l)c OOKLOG. Gemengde berichten. Advcrtention. KARKTB.RIGÏEN. 2729 BOONACKEB te Schagen. nislenê* omdat dit ministerie de draper is van de macbf, welke onze grondwet niet aan hel parlement maar met onberispelijke duidelijkheid aan den honing heeft opgedragen. En hij drukte op dal woord Aoninklijk' omdat hij meende, dat het ministerie dan a'leen zijne opdracht behoorlijk kon vervullen, wanneer aan zijne vrijheid van handelen niet wordt te kort gedaan. Met andere woordenhij vroeg voor dn regering juist hetzelfde wat gij, liberale parlij! voor de Kamer vraagt, namelijk zelfstandig heid, en dit om dezelfde reden. Even als gij wel wetende dat gij niet de drager zijt van de private rechten uwer kiezers, maar geroepen om de hoogere rechten van den Staat uitteroepen niet zoude willen gcdoogen, dat die kiezera uwe plaats innamen, evenmin konde Thorbecke gedoogen, dat lleeren afgevaardigden de ministerieele zetels bestorraden en daar fu.ictien gingen uitoefenen, welke de gro-idwet niet aan hen, maar enkel aan de Ministers heeft opgedragen. Indien de toekomst ons echter eene Kamer regee- rngdoorde liberale partij moet brengen zal zij echter haar tijpe niet in het schitterend tijdvak van d e Wilt kunnen vinden. Wel loopt de regeering, van eene vergadering altijd uit op eeneeenhoofJige regeering, indien zij niet op volkomen machteloos heid uitloopt. Doch hoe geheel anders rij i de toestanden geworden. Zij die de dagen der repu bliek terug weuschen, moeten zich bovendien in herinnering brengen dat de Witt niet de Algemeene Staten beheerschte maar enkel de Staten van Holland en door die Stateu de andere Provincieu. Wat in die dagen mogelijk was, zoo wel door het persoonlijk overwicht van de Witt als door dat der provincie Holland, kan niet in eene Nationale vergadering geschieden. Eindelijk zou men verbaasd zijn inet welke middelen zich een zoo uitstekend man moest staande houden, middelen, gelukkig thans onbruik baar familie-regering en omkooping, zie daar de zuilen waarop een gouvernement moet steunen, dat als grondslag den wil eener vergadering heeft, of een Cromwel of een Robespterre is het punt waarop eene Kamerregeering uitloopt of een maclt- telooze regeeringsvorm, een dobberen tusschen j a en neen, een afhankelijkheid van eene stem, een toestand in een woord, niet ongelijksoortig aan de geschiedenis onzer laatste politieke jaren. De vesting Ardahan is dan toch eindelijk voor de Russieache overmacht bezweken en de 17den Mei, na een volgens Dailij Telegraph, hardnekkige verdediging, namen de Russen haar in bezit. Nadat reeds den avond te voren door de Russen eenige vooruit verschoven werken waren genomen, opende zij den volgenden morgen hun vuur op den vijand welke kanonnade van 3 uur 's morgens tot 6 uur in den namiddag voortduurde en waardoor op ver se'eidene plaatsen bres werd geschoten. Toen ging men over tot den strom. De Turken echter boden slechts flaauwen wederstand, zoodat de Russen om 9 ure reeds me:ster waren van de stad en de Hussiesche vlag werd geheeschen. Dat de vermeestering van Ardaltan voor de Russen een gewichtig feit is, laat zich zeer gemakkelijk in zien. Allereerst moet 't een opwekkenden indruk maken op het leger, dat nu reeds ver-cheidene weken bezig was de drie vestingen Ardahan, Batutn en Kars te forceeren, zonder tol noch toe voordeelen van eenige beteekenis te behalen. Zoo iels werkt ontmoedigend. Geen wonder dus, dat de val van Ardahan door de Rossen met groole vreugde werd begroet en de Keizer beval, dat men ter eere daarvan te Pelersburg een plechtig Te Deum zou vieren. Maar tevens verbetert de positie van 't leger er door. dat dien ten gevolge een sterk punt erlangt in 'I vijandelijke land in rechtstreeksche verbinding met de Russiosche vesting Achalzik, ter wijl de troepen macht, die tot nu toe Ardahan hield ingesloten, voor elders beschikbaar wordt en zich met de afdeeling voor Kars kan vereenigen of met de hoofJmacht, die niet zoo heel ver meer van Erzerum schijnt te slaan. Is de val van Ardahan «oor de Russen een oor zaak van vreugde, bij de Turken beeft 't bericht er van een ware paniek te weeg gebracht. Dat blijkt niet slechts uit de opgewonden stemming in Constanlinopel, waar de softas weder van zich doen spreken en dcor hunne handelingen 't goeverment er toe gebracht hebben om den slaat van beleg voor stad fD omstreken te doen afkondigen, maar ook uit den e sch, in 't Turksche parlement gedaan om den bevelhebber van Ardahan in staat van beschuldiging te stellen en vooral uit de berichten over den toestand van 't Turksche leger in Klein- Azië. Volgens die berichten zou die toestand zeer gevaarlijk aijn en dreigde *t gevaar, dat Muktar Pacha door de Russiesche troepen zou woidtn ingesloten. Zulke berichten, niet uit een maar uit onderscheidene bronnen, zoo geheel verschillende van betgeen eenige dagen geleden werd gemeld duiden onzes inziens op een bevreesde, verwarde stemming. Het wil er bij ons niet in, dat de positie van *t Turksche leger, die voor weinige dagen nog als goed werd voorgesteld, ja zelfs als van dien aard, dat Muktar Pacha er over dacht om offensief te werk te paan, nu plotseling hopeloos is geworden. Maar het strekt ons lot bewijs, ho> groot de schrik is, die 't bericht van de vermeestering van Ardahan bij de Turkeu heeft te weeg gebracht. Wij blijven bij onze reeds vroeger geuite meening, dat Turkijë op den langer duur het onderspit moet delven, maar wat wij tot nu töe gezien hebben versterkt ons tevens in de overtu'ging, dat de torht van de /?us- sieschr armee daar «ra nog niet een onafgebroken zegetoeht zal aijn. Het voortdringen der Russen in Az kan niet and rs dan zeer langzaam gaan en 't zoude onverantwoordelijk gehandeld zijn, met vestigingen als Kars en Batum ïn den rug, zonder voldoende macht om beide te observeeren, steeds dieper landwaarts in te willen opereeren. En zoolang althans Kars door de Rnssen niet genomen is en Rusland verplicht is voor die vesting een aanzienlijk macht geconcentreerd te houden, zijn de krachten waarover 't te beschikken heeft niet groot genoeg om d-n toestand van Muktar Pac'ta hopeloos te maken. Vt at ook zeer belemmerend werkt en voortdurend werken moet op de operatien van 't Russiesche leger in Klein Azië, is de absentie van een Rus siesche vloot in de Zwarte zee en 't kan door de Turken niet genoeg gewaardeerd worden, dat zij daar alleen roeester zijn. Want de approviandeering uitsluitend over land van een groot leger in Azië kan voor de Russen niet andrrs dan met onbe schrijfelijke moeielijkheden gepaard gaan en er worden dan ook wel stemmen gehoord van bevoegden om in dezen mede te spreken, die beweren, dat, zoolang Rusland in de Zwarte zee machteloos is, liet voortdringeu in Azië niet beduidend zal zijn. Voeg daarbij dat een man als Hobart Pacha, zeer bekwaam en vol energie aan 't hoofd staat der Turksche vloot en tnen beseft ten volle, hoezeer de zee voor Turkijë een macht is. Trouwens dat blijkt wel uit de belangrijke rol die de Turksche vloot meer en meer begint te spelen, niet zooals men aanvankelijk meende in Europa, op den Donau maar in Azië en 't Europeesche gedeelte dat aan Azië grenst. Een tweede landing op de Russiesche kust is alweder bewerktstelligd. Bij 't fort Ardler voerden 7 Turk«che transportschepen gt-ëinigreerden uit den Kaukasus aan en de Russiesche troepen ■nacht in die streek was niet groot geneeg om de landing te beletten en ook in de Krim is men alles behalve gerust en kan de landing van een Turksch corps wel eens 't sein voor een opstand onder de aldaar wonende Tartaren zijn. Ook ver- keeren alle steden aan de Russiesche kust in voort durende vreeze vooreen bombardement en de fatniliën die 't inaar even doen kunnen, begeven zich allen dieper landwaarts. Den 29 dezer maand hield te Schagen de centrale Kiesvereeniging eene vergadering tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten Oeneraal ter vervulling van do open gevallen plaatsen, zoo door de tusschentjjdsche als periodieke aftreding van Mr. W* van der Kaaij. Alvorens daartoe over te gaan werd, op voorstel van den president door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over do jaren 1875 en 1876 en werden bestuursleden, benoemd voor, de, periodieke aftreding van drie leden. Uit do rekening bleek dat de financiiele toestand der voreeniging in walvaart vooruitgaat. De drie aftredende bestuursleden de hoeren KI. Breobaart, Th. J. Waller en C, van Yeen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Daarna werd overgegaan tot het stellen der bo vengenoemde candidaten. Bij acculamatie werd de heer Mr "W. van der Kaaij zoowel voor de tusschentjjdsche als periodieke ge- ploclacoerd. De Kiezers zullen, naar mij vertrouwen, als nu begrijpen dat de beiden stem billetten die zij eerdaags zullen ontvangen, met één en denzelfden naam, en wel met dien van Mr. W. van der Kaaij, Lehooren te worden ingevuld. Em jonge handelsreiziger maakte, aldns ver haalt de Figaro, in den trein, waarmee hij naar Parijs terugkeerde, kennis met een jong meisje van aangenaam uiterlijk, die in de hoofdstad eene be trekking ging zoeken. Weldra waren beiden in een levendig gesprek gewikkeld; de jonge man was een •.angrraame causeur, zijne gezellin toonde niet van versland ontbloot te zijn. Op reis maakt men zeer gemakkelijk kennis, en de kennismaking acheen beiden zoozeer te bevallen, dat, daar het toeval wilde, dat ban bestemmingsplaats in dezelfde wijk lag, zij afspraken een huurrijtuig te nemen. Aan die afspraak werd dan ook gevolg gegeven, maar toen de jonge dame aan het doei van hare reis was gekomen, ontdekte zij tot haren schrik, dat zij hare portemonnaie kwijt was. Terstond vatte zij argwaan, dat rij met een listigen bedrieger te doen had, die den teederen minnaar had gespeeld om haar te gemakkelijker te kunnen bestelen, en aan een politie-agent, die juist voorbijkwam, deelde zij baar vermoeden mede. De arme jongeling werd, of schoon hij bij hoog en bij laag zijn onschuld be tuigde, zonder pardon naar het nabijgelegen poli» tie-burean gevoerd. Hij kon echfer bewijzen geheel aan het geval onschuldig te zijn en bevond zirh dan otk weldra weder op vrije voeten. Natuurlijk heeft hij zich plechtig voorgenomen, later een weinig voorztehtiger te zijn in 't aanknoopen vat» kennis met jonge dames van zoo achterdochtigen «ard. Wat de jonge dame betrsft, zij telegrafeerde liet ongeval aan hare ouders, die haar weldra uit de verlegenheid hielpen. De gezondheids-commissie te Petershnrg heeft de invoer van de teerkapsules van Guyot geautoriseerd van wpge hunne uitstekende uitwer king in geval van verkoudheid, catharren, bronchitis en teering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts z-s 1 acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men 3e echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. Verkrijgbaar bij VV. A. Hazeu te Schagen en verder in de meeste apotheken. Burgerlijke Stand d«r gemnente Schagea Ingeschreven van 22 tot en met 28 Mei 1877. Geboren21 Mei Dirkje, dochter van Nan Spaans en van Aaltje van Voorat. 22 dito Coraelis, zooa van Pieter Buis en van Neeltje Boontjes24 dito. Grietje dochter van Jacob Snijders en van Cornelisje Vijzelaar. Ondertrouwd: 25 Mei. Pieter Cornelis Veen j m. kleedermaker oud 27 jaren en Jacoba Qeertruida van Elburg j. d zonder beroep oud 28 jaren beiden wo nende te Schagen. Gehuwd Geene. Overleden. 21 Mei. Maartje Ruijs, oud 59 jaren echtgenoot van Dirk Roggeveen.24 dito. Paulus Hoebe, oud 73 jaren echtgenoot van Neeltjo Heddes. Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 22 29 Mei 1877. Geboren. 23 Mei. Ernst Rudolph Alfred z* van Johann Herman Hagemann en van Anna Maria He- lene Margaretlia Vöge. Ondertrouwd. 26 dito Jakob de Boer, jm. en Antje Haringhuizen jd beide wonende te B irsingerhorn. Gehuwd Geene. Overleden 27 dito Aafje Horst. ongehuwde dochter van Jakob Horst en van Maartje Dekker beide over leden oud 36 jaren. Burgerl. Stand der gemeente St Maarten Ingeschreven van 2 tot 29 Mei 1877 Geboren. 4 Mei. Neeltje Cornelia, dochter van Loendort Roggeveen en van Hcnderika Slagwater. 13 dito. Dirk, zoon van Meijert Koster en van Jaapje do Graaf. Ondertrouwd. 19 Mei Jacob van Leeuwen jm. en Neeltje Kapitien jd. Gehuwd. 4 Mei. Jan Groet jm. oud 23 jaren en Neeltje Boontjes jd oud 25 jaren beidon wonende te St Maarten. 6 dito Klaas Bruin jm. ond 21 jaren wonende te St. Maarten en Dienwertje Brak jd. oud 21 jaren wonende te Zijpe. Overleden. 3 Mei Oornelis Sieriks ond 61 jaren Echtgenoot van Trijntje B jwaard eerder weduwnaar van Grietje van Dijk. 16 dito. Trijntje Neefkea oud 90 jaren weduwe van Dirk Krabman. 18 dito Neeltje Langcdjjk oud 44 jaren Ecbtgpnoote van Gerrit Brammer 28 dito Guurtje Pronk oud 18 maanden dochter van Jacob Pronk en van Beatrix Mnlder. Schagen 24 Mei. Aangevoerd 12 Paarden f 50 a 260 Veuleus f a - Ossen f a 10 Stieren f 80 a 160 56 Gelde—Koeijen f 180 a2IO 10 idem vette f 260 a 315 25 Kalf-Koeijen f 180 a 260 10 Vaarsen f 110 a 160 15 Gras- Kalveren f 60 a 85 25 Nuchtere Kalveren f 6 a 16 Rammen f a Schapen fa 726 Overhouders 28a 88'28H1 Lammeren f 11 a f18 30 Bokken en Geiten f 60 i 8 25 Varkens magere f 19 a 25 1 ideui vette f 38 a 38 92 Biggen f 10 a 14 80 Konijnen f 10 a 1 Kippen f a Eenden f a Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 350 kilogr. Boter f 1,13 a 1,83 30 kilogr. Kaas 40 a 50 11000 slnks Kip— Eijereti f 3 a 8,40 1000 stuks Eeud-Eijeren 3,15 a |3,20. Alkmaar 26 Mei. Aangevoerd 7 Paarden 75 a 150 48 Koeijen f 170 a 225 41 nucht Kalveren f 4 a 17 859 Schapen f27 a 38 1314 Lammeren f 7 a 20 17 Gei<en f 4 a 9 J10 klein Bokjes f 0,25 a 0.70 249 magere Varkens f 18 a 38 823 Biggen f 8 a 14 Boter per kop 87$ a 95 ets. Londen.- Aangevoerd 24 Mei 100 Runderen, 4|6 5 6. 10000 Lammeren, 5.6 Kalveren 5.6-6.4 100 Varkens 4 4.8. Tegen behoorlijke HYPOTHEEK op LANDERIJENzijn kapitalen beschik baar ten kantore van den Notaris

Schager Courant | 1877 | | pagina 2