Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 4 MM&iuM Ao, 1877. 21stc Jaargang. No. 1006 Hekciirimakingcn. I1UT OUDE JAAU. Gemeugde berichten. INGEZONDEN. j Nieuwjaar. SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wor^1 met een bijvoegsel bevattende het jongste 8chager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.—. Franco per poet 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVRRTRjmëï» van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Roekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biên. Burgemeester en Wethouders van Schagen; noodigeu bij dezen belanghebbenden uit, die. over den jaren 1876 van de gemeente iets te vorderen heb ben hunne rekening vóór of op den lstc Februarij a. s. ter plaatselijlijke Secretarie in te leveren. Schagen den 2ile Januarij 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. J. MULLER, L)e Secretaris, DENIJS. Geen godsdienstig feest, dat bij ons meer po pulair is geworden dan de oude jaars avond «tn toch is het een feest van betrekkelijke jonge dag- teekeniiig, eerst in 1815 werd het tot een gods dienstig feest verheven, men vindt dan ook in den ouden bundel van evangelische gevangen geen enkel lie l dat gewijd is aan den onden jaars avond; onze wakkkere vaderen dachten teregt dat der ver gankelijkheid nu juist geen bijzonder feest behoefde gewijd te zijn, die vergankelijkheid wordt ons toch genoeg geleerd, in tegendeel moeten «ij leeren op welke wijze wij het best den vlugtigeu tijd een onvergankelijke schatiing kunnen afpersen. Wij zijn het oude jaars feest verschuldigd aan den invloed die de dichter R. Feith op de nederlandsche gods dienstige gezindheid heeft uitgeoefend. De geest van weemoedige mijmering, die Youug en Mae. pherson over Engeland, Klopstock over Duiisthland en Bernardiii de St. Pierre over Frankrijk hadden uitgegoten, bragt hij op onze natie over. De na tionale rampen die ons vaderland troffen werkten aliezeer mede oin deze poging te doen gelukken. In zijne uren, dagen, maanden, jaren, wees hij den sombren toon aan, die naar zijn meening bij het oude jaars lied voegde. Geen psalm des levens als Longfellon, maar een psalm des doods als de oude prediker hief hij aan en hij handelde hierin weinig uieuschkundig. De verstan. dige prediker moet toch bij voorspoed en welvaart op vergankelijkheid en dood maar bij dood en on geluk op leven en kracht wijzen. De Nederlanders van 1806 hadden een psaltn des levens, geen doo- den lied van noodeu. Jammer is het dat men toen de vaderen der 17e eeuw waarbij men andera altiid zwoer, niet meer tot voorbeeld nam, 't ia waar ook door hen werd bij den ingang van het nieuwen jaar veel aan vergankelijkheid gedacht, o. a. heeft Cats aan het nieuwe jaar 5 dichtstukje» gewijd, in welke hij klaagt over het vlugtige des tijds, maar hierin houdt toch de opwekking tol leven den boventoon en die wee klacht geschiedde niet «ouder protest, ook de dichter Christiaan Huiigens kwam er tegen op, wij deeleu zijn vers op het nieuwe jaar mede in de hoop dat de fiksche geest die er ip ademt bij onze lezers welgevallen mag vinden. Ik zoek het hier, ik zoek het daar, lk vind niets nieuws in 't nieuwe jaar, Dan dat men 't nieuw heeft willen noemen. AVaar 't nieuwe tjjd met nieuwe bloemen, AVaar 't nieuwe maan, waar t nieuwe zon, Die in het nieuwe jaar begon, AYaar 't een nieuw jaar bij mij te achten, Maar 't jaar ia oud en uit zijn krachten, 't Gras ia in slaap het hout is dood 't Gevogelt stom, de boomen bloot, 'tls in de middernacht der dagen, Die ons, en die wij voor ons zagen, Waarom is «t jaar dan nieuw en waar Is 't morgen zoo niet weêr uieuw jaar, En overmorgen zoo en weder Met alle wind en alle weder En allezins en allen dag? 't Jaar is een ketting, die ik mag, \7an alle schakelen beginnen, Het is geen slang, naar 1 oud verzinnen, Die met den staart ligt in den mond Het is een ton oneindig rond, Oud bij 'l begin en nieuw bij 't ende, Daar wederom dat oud belende, Maar oud en tiieuw, waar ieder wil, Gegrond alleen op *s menschen gril, Dat schaadt niet; mogt men maar die men schen, Een beter oud nieuwjaar toewenschen, Toewetischen, zoo dat in der daad Het nieuwe trad op den nek van 't kwaad, Het gaal den naam aan nieuwe jaren, Die, nieuw genoemd, ook nieuws waren, Boetvaardig uieuw, onzondig oud, Maar kinderen zijn en blijven stout, 'i Is kindereu werk en in Gods kindeien, Zie ik de kindsheid niet vermindren, Wij kootten gisteren en van daag, Is 't kind re o of een andreu vlaag, Ik zie niet een paar nieuwe schoenen, Ik zie niet een paar oude boenen, Al 't slijk van gisteren hangt et aan, 'k Zie met een wit hemd aangedaan, Ver van een bruiloftskleed ter eeren, Ja! laat ik mijn gedachten koeren Door eeuw en eeuwen lang voorbij, Al die gedachten zeggen mij Het was als 't is, ons nieuwe jaren, Zijir even als haar oude waren, 'k Zie deugd en ondeugd gaan door een. Gevlochten even als voorheen, De zon en ziet geen nieuws er onder, Die zon en wacht ik na dat wonder, Dat wonder niet van 't regt nieuw jaar, Maar dat het tijd waar dat is waar. ren, moeten de 3 paartjes op het nieuwe boek wachten. Hoe sterk de vaderliefde is, werd dezer dagen treffend te Eecloo bewezen. Een vrachtwagen, met kolen geladen sn met twee paarden bespannen, reed van de ksai af, toen een kindje, dat op den steenweg speelde, door de paarden werd omverge worpen en onder de wielen zou verpleteren. De vader van het kind op de kaai aan 't werk, zag het gevaar. Den tijd oin voor de paarden te springen en zijn kind te redden, had hij niet meer. Wat deed hij? De man sprong toe, greep met de handen een der achterwielen vast, en op het oogenblik zelf dat een voorwiel 's kindjes hoofd, raakte, hield hij paarden en wagen staande. Zijn was geted. Ter stond was er een menigte volk ter plaatse en de vader werd van alle kanten geluk gewenscht. De moedige man was alweer op zijn werk, alsof er niets gebeurd ware, toen een aanschouwer hem nog zeide: »Wel Jan, wij wisten dat gij sterk waart maar om twee paarden staande te houden, dat wisten wij niet."fan antwoordde wTien paarden voor dien wagen, nog had hij moeten staan 1» Edele trek van vaderlijke liefde bekroond met den schoon- sten uitslag. Dezer dagen had een bakker van Gend het zeldzaam voorrecht voor de 27e maal als vader te verschijnen op het stadhuis, om een nieuwen we reldburger te laten inschrijven. Daarom juist waren ook 27 amblgenooten overeengekomen de doopplégtigheid bij te wonen. Te zatnen hebben zij zich vervolgens begeven naar het gezegende dak, waaronder zooveel kroost bet licht des levens aanschouwde, om er ieder, dm 27 heüdronken te wijden aan de moeder, het kind en et huisgezin. Verder heeft men den vader ten ge.ehenke aange. boden 12 paar zilveren lepels en vorken, beneven* suikertang, dien— en soeplepel, dus 25 stuks. Op merkelijk is 'het, dat bakker Nevejans, zoo heet de vader, werd geboren op 27 Mei, in de loting nom- mer 27 trok, trouwde op 27 Juni en op 27jarigen leeftijd. Zijn oudste kindereu, een zoon, eene schoondochter en een schoouzooti, zijn allen 27 jaar oud. Zonder eenige profetische waarde te hechten aan al deze cijfers, heeft de vader bij 't scheiden zijn de gasten reeds genoodigd, om op 28 December van het volgende jaar dezelfde plechtigheid voor iiommer 28 te komen vieren. D aar men zich ook verheugen zal over het einde des jaars zeker nergens meer dan in de ge meen te Oude Niedorp. Drie paartjes meldden zich daar onlangs hij den Burgemeester san, ten einde iu den echtelijken staat te treden. Of nn de trouwlnstigheid in die gemeente dit jaar bijeonder groot is geweest, weten wij niet, maat wel dat die drie paartjes ongetroost mochten ver trekken, omdat, sooals de burgemeester verklaar- e het boek vol wasl Zij moesten wachten, tot na nieuwe jaar, tenzij, voegde er bij, aekere omstan digheden de voltrekking van bet huwelijk dringend eisebten, dan kon hij er een briefje bijleggen Daar nu die omstandigheden niet aanwezig ws- Bnrgerl Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 16 Decernb. 1876 tot en met I Januari 1877 GEROREN. 25 Decb: Cornelis, zoon van Pie- ter Wit en van Trijntje Groenveld. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene OV ERLEDEN. 29 Decb, Andró Joseph van Cantfort oud 78 jaren 4 maanden weduwnaar van Antje Walig. Burgerl. Stand der gemeente Haringcarapel Ingeschreven van 18 Dec. 1876 tet l Jan. 1877 GEBOREN 22 Dec. Cornelis zoon van Albert Roos en van M aartje Levendig. 28 dito M aartje, dochter van Jan Komen en Muurtje Smit. ONDERTROUWD. 28 Dec Johan Overtoom oud 24 jaren wonende te Ursein, laatstelijk te Zwasg eu Leentje Bakker, oud 22 jaar woneuda iel Hanngkaspel, GEHUWD. Geene OVERLEDEN. 17 Dec. Pieter, oud 4 maanden kind van Pieter Spaans en Grietje Zijdewind. 18 dito Trijntje oud 5 Maanden kind van Klaas Korver en Celina Timmer. 24 dito Een als leve- loos aangegeven kind van Jan Broersen en Neeltjo Groot. 28 dito Jacob, oud 19 dagen kind van Willem Booij en Grietje Uutsen. 29 dito Trijntje Smit oud 35 jiar echtgenoote van Simon Spaans. Burgerl. Stand, der gemeente St. Maarten Ingeschteven van 19 Dec. 79 tot 2 Jan. 1877 GEBOREN. 24 Dec. 1876 Pieter zoon van Arie de Jong eu van Trijntje de Joriw. 23 dito Cornelis Gijsbart zoon van Conelis Gijsbart Bach en van Margaretha Hendrik» Punt. ONDERTROUD. Geene: GEHUWD Geene, OVERLEDEN. 2t Dec 1876. Gerrit Groot oud 61 jaren, Weduwnaar van Maartje Makkes, 25 dite Jacob Otsen oud 11 maanden coon van Pieter Otsen en van Maartje Bakker. De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelens der inzenders tan geplaatste stukken. Aan Ome Geachte Lesere en Vrienden! AVsnneer de Utrechtsche bakers waarin id spreken, dan katt men nieuwjaar weuschen tot eu toet 14 Januari a. s.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1