het op het Personeel van 29 Maart [StesUblad No. 4] j parlementaire leven op de journalistiek heeft zoeken betekkelijk de verpligtiug tot het doen van Sup-I over te brengen bewees hij ons volk toch een ware pletoire acngifte voor die.belasting, naar tijdgelaDg I weldaad. De dagbladpers stond toch bij ons voor zij die verschuldigd zijn. I 1848 over het algemeen in een zeer slechte reuk. Die Alsmede aan de te doene aangifte van Aanbouw, I pers scheen niet volksverbetering maar zwartmaking Herbouw enr.4 ter verkrijging van Vrijdom vaa I der regeering ten oogmerk te hebben. Eeuwig en Grondbelasting. I altijd was de regeeriug de kwade jongen die al Schagen den 24 October 1876 I wat slecht was had gedaan. Het was de Boech Burgemeester en Wethouders voornoemdI Kemper, die ia zijn volksblad het eerste aandrong op volksverbetering. Gelijk een wetenschappelijk volksleeraar voegt, onthield hij zich daarbij van alle aantijging en opruijing. De stillen eu denkenden leerden daardoor dat ook de taal der journalisten gemoedelijk kan zijn. Zijn voorbeeld heeft gunstig gewerkt, de taal onzer dagbladen is wat fatsoen- G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. De grootste mannen van het oudere geslacht hoe I lijkheid betreft, in de laatste 18 jaren veel voor- beginnen zij uit te sterven. Zij die na 1830 de I uitgegaan. Bosch-Keinper heeft er door zijn volksblad gloria en de kracht van ons vaderland uitmaakten, I cu door zijn wetenschappelijke werken over het boe lijn zij in de laatste 8 jaren als weggemaaid. I staatsregt en de zamenleving deu blik onzer natie Van Lennep, Bosscha, Thorbecke, Potgieter, Heije, I aanmerkelijk uitgebreid. Zijn nuttig en werkzaam Groen van Prinsterer, Heldring en thans de Bosch I leven kan voor velen onzer tijdgenooten ten voorbeeld Kemper. Het was een rij van waarlijk verhevene I strekken. De mannen uit het tijdperk van voor 184S en krachtige geesten, die na de scheiding van I stappen een voor een van het tooneel, zullen hunne Belgie hunne krachten wijdden aan den opbouw I opvolgers hun iu kracht, werkzaamheid en nuttige van het oude Nederland. Wat een treurige tijd I arbeid evenaren. Doen wij deu laatsteu onregt als was het die volgt, op de kortstondige flikkering I wij er aan twijfelen Het zoogenaamde jonge Hol van heldenmoed en glorie, die van Speijk, de I land schijnt reeds te afgeleefd, om iets groots tiendaagsche veldtogt en de citadel over ons had-1 voor te brengen, het heeft geschermd met natuur den geworpen. Gebukt onder een schuldenlast die I kundige phrases als daar zijnnetten van ontwik- verplettrend scheen, met een kwijnende nijverheid, I keliog of van oorzaak en gevolg, maar geen enkelen een alleen door kunstmiddelen bloeijenden handel I degelijken natuurkundige kunnen voortbrengen, bet en een verouderde letterkunde en kunst, stond I heeft zich gespitst om vele reputatien aftebreken daar het Nederiandsche volk. Toen traden mannen I maar geen enkele onbezoedelde reputatie voor deu van kracht en talent op, die de natie dwongen het dag gebragt. Op politiek gebied brengt het niets plat getreden veld te verlaten en zich een nieuwen I dan verwarring en stilstand te weeg, terwijl het weg te banen. Feilen tegenstand hadden zij te verdu-1 gezag in zijn banden wordt gelegd is het te ien, als vijanden van den echten Nederlandschen I lafhartig om het te aanvaarden. In. plaats van onze zin werden zij aangewezen, maar zij hielden vol, I natie met een jeugdigen gloed te bezielen ligt het en het Nederlandsche volk plukt thans de vruchten I ons volk als een benaauwende nachtmerrie op de dier volharding. Het tijdperk van 1833 tot 1840 I borst. Wie zal er ons vsn verlossen? Alleen de moge naar het uitwendige een tijd van doodsche I oude ernst en degelijkheid. Ieder schrijver heeft rnst zijn, naar het inwendige is het vol leven en I het regt zijn overtuiging uit te spreken, maar die kracht. Op politiek gebied rijpten toen de drie I overtuiging is niet de inval van het oogenblik mannen, die in dat opzigt ons volk met den af-1 zij moet de vrucht van een langdurig nadenken druk van bannen geest hebben bestempeld. I zijn. klaar het jonge Holland heeft geen overtuiging Thorbecke, Groen van Prinsterer en de Bosch I maar alleen opwellingen der oogenb'ikken, het Kemper waren elkanders tegenvoeters; ieder huuner I twijfelt aan alles, en daarom mist het kracht, ging een verschillenden weg uit, maar in zoover werkten zij zamen, dat zij hunne bijtels zettedeD in de muren van voor 1848, toen die muren vielen, hield, gelijk men weet de raadslag van Thorbecke, de bovenhand, het nieuwe gebouw werd en Niedorper koggen, is de heer P. Timmerman, met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Dinsdagavond, 17 Oct. vierde de vereeniging »Nut en gezellig verkeer'' te Kolhorn haar vijf entwintigjarig jubild. De kolfbaan van den heer D. Kist was daartoe smaakvol versierd, terwijl de llarmoniekapel van Schagen, onder directie van den heer Otto, door haar schoon nitgevoerd programma het genot van den avond zeer verhoogde. Nadat de heer K. Breebaarf, gedurende 20 ach tereenvolgende jaren Voorzitter, de talrijke vergade ring met eene hartelijke toespraak had geopend, schetste de heer C. Bood, gedurende 20 opvolgende jaren secretaris, op eenvoudige wijze iu korte trek ken het verleden der Vereeniging. Hij wees er op dat Nut en Gezellig Verkeer er steeds op bedacht was geweest, om door vrijwillige b'jdragen armoede te lenigen, ongelukkigen te heipen, dat het ver scheidene winters herhalingsonderwijs had doen geven dat zijne bijeenkomsten zich altijd hadden geken merkt door gezelligheid, ernst en opgewektheid, en eindigde met deu wensch, dat dit zilveren feest door een gouden mocht worden gevolgd. Achtereenvolgens beklommen nog onderscheidene heeren den katheter, eu menige feestdronk getuigde van de prettige stemming der feestvierenden. 't Was reeds diep in den nacht, eer men scheidde en zeker is ieder huiswaarts gekeerd met de ge- noegelijkste herinnering aan den doorgebrachten avond. Men meldt uit Zevenbergen van 18 October: Een verschrikkelijk ongeluk heeft gisteren avond plaats gehad. Een rijtuig, waarin zich de heer Mr. U. bevond, keerde van het station Lange weg naar Zevenbergen terug. Nabij deze gekomen aan den overweg op den Laugeweg, waar langs de spoorweg loopt, verbrak het paard deu sluitboom, die behoor lijk gesloten was, juist op bet oogenblik dat de trein naar Moerdijk passeerde. Het rijtuig werd door de locomotief aaugereden, met het gevolg dat de heer U. op de plaats dood bleef en de voerman mede zoo ernstig gekwetst werd, dat meu voor het verlies van zijn leven vreest. Te Breda tentoonstelling vau den Schoen makerswedstrijd. Apeldoorn. Verscheidene wagens met goede ren van Z. M. buitenverblijf te Monireux hier aan gekomen,Men zegt dat Z. M. de Koning het lustoord Montreux laat verkoopeu. Te Zwolle heerscht eene epidemische ziekte onder de Varkens. Haringhuizen. 23 October. Bij de, heden naar het door hem ontworpen bestek opgetrokken. I alhier gebonden, verkiezing van een hoofdingelanc De nieuwe Romuius zag opzijn palatijnschen berg t voor het W estlriesche ambacht genaamd de Schager I getroffen. Men vend hem dood bij zijn wissel. De 's Boech. Men waarschuwt hier voor zekere epels, die uit een kompositie van koper bestaan en reeds zieken heeft ge maakt. Parijs. Z. M. de Koning der Nederlanden komt hier een 8 dagen. Elspeet. Een 13jarige knaap heeft v. I. zon dag zijn makker met een mes doodgestoken. Hij is gearresteerd. 's Hage. Het heeft lintjes en strikjes geregend voor de verdienstelijke watersnoodlijders-helpers. Een 11 jarig knaapje, Fokke Mulder, sedert korte dagen te Oostwedde als kweekeling aan de school van den hoofdonderwijzer Smits geplaatst; viel voor eenige dagen van een boomstam waarop hij zich geplaatst bad, met een knipmes in de hand om een stok af te snijden en viel daarbij voorover, zoodat het mes hem in de buikholle drong. Aan de gevolgen van die wond is de ongelukkige jongen jl. Vrijdag, na eenige dagen lijdens, bezweken. Zaterdag werd te Eindhoven de wisselwach ter nabij het punt van samenkomst der lijnen van de Belgische en Staatsspoorwegen door een lantaarn aan de excentriek bevestigd, onverwacht

Schager Courant | 1876 | | pagina 1