LIESBREUK (IELDEX WIIHIilF Abr. SLOOS, Aim. SLOOS, Te KOOP: OPRUIMING publick u*rkoopcii: publiek verkoopen Advcrtenticn. Prijs 15 Grulden. F. Gróue, F abriek Merk. PORCEEEIN, GLAS- en AARDEWERK.. BREEDSTRAAT Beri^t uit den kleinen winkel. G. kOSTEB Hecrestraat* Gemengde berichten. KARKTBERIGTEN. Stollwerck'sche Borstbonbons van mantels en oncouranle winlergoederen, Alkmaar. B. D. YAS DAM. voor het publiek belang zal hierbij wel niet op den voorgrond treden. Intusschen blijkt hieruit hoe s'echt dit volksbelang is geregeld. Niet alleen kunnen de wet kennen en van goede hnlp mr.et ieder zich kunnen voor- zien. De Staat geve dien waarborg aan het publiek door op gezette tijden een examen aftenemen van hen die zich aan de toegepaste wetskennis willen nijden en houde op doir het benoemen van nota rissen op het publiek dwang uit te oefenen tot aan dien dwang waarborgen verbonden zijn. Zaterdag avond den 27 der vorige maand hield de heer G. J. Hengeveld, leeraar aan de veeartsenijschool te Utrecht, te Schagen eene voor- dragt, in eene vergadering van Je leden der afdeeling van de hollandsche maatschappij van landbouw en enkele leden van naburige afdeclingen. Het was te betreuren dat de opkomst niet tal rijker was, want de onderwerpen die de heer Hen- geveld, zoo populair mogelijk, behandelde waren vooral voor den veehouder, aller belangrijkst. Na eene korte inleiding gaf hij eene ontleed kundige aanwijzing der spijsverterings werktuigen onzer huisdieren, paarden, runderen, schapen en varkens, hij wees op de scheikundige stoffen waaruit het ligchaain is zamengesteld als zouten b. v. pbos- phorzure, kalk, kali, soda, magnesie, ijzer, enz. en op de schiekundige zamenstcliing der voedergewassen als: granen, zaden, peulvruchten, booi, sttoo, fabrieksafval, enz. hij toonde aan hoe in het voedsel dezelfde stoffen, in onderscheidene hoeveelheid, worden aangetroffèn als waaruit het ligchaam on geveer bestaat, waardoor het in staat is het ligchaam te voeden, te onderhouden en tot landhuishoudelijk voordeel te doen voortbrengen, ieder diersoort naar zijn a»rd en de bijzonder landhuishoudelijke bedoe lingen. Verder sprak hij over de wijze waarop deze stoffen tot elkander staan en de hoeveelheid die de dieren per dag moeten ontvangen, met aanwijzing van het gebruik dat men te dien opzigte kan maken van de voederwaarde, tabel van Muller, met toepassing op de vele wijzen waarop de voeding onzer huisdieren kan geschieden met voederbesparing. Na eene pauze aan een groot half uur, hervatte de spreker zijne rede met het geven van een overz'gt der grieksche veehuishouding omstreeks 800 jaren vobr onze tijdrekening, hij weesop de zware ontwikkeling, de meer dan buitengewone grootte (men melkte een koe staande) op de melk rijkheid van het toenmalige rundvee, op de voor- trtffelijkheid der weiden, in Macedoninie, Epirus enz. Uit grieksche en romeinache schrijvers, als Cato, Homerus, Varro Columella, enz., haalde hij spreuken aan, om te bewijzen dat in die dagen de vee fokkerij in die streken, in vergelijking van de wijze waarop rij thans door ons wordt beoefend, niet achter stond. Omtrent de raskennis verwees spreker naar de platen van Rueff, om daarna zijne voordragt te eindigen met eene opwekking om geene vreemde kooplieden op de stalleu of bij de runderen toe te laten, met het oog op de in Londen uitgebroken Runderpest. Dat alles besprak de heer Hengeveld op eene wijze dat hij door een ieder kon worden verstaan en begrepen; hij was op zijn'gemak alsof hij zijne huisgenoottn iets vertelde en zijne hoorders hingen aan zijne lippen. Algemeen werd zijne rede toegejoicht. Den vorigen dag had de heer Hengeveld voor de leden der afdeeling Opmeer te Hoogwoud voor een groot auditorium eene voordragt gehouden,die evenzeer de algemeene toejuiching verwierf. Tot hoogheemraden van den Hondsbossche en Deinen tot Petten zijn benoemd, wegens Gèest. merambacht de heer H. Mensonides, wegens de 4 Noordcrkoggen de heer C. Donker. De Standaard van Vrijdag 26 Januarij j. I. grefi een prachtig hoofdartikel, nog eens de Ker mis, ware het voor het laatst. W ij raden onze lezers aan, hiermede kennis te maken. In Duitsch- land; het lar.d der milliarden, blijven groote misdrij ven en steeds toenemende onveiligheid aan de orde van den dag. De tentoonstelling te Apeldoorn van landbouw enz. in den a.s. zomer onder be scherming van Z. M. den Koning, belooft alle tentoonstellingen nog te orerschaduwen. Een man uit Hardinxveid is van koude en gebrek omgekomen, hij bezat 2 cents. De dievenbende te Grave is weder berucht. Ds. van Rhijn van Wassenaar heeft eene lijkdienst gehouden op huis de Pauw, waarbij met de Prinsen, H. D. vader, ook H. M. de Koningin en Z. K. H. PrinsAlexander tegenwoordig waren. Een dwaas te Arnhem heeft 85^6400 letters en 773692 woorden in den bijbel geteld. Hij heeft gedurende 3 jaar, 8 uur per dag biermede herig geweest, toen hij gereed was, stierf hij. Een vrek en gierigaar te Parijs leefde 60 jaar zeer arm, stierf en liet zijn vermogen 200,000 fr. ua aan de aóademie van scboone kunsten, Burgerl. stand der Gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 23 30 Jan. 1877. GEBOREN. 26 Jan. Ariaantje, dochter vin Klaas Bui en van Trijntje Schermer. 27 dito Corr.elis. zoon van Aricn B»kker en van Simonetta Johanna Blanken, 30 dito Arie zoon van Jicob Zander en Grietje Jonker. ONDERTROUWD. Geene GEHUWD. 23 Jan. Lambrecht van de Kloo ster, weduwenaar van Jannetje Bakker oud 25 jaren wonende te Barsigerhorn en Soutje Mereboer. j.d. ond 26 jaren, wonende te Anna Paulowna, OVERLEDEN. Christina Beers, d. van Geert Beers en van Maartje Bood, oud 4 maanden. Burgerl Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 23 tot en met 2 9 Jan. 1877. GEBOREN. 27 Jan. Maria, dochter van Arie Kant en van Neeltje Schoorl 27 dito Bregje, d|»chler van Jan Roggeveen en van Geisje Ruijs. ONDERTROUWD. 26 Jan. Dirk Bleeker j.m. van beroep schipper ond 24 jaren en Grietje Zuij- dam, j d. zonder beroep oud 27 jaren beide wo" neude te Schagen. 27 dito. Nicolaas Woltherus Spierdijk j.m. van beroep Timmerman oud 28 jr. wonende te Zijpe en Anna Catharina Meijer j.d. zonder beroep oud 28 jaren wonende te Schagen. GEHUWD. Geene OVERLEDEN. 24 Jan. Johannes Sloest, van beroep kieedermaker oud 23 jaren 4 maanden wonende te Schagen, ongehuwde zoon van wijlen Adrianns Sloets en van Johanna Baptist wonende te Schagen. Notaris te Winkel, zal op Dingsdag, 6 Pebruarij 1877, des morgens 11 uren, op de pU.ts van den Heer J. Rriraersse, aan den Betkuieerdjk, bij de Draai, te Heer llugo W'asrd ,-r 7 ktlfkueijen, 2 kalfvaarzen, 2 Hok je kelingen, 8 oonschapen, 1 zwart bles- v t-** tyrr» paard, oud 4 jaren, 6 kippen, 1 haan, 14 eenden, 1 Waard, 1 Boerenwagen met toe- behooren, 1 kar op veeren met kap, aardtroggen, hort enz., 4 5 koe best gewonnen booi, voorts Boeren— en Bouwgereedschappen, benevens Huis raad en Inboedel. 2037 notaris te Winkel, zal op Woensdag, 14 Februarij 1877, des morgens 11 ure, in de herberg »de Hoop,» van P. Bruin, te Oude Niedorp, Eene Huismanswoning, Erf en Tuin en diverse perceelen uitmuntend Wel-en Bouwland, staande en gelegen te Oude Niedorp, te zauaen groot 6 heetaren, 94 aren, 20 centiaren. Toebehoorende aan den heer D. WONDER te Oude Niedorp, terwijl 2/3 der kooppenningen, tegen soliede borgstelling, onder den kooper kan verblijven. 2038 Breeder bij billetten omschreven. Schagen 25 Jan. Aangevoerd. 5 stuk Paarden f 50 a 150 Veulens f —- a Ossen a f Stieren f a Gelde Koeijen f a 6 dito vete 180 a 200 Kalf-Koeijen f a Vaarsen f a Gras-Kalveren f a 12 Nuchtere Kalvet- ren 6 a 20 Rammen f a 200 Schapen f 22 a 28 idem vette f a 426 Overhonders f 18 a 28 Lammeren fa Bokken en Geiten f a 11 Varkens mageren f 17 a 25 idem veten a 4 Biggen 9. a 12. Konijnen a 20 K'ppen 60 a 1.75 40 F.enden f 57 a 1.25 Duiven f a Ganzen fZwanen f a 150 kjlogr. Boter f 1.46 a 1.60 30 kilogr Kaas f 0.35 0.40 1200 stuks Kip-Eijereu 5,a 6.stuks Eend.Eijeren f a Alkmaar 27 Jan. Aangevoerd 12 Paarden f 95 s 225 1 Koe f 180 17 nucht. Kalveren f 12 a 17 370 Schapen f 17 a 36 4 Geiten f 4 a 7 109 margere Varkens f 16 a 22. 103 Biggen f8 a 12. Boter per kop 100 a 115. Londen. 25 Jan. Aangevoerd 8n0 Runderen 4.5.9. 4000 Schapen eu Lammeren 6.7'4. 200 Kulveren 5.6.9. Varkens 3.8.3.9, aan de Hoogzijde te Schagen, bewoond ge weest door Mej. de Wed. P. ZEEMAN, dadelijk te aanvaarden. 2050 Te bevragen bij den procureur Mr. J. P. KRAAK MAN te Alkmaar, bezigtiging aan te vragen bij deu Heer W. MERZ te Schagen. en andere BREUKEN, genees ik zeker en gron dig 2047 te AHAUS [WESTPHALEN. Aan het bureau der Schager Courant worden bestellingen aangenomen. tegen le Hypotheek,'op HLTSM AXSWONINGEN en LANDERIJEN, billijke voorwaarden, ten kan tore van den notaris GOUWE, te Alkmaar. De met roem bekende Dr. Airy 's Speci- cialiteiten, *1»: Sar aparillian, algemeen bekend als het werk zaamste middel bij kronische ziekten, welke uit bederf in het bloed en de sappen ontstaan. Pain-Expeller onovertrefbaar bij Rhnraatisme jichtlijdm enz. enz. Dr. Airy's Pillen bij slechte spijsvertering, ver. stopping enz. steeds met het beste gevolg aange wend, zijn voorhanden te Anna Paulowna bij S. Visskr, te Hoorn bij ScuoLLez, te Alkmaar bij J. Bkongkrs Gr. 2056 Ieder die zich vooraf van de buitengewone werk zaamheid dezer Geneesmiddelen wil overtuigen, kan in bovengenoemde depots gratis een met veie origineele attesten voorzien uittreksel uit Dr. Airy's Natuurgeneeswijze. Alle artikelen moeten met boven afgedrukt fabriekmerk voorzien zijn. Zijn zoowel onvermengd gebruikt als 's avond» en 's morgens in warme melk of thee opgelost gedronken van voortreffelijke uitwerking tegen iedere keel- en borstkwaal, in echte pakje k 36 ets. verkrijgbaar SCHAGEN bij. den 2053 Apotheker Haxeu. Door het gevorderd saizoen zullen de Dames Kinderen en regenmantels tegen veel ver minderde prijzen worden uitverkocht. Groote voorraad Heeren en Jongens winter- kleeding worden ook tegen v er minderde prij zen opgeruimd. ontvangen: De fijnste en nieuwste Buksking voor geheele wintei costums fijne vesten rnut- seD, winterpenen Gekleede zijden hoeden enz. S. KEET Dz 2049 Kleermaker te Schagen. Met 2 FEBRUARIJ 1877, wordt dezaak VER PLAATST van de Krebbentteeg naar da tegenover de H. C. Kerk. Ruime sortering van alle voorwerpen tot het vak behoorende, is steeds voorhanden. 2051 In voorraad, mestvorken, stalen en patent bal- lastschoppen, graver, mesttrekkers, koe en paarden kettings, roskammen, botermouten, roomschotels persvlootjes, melkjukken, kaaskoppen, zeep en boter! koppen, teemesen, braadpannen, doofpotten, blaasbal gen, zakpannen, waterketels, koekenpannen, strijk ijzers, ratte klemmen, muizevallen spijkers draad nagels, trekzagen, handzagen, booren blikken, watet emmers groote stijfkomtnenglazen spuiten, borstelwerk, dwijlgoed, sponsen, zeemleder, engeische straatbeie.ns, klompen, enz, e.iz. enz. 20 33

Schager Courant | 1877 | | pagina 2