Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 23 mmmmR Ao. 1876. 20ste Jaargang, No. 1000. SE Hckcnrimakingcn. POLIT1EREQLEMENT. Koepokinenting en Herinênting. Avontuurlijke Politiek. Gemengde berichten. SCHAVER COURANT Dit blad verschijnt op Woensdag avond j doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Scbager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die snlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} ADVBRTtimës van een tot vyf regels f 0,75 j iedere regel meerder /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. De Burgemeester van Schagen, berigt aan de ingezetenen, dat ter bevordering der algeneene ken nis van den inhoud van het politiereglement dezer gemeente dit ter secretarie vekrijghaar is gesteld voor den geringen prijs van dertig cents per exem plaar. De Burgemeester voornoemd. O. J. MULLER. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gelet op art; 18 der Wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 184). Brengen ten algemeene kennis dat op Zondag, den 26 deeer des middags ten 12 ure door den geneesheer C. S. Timirers, ter zijnen huize aan een ieder de gelegenheid zal worden gegeven tot koslrlooze inenting en herinênting. Schagen, 21 November 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd' G. J. MULLER, De Secretaris, DENIJS. Geen treuriger rol dan die, welke Servie gedu rende het laatste halfjaar heeft gespeeld. Zonder oorlogsmotief, zonder geldmiddelen, zonder geoefende troepen, verklaart het den oorlog aan Turkije bet begint met vreeselijke snorkerijen: de vlag van Servie zal weldra te Constantinopel wapperen, ver tegenwoordiger van het heilige teeken des kruizes, zal het de halve maan uit Europa verdrijven, in bet Oosten zal het de taak opnemen, die Savoije in Italië en Pruisseu in Duitschland heeft vervuld. En nu, na een halfjaar strijdens, in slag bij slag overwonnen, veracht door de bondgenooten, wier hulp het had ingeroepen, kan het zich niet eens troosten met den uitroep van Frans I: valles is verloren maar de eer is behouden.'* De diplomatie moge het de hand bovrn het hoofd houden, zelf heeft het zich zedelijk onmogelijk gemaakt. Jaren zullen er noodig zijn om de smetten van oneer, waarmede het zich bezoedeld heeft, af te wisschen. Van waar toch die treurige uitkomst? In velerlei opzigten hsd Servie vrij wat geldiger redenen dan Savoije en Pruisseri, om zich aan het hoofd der oorlogzuchtige beweging te plaatsen. Servie kao daarvoor niet alleen politieke maar ook godsdienstige pleitgronden aanvoeren. Het lijden der Christen bevolking onder het turksche juk was zeker vrij wat zwaarder, dan dat vau de Italianen onder de oostenrijksche heerschippij, en de duitsche eenheid, welke von Bismarck tot hefboom uitkoos, was toch niet veel meer dan een demagogisch droombeeld. En nu de zaken voor Servie zoo geheel verkeerd zijn uitgevallen, wordt het door allen als een ijlhoofdige schuldige aan. gewezen het gaat hier als met de kraai in de fabel. De kraai zag namelijk hoe een arend neerviel op een schaap, het in zijn klaanwen greep en mede ten hemel sleurde, dit vond de kraai al heel mooi, zij wilde dat edele voorbeeld volgendaar streek zij neder op een schaap, dat rustig in bet weiland stond te grazen, om het goed vast te klemmen, drukte zij hare pooten diep in de vacht, maar tot haar ongeluk het schaap was na tuurlijk voor haar te zw ar om het mede opwaarts te voeren, zij had zich zoo zeer in de wol ver ward, dat zij niet kon wegvliegen, de eigenaar van het schaap kwam en sloeg den ijdelen roever dood. De avontuurlijke politiek van Cavina en Bis I marek heeft de Serviache staatslieden verleidI zonder de krachten van het land vooraf te wegen, gingen zij de mngtigen navolgen, msar werden dan ook a!a de arme kraai doodgeslagen. Onder- tussehen is de Servische regering niet de eenige schuldige, voor een groot gedeelte komt die schuld op rekening van den verkeerden politieken geest, die in Europa heerscht. Die geest beoordeelt de staatkunde meer naar de uitkomst dan naar haar zedelijk gehalte. De avontuurlijke politiek wordt hemelhoog geprezen, als zij goed uitvalt, maar ten sterkste veroordeeld als zij mislukt. De coup d' état van Napoleon werd geprezen, zoolang het keizerrijk was be schenen door de zon des voorspoeds, maar ver oordeeld toen het onmagtig was. Naar het ons voorkomt, moet men de avontuurlijke staatkunde beoordeelen, niet naar haar uitkomst, maar naar haar wezen, en dan zou men tot de gevolgtrek king komen dat zij in elk geval gelaakt moet worden. Wil men voor goed een einde maken aan onze verderfelijke beursspecnlztiën, dan moet men niet alleen een 'steen werpen op den ongelukkigen beursspeculant, maar ook hem verachten, die millionair door zulke speculatiën is geworden en wil men Europa bevrijden van de geavren, waar mede een avontuurlijke politiek het iederen dag bedreigt, dan moet men zich het strengst betoonen tegen een avontuurlijke politiek, die schitterende gevolgen had. Eeu gelukkig huisvader, die door de hoop van rijk te worden, zich lazt verleiden tot speculatiën die het vermogen zijner kinderen in de waagschaal brengen, zal gewis door ieder gelaakt worden en zoo verdient ook ieder regent, die door stoute en roekeiooze staatkundige sprongen zijn gelukkig volk aan de onzekere kansen van oorlog en om wenteling blootstelt, ten zeerste onze verachting. Het zijn de werken des vredes, onderwijs, godsdienst, betere toepassing der economische be ginsels, dis den toestand van een volk kunnen verbeteren; die het zoekt te verkrijgen langs een avontuurlijken weg van oorlog en omwenteling, moest als volksberoerder in den ban worden gedaan. Te Utrecht worden regelmatig Italiaansche kippeneieren aangevoerd. Dalfsen. De vrouw die hier van 4 zonen (nog S in leveq) is bevallen, is gelukkig eene bakkerin. Hoe komt ge er toch toe, om je vrouw zoo prach tig te begraveo? je werpt je geld, zoo maar met handen vol weg? och, laat mij toch begaanik weet toch, dat ware ik gestorven, mijne vrouw met genoegen even zoo veel misschien nog meer gedaan zou hebben dan ik nu voor haar doe. Ymuiden, Alhier is een Sepmaphore of kunst- seinpost in dienst gesteld. Middelburg. Een vrouw die trouwde was dadelijk moeder-groot-overgvoot-en betovergroot moeder. Onze eeuw is toch wel de Stoom-eeuw in alles. Amsterdam, De schaapherder is dood, nu is Haos Politiek opgestaan, om ons te voorspellen hoe wij zullen oorlogen. Volgens hem ziet het er dan slecht uit. Brussel, Parijs en Amsterdam klagen over al de dieven, die zoo maar gerust voortgaan. Hannover. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is hier op een dooppartij geweest. Amsterdam. De Tentoonstelling van Kunst- Nijverheid m 1877 heelt haar Programma vastgesteld. Amsterdam. De marmeren schoorsteenmantels van de Heeren Cool, Bloemgracht 77 alhier, hebben te Philsdelphia den eersten prijs behaald. Wij hopen weldra hier nader op terug te komen. Rotterdam. De nieuwe serie Aimands werken, uit het fransch vertaald door van der Sloot, en uitgegeven bij den Heer P. C. Hoog gaan nu ge regeld en vinden enormen aftrek. Ook hierop komen wij terug. 's Hage. In het Dagblad heeft de Heer Mardo- chée Picard 23 Riemerstraat alhier een reusachtige advertentie geplaatst, over de deugdelijkheid zyner fluweel. - 's Hage. Het Dagblad alhier noemt de brochure van B. P. Kortêweg: een storm in een glas watert Zekerlijk is er in de laatste jaren geen grooter nonsens verkondigd, dan in dit prulletje. Amsterdam. De algemeen geachte Ds J. P. Hasebroek, predikant alhier, heeft 12 Nov. jl. zijn 40 jarig juhlium gevierd. Haarlem. 8 Nov. In deze week is bij Corneli* Smit, met behu|p van inklimmin een diefstal bedreven van gouden en zilveren voorwerpen. Zalt-Bommel. Een brief hier bezorgd en aangeteekend is naar de maan. Leiden. Wederom klagen de tuinlieden hier- Ze hebben in 1876 nog niet anders gedaan. Birmingham. Hier maakt men jagt op stille dronkaards- - 's Hage. Z. K. H. Prins Alexander is korpo» raai geworden bij de Loge der B. V. M. The Times, die natuurlijk van haar corre pondenten reeds lange beschrijvingen en beschou wingen over de opening van ons Noordzeekanaal ontvangen en geplaatst heeft wijdt thans een hoofdartikel aan dit feit. De toon van dat artikel ia zegt de Haarl. Ct.waarderenderen voor het nationaal gevoel van een Nederlander stellig streelender din die der genoemde correspendentiën. Het artikel van the Times eindigt aldus: v Dat de Nederlanders van onze dagen van dezelfde stof zijn genaakt als hun voorvaderen, kan uit dit laatste van hun groote waterstaatswerken blijken. Het ia al thans bij uitmenendheid in het belang van Europa om een natie ala deze voor de gevolgen van haar poli. tiekr onbeteekenendheid te behoeden. De groote Sta. ten hebben een neiging om de kleine aan zich te trek ken, en Nederland is, naar men somtijds hoort beweren, voorbestemd om met zijn zeehavens in bezit genomen te worden door de voornaamste militaire Mogenheid van Europ's vasteland. Men betoogt, dat door zijn taal en afkomst de Neder lander zeer na aan den Duitscher verwant is, en dat de met de zee vertrouwde bevolking de Duit scher* een groote zeemogendheid zou helpen worden. Maar de Nederlandets z\jn te schander om te luisteren naar de schoonklinkende taal, die de veroveringszucht aar. de leer der nationaliteiten ontleent. Zij kennen de waarde van de vrijheid, die zij hebben welke hun vergunt naar huD flinke op wellingen te handelen, geen groote legers te onderhou den, bun binnenlar-dscbe en koloniale zakeD op hun eigen prozaischen trant te besturen en buiten groote oorlogen te blijven. Europa zou zooveel ver. liezen door het ondergaan van Nederlands on&fhan. kelijkbeid, dat de Nederlanders geen aanval be hoeven te schromen zoolang zij aan zich zeiven getrouw blaren." Achttienhoven. De penning welke hier ge vonden is, is hoogst waarschijnlijk geslagen met hetzelfde doel als die, welke voorkomt bij Loonl ,ell2 g In het jaar 1620 streelde men zich met de hoop, dat de val van de r. k. kerk en de verwoesting in de openbaring van Johannes voorspeld gelijk ook de verlossing der geloofsggnooten, thans

Schager Courant | 1876 | | pagina 1