De OORLOG. Gemengde berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen 1. dat de alphabetische naamlijst, van al de binnen deze gemeente voor de schutterij ingeschre venen voor de ligting 1877 van af den 7 tot en niet den Junij a. s. ter Secretarie ter inzage is nedergelegd. 2. dat de loting zal plaats hebben ten Raad- huize op Zatnrdag den 16 Junij a. s. de» voor middags ten 10 ure. 8cliagen den 5 Junij IST7. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. J. MULLER, De Secretaris. DENIJS. Wat de opstand in de Kaukasus aangaat, ofschoon nog geenszins onderdrukt, schijnen de weinige Russische troepen, die om flinker door Ie tasten, op versterking wachten, niet ongelukkig te inanr.eu- vreeren. Een poging evenwel om Suchom Male te hernemen mislukte rn men heeft besloten eerst de versterkingen afleaachten, alvorens een hernieuwde Ie wagen. Wij houden 't er voor, gelijk we den voiigen keer reeds te kennen gaven, dat de Turken zich van t effect te veel hebben voorgesteld en 't niet veel meer dan een kleine, zeer geringe afleiding voor de Russische Aziatische armee zal zijn. Nu inoe' echter erkend worden, dat de val van Ardahan juist op dit oogenblik 't prestige der Russen zeer zal ttn goede komen. Uit 't Europeesch gedeelte van 't oorlogsterrein, valt ditmaal al zeer weinig te melden, 't Is een aaneenschakeling van berichten over de concentratie der Russische troepen aan den Donna, wat dagelijks tot ons komt. Natuurlijk dat men steeds blijft raden, vermoeden, gissen, met zekerheid vernemen, enz. tot hier of daar of elders de overtocht zal woiden volbracht. Men is daarbij in zooverre vooruit ge gaan, dat nu ook reeds data genoemd worden, achter, gelijk bij de plaats waar, zorgende voor de noodige verscheidenheid. Het eei.ige belangrijke voordeel aan de Russische zijde was het in de lucht doen vliegen van een Turkschen monitor [dadelijk wordt er weer gezegd: den grootste] op de hoogte van Matcbin. Twee Russische marine ol'ticieren had den even te voren de torpedo's geplaatst en zaten, niet ver van de plaats, maar toch ióó dat hun bootje bij een ontploffing geen schade kon lijden, te wachten op de komende dingen. Toen 't gevaarti tot 't punt was genaderd, waar zij de torpedo's hadden laten zinken, brachten zij de electriesche stroom in beweging en volgde ontniddelijk de ont ploffing. Met hevigen slag vloog de monitor uit elkafir. Zal Turkeije nu nog zeggen dat de Russische torpedo's onschadelijk zijn Zal de vloot nu nog met zoo'n corur léger over den Donau kruisen, als dezer dagen werd bericht? of zal uren vindingrijk als men is, weër weten te berichten, dat geen Rus sische torpedo's [gelijk 't de eerste maal geen Rus sische hommen wareu] maar Turksche onachtzaam heid het verlies veroorzaakt heeft De laatste berichten blijven gewagen van voort durende was van 't water in den Donnu en de neven rivieren. Dat dit de overtocht noodzakelijk vertraden moet, is duidelijk. Want ook als 't water tot zijn normale peil is teruggekeerd, blijven de oevers toch nog geruimen lijd te drassig, dan dal men haar zou kunnen beproeven met hoop op gunstigen uitslag. Ook wordt bericht dat enkele bruggen over de linker neven rivieren zouden zijn weggeslagen, en dien tengevolge de communicatie op sommige plaatsen tusscheu de deeleu vau 't Russische leger gestremd. Met bet oog op het voorgevallene in de laatste dagen kunneu wij gerust zeggen: ditmaal van 'i oorlogstoonee! geen nieuws. Berichten anders genoeg inaar die alle inhouden zulke onbeduidende dingen, dat zij der overname niet waardig zijn. Bovendien wat heeft 't publiek aan die aaneenrijging van vreemde plaats- en pe:soonnamen, die ook op de beste kaarten niet te vinden en dikwerf niet uit- tespreken zijn. Dit is echter wil zeker, dat moge zich ook a! zekere moedeloosheid aan de zijde dtr Torken openbaren, ons vermoeden van verleden week wordt bevestigd, dat hunDe zaak iii Azië volstrekt nog niet hopeloos is. Er zal noch ftecl wat water dcor den Donau moeteu stroomen, alvo rens de Russen zoover zijn. M ij mogen ditalhai.ds opmaken uit de berichten, die, hoe oi.beduideud overigens ook, deze waarheid boven allen twijfel stellen. Immers: een hernieuwde aanval der Russeu op Batum verd afgeslagen en een verkenningstocht ten Zuid-Oosten van kïars liep mede ongelukkig voor hen af. Daar staat ter anderer zijde tegenover det hetgeen de Turken zich vau hun lauding op de Kaukasiesche kust hebbeu voorgesteld, nl. een opstand, die zich binden een paar weken dooi geheel Kaukasië zou hebben uitgebreid, geenszins is verwezenlijkt. Een der laatste berichten uit zeer vertrouwbare bron meldt dien aangaande, dat de vrees der Circassiërs voor de Rotsen dé opstand to teen kleinen omtrek duet beperkt blijven. Wij Rijven dan ook Lij onze ineening, dat de vermees tering van Ardahan te rechter tijd is gekomen eu den Russen in dezen veel goeds heeft gedaan-. Met betrekking tot Europa geldt wat wij zeiden geheel letterlijk, van daar geen enkele tijding, die iets inhoudt wat op een gebeurtenis, een feit ge likt. De Russen concentreereu nog steeds hunne troepen langs den geheelen Donao-roever, tin einde op vele plaatsen de rivier te kunnen passeereu en Turkije wacht op de dingen die komen zullen. Denk u daarbij zoo nu en dan een koitere of langere artillerie-schermutseling en gij hebt alles van de afgeloopeu week. Is dit zoo met betrekking tot 't oorlogsterrein, van 'l terrein der diplomatie wordt een en ander bericht, dat niet onbelangrijk is en dat wij hier nog willen laten volgen. Zoo deden drie verschil lende berichten de ronde, waar lusschen verband en waarin tegenstrijdigheid is, al naarmate men 't nemen wil. Servië, zoo heette 't, zon aan de.t oorlog deelnemen, ondanks al de vertoogen van 't Russiesche kabinet, want de regeering werd door de oorlogzuchtige stemming der bevolking zoo goed als genoodzaakt. Dit ware ontegenzeggelijk de uitbreiding van den oorlog, daar Oostenrijk dit niet lijdelijk zou toezien en Engeland er een casus belli vau zou maken. Toen volgde 't bericht, dat de Porte niet ongenegen was, hare suzereiniteit over Egijpte aan Engeland bflestaan, mits Engeland de gekapitaliseerde jaarlijksche schatting van Egijpte aan Turkije uitbetaalde. Eindelijk, dat er io allen ernst door de kabiuelteu vau Londeu eu Berlijo aan gearbeid werd om den vrede tot stand te bren gen en er, zoo niet groote, dan toch kans bestond op welslagen, daar Rusland erkende, dat aau de militaire eer voldaan was eu Turkijës onvermogen om weerstand te bieden meer dan voldoende was gebleken. Meu ziet, 't is alles tegenspraak wat in die berichten gevondeu wordt en toch zien wij in deze drie dit verhand, dat de Engelsche diplomatie al haar best d< et, om, 't koste wat 't wil en onder welken vorm dan ook, deu oorlog voor Rusland zoo weinig profijtelijk mogelijk te doen zijn, 't alle hinderpalen in den weg te leggen, Engeland bt- gint meer eu meer in te zien, dat een alliantie te bewerken der mogenheden tegen Rusland 't niet gelukken zal, hoezeer 't aanvankelijk op Oos tenrijk ook hoopte en tevens dat uitbreiding vau Kuslanda macht in Azië en van zijn preatige aldaar 'l gevolg van dezen oorlog zal zijn. Wat wonder dat zijn diplomatie haar uiterste best doet een spaak in 't wiel te steken en 't zoekt nu langs dezen dan langs genen weg. Want dat al die machinatien van die zijde uilgaan, lijdt geen twijfel. Engelands anticedenleu in aanmerking genomen dan schijnt 't tweede bericht ous 't geloofwaardigst toe. De collecte voor de gewapende dienst, te Schagen gehouden, heeft opgehragi f 4-7.49. In de vergadering der afdeeliug Barsinger- hnrn van de vereeniging «volksonderwijs,* deu 4e dezer gehouden, is met algemeene stemmen besloten de candidatuur van Mr. W. van der Kaaij ten ernstigste te ondersteunen, eu daarvan te doeu blijken, zoowel door aJvertentie slroobilletten, ala door peraooulijke opwekking. De voorzitter van zeker gereohtshof werd, ua het uitspreken van een doodvonnis zwaar bcleedigd door den veroordeelde. Zonder nadenken voerde ■Ie president hem daarop met grooteu ernst te gemoed: «vererger uw toestand niet door Delrdingtng Allerwege ging gelach op. Een ter dood veroor, deelde toch, kan wel geen erger lot ten deel wallen, eu aan zijn positie is zeker, hoe bont hij het make wel niet veel meer te bederven. Toch, zegt de verslaggever van een strafzaak, dezer dagen voor bet hof te Douai behandeld, Inch kan het zwaarste vonnis nog bitterder gemaak> worden. Zekere Aublin, was lei dood en zijn medeplichtige Crochon tot levenslangen dwangar beid vetourdeeld. Met ]9 dolksteken hadden zij een b.jaard ontvanger vermoord; ook zijn oude dienat bode was door ben omgebracht, maar de dubbele misdaad had hun het gehoopte voordeel niet op geleverd. De grijsaard had deu dood verkozen boven de openbaring van het woord, waa:op het letterslot van de brandkast geopend kon worden. Terwijl zij nog overl?gdeD wa t le doer.om den bui meester te worden, eu hoe de kast open te breken waren zjj door gerucht bij de buren gestoord en hadden de vlugt genomen. Maar wat bleek nu, den daatste dag der terechtzitting? De vrederechter van £ivrv, die arobteshalve den inventaris ten huize van bet slachtoffer had moeten opmaken, deelde de oog geheel onbekende bijzonderheid mede, dat de brandkast 118,000 frincs bevattende, door hem bevonden was niet gesloten geweest te zijn? Zij hadden dus slechts voor het nemen gehad, en toen zij dit onverwachte vernamen, verbleekten de boeven eu zagen elkander met een onbeschrijfelijke uitdruk king aau. Jlan vonnis, aldus eindigde de ver slaggever, was door deze ontdekking inderdaad nog eindeloos verzwaard. Z'j hadden rijkdom, leven en vrijheid, in de verbijstering hunner moordwoede verspeeld. Naar men verneemt zal het lijk van H. M. de Koningin, op verlangen van de overledene niet worJen gebalsemd. In kruiden zal het in een looden kist worden nedergelegd, die aan de bin nenwanden met matrassen vau zwaar wit satijn is bekleed en door middel van soldering hermetisch zal gesloten worden. Om deze kist zal een kist van zwaar eiken hout sluiten, die op haar beurt zal omsloten worden door een kist van het prachtigst gepolijst mahoniehout, geheel met zilveren garni turen. Dit garnituur bestaat uit twïalf massief zilveren handvatsels, voorzien van het zinnebeeld des doods en even zooveel zilveren sluitschroeven in den vorm van doodshoofden. Op het deksel wordt een prachtige zilveren plaat bevestigd, waarop gegraveurd is: «Sophia Frédérique MathiUTe, Koningin der Nederlanden, Prinses van Wurtemberg, geboren te Stutfgari 17 Junij 18Ï8, overledoti Huis ten Bosch nabij 's Gravenhage 8 Junij 1877.» De vervaardiging is opgedragen aan de firma |P. Mouton en Zoon en wordt met den u: eesten spoed volbragt, coodat men dacht reeds gisteren avond daarmede gereed te zijn. Vermoedelijk zal het stoffelijk overblijfsel der Vorstin heden reeds in de lijkkist worden nedergelegd. Het teslameut van H. Mde Koningin, zich bevindende in handen van den notaris mr. H. Rei- jers, zou gisteren avond plegtig geopend worden. - De dag Her begrafenis van H. M. de Koningin' is nog niet bepaald. Men noemt als waarschijnlijk den 20 dezer. Bij vroegere gelegenheden verliepen er tusschen het overlijden en de begrafenis 17 dagen. Tn de laatsten lijd hebben in het Vondelspark te Amsterdam des avonds eenige aanrandingen en afzetterijen plaats gebad van wandelaars door personen die nog wel voorgaven onbezoldigd rijksveldwachter te zijn. Te Retranchemeut heeft op een hofstede een beer (varken), die door onvoorzichtigheid van de u eid uit de omheiuig was gelaten, onder liet vee van deu eigenaar ontzettende verwoesting aanuebratlit. In zijn woede heeft bij een koe met den kop zoo hevig geslagen en verminkt, dat het beest moest afgemaakt worden. Drie. paarden heeft hij menige woud, daaronder vau grooten omvang, toegebracht met zijn tanden. Op sommige plaatsen was het alsof de beesten met messen waren gesneden. Onder deze paarden bevindt zich een veuleumerrie, die een hevige verwonding aan den buik is toegebracht. Men was verplicht deze wond te omwinden. Een paard is tengevolge der bekomen wonden gestroven de overige, indien deze het leven behouden, zullen toch drie maanden buiten dienst moeien gestild wordeu. Ean paard dat niet trekken wil, kan mei» in de meeste gevallen op de volgende wijze gene zen: Nadat zulk een paard voorgespannen is, spant men achter den wagen nog een paard, dat goed trekt, en zet dit aan. Om niet anhleruitgetrokkrit te worden, zal het ceiste al zijne krachten inspan nen en ten.slutte zelf gaan trekken. Men zet het nu verder inet de zweep aan, en indien het ook nu nog geesie ernstige poging daartoe doet, her haalt uieu de proef zoolang, tot het in allen ernst trekt. Gedurende eenigen tijd achtten wij wis ver plicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigenschappen der teerkapsules vau Guyot in geval van verkoudheid, catharien, teering en andere -aandoeningen van de bronces'en longen. Eene zaak heeft qiis echter bijzonder gelroffen namelijk; dat vele personen, die in onze pharmacie komen, om dat geneesmiddel te vragen, deu naam kijn vergeten eu hot omschrijven met den naain van pillen, globules ja zelfs pastiles. Als men zich direct tot ous huis wendt, is het. ons gemakkelijk het geheugen van deu kooper te hulp te komen, maar dat is niet gltijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd genees middel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Mij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot, wel te. willen onthoudeu. leu einde eiK*: dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren dat de handteekeuing Gcxot in drie kleuren gedrukt is op het etiquet te, dat zich op elke flacon moet bevinden, ver krijgbaar te Schagen bij W, A. Hazen en verder in de meeste apotheken. Ingeschreven vatt 29 Mei tot en met 47unij 1877 Geboren; 8 Junij. Neeitje, dochter van Jan oud hensden en van Maria Elisabeth Woestenburg Ondertrouwd. 1 Junij, Cornelis Prins, J m. van beroep arbeider oud 22 jaren en Aagje Krijgsman jd*. van beroep dienstbode oud 22 jaren beide wo nende te Schagen.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2