Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. Gemengde berichten. Ao 1877. 21ste Jaargang. No. 1032 5 J. Bekendmakingen. politie. Een GOUDEN KAPSPELD patenten. g. j. muller, SCHA Dit blad verschijnt op "Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Pms per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07$ ADVKKTRNTië.s van een tot vijf regels 0,75; iedere regel meerder 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deug I te dingen Is arbeid aan een rota te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. GEVONDEN: Regthebbende kan zich ter terugbekoming ver voegen ter secretarie van Schagen. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der ge meente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetf nen dier gemeente, dat bet Kohier voor de belasting op bet p-rsoneel dienstjaar 18JJ op den 29 Junij 1.1.door den Heer Provincialen In specteur in de Provincie Nooid—Holland is executoir verklaard, en op beden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze Gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aangemaand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeije.n te vooi komen. Schagen, den 3 Julij 1877. Het hoofd van het plaatselijk bestuur voorti. G. J. MULLER. Bu rgem eester pn Wethouders van Schagen bren geil bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de patenten tot uitoefening der beroepen van slijter in wijnen en sterke dranken, tapper, kroeg- er. koffijhuishouder voor het dienstjaar I87j ter se cretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder overlegging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen 3 Julij 1877' Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, DENIJS. Dat de overtocht van den Donau in de laatste dagen de pennen van correspondenten en dagblad- schijvers in beweging heeft gebracht, laat zich begrijpen. Het i« 't eerste bedrijf van 't groote drama dat ginds in 't Europeesche Oosten ten tooneele zal worden gevoerd, 't begin van een strijd waarvan de uilslag en de gevolgen op verre na niet te overzipn zijn. Hat de gemakkelijkheid, waai- tnede die overtocht door de Russen plaats had, heel wat verbazing heeft opgewekt, dat men alge meen van oordeel was, dat de Kussen hier zoo niet meermalen, althans de eerste maal, bloedig I hoofd zouden stooten, dat blijkt, onder meer, ook uit den toon der officieuse bladen dier landen, die als b. v. Oostenrijk en Engeland, 't meest direct bij den oorlog met Turkije betrokken zijn. De berichten althans over een mogelijke bezetting van Bosnië en de Herzogewina, alsmede van Servië door Oostenrijk die in den laatste dagen scbaarscher waren geworden, worden weêr meer overvloedig en bladen, die beweren goed onderricht te zijn en die 't ook kunnen zijn, zeggen stoutweg, dat in Oostenrijk voor de uitvoering van zulk een plan reeds alles in gereedheid is. Is t niet een bewijs, dat die berichten juist nu weer met kracht op den voorgrond treden hoezeer men aan die zijde teleurgesteld is, dat 't succes der Russet aan den Donau zoo schitterend is geweest. Inderdaad de Russen hebben een zeer geluk kige veertien dagen achter zich. Op deu overtocht toch van de bceden Donau bij Galatz en Brsïla, volgde, Dinsdag den 26ste, de passage bij Sim- nitza—Sistova, westelijk van Rustschuk, in zuidelijke richting recht tecenover Alexandria, de plaats werwaarts men plan had't Russiesche hoofdkwartier te verleggen. Spraken we in ons vorig nummer rerds betrekkelijk uitvoerig over deu overtocht btj Galatz en Braïla, wij zijn thans in staat om zoowel met betrekking tot deze passage als aangaande die, welke bij Simnilza heeft plaats gehad, meer in bijzonderheden te treden. De Turken 4l be vestigt zich, hebben zich bij Braïla allertreurigst gedragen. Drie dagen lang lieten zij de R i«sen, die zich in 't dorpje Getchet genesteld hadden, rustig hun werk verrichten. En waarin bestond dat werk? In niets meer of minder, dm in 't vervaardigen van een soort van bruggehoofd voor de pontonbrug die over den Donau van Br.>ïla uit inoest gelegd worden. Zij losten geen schot niettegenstaande de vijand zich toch op hun terrein bevond, niettegenstaande deze bezig was met 'l verk, waarvoor men hetnel en aarde had gealarmeerd terwijl 't hun toch waarlijk zooveel moeite niet had behoeven te kosLen om hem uit Getchet te ver jagen. Curieus is 't laconisme waarmede de Tjrkscite regering de toedracht der zaak bekijkt. In de publicatie, waarin 'l feit van den overtocht den volke wordt medegedeeld, klinkt 't leuk weg: »In over eenstemming met de regelen der strategie achtten wij 't nutteloos de Dobrud«cha met een belangrijke strijdmacht te bezetten en bepaalden wij er om» slechts toe, aldaar observatie posten tc plaatsen. Die posien W8ren er dus oui te observeeren hoe de Russen 't met den overtocht zouden maken, misschien wel om 't kunstje van hen aftekijken, ten einde 't later zelf te kunnen toepassrn, als 't eenmaal op Moscou en Petersburg zal losgaan Bat 't niets anders dan verregaande nonchalance van de 1 urken is geweest, om van erger niet te spreken, dat blijkt uit de snelle vorderingen die de Russen in één week in de Uohrndsclta hebben gemaakt. Eerst heette 't dat men tot eigenlijke defensielijn de zoo. genaamde Trajanus wal had gek'-zen, een muur nog uit den tijd der Romeinen, die van den Donau tot de Zwarte zee loopt die men toteen bijna onneembare positie had gemaakt, zoodat 't noch blijken zou hoe slim de Turken alles overlegd hadden. Immers indien de Russen hier werden tegengehouden en zoodoende gedwongen geruiinen tijd in «te Dobrud- scha te verblijven, dan zou de ongezondheid de» streek hen meer man»cliappeii doen verliezen, dan voor Turksche geweren cu kanonnen mogelijk we zen zou. En wat weten wij nu reeds Dal niet slechts de geheele Dohrudscha in de macht der Russen is, maar ook Tchernawoda en Medachidjp twee versterkte plaatsen, die in de defensielinie var. de Trajanus wal zijn irelegen. Van de noord oost zijde ligt dus Bulgarije voor de Russen open. Alleen bij Galatz, gelijk wij verleden week reeds berichtten hebben de Turken ernigen wederstand geboden, maar dize kon uit den aard der zaak niet anders dan zwak z.ijn, nadat men de Russen eerst met hun voorbereidende werkzaamheden on gehinderd hun gang had laten gaan. Om onze lezers eenig denkhield t<> geven van 't geen 't zeggen wit, r.ulk een brug te leggen en dat nog in geen '.wee dagen, laten wij hier ern beschrijving volgen van de brug bij Braila. De brug is ruim 1400 meter lang. Over pen lengte van 200 meter bestaat zij uit schragen inet plan ken overdekt; dize vormen den overgang over't moeras tot de eig-nlijke rivier. Dan^votgt de eigen, lijke ponton brug over de rivier ter lengte van 1200 meter, die aan den anderen oever over dc aldaar zeer breede moerssstrook weer door schragen met planken wordt voortgezet. Zes man naast flkan Ier kunnen haar passecren en in haar geheel is zij stevig gebouwd. Krachtiger dan hij Braila hebben de Turken zich tegen den overtocht bij Simnitza verzeg maar toch als men in aanmerking neemt dat deze plaats trad in 't hart hunner sterkste positie aan den Donau weêr veel te flasuw bij 't geen men had kunnen en inngt n verwachten, 't Best kan de mate van weerstand, door de Turken geboden, opgemaakt 1 worden uit 't verlies van den vijand. Dat verlies nu bedraagt, doodeo en gewonden te zamen, ruim 200 man inderdaad reu gering getal, als men •aarraede vergelijkt 't groote nsultaat door de Russen verkregen. De over'ogl bij Shrnltza die loor de Russen van oneindig grooter belang nog is dan die bij Braïla, omdat hij hen brengt midden in de sterkste positie desvijnnds, lusschen deTurksche legers van Rusiscltnk en W'iddin, werd door Groot- voist Nicolaas zelf gecommandeerd. De divisies, die er aau deelnamen, waren die van de Generaals DragumirofT en Mirskij en reeds in den loop van den volgenden dag werd officieel medegedeeld, dat 50000 inan op den regter oever waren over gegaan, welk getal imriidd' Is reeds tot ruiin 100000 is geklommen. Grootvorst Ntco'aas die zelf mede overging, heeft zijn hoofdkwartier opgeslagen te Sistova, dal reeds dasgs na den overtocht in de handen der Russen viel. Tegenover zoo veel gunstigs in Europa, staat echter de minder gunstige positie, waarin zich de Russische armpe in klein Az:ë schijnt te bevinden. Is 't waar, dat men uit de berichten onmogelijk zich een juiste voorstelling vnrinen kan, van de toedracht der zaken aldaar, zeker schijnt 't toch, dat de Russen iu de laatste veertien dagen niet gelukkig hebben geopereerd. De linkervleugel heeft zware verliezen geleden in de gevechten oin en bij Bajazik, dat, hoewel door de Turken nog niet her overd, door Faik Paella aan 't hoofd zijner ongeregelde Knrdiesche troepen omsingeld wordt. Ook generaal lergukasoff, die dc Turksn den 16de sloeg en hen noodzaakte op Delihaba terugtetrekken heeft zijne posities, nadat Muktar Pacha inmiddels versterking had gekregen, niet kunnen handhaven, maar werd gedwongen terugtetrekken. Thans erkent ook ge neraal Loris Melikoff, dat hein door de Turken voor Bat urn zware verliezen zijn toegebracht en dat hij een deel van zijn ingenomen stellingen heeft moeten opgeven. Maar hoe nu de ware stand van zaken is, of de Turken offensief zijn opgetreden, dan we) of de Russen nog steeds de offen-ievo partij zijn en hun geleden verliezen de gevolgen zijn van mislukte aanvallen, is niet met zekerheid ie zeggen. VV ij zouden meenen, dat die omkeering >an rollen op den linkervleugel werkelijk heeft plaats gehad en dat 't er veel van heeft, dat de Russen i» 't centrum, ten einde niet in *t gevaar te ko men van omsingeld te worden, een achterwaartsche bewegi. g maken op Kars. Wij hopen echter, dat de berichten van deze week wzt meer licht in deze Aziatische duisternis zullen ontsteken. Deu derde Dingsdag in de maand Julij, den 17 dezer, zullen in het geheele land de twee jaarlijksehe periodieke verkiezingen van raadsleden plaats hebben; de aftredeiuie leden te Schagen zijn de beide wethouders C. de Pater Sen. en J. Lint hort. In een schuur te Slu:s, waarin verleden week N rijdag een dertigtal personen voor het onweer gevlucht waren, sloeg de bliksem, vier personen werden getroffeu en bleven op de plaats dood. De bliksem heeft op dienzelfden dag een boe- reuhofstede onteer Usquert iu de asch gelegd. Wat men de Amstcrdamsche politie ook verwijte, ondankbaar is zij niet. In den zomer van het vorig jaar stond bij gelegenheid tetter vecht partij een voorbijganger haar bij, maar hem werd in de worsteling een gouden ankerhorologc met dito keten ontrukt. Na een jaar met taai geduld den verdachte in het oog te hebben gehouden, gelukte het der politie hem dezer dagen, proukende inet de gestolen kostbaarheden, aan te houden. Dezer dagen is 's nachts op een zolderschuit, liggende te Amsterdam in de Keizersgracht bij de Reestraat, eene razzia (strooptogt) gehouden, met het gevolg dat de politie een vangst deed van 15

Schager Courant | 1877 | | pagina 1