Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 590MKÏWAE 12 Ao. 1877, 21stc Jaargang. No. 1020 Gemengde berichten. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel Herijk. Onderwijs kwestie. I SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die anlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 8.Franco per poet f 3.60, Afxonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVMTBKTië* van een tot vgf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Oroote letter» naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord Holland, vau den 1c Januarjj 1877, No. 1, [Provinciaal blad No. 5.] Gezien het Koninklijk Besluit van 9 December 1876, (staatsblad no. 238) waarbij is bepaald dat in het jaar 1877 aan den Herijk zijn onderworpen de lengtematen van 1 en 2 Decameter, de ruimte maten, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij beboorende strijkers en de gewigten. Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de Herijk der bovengenoemde maten en gewigten met uitzondering dus van de lengtematen v<m 5 meters en daarbeneden en de inhoudsmaten voor natte waren, binnen deze gemeente, zal plaats hebben op Vrijdag den 20 April 1877, van des voormiddag» 8 tot des namiddags 4 ure, in het lokaal de Posthoorn, van Johannes de Beurs, Wijk B, no. 64. Schagen 10 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, get. G. J. MULLER. De Secretaris, v DENIJS. Het gemeentebestuur van Schagen, brengt ter voldoening aan de bestaande voorschriften ter open bare kennis, dat door Jan Zwart Cz., vergunning is verzocht, hel perceel bekend in wijk B, No. 112, aan de Molenstraat alhier, te mogen inrigten tot koper- en blikslagerij. De voor dat verzoek gevorderde stukken liggen van af heden ter gemeente secretarie ter inzage terwijl het bestuur op den 24 dezer des voormid dags van 10 tot 12 ure, ten Raadhuize alhier zitting zal houden, ter kennisneming van de bezwa ren tegen dat verzoek intebrengen. Schagen 10 April 1877, Het gemeentebestuur voornoemd, G. J. MULLER Voorzitter. DENIJS, Secretaris. Jagt en Visscherij De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen dat de aanvragen ter bekoming van Jagt— en Vischacten en van kosteloozc vergunningen tot uitoefening der vis scherij, voor het saizoen 1876|77 ter Secretarie dezer gemeente voor de belanghebbenden ter in vulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zon- en Feest dagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 13 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. Wien overvalt bij het lezen van het woord on derwijs niet een gevoel van verveling Ieder lezer denkt onwillekeurig bg dat woord Zeker al weder wat oudbakken phrases, die wat opgewarmd zijn weer van die schoolpligt, weer van dit honger lijders, le en 2e klasse, weer van dien duitschen schoolmeester, die den franschen «oldaat geslagen zoude hebben, of van de andere zijde weer eenige zinsneden nit Groen, Dr. Kuyper en Lohman, voor den dag gehaald. Over onze school kwestie is nieta meer te zeggen, laat men dus in Gods naam daarover zwijgen, daar wij toch anders door verveling elkander in slaap spreken. Wg Neder landers hebben er een bijzonder slag van om alle kwesties van den dag als te wikkelen in een spin- neweb van verveling, dit is niet alleen het geval met bet opderwijs, maar met alle andere dingen, ie eeu tijdlang aan de orde zijn, ea daar de schoolkwestie reeds dertig jaren op de lijst staat, spreekt het wel, van zei ven dat het web al vrij dik moet zijn. Onderwijs heeft met Godsdienst gemeen, dat iedereen meeut dat hij er over kan mede spreken, natuurlijk, wordt dan over beiden veel vreemds en zonderlings gesproken. Intusschen is het niet het zonderlinge, dat de zaak vervelend maakt, integendeel bragt dat zonderlinge somtijds iets aantrekkelijks mede, maar 't is dit eeuwig naspreken van elkander, hst eeuwig voortsukkelen op den platgetreden wog, dat den mond tot aan het geeuwen brengt. Een voorname oorzaak der .verveling, is de declameertoon,die men zich rlaarbjj heeft aangewend. Over bet algemeen begint meu met een groote fout, men overdrijft de waarde van het school onderwijs en men doet niets om den koelzinnigen diewaarde te doen gevoelen. Goed school onderwijs [wie zal het ontkennen P] is eeu der hoofdelementen vau het vo ks geluk eu van volksbeschaving, maar 't is niet het eenige element. Onderwijs kan dienen om de mensehen tot nuttige burgers te vormen, maar het draagt lang niet altijd die goede vrucht. Een man die geen onderwijs in zijn jeugd kreeg is dikwerf een beter burger dan een door trapte booswicht, die goed onderwijs genoot. Het schoolonderwijs versterkt doorgaans de verstandelijko vermogens van het kind, maar somtijds strekt het ook om het stompzinniger ts maken. De schrijfkunst heeft gelijk de geschiedenis getuigt, werkelijk het geheugen bij de volken verzwakt, geen wonder dat sommige kinderen, ondanks al de kundigheden, die zij op school opdeden, haar riinder scherp zinnig verlieten dan toen zij er op kwamen. Het school onderwijs, op de meeste uitgebreide schaal, is even als de spoorwegen en de telegraafdraden in onze eeuw noodzakelijk geworden, maar het bevordert op zich zeiven nog uiet 'volksgeluk eu volksbeschaving; even als de spoorwegen in de hand van een oorlogzuchtige monarch middelen van bloedige oorlogvoering zijn geworden, evenzeer is ook het volks onderwijs dikwijls een wapen in de hand van het despostismus geweest, Frederik de Groote en Napoleon bevorderden het schoolwezen als een kweekplaats voor goede soldaten. Even als de spoorwegen in de hand eencr goede justitie en politie middelen kannen zijn om de misda digers na te zitten of de misdaad te voorkomen, maar tegelijk ook voor de misdadigers middelen kunnen zijn om hunne boosaardige plannen spoe diger te volvoeren, eventoo is het onderwijs niet altijd alleen een voorbehoedmiddel tegen de mis daad, het kan ook een oefenschool voor de misdaad zijn. Een schelm, die goed onderwezen is, is tien maal gevaarlijker dan een niet onderwezen schelm. De wetskennis, die een gewetenlooze heeft op. gedaan leert hem de middelen om een misdaad te begaan, waarop de wet geen straf gesteld heeft. Dit laatste zien de onbepaalde lofredenaars van het onderwijs veelal over het hoofd, zij wijzen ons op de statistiek, die ons leert dat bij goed volksonderwijs de straffen minder talrijk worden, maar kan het niet zijn dat de schelmerijen daardoor ook in aantal zijn toegenomen En het is geen ijdele hersenschim, waarop ik hier wijs. Immers terwijl het getal van gepleegde inbraken en dief stallen is verminderd, zijn daarentegen de bedrie gerijen op de benrs, en in alle soorten van loterij telkens vermeerderd. Uit het eene en andere volgt dat volks onderwijs op zich zelf beschouwd nog geen weldaad is, het wordt een weldaad, als het uitgaat van een goeden geest, het wordt een vloek als het door een slechte geest bestuurd wordt. De lofredenaars van het onderwijs verliezen nog veelal iets anders nit het oog. De mensch kan zaaijen, maar geen wasdom geven. Het beste onderwijs geeft niet altijd goede vrachten. Een hoogmoedig onder wijs dat alleen op zich zeiven steunt kan niet nattig werken omdat het steunt op eene eenzijdige waarheid, het verliest te veel uit het oog dat eene hoogerc magt de ware opvoedster des menschdoms is. Een kuiisteancr die zijn kunstgewrochten buiten de natuur om, zoude willen tot stand brengeu zoude niet dwazer handelen dan ren onderwijzer en opvoeder, die in zijn onderlijs die Itoogere magt buiten rekening zoudo laten. Wordt vervolgd. Aangenomen de toezegging van beroep naar Kolhorn, door ds. Th. van Beikum, pred. te Oude Niedorp. Bedank voor hel beroep naar Schertnerho n, door ds. J, A. Bruins, pred. te Aartswoud. Een telegram uit KonsUtinopcI van gisteren luidt; Het protocol wordt beschouwd verworpen le zijn. Men meldt uit Egypte dat aldaar een nieuwe katoen plant is ontdekt, die een geheele revolutie in de katoencultuur daar te lande zal brengen. De plant levert veel grooter oogst. Een uitmuntend kleef en pakmiddel. Men laat melk met behulp vau azijnzuur stremmen, lost het met zuiver water uitgcwasschcn neerslag vau castïne in een koud verzadigde borax-oplossing op ea verkrygt op deze wijze een heldere vloeistof van min of meer dikke consistentie, die zich door groot kleefvermogen en sterken glsns onderscheidt. Dit kleef- of pakmiddel kan vooral voor galante- riewerk, aan kunst en schrijnwerkers en schilders aanbevolen worden. Zeker schrij.er vergelijkt het adverteeren met het werk van den landmau. Deze strooit zijn zaad over den akker, en terwijl hij slaapt groeit het koren. Zoo is het ook met hen die adverteeren. Terwijl zij Flaprn of eten wordt hun anuouce door duizenden gelpzen, die hen uooit zagcu en nooit van hen of hunne zaken iets gehoord zouden hebben, als c\j de adverteutie uiet geplaatst hadden. Onder de 56 personen, die zich Zaterdag te Tilburg tot het huwelijk hebben laten nantee- kenen, bevindt zich een vrouw van 61 jaar, die voor de vierde maal het huwelijksbootje gaat instappen. Een meisje, dat in een winkel van scheur papier te Cincinnsti werkzaam was, vond terwijl zij oud papier sorteerde, dat naar deu papiermolen zou gebracht worden een brievencouvert, waarin eeu wissel op New-York was, groot 770 dollars. De wissel was door een bankiershuis in Columbia, Georgia; op een bank fe New-York getrokken en betaalbaar gesteld op de order van den kassier der derde Nationale bank te Cincinnati. Het meisje bezorgde den wissel waar hij zijn moest en ontving tot belooning eeu «bedankje.' Er zgn «einig riekten welke de da&rstel- liug van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de asthma. De meeste dezer middelen min Of meer onvoldoende zijn in eene welverdiende ver. getelheid geraakt. De bewondereus waardige wer- kiug der teer op de longen, en de slijmdeelen in het algemeen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thans blijkt dat eeue der beste behande lingen tegen asthma bestaat in de aanwending der teercapsules van Guyot. In de meeste gevallen ge ven twee of drie capsules, bij eiken maaitijd inge nomen eene snelle verlichting; wij voegen er echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men gedurende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de rieken zelden geneigd het gebruik der teercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 19 cents per dag.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1