22 FEBRÜARM. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 21 sic Jaargang;. Gemengde berichten. Ao, 1877. No. 1013 Bekendmakingen. Een parlementair ministerie. SCIIAGËR UI RUI. Bit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt me» een bijvoegsel bevattende het jongste Schager nwktbf.rigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVKRTBXTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. 3 BEVOLKING. j lieveling uit ons midden als leider van onze partij „t ronrTn cnir j o t "i worde erkend en daarna door den Koning als ELISABETH SPIL, den 3e Januarii i.l. uit de w. l eerste minister worde benoemd, om dat te verze- gemeente Onde Niedorp, in deze gemeente gekomen, r j i keren komen wij met den eisch van een parlementair wordt li. haar belang aangemaand zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen, ter plaatselijke secretarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen 29 Gelet hebbende op art. 265 der wet van Junij 1S5 1 (staatsblad No. 85'; Brengen ter openbare kennis, dat het door den raad vastgestelde kohier vanden hoofdelijken omslag, alsmede dat voor de belasting op de honden, voor liet loopende dienstjaar, gedurende acht dagen en wel van U oensdag den 21 Februarij 187 7 tot en met Woensdag den 28 Februarjj aanstaande, ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing ministerie voor den dag. Zullen wij het volk in kennis stellen met deze afspraak Maar misschien zullen sommige dit inconstitutioneel noemen en wat toch hebben die domme kiezers er mede te maken? Wij zijn gecommiteerden van de kiesvercenigingen, haar zullen wij dus ter zijner tijd van ons besluit kennis geven. Zeker, wat wij daar nedergeschreven, is ons wat grof uit de pen gevallen, maar wij vragen indien zulk een afspraak werkelijk onder de liberale meerderheid der Kamer was gedaan, zoude zij op eene andere wijze kunnen gekarakteriseerd worden. Wij hopen daarom dat het verspreide gerucht een bloot verzinsel zal zijn, mogt h«*l eenigen grond hebben, dan dunkt ons is dc eisch niet te s'out, dat een procesverbaal van het verhandelde aan de natie worde medegedeeld, opdat deze daaruit kunne Veren, wie er aan deelgenomen hebben, rn kunne zal nederliggen. Én is deze afgekondigd en aangeplakt waar ze |>e r leeVn in hoe verre dit me' onze grondwet tc doen gebruikelijk is. in overeenstemming is te brengen. Bij de algemeene Schagen, den 20 Februarij 1877 Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. PATENTEN Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de patenten aangevraagd in de maanden November, December en Januarij, dienst 1876|7 (3de kwartad)ter plaat selijke secretarie in persoon kunnen worden afgehaald van af Maandag den 19de tot en met Zaturdag den 24ste Februarij 1877 des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen. den 17 Februarij 1877. Burgemeester en Wethouders, G. J. MULLER De Secretaris, DENIJS Gelijk men weet is er in de laatste maanden veel geschreven over eene verzoening, die er tusschen de verschillende fracties van de liberale partij in de Tweede Kamer zoude zijn tot stand gekomen. De werkeloosheid over het lange twisten moede, zoude eindelijk de liberale partij weer handelende optreden. De dus vereenigde liberale partij zoude reeds een behoorlijk plan de campagne op het papier hebben, in de Kapeine zoude zij haar aanvoerder, in de onderwijswet haar wapen, en in een parlementair ministerie het doel van haar veldtogt hebben gekozen. Ter wille van de liberale partij hopen wij dat het gerucht niet mag waar bevonden worden. Zulk een plan de campagne zoude toch wel eenige gelij kenis hebben met de kroeijerijen, die onder den naam van correspondenties in de oude republiek altezeer vermaardheid hebben gekregen. Men zoude dan toch de heiligste en gewigtigste belangen des volks, als gold het private zaken, zonder eenige open baarheid, tusschen vier muren besproken en be handeld hebben. In het duister zoude men zich verbonden hebben tot een gedragslijn, die zoo al niet met den letter, toch zeker met den geest der grordwet in stiijd zoude zijn. Die grondwet beveelt openbaarheid in alle zaken, die het openbare leven betreffen, die grondwet wil dat het volk bekend worde gemaakt met de rootiaven, die de verteien woor- digïng tot bet nemen van bare besluiten heeft geleid. Maar op een moo^jen dag komen de leden der meerderheid bij elkander en spreken met el kander af: wij zuilen makeo dat dezen of genen verkiezingen van dit jaar moeten de kiezers naar ons inzien op de hoogte zijn van alles wat er gebeurd is, schuwt men de publiciteit, dan ligt daarin voorzeker een bewijs van schuldbesef. Een parlementair ministerie zoude in ons oog het ergste zijn dat over ons volk kan worden beschoren. Wij verstaan onder een parlementair ministerie zulk een bestuur, dat gekozen en aangewezen door de meerderheid, alleen van hare Inimeu afhankelijk <s. Bij zulk een ministerie wordt de magt der Kamer grenzeloos. Wie toch kan die magt perken zetten wie haar controleeren Aan ontbinding is niet meer te Henken en ten einde de periodieke verkiezingen iu het voordeel der meerderheid te doen uitvallen, zullen alle wetten verknoeid worden. Aan etn district, waarin een lid der meerderheid moet worden gekozen, zal men b.v. een spoorweg geven of be loven, aan een district, waarvoor een lid der min derheid zit, zal het eene of andere voorregt «orden onthouden, zoo zal men zich spitsen op kunsteua. rijen om een minderheid, in strijd met de waar achtige gezindheid des volks samen te houden. Ieder lid van het ministerie, ieder lid der meer derheid zal de zaak om elk ander lid der meerderheid als de zijne beschouwen en er met vuur en ijver voor kampen. Jaren lang zal zoo dezelfde meer derheid blijven bestaan, maar het volk zal morren en op zijn tanden knarsen. Het was op deze wijze dat onder Lodewijk Philips, gedurende 16 jaren eene meerderheid bleef bestaan en men weet dat alleen eene revolututie een einde aan zulk eene knc. er ij kan maken, ons parlement [de behandeling der wet op het hooger onderwijs heeft het altezeer bewezen] is niet verheven boven den invloed van nepotismus en locale belangen. Door deze twee fouien zal het alles aantastende bederf binnen sluipen. Bij den tegenwoordigen toestand vindt men in de koninklijke magt een wapen en genees, middel tegen dat bederf, maar wee ons, zoo die magt ter wille van een zelfzuchtig parlement besnoeid wordt. Ook Thorbecke was ia der tijd ten zeerste voor dat gevaar beducht, (toen de Kamers eens aandrongen op splitsing van zijn ministerie van binnenlandsche zaken, verweet hij haar dit op een krasse manier, gij mijnheeren, zcide hij wilt kleine ministeries om ze gemakkelijk naar uw hand te kunnen zetten, gij zoudt de zaken terug willen brengen als onder ds oude republiek, met een prins of liefst een prinsje aan het hoofd, dien gij kunt laten doen wat gij goedvindt. Tot zulk een bederf van de staatsstellingen zal ik nooit mijne hand leeuen. Wij lezen iu de Heldersohe eu Nieuwedieper Courant van Zondag den 18 dezer het volgende Zekere L. W., van een boelhuis naar zijne woon plaats [Schagen] koerende, geraakte den 13 dezer in het water. Ofschoon er iemand spoedig den drenkeling ontdekte en op 't drnoge haalde, terwijl de levensgeesten nog niet geheel geweken waren, durfde de redder (van wege het bekende volksvoor oordeel) den drenkeling toch niet van de plaats vervoeren, waar hij hem ontdekt had, maar liet hem aan den kant der sloot liggen. Toen eenigen tijd later de geneesheer verscheen was het reeds te laat. Als vervolg op dit verhasl voegen wij er aan toedat het lijk, of liever de drenkeling, op een wagen is gelegd, huiswaarts gebracht en 5)r. Timiners de levensgeesten weder heeft opgewekt, zoodat hij op dit oogenblik spring levend in het hoekje van den haard zijn pijp rookt. Eenige jaren geleden stierf een dorpsburge meester eensklaps aan een beroerte, terwijl bij voor zaken te Amsterdam was, waar hij ook begraven werd. Nu leest men echte in datzelfde dorp op een gedenksteen op het kerkhof het volgende Hier rust burgemeester X., begraven te Amsterdam. Zijn die'rbare gemeente heeft dit gedenkteeken voor hem opgericht. Onder de verschillende vragen van het Pro gramma der internationale tuinbouw tentoonstelling, afdeeling Voortbrenselcn uit het Plantenrijk, in de maanden April en Mei a. s., in het Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, komen eenige voor, die, hoewel juist van zeer algemeen belang en van niet minder groot gewicht voor de Tentoonstelling zelve, allicht door het publiek over het hoofd gezien zullen worden en die juist aan vele particul eren de gelegenheid zullen openen ook een steen aan te dragen tot dit gebouw van ware Internationale beteekeuis. Wij hebben die vragen op het oog, die men vooral onder de rubrieken: Tabak, Katoen, Indigo, Kina, Meekrap, enz. aantreft en die ten doel hebben tot inzenden uit te lokken van Afbeeldingen, Platte gronden, Fotografiën, Modellen, Beschrijvingen en wat al meer betrekking heeft op den aanplant, de cultuur en verwerking der verschillende produckten. Meermalen is men in de gelegenheid op te meiken hoevele kostbare schatten, hoeveel merk waardige modellen, welke fraaie afbeeldingen op dit gebied over ons geheele land, bij tal van personen verspreid zijn. Meuig ambtenaar of planter, uit verre gewesten terusgekeerd, brengt deze of gene afbeelding, dit of dat model mede ter herinnering aan den kring, waarin hij werkzaam was. Welnu, hoe weuschelijk zoude het niet zijn indien, zoo niet allen, dan toch velen dezer ver. spreide voorwerpen in het Paleis van Volksvlijt vereenigd, de gezegde Tentoonstelling konden op luisteren en vooral voor het publiek aantrekkelijk maken. Hoezeer zoude haar belang verhoogd worden indien b.v. bij de Afdeeling'Tabak, tusschen de gegroepeerde pakken en monsters, goede afbeeldingen fotografiën ot platte gronden van de tabaksvelden, van droog- en broeischuren of wel modellen van de bij de cultuur gebezigde werktuigen, gevonden werden. Door het kostbare van zulke inzendingen behoeft men zich niet af te laten schrikken, daar het vol strekt geen vereischte is voor fraaie omlijsting of groepering zorg te dragen. Het eenige wat de Commissie verlangt is dat de talrijke bezitters van voorwerpen, onder de genoemde categorie te rang schikken, er toe konden besluiten, die tijdelijk nit kast of kist te nemen, om ze haar ten algemeenen nutte voor de Tentoonstelling toe te vertrouwen. De wijze waarop zij gerangschikt worden neemt de Commissie voor hare rekening. Inzendingen gelieve men vóór 1 Maart a. s. bij den Algemeenen Secretaris, den Heer Mr. H. Groene- wegen, Oetewalerweg No. 5, Amsterdam, aan te melden.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1