Algemeen Nieuws Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. Ao 1877. 21ste Jaargang. No. 10A1. I Bekendmakingen. Robespierre. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt met een bijvoegsel bevallende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 ADvettTKNTië.N van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biêu. PATENTEN P« Burgemeester van Scharren Haakt bekend dat van af Zaturdag 1 tot en met Zaturdag 15 September e.k. (de -Zondagen uitgezonderd) des voormiddags van 9 tot 12 uur ter Se cretarie der gemeente kuunen wordeu afgehaald: De voljaarspatenten voor liet dienstjaar 1877|7S en de patenten aangevraagd in den loop van het eerste kwartaal van dat dienstjaar. Wordende de patentpligtigen herin nerd dat de afhaling der patenen per soonlijk moet geschieden. Schagen 28 Augustns 1877, De Burgemeester voornoemd, U. J. MULLER. heelt hij velleden jaar bedankt voor zijne betrekking van raadsheer in het geregtshof, omdat bij een doodvonnis over een misdadiger had moeten uit- hooren, zwijgen en *t g-weer vuur is tot de ge. riuge afmeting van een wisseling van enkele schoten aan de voorposten teruggebracht. Suleiuian heeft spreken, zoolang de zaak aanhangig was, zag men begrepen dat hij tot geringer prijs zijn doel be. dat hij er zigtbaar ouder leed, doch zijn geweten verbood hem zich 7an de taak, die hij door het aannemen van zijn ambt had op zich genomen, voor de volvoering te ontslaan, maar zoodra had hij zijn pligt niet gedaan of hij gaf gehoor aan de stem van zijn gevoel en vroeg onmiddelijk zijn ontslag, zulk een man is die mijnheer de Robespierre. Uit alles wat over dien man geschreven is slaat het vast dat zoodanig het oordeel der wereld ge weest zou zijn over een wezen dat 8 jaren daarna als een monster van bloeddorst werd uitgekreten. Zelfs zoo hij in 1792 ware gestorven zouden alle reiken kan. Indien 't hem tooh gelukken mocht de Russiesche troepen in den pas van de ge meenschap met 't hoofdleger aftesnijden, dan werd 't bezit van den pas slechts een kwestie vantjd. En zoo lezen wij dan ook, dat door hem steeds meerdere troepen in de nabijheid van Grabowa worden zaam getrokken, met 't doel om zich meester te maken van de plaats, waarover de ge meenschap der Russiesche troepen in den schip ka- pas met 't hoofdleger loopt. De Russen, hoewel inziende aan welk gevaar zij blootstaan, zullen nochtlians den pas, zoolang vrienden der vrijheid zijn naam in eenen adem zij er niet met geweld uit verdreven werden, blijven met die »an Franklin en Washington hebben ge- bezetten, rekenende op den ommekeer, die in den noemd, ja misschien boven die geprezen hebben. De vurige girondijn Barbaroux, wiens hoofd een stand van zaken zal worden gebracht, zoodra de aanzienlijke versterkingen uit Rusland in Bulgarijë jaar daarna onder den door Robespierres fanat's- aangekomen zijn. En geeu wonder. Want, gelijk mus geweiten bijl viel, zeide een der eerste wij reeds voor een paar weken aantoonden, indien Zoo iemand in 1784 de stad Arras (Atreclit) in het tegenwoordige fransche departement Pis de Galais had bezocht, en aan dezen of genen goed eezinden burger had gevraagd of hem ook iets bekend was van de familie de Robespierre zoude hij zeker tot antwoord hebben ontvangen niets dan goeds, want een edeler huisgezin is er zeker niet op aarde dan het drietal waaruit het bestaat. Ik heb ze gekend als aruie weezen, want hunne moeder is vroeg gestorven en hun vader, die bier advocaat was gtng eerst naar Duitschland, later naar America en liet de kinderen hulpeloos achter. De grootvader had te weinig geld om ze goed te onderhouden maar de kinderen hebben zich zeiven aangegrepen. De oudste Maximiliaan heeft aan het college de France op een beurs van den bisschop gestudeerd, eu dat hij d .ar zeer goed gewerkt heeft blijkt daaruit dat hij thans op zes en twintig jarigen leeftijd reeds president van de academie der wetenschappen hier is, zijn zuster Charlotte is eene ware engel in tr.euschen gedaante, aandoenlijk was het om te zien, hoe mijnheer Maximiliaan en zij de taak van vader en moeder over hunnen jongeren broeder op zich namen. Alles wat de oudste als advocaat verdiende werd betaald aan de opvoeding van den jongsten Au gustus, er is geen sehooner schouwspel dan het drietal bij elkander te zien. Echtgenooten kunnen elkander niet reiner beminnen dan de oudsten elkander en de jongste betoont hun den eerbied en de aanhankelijke genegenheid, die een welgeaard zoon jegens zijn ouders moet doeu blijken. Maxi miliaan heeft gewis hier zijn tegenstanders, want men noemt hem beerschzuchtig en hoogmoedig, maar hoe minzaam is hij jegens den minderen man, hoe edel en inenschüevend is hij in al zijue handelingeu, als advocaat verdedigde hij altijd den zwakke tegen over den slerkeie, de waarheid tegeu over het vooroordeel. Eens nam hij de zaak van eene aruie vrouw tegen over een rijk en magtig klooster en een an deroiaal verdedigde hij een burger d;e een bliksem afleider had aangebragt aan. zijne woning tegen een bijgeloovig stedelijk bestour dat er hem voor wilde straffen. In een door de accademte van Mets bekroonde verhandeling heeft bij het schandelijk vooroordeel dat de schande van de misdaad des vaders op de kinderen doet aangaan, manmoedig aangegrepen, en in eene andere redevoering heeft hij de geheele afschaffing van de doodstraf bepleit. In alles prijst hij onzen tegenwoogdigen goeden koning, die alles doet om zijn volk te verlichten, te verbeteren er. gelukkig te maken. Het eenigste wat men mijnheer Maximiliaan zoude kunnen verwijlen, is dat hij al te tfder van geweten, al te vrouwelijk gevoelig is. Zoo zittingen van de conventie, dat hij zich bij zijn komst te Parijs de kleine woning van Robespierre in de Rue St. Honorée als die van een heilige der revolutie aanstonds had laten aanwijzen. Daar <-n gevolge dier versterkingen, de oorlogskans ten hunnen gunste zich keert, dan is door 't bezit van den Schipka—pas de weg naar Konstantinopel zoo goed als voor ben open. Immers Turkijë beeft alles woonde de vreeslijkste man der wereld bij een 1 wat 't aan degelijke manschappen bezit, thans tus- tiuitnerman, at als een broeder met hel gezin, ver genoegde zich met eene eenvoudige kamer, de schen de Dunau en den Balkan staan en er is bijna geen tw ij fel aan, of de groote veldslag die oudste dochter was zijn verloofde en de jongere in den omtrek van Tirnova of meer westelijk, bij behandelde hij als zijt» zusters. Geen grooter ge noegen voor hem, dan met deze eenvoudige meu- schen op een feestdag de schoone omstreken van Parijs te doorkruisen; onwillekeurig vraagt men, dit lezende zich af, zijn dan de door de geschiedenis gebrachte gruwelen van den man verdicht, hebben de menigvuldige tegenstanders van den dictor hem belasterd Of zoude het niet onmogelijk zijii dat men van een teergevoelig man op eens een monster kan worden, ten ware de rede door krank zinnigheid geheel of gedeeltelijk verdaisterd zij geworden En hiervan kan bij Robespierre geen prake zijn geweest, want juist onder dat sckrik- jewind spreidde hij hel meest verstand ten toon. Dat een Nero van een srntimenteelen weekelirg in korten tijd tot een onmenschlijken tiran omsloeg laat zich verklaren door den roes van zwelgerijen, die Ltm onophoudelijk bedwelmde, maar Robespier re bleef altijd kalm, altijd matig, zijn eenvoudige levenswijze bleef dezelfde. Het in hem ontwaakte monster moet dus lang bij hem aanwezig zijn ge weest. Welke naam moet aan dat monster worden gegeven? moet hel genoemd wordeu revolutionaire waanzin, verkeerde wijsbegeerte, gebrek aan regeer kunst, huichelarij of hetrschzucht eu het daarmede steeds gepaard gaand bloedig wantrouwen Laat ij in een volgend nummer die vraag beant woorden. De strijd om het bezit van den Schipka-pas zoo verschrikkelijk als er tot nog toe geen in dezen oorlog gestreden is, waarbij zooveel meuschen levens werden geeischt en die gedurende tien dagen het lezend publiek in angstige spanuiug lield, die strijd is onbeslist gebleven. Al is onze sTinpathie ook aan Ruslat.ds zijde, toch was 't een enkele maal of de wensch in ons opkwam, dat de poging der dappere en kloeke Turk- sche krijgers, die zoo onversaagd telkens en telkens weêr een schier hopelooze onderneming met geest drift begonnen, metgunstigen uitslag mogt worden bekroond. Maar hoewel terrein werd gewonnen en de positie der Russen in den pas geenszins vet- beterde, het gerucht vau Zaterdag, dat wederom melding n aakte van een verovering van den pas, bleek ook t n weder gelijk verleden week bezijden de waarheid te zijn. Zelfs is het in de laatste dagen aldaar rustig geworden. De vuurmonden die zoolang hun donderend geluid hebben doen Plewna zal geleverd worden, zal beslissend zijn. Verliezen de bussen den slag, dan ia de veldtocht vour dit jaar geëindigd en trekt hun leger over de Donau terug om in Rumenië te overwinteren en in 't volgende voorjaar de kansen van den oorlog op nieuw te beproeven, indien al niet door bemiddeliwg der mogendheden vrede gesloteu wordt. Zijn daarentegen de Turken de overwonnenen, dan zou 't kunnen zijn dat in den winter voor 't ver. sterkte Konstantinopel een zelfde drama werd afge speeld als in 1870 voor Parijs. 't Is moeielijk te gissen wien de uitslag gunstig zal zijn. De Russen, die een volstrekt passieve hou ding hebbeu aangenomen en niet voornemens zijn iets te ondernemen alvorens de versteikingen aan- gekumen zijn, zullen alsdan de Turken in getalsterkte vene overtreffen en, als men in aanmerkiug neemt van hoe groot, ja van hoe overwegend belang in de tegenwoordige oorlogen 't troepen cijfer is, dan is men geneigd etu voor heu gunstigen uitslag te ver. wachten. Daar staat echter tegenover dat, met be trekking tot een andere factor, van niet minder gewicht iu den krijg, het voordeel op dit oogen- blik geheel aau de zijde der Turken is. Is toch de moed en de geestdrift dezer laatsten door de vele en belangrijke voordeeleu, achtereenvolgens behaald, tot een belangrijke hoogte gestegen, bij de Russen ban 't niet anders of luèrslachtigheid heeft voor de opgewektheid van de eerste dagen plaats gemaakt, een neerslachtigheid, die te grooter moet zijn naar mate zij aanvaukelijk van niets anders dan van een reeks triumphen gedroomd heblen. En ook dit moet o. i. niet over 't hoofd gezien worden. De Turken hebben zeer zeker tegeu den oorlog opge zien. Dat er voor heu ook maar een geringe kans zou bestaan om te overwinnen, is nooit bij hen opgekomen. Het verledeu kweekte die illusie niet. Evenmin de vooruitgang van 't Russiesche rijk in bloei en macht en hunne eigene zedelijke en stof felijke achteruitgang der laatste jaren. Daaruit zal wel voor een deel verklaard moeteu wordeu hnnne apathie in den eersten tijd. Waar geen geloof is, is geen kracht. Maar zie daar treedt Osman-Pauha de Russen in den weg. Bij Plewna lijden deze de nederlaag, Laat ons echter voorloopig dit den Turken voor niet meer in rekening brengen dan 't waard is. Zij zegevieren, maar niet zoo zeer nog door hun moed als wel door .hun grooter getal, door de onvei- antnoordelijke luchthartigheid der Russen. Tegen over de Turken toch al niet nederig gestemd,heeft aanvankelijk sacces hun kinderachtig ijdel gemaakt.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1