11 MEI. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Engelands politiek. Ao, 1877. 21slc Jaargans:. flio. 1025 Bekendmakingen. Bronzen en koperen Pasmunt. r I SCHAKER COURANT Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktherigtden volgenden avond 7eriondcn aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Phijs per jaar 3.Franco per pos! 3.CO, Afzonderlijke nummers f 0.07} ADVKRTENTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /*0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. De Burgemeester van Behagen, vestigt de aan* dacht der ingezetenen op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877, (staatsblad no. 43). Rij die wet, le Julij a. s. in werkingtredende, is onder anderen bepaald: A. dat de thans bestaande Nederlandsche koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen pas- muntstukken van 2}, 1 en 1} cent, maar dat de bestaande Nederlandsche kopermunt wettig betaal tniddel blijft tot dat zij, na genoegzame aanmaak van nieuwe bronzen munt, en na voorafgaande be kendmaking, buiten omloop zal worden gesteld; B. dat uien and verpligt is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een hooger bedrag dan van 25 cent C. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nickelinnntrn in betaling te geven; dat het echter, bij wege van uitzondering op dat verbod, in de door den Koning bij algewt eneu maatregel van inwendig bestuur aantewijzeu grens gemeenten, veroorloofd is van die vreemde munten, voor ecne waarde van ten hoogste 20 centen in be taling te geven, mits de in betaling geving plaats hebbe inet toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koers, dan door den Koning bij algemeenen maatregel van inweudig bestuur ral worden vastgesteld D. dat het aau rijks-, provinciale-, gemeentelijke- en waterschapsambtenaren en aan pachters en on derpachters van rijks-, provinciale-, gemeentelijke— en waterschapsinkorosteu verboden is, bij ontvangsteu welke zij als zoodanig doen, die vreemde inuuten in betaling aan te nemen E. dat overtreding van de onder lett. C en D bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geld- Ooete van ten minste f3,— en ten hoogste f 75,— dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld de geldboete tot f 500,- kan worden verhoogd, en dat bij de wet aan den Koning de bevoegdheid is voorbehouden om de strafbepalingen op de ovei- treding der onder lett. C en D genoemde voor schriften reeds voor het in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór 1 Julij 1877, iu werking te doen treden. Schageu den 15 Mei 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. houdende, en alle vreemdelingen, in het tijk woon- chlig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag g<legd. Dat de aangifte tol inschrijving in alle gevallen voor de Ingezetenen van de hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan (c worden, ook dan zelfs vanneer de belanghebbenden verineencn tot de vrijgestelden of uitgestotenen tol de. schuttcrlijke dienst te beboeren, dat .zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den I Junij 1877 te hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur ambts halve worden ingeschreven, en ter zake van hnn verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenbrven zonder loting zullen worden ingelijfd. En worden overigens de Ingezetenen aagem-tand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, i en zich alzoo van hun juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk ge schiede, en zij alzoo niet komeu te vervallen in de straffe bij de wet bepaald. Schagen den 8 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris. DENIJS, De Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schagen, maken hiermede bekend, dat naar aan leiding van Art. 184 en volgende van het plaat selijk Politie reglement dezer gemeente, betreffende de dienstpligtiglieid bij de Brandspuiten alhier allo geëmployeerden bij die spuiten den ouderdom van 50 jaren bereikt hebbende en verlangen uit hoofde van ligchaamsgebrekcn of zwakke gezondheid huil ontslag te bekomen, worden opgeroepen, om zich tot dat einde, vbór of uiterlijk op den 25 dezer, van 's morgens 9 tot 12 ure, ter Secretarie der gemeente aan te geven en hunne herkennings- teekenen, terug te brengen, zullende na dien tijd, de zich niet aangemeld hebbende personen, nog voor een jaar worden gecontinueerd. Schagen 13 Mei 1877. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, G. J. MULLER De Secretaris, DENIJS. Aan de politiek van Engeland wordt immer ver weten, dat zij geen ander doel heeft dan materieel Burgemeester en wethouders van Schagen,brengen voordeel en dat alle middelen ter bereiking van ter kenni- van het algemeen, dat de Raad heeft dat doel haar goed zijn. De geschiedenis onzer besloten dat de kermis in deze gemeente dit jaar republiek bevestigt voor het verleden die stelling, zal nlaat's hebben, en invallen op Zondag 17 Junij Bij baar ontslaan werd de hu p van Engeland, a *g 'haar verleend, bijkans de oorzaak van het verlies harer onafhankelijkheid gedurende haren bloei was het Engeland, die haar immer den voet dwars zette bij haren ondergang wist Engeland zich alle voor- deelen toe te eigenen. Ook iu deze eeuw weet Engeland zijn belang steeds uitmuntend te behartigen. De scheiding van Belgie en Nederlandde uit breiding van Engelands koloniaal gezagde oorlog tegen Rusland door Napoleon IIIde steun door Engeland aan de geconfedereerde Staten van Ame rika gegeven, zijn allen handelingen in eene zelfde richting. Men behoeft echter maar iets verder te zien dan de oppervlakte der dingen om te ontdekken dat de Engelsche politici wel eens mistasten en dat hun kunstig beleid, waar zij ophet nadeel van an^e ren bouwen meestal faalt. Beigie eu Nederl„nd zijD voor Engeland gednehter tegensta nu e'_'d liever mededingers nu ze geschieden, din toen zij ver- a.s. des namiddags ten 4 uren, om te eindigen op Zondag den 24 daaraanvolgende. Schagen 8 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. SCHUTTERIJ. De Burgemeester der gemeente Schagen, roept mits deze op, alle zoodanige ingezetenen, die op den 1 Januarij 1877, hun 25e jaar van ou derdom zijn ingetreden, benevens de zoodanigen, die zich van buitenlands in deze gem. gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der klasse van de schutterij vallen, om zich tusschen 15 Mei en 1 Junij a.s. ter Secretarie dezer gemeente voor de dienst der schutterij te doen inschrijven, zul- de uitbreiding van bet koloniaal lende tot ontvangst van hun aangifte te dier plaatse eenigd waren speciaal worden gevfceerd op alle werkdagen, ge- geng verzwakt- -- ue Kracui er van en durende des voormiddags van 10 tot 12 ure. ».n een der g^m(L .andenger, nog rn herin- Tot narigt der belanghebbenden dient nenng te brengen, bonding tegenover Amerika Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, is Engeland te st „an gekomen, niet alleen op geld alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf maar op eene schandelijke nederlaag op diploma- thiek gebied. Men weet hoe in den tegenwoordigen oorlog tusschen Rusland en Turkije, Engeland be schouwd wordt als de stokebrand, voor wiens rekening eigenlijk hit gatische sch andaal koint. Wij die van verre staan en aan wien het niet mogelijk is een blik achter de schennen te slaan, aarzelen evenwel deze beschouwing te deelen. Naar ons in zicht, reeds meermalen iu ons blad ontwikkeld, is de toestand van Turkije grootcndeels liet werk van Rusland en komt het tegen de ougcrrchtighedcii op, die het zelf heeft uitgelokt. De leus dat deze oorlog gevoerd worJt ter bescherming derjChristeneri honden wij eenvoudig voor godslasterlijk. Engeland geeft eene gelijke meening in zijn laatste antwoord aan Rusland vrij onverbloemd te kennen en dezo handeling heeft op nieuw aanleiding gegeven tot eene herhaling der oude beschuldiging tegen En gelands politiek ingebracht. Ten overvloede is voor ons Nederlanders nu nog hierbij gekomen de an nexatie van den Oranje Vrijstaat en de beschuldigers van Engelands politiek hebben nu vrij baan. Eetie politiek, die geene middelen schroomt ter bt vordering van eigen belang, wie zal haar durven verdedigen? Maar is men trots dit alles gerechtigd aan het Engelsche gouvernement deze beschuldiging voor de voeten te werpen? De Engelsche regeering is eene ontwikkelde oligarchie, bij wie welligt maar een vooroordeel bestaat, Engeland bovenal! Nu zal dit zeer zeker in eene staatkundige partij niet mogen worden afgekeurd en het ware te wenschen voor iederen 5iaat, dat zijne regeering met even veel ijver als Engelands regcering bezield was waar het de behartiging der Staats belangen geldt. In Engeland heeft elk vraagstuk voor de rrgeering slechts eene zijde, wat is Engelands belang eu naar het antwoord op die vraag bepaalt zij hare houding. Ongetwijfeld kan zij mistasten in haro beschouwing eu bovendien, dit is eene omstandigheid die le weinig in rekening wordt gebracht, het En gelsche volk kan misbiuik maken van de gelegen heden, ter zijner ontwikkeling, door de Regeering voorbereid. Het is voor ons moeielijk, naauwkeurig tusschen de bedoelingen van de Engelsche regeering en de handelingen van het Engelsche volk te onderscheiden ii aar hel is noodzakelijk bij onze beoordeeling der Engelsche politiek het bestaan van dit onderscheid niet uit het oog le verliezen. Alle feilen, alle misbruiken door het Engelsche volk in praktijk gebracht mogen nog niet op rekening gebracht worden der Engelsche polituk. Het moge aan velen onzer lezers vreemd klinken maar de politiek, die het belang van een vraagstuk afmeet naar het volks belang, dankt ons eene juiste politiek. I!e' zijn niet afgetrokken theoriën, het zijn niet bij voorkeur denkbeelden, welke de geestdrift van een goi verne- uiei.t behooren gaande te makende behartiging van het volksbelang is eenvoudig de taak eener regeering. Die volksbelangen beperken zich niet tot. bloot materiele vragen; het kan de roeping ziju van een gouvernement voor een beginsel zich in de. bres te stellen, maar toch moet altijd het volksbe lang het uitgangspuut zijn van elke handeling. Regeering is bovenal de beha.iiiging der stoffelijke- belangen eener natie en hoe afkeurenswaardig het zij teil behoeve van üie stoffelijke belangen, be- ginseteu te krer^en, steeds moet onderscheiden worden tass^en 3Pze en gene, wil eene regeering hare bor'dTerp)jchting nakomen. Wanneer dus het ïeiscbe gouvernement zich bij elke gelegenheid afvraagt. Welk is het standpunt, dat wij in het belang van het Engelsche volk moeten innemen, dan achten wij dit niet alleen geoorloofd maar plicht. De vergissingen, waaraan men bij zulk een stelsel bloot staat, verbeferen zich zelf. Overal waar om het eigen belang eene hoogere wet geschonden wordt, wreekt het gevolg de daad, maar het eigen belang blijft daarom de beste maatstaf dtr han deling, Het is zeker niet strcelend voor ons» •Tia^\naak- gevcel, wanneer op eene zoo naive wü» e 4i»

Schager Courant | 1877 | | pagina 1