Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. di"s" 21 «li, 18 JliM. 1 De OORLOG. Ao 1877. 21stc Jaargang. No. 1030 Gemengde berichten. POLITIE. SCHA® li Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil zonder deugd te Is arbeid aan een rots te biên. Paus per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J Advr. ntië.n van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Ter Secretarie der gemeente Sclngrn kunnen inlichtingen worden verkregen omtrent eene onder de gemeente Schsgen onbeheerd gevonden zwart bonte karnhond, hebbende oin den bals een lede ren band, waaraan eene nie-iwe ijzeren ketting. Voor het Nederlandsche volk i« deze dagtee. kening rijk aan herinneringen geweest. Op 18 Jmi 1815 grepp de wereldgebeurtenis plaats, waaraan Nederland den voortdunr van het herstel zijner nationaliteit te danken had. Met fierheid mochten wij een nationaal feest aan die herinnering vastknoopen. De afscheiding van Frank rijk, reeds in 1813 zoo gelukkig volbracht, zij het ook dat Napoleon's tegenspoed daaraan niet vreemd is gebleven, was een toeken van kracht en bewees ons recht op onafhankelijkheid. Het roemrijk aandeel dat de Nederlandsche troepen, aangevoerd door den prins van Oranje, vooral door de actie bij Quatre Bras toekomt in de overwinning bij Waterloo, gaf waarheid en in nigheid aan het feestgevoel dat in den boezem van liet Nederlandsche volk ontwaakte, telkens wanneer de herinnering aan de, bange stonden en de zegen rijke uitkomst van den 18en Juni 1815 herdacht werd. Aan de feesttoonen in 1815 paarde zich de weerklank van een onzer geniaalste mannen, M ultatuli vond het niet heneden zich zijn talent te gebruiken om op spottenden toon de dank baarheid van een volk te mismaken tol een gods- las'erlijk huichelspel of idiotisme. Niemand zal ont kennen dat wij aan de fransche overheerscbing veel verplicht zijn; indien lint, raet verlof van Mul tatuli, nog vrij staaf in de gebeurtenissen eene hoogere leiding te erkennen, dan is de gedwongen centralisatie or\der den alvermogendeii invloed van liet Fransche Cezarisme eene weldaad Gods geweest voor liet door partijschappen verdeelde vaderland. Voor een geschiedkundige als Al ultatuli moge eigen taal, eigen nationaliteit, eigen geschiedkundige her inneringen eene kleinigheid zijn voor een volk wij rekenen dat hij in het bezit van dit alles gemak kelijk schertsen kan over liet gemis, maar vermoeden dat het werkelijk gemis door weinigen dieper zou gevoeld z.ijn dan door hem. Ren volk met grootsclie herinneringen aan een verleden, teniet gegaan door eigen schuld, vprteert zich van schaamte. De pra lende onverschilligheid moge zich met eene schade loosstelling paaien voor de verloren nationaliteit in de opneming bij een groot volk de geschiedenis bewijst tot welk een lagen trap een volk al ras verzinkt dat, onafhankelijkheid gekend hebbende haar verliezen moest. Het heeft geene zonen meer, de tresoren der geschiedenis zijn schandzuilen voor het tegenwoordige geworden het is de schim van een overleden volk maar een schim zoekende naar zijn graf. Ongetwijfeld hebben wij groote verpligtingen aan de fransche overbeerscliing maar kan er van verplichtingen van onze zijde sprake zijn, wanneer die verplichtingen ons het eigen volksbestaan ont namen Trachten wij een oogenblik ons voor te stellen wat de geschiedenis zou geweest zijn van ons land, zoo wij met Frankrijk waren vereenijfd gebleven. Wat zou er van onze taal zijn geworden list heerlijk Hoilandsch van AI ultatuli zou nooit geschreven zijn; de oorlogen en revolutiën die Frankrijk geteisterd hebben, zouden ook ons, en ons in de eerste plaats, getroffen hebbenenze handel en we'vaart zon verplaatst zijn naar hel centrum van bet rijk en de krachten, thans zoo gelukkig ingespannen om ons vaderland te bewel- d'idigen met de zegeningen des vredes, zouden hebben moeten strekken om te gemoet te komen aan plannen van Fransche eer en dweepzucht. Wij blijven dus hoogen prijs stellen op de dankbare herinnering aan 18 Juni 1815 en zijn cr verzekerd van dat geen -.18 J oni een Nederlander gemakkelijk koel zal laten. ■Een tweede herinnering is aan die dagtrekening verhonden, op 18 Juni vierde Nederland liet feest zijner Koningin en treffend vooral is die herinne ring thans nn zij gepaard gaat aan de wetenschap dat «ij dien dag niet ineer vieren zullen, rrlleil, edi lt vrouw I de zegen des hemels ga u voor, r.cntprvolge n en omrige u aan elke zijde 1 zoo luidt de dagspreuk van 18 Juni in deu Shakespere's almanak van den Heer Afok. De zegeningen der ach tergebleven ook volgen haar. Nog rust haar overschot niet hij de dooden, waarloe zij l/«hoort; het staat daar altijd nog te midden van de pracht en liet gewoel der wereld; mei koninklijke eer omgeven wordt liet opgezocht door hen, die de levende ver eerden en lief hadden. Wat Multatnli ook zeggen moge: haar sterven heeft eene zaak op nieuw aan het licht gebracht. Er is en er leeft nog een Ncderlandsch volk dal in dagen van rouw zich aaneen sluit; dat gemeen schappelijk lijdt en geniet. De 18e Juni van dit jaar met zijp mengeling van vreugde en smart blijve een onvergetelijke dag voor ons volk. Terug wijzende naar eene overwinning en op een verlies, gare hij ons schatten voor de toekomst. De eene herinnering geldt een volk, de andere een vrouw. Haar acbtervolge de zegeningen des hemels, de toekomst van een volk ligt op a-^de. be slag hij Waterloo, die voor liet eerst tegenover Europa den NederlandscliPn naam met eere deed noemen, voere ons aan tot handliavirg van den vaderlandschen naam; de laatste jaardag van een koningin, wier geboortefeest samen viel met eene groote nationale herinnering en die liet Koninklijke Hof van de lief Ie en den sier der vormen berooft, wekke die koningsgezindheid in ons op, welke zoo vaak de kracht der natiën is gebleken, en die Multatuli in zijn schoon geschrift over Pruisen en Nederland het noord in den mond gaf. Het volk schaart zich om den witien vederbos van drn vorst, niet om den gepluimden slaapmuts van enn Hoog Mug-ndel Het is verbazend hoe in dezen oorlog de te genstrijdige berichten elkaar opvolgen. Om zijn gevolgtrekkingen te maken, zou men dan ook tusscbenbeide wenschen een week te kunnen overslaan hopende dat de volgende nadere opheldering zal brengen. Neem de berichten over den toestan d van 't Russirsche leger in Azië van de vorige week en leg die naast die van de laatste dagen. Zonder dat u gezegd wordt om wat reden, zonder eenig Tnrksch overwinningsbericht, leest gij thans juist 't tegenovergestelde. De Russchen, die gij u, in uve verbeelding, voor Erzerum voorstcldet, die ten minste, naar luid der toenmalige tijdigen, niet ver van die plaats meer af konden zijn, hebben nu eensklaps de terugtocht aangenomen op K'ars en Olti, dat reeds door hen bezet was, weder ontruimd zoodat dit dan ook weder in Turksche banden is. Men gelooft zijn oogen niet, als men dit leest. En waren nn de voorlaatste berichten alle uit llussie sclie bron voortgekomen, dan zou men kunnen denken aan snoeverij, maar die 't meest omstandig over de hachelijke positie der Turksche armee in Azië handelde, was juist decorrespondent van Dailij Telegraph, een bekend voorstander der Tuiken. Aan zijn correspondentie werden de meeste bijzonderheden o-illeend. En nu zou diezelfde armee offensief gaan optreden, of althans door de terugtocht der Russen daartoe in de gelegenheid worden ges'eld. Geloove wie 't kan! Ten minste verdient 't bericht nadere bevestiging van verschillende zijden, alvorens er door ons eenige waarde aan wordt gehecht. Zeker 't zou kunnen zijn, dat de opstand iu den Kaukasus gttiofeT - .'afmerriigm aannam en in dat geval nood raakte aait vodrziebffge taktiek de Russen zich niet te diep iii *t vijandelijke land te begeven, ten einde niet afgesneden te worden van hunne bazis van operatie, maar'juist van zulk ee.ne uit breiding hébben wij niets gelezen. Wel werd zij geopperd als vermoeden, ten einde der Russen gedrag te verklaren, maar een stellig bericht, dat de opstand zich uitbreidt, vonden wij niet. Het is dan ook noodig, om in dezen iets met zekerheid- te kunnen zeggen, nadere tijdingen af te wachten. Met betrekking tot Europa moeten wij ditmaal kort zijn. Mij zouden alles kunnen zamenvatten in een volzin, nl. hierin: in de positie aan den Donau is geen verandering gekomen. De Russen schijnen nog niet tot den aanval g reed te zijn. Wat eraan hapert, weet men echter niet. Allerlei dingen wor den natuurlijk opgenoemd, onder deze- die ze er dwaas zijn. Intnsscfien is men de termijn van 10 Juni, die aanvankelijk in 't Russicsche hoofdkwar tier genoemd werd, reeds met 10 dagen overschreden Dc Turksche vloot, die in een ze-^rhenarden toestand verkeerde, doordien zij ingesloten werd gehouden door torpedos, die door de Russen in een lange reeks ter hoogte, van Ibraïla en Palanka waren gelegd, heeft zich door dat cordon heen weten te worstelen. Men zond te dien einde tien bootjes voor zich uit om de torpedos op te vissollen. Op die wijze werden er verscheide ie gevonden er onschadelijk gemaakt. Daarop volgde het eskader zes monitors sterk, onder een hevig vuur derlkus- siesche batterijen, dat echter door de Turken met succes beantwoord werd. De kanonnade duurde vijftien rafnulen. Het kan natuurlijk door de Tur ken niet te hoog worden aangeslagen, dat 't hun gelukt is aan hunne monitors de vrijheid van be weging op den Donau te hergeven, want zoo iets gewichtig is om den overgang der rivier te beletten dan zijn 't wel hunne gespantserde vaartuigen. De Russen althans beseffen al 't gewicht er van. Dit blijkt nit hunne pogingen om de Turksche vloot te vernietigen. Wederom werd een expeditie op touw gezet, gelijk er eene, drie weken geleden, zoo uitnemend gelukte. Maar nu met niet't minst effect. Tien torpedo bootjes werden door hen op de Turksche vloot afgezonden. Drie er van werden door 't vuur der Turken vernietigd en de andere zeven genoodzaskt onverrichter zaken terug te keeren. De oorzaak, dat de onderneming mislukte moet hieraan hoofdzakelijk worden toegeschreven, dat de Turken, ten einde een overrompeling te voorkomen, hunne schepen, die in de Sulina mond voor anker liggen, met een net van ijzeren kettin gen hadden omgeven. Deze op eenigen afstand in zee, niet zeer ver beneden de oppervlakte van 't water, uitgespannen, waarvoor kleine bootjes gebe zigd werden, belemmerden natnurlijkde vrije vaart. Door den schok die de Russiesche torpedo bootjes (hiervoor worden een klein soort stoomscheepjes gebruikt) ontvangen, ontstond verwarring, van welke de Turken voor hun vuur profiteerden met den voor de Russen ongunstigen uitslag, boven vermeld. De Schager kermis is weder in vollen gang, hoewel zij door de plaatsing der kramen op de thans tusschen Hooge— en Lage zijde gedempte gracht, een heel ander aanzien heeftaan \erschci- denheid van kramen en spellen ontbreekt het niet, ook de paardenmarkt, die Maandag gehouden is werd druk bezocht en toch is het aU of er om het zoo eens uit te drukken geen tier in het volk is. Het droevig sterfgeval dat onze natie trof brengt heel natuurlijk het zijne daaraan toe. De theaters en spellen, werden dan e Zondag en Maandag slecht bezocht; het is voor u direc- I teurs te bejammeren, daar zij in gewone omstan digheden bij zoo gunstig weder, zeer zeker op een ruim bezoek hadden kunnen rekenen.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1