Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 7 Ao, 1876. 20ste Jaargang. No. 1002. Onze Juristen. Gemengde berichten. Burgerl 'Stand der gemeente Schagen. B urgerl. Stand der gemeente Barsingerhorn schage Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.074 ADVBRTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. POLITIE. GEVONDEN. Een wit schaap ge merk met een roode stip op het schoft De eigenaar kan zich ter terug bekoming aan melden ter Secretarie vau Schagen. Toen onze Tweede Kamer den billijken eisch vaneen staats-examen, voor de juristen afwees, toen betrad zij niet alleen het pad dat naar nepotismus en oliechargie leidt, zij drukte daardoor tevens haar twijfrl uit, aan de degelijkheid van het on derwijs in de regten aan onze academiën. Een staats-examen is toch voor elk degelijk academisch onderwijs geen schrikbeeld maar een aanmoediging. De eischen van een staats—examen moeten immers zoo hoog gesteld zijn dat «ren in den regel alleen door een giondig en degelijk academisch onderwijs er aan kan voldoen. Bij faculteits-examens wordt het onderzoek verlicht of verzwaard naar het gehalte van de leerlingen, die er aan deel nemen, daardoor worden zij dikwijls tot nuttelooze formalieiten ver laagd. Bij staats-examens is het onmogelijk. Het was dus twijfel aan de degelijkheid van het 011 derwijs die de voorkeur «leed geven aan de facul teits-examens. Een staats-examen, zoo dachten de meesten der leden, is voor onze jongens met hunne losse wijze van studeeren te bezwaarlijk, voor een fa- culteits-examen kan men zich het noodige door een repatitor laten inpompen, en al komt men er dan ook alechts met den derden graad af, men is dan toch gepromoveerd en zoo krijgen onze jongens toch een aanspraak op de eerlang zoo goed bezoldigde regterlijke betrekkingen dus geen staats-examens Hadden onze Kamerleden werkelijk het belang der academies voor oogen gehad, zij zouden niet ge aarzeld hebben op het voorbeeld van de meeste rijken, een staats-examen vasttestellen. Met zulk een examen zoude van zeiven veel gebrekkigs vervallen, dat thans ons onderwijs in de regten aankleeft. Het onderwijs iu de regten leeft bij ons nog te veel van de traditie, men volgt de methode van eeu vorice eeuw, die toen zeker zeer nuttig was, maarthans als geheel onbruikbaar moet worden beschouwd. Gelijk men weet is het romeinsche regt een der hoofdbronnen van het hedt.ndaagsche, ja iu sommige opzigten komt het eerste het absolute regt zoo nabij dat men slechts het behoeft te vergelijken met de eene of andere bepaling van het moderne regt. oin het juiste of onjuiste van deze laatste dadelijk in het ocg te doen springen. Geen regts-studie is dus mogeh k zonder beoefe- ning van het romeinsche regt, daarom neemt het ook teregt in ons academisch onderwijs eene voor name plaats in, maar het bezwaar dat wij tegen onze methode van onderwijs hebben, is dat men met het romeinsche regt begint in plaats van er mede te eindigen. Een voorbeeld zal ons bezwaar verduidelijken. Wen kan onze grondwet niet grondig bestudeeren, zonder de chartre van Lodewijk XV'III, de grondwet van 1814, het ontwerp van Hogendorp, de con stitutie van 1806, 1798, eu ook de unie van Utrecht te raadplegen, maar welke uitlegger onzer grondwet zal durven beginnen met de unie van Utrecht P Wet aiize grondwet van heden zal hij een aanvang maken, haar zal hij tot leiddraad nemen, maar waar hij een plaats aantreft, die ia ontleend aan de unie van Utrecht, daar zal hij er op wijzen, doch tevens zal hij zijn leerlingen op merkzaam maken, dat geene bepaling op zich zelven staat maar dat zij in verband met anderen moet worden beschouwd, en dat de unie van Utrecht niet kan worden begrepen zonder historische kennis en zonder dat men op de hoogte is van de regts begrippen die toen heersebten. Zulk een vingerwijzing zsl voor ieder bij wien ware liefde voor studie zetelt, voldoende zijn. De manier die aan onze academies gevolgil wordt, is, veelal niet veel anders dan een armzalig af- rigten. Dc jongelieden wonen zonder in de 1 bekinii<- te welen, waarvoor het dienstig is, den cu«sus in het romeinsche regt bij, zij bestudeeren het «ene of andere gedeelte van Puchta meer als een op gelegde les dan met lust en br'angstelliiig, zij haasten zich er zooveel van te weten als 1100 lig is voor hun examen, en de groote hoop is tegen den tijd dut zij zal promoveren glad alles vergeten wat haar van he' romeinsche regt is geleeril. Na eeoige jaren in het praktische liven te hebben doorgebracht zijn dan ook de meeste advocaten evenzeer vreemdelingen geworilen, in het grit-kscb en de wiskunde van het gijmnasium als in het romeinsche regt van de academie. Zulk een wijze van stuileren «noet verderfelijke vruchten dragen, zoowel voor de studie als hel leven en het karak'er der jong» lieden. Een hervormer van onze regts studie zou daarom een ware weldoener van ons volk zijn. Den 1ste dezer werd te Schagen in de zaal van den Heer Knikker, voor dit wiutersai«i»en, de eerste volksvoordragt gehouden, De heeren Groneinan en Hein van Wienngcrwaard die hunne welwillende medewerking hadden toe gezegd, kweten zieh nitmuntend v n hunne taak. De stukken door de harmonie kapel en de zang- vereenigitfg Euterpë van Schageu, ten gehoore gegeven, verwierven een algemeenen bijval, zoo ook het nastukje Jocrisse de Vondeling kluchtspel iu één bedrijf. De vrij ruime zaal was eivol en hoewel het au ditorium voor het grootste geileelte uit de arbei dende klasse des volks bestond, was de aandacht zoo groot, dat men letterlijk een speld kon tiooren vallen. De Commisie heeft alle eer van haar werk, zij verschafte Scha^en's burgerij een genotvollen avond De rijks ambtenaar D. met 1 December van Schagen naar \A ieringen overgeplaa'st had het ge not bij aankomst op zijn nieuwe standplaats zijne familie vermeerderd te zien, zijne vrouw verloste onderweg van een welgeschapen zoon. Bij ondergeschikte ambtenaren vraagt de adini. nistratie niet of men iu staal is om de reis te kunnen doen. 's Ilage. De laatste Novemberdagen des jaars 1876.— hebben zich stormachtig gedragen aan de groene tafels alhier. Men verwacht hals brekende toeren bij de Onderwijzerswet. Franeker. De fraaie St. Martinikerk alhier een kunstwerk uit de tweede helft der 15e eeuw, wordt hersteld. Het Rijk alleen geeft, f 5000. Breda. De Israëliet is viij gesproken en wil nu zijn Kerkbestuur aanklagen. Texel. Men bezigt hier maïs tot beestenvoeder Dreef. Aan de Belgische grenzen. De Bedel monniken, moeten hun eigen klooster ontrninien. Het gesticht stond op naam van een goed katoliek en zie deze man wordt een dronkaard eu verkoopt al'es. Rotterdam. De Maatschappij ede Voorzorg tegen Brandschade, zegt men bestaat niet. Dit moet te Kralingen uitgekomen zijn. Beekbergen. Een monster, in de gedaante van een mensch, heeft eene arme en brave vrouw vermoord. Winschoten. Voor 't Kantongerecht zijn 85 personen gedagvaard, omdat zij geen omslag aan het Herv. kerkbestuur willen betalen. Het gaai overal toch mooi in de Herv. kerk. Utrecht. St. Nikolaas is bier niet afgestap' hij In-efi het stof van zijne schoenen geschat eu is naar Hilversum gegaan, 111 het Stations gebouw. Te Utrecht heeft de bezoeker eener tapperij in woede ontstoken, ren geneverglas stuk gebetin en eenige stakkrn daarvan ingeslikt. Men meent den man nog iu het leven te kunnen behoud en. In een der Fransclie dagbladen wordt melding gemaakt van een zeer zeldraam pathologisch geval. Een jnng meisje, van deftigen huize, woonachtig in den Faubnurg St.—Ilonoré, geraakte eensklaps zoo hevig en onophoudelijk aan het niezen, d t men twee gpneesheeren ontbood. Te vergeefs werden de krachtigste middelen om het niezen tegen te gaan onmid«lellijk aangewend. Het duurde meer dan twaalf uren achtereen, en de arme lijderes ver keerde in schrikwekkenHen toestand van uitputting. De oogen pui'den uit hunne kassen; groote zweet- droppi-ls parelden op het voorhoofd en het was als zag men haar vi-rn.ageren onder haar onverpoosd lijden. Ten einde raad, werd eindelijk chloroform aap- gewend; zij sliep in, het niezen hield op, maar zoodra niet had het middel uitgewerkt, of met vernieuwde hevigheid herhaalde zich het vreeselijk versehijnsr 1. De onbeschrijfelijke lijdensuren waren nu tot 27 geklommen. Een jong geneesheer ried al«nu de behandeling met koud water aan. Men liet hem begaan, en na drie en r« n half uur werd liet gewenschte effect verkregen. He' nii-zen hield voor goed op. De lijderes was dooifelijk afgemat; hare krachten waren-uitgeput. Den volgenden dag kwain ook hierin beterschap en was zij. hoewel nog ui terst zwak, eohter blijkhaar buiten levensgevaar. Bij de vermelding van dit zeldzaam verschijnsel wordt vermeld, dat in de wei ken van een Kngelsch ge neesheer, Eggerton een soortgelijk geval verhaald wordt In de omstreken van Edinburg werd een vrouw, eenige da.-en na hare bevalling, op dezelfde wijze aangetast. Zij bezweek echter reeds binnen weinige uren. Moet een wissel effectief in franken uit gedrukt in Nederlansch geld worden -betaald en is Allerheiligen een wettige betaaldag? Over deze beide vragen zal de Arrondissemeuts-Rechtbank te Maastricht eenl.iags een beslissing hebben te ne men, en wel naar aanleiding van het feit, dat de houder van een wissel aldaar door den betrokkene in - rechten wordt vervolgd eu aangesproken tot betaling eener schadevergoeding f 1500, omdat deze een wissel in franken uitgedrukt niet anders dan in Nederlandsch geld wilde ontvangen en dienten gevolge den 1 sten November jl., zijnde een R. K. feestdag, liet protesteeren en alzoo den betrokkene onnoodig in opspraak beeft gebracht. Ingescheven van 28 Nov. tot de met 4 Dec. 1876 GEBOREN 1 Decb Reijer. zoon van Pieter Floor en van Maria Roosch I dito. Claaina Bi- biana, dochter van Simou Keet en van Eluiire Eléonore Timmermans ONDERTROUW. Geene. GETROUWD. OVERLEDEN. 8 Decb. Gerrit Bleeker oud]62 jaar 10 maanden laatst gehuwd met Wouteriua Broeks, vioeger weduwnaar van Suzanna de Groot Ingeschreven van 28 Nov. 5 December 1876. GEBOREN: 1 Dec. Arie, zoon van Jan Mars en van Trijntje Zeeman. ONDERTROUVD: Geene. GEHUWD: Geene: OVERLEDEN: Pieterje Dol, dochter van Pie ter Dol en vau Trijntje Zwart, oud 27 jaren 3 Dec. Gerrit Oisen, zoon vau Maart je Otsen, oud 19 dagen.

Schager Courant | 1876 | | pagina 1