0OBBKBBAG 4 QGTOBHB. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao 1877. 2isfc Jaargang. l\io. 1015. Bekendmakingen. Het misbruik van slerken drank. De oorlog- scuas ek mum. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.—. Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7$ ADVEBTwmëN van een tot vijf regels 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aau een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. I POLITIE. Ter secretarie van Schatten zijn inlichtingen t* bekomen betrekkelijk vijf melkschapen, met touwtjes om den nek, gemerkt1 met een hakkel en 1 met een gaalje in het linkeroor, sedett 4 weken in deze gemeente verblijvende. VERMIST een vet schaap, gemerkt met een groene stip op de schoft en ren teerstip op den kop. Zij, die hetrekkelijk dit schaap inlichtingen kun nen verschaffen, worden vetzucht zich te vervoegen ter secretarie van Schagen. GEVONDEN: een witte vrouwenzak, waarinzakdoek, mesje en porlemnnnaie. Eene nieuwe Engelsche straatbezem. De eigenaars kunnen zich ter terugbekoining vervoegen ter secr etarie van Schagen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha gen. Brengen naar aanleiding van art. 203, alinea 8 der Wet van 29 Junij 1811, (staatsblad No. 85, ter openbare kennis, dat de Begrooting der plaatse lijke inkomsten en uitgaven voor 1878, zoo als zij aan den Raad der gemeente is aangeboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en dat een ieder daarvan, tegen be taling der kosten, een afschrift zal kunnen bekomen Schagen den 22 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester G. J. MULLER De Secretaris. DENIJS. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha geu, brengen ter k<-nnis van de Ingezetenen dat de Lijst betrekkelijk de inkwartiering, bedoeld hij Art. 17 der Wet van 14 September 1866 [Staatsblad no. 138), is herzien en ter voldoening aa< art. 18 der ct gedurende 14 dagen voor een elk Ier inzage aan liet Raadhuis is nedergelegd, en op beden aan geplakt. Wordende tevens ter kennis gebragt dat zij die tegen gemelde Lijst bezwaren bebben in te brengen, zulks schriftelijk brhooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen na het eirde der ter visie liggingen alzoo voor den 26 October 1877. Schagen den 28 September 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. Hopeloos onderwerp ter overdenking I Het te weten en het te zien dat trots de traktaatjes der afschaffingsgenootscbappen, trots verbeterd onderwijs in toenemende welvaart een verterend vuur in bet hart des volks brandt, dat onze beste schatten vernielt! In welk gedeelte ook van ons vaderland, wij znllen er de slachtoffers aantreffen van de ontzettende ziekte, in steeds nieuwe maar altijd ontzetlende vormen. Het zegt weinig dat millioenen schats in dien afgrond worden weggeworpen, een klein gedeelte slechts van betgeen wij aan pro ductie van arbeid missen door den ontzenuwenden invloed van den prikkelde zedelijke ellende die zij om en naast ons brengt is hare donkerste zijde. Zij vernietigt het huisgezin, kweekt twist, voedt drift; zij slaat alle dammen weg, die zedelijkheid, belang, maatschappelijke toestand ter onzer beschut ting gelegd hebben. Wie telt de tranen, die zij eiken dag doet schreijen het ongeluk dat zij dadelijks kweekt om in zijn gevolgen immer voort te leven; de schatten van deugd, kennis en be kwaamheid, die zij doel te loor gaan. Maar ook daar waar schijnbaar niets verloren is aan den dronkaard, wie kan hem scheiden van betrekkingen, wier ongeluk hij bereidt Toch is het een wel daad, dat de uitersten van deze razernij zoo walge lijk zijn en wellicht i9 het eeuig geneesmiddel tegen de algemeen verspreide ziekte de openbare schande, waaraan hare slachtoffers zich bloot stellen. Maar toch, hoe afzichtelijk de gevolgen van het misbruik van den slerkcn drank zich ook voor ieders blikken vertonnen, de prikkel schijnt te heftig te zijn en dc afschrik wordt overwonnen. Het is de vloek van deze kwaal dat zij alle kracht tot zelfbe- heerschiug ontneemt, met de heiligste voornemens spot en de bitterste tranen van berouw laat opvolgen door de waanzinnige dolheid der dronkenschap. Velerlei middelen heeft men beproefd. Eere zij vooral het genootschap dat tol volstrekte afschaf fing aanspoort en door een radicaal middel genezen wil. Tegen dezen vijand baten geene andere dan radicale middelen. Maar gelijk alle goed, kan ook van deze vereeniging kwaad worden gezegd. Niet dat wij die bezwaren erkennen' willen maar toch de band, dien tnen zich oplegt, is een afstand van de deugd der zelfbeheerse.hing en waar wij met die band vallen loopen wij nog meer gevaar dan wan neer wij enkel op onze kracht hadden vertrouwd. Iutusschen kan naar onze meening niet genoeg aan jongelieden de toetreding tot het afscbaffingsge nootschap worden aanbevolen; wij kunnen hun de verzekering geven dat het in menig gevaarlijk oo- genblik aanminnelijke kracht geeft, waar auderen reddeloos verloren gasn. Ik heb mij nooit goed kunnen begrijpen, waarom de deelneming bij fat soenlijke jongelui zoo vaak als iets bekrompens wordt geacht. Miskennen zij daardoor niet de groote kracht van het eenvoudigste middel tegen de ver leiding, waarin anderen, veel sterker dan zij, ge vallen zijn Niet dat ik eenige waarde hecht aan deze matigheidsdeugd, want onmatigheid is overal eene onmenschclijke zonde, maar is het zoo ver keerd, wanneer ik uit de toetreding als lid besluit, dat men ernstig heeft nagedacht over het groote maatschappelijke kwaad onzer dagen dat men partij heeft gekozen, niet alleen tegen de dronkenschap, maar ook tegen de onverschilligen, die gerust de wereld laten vergaan, maar daarom hun bittertje f niet laten willen. De reden die velen weerhoudt is I geene andere dan deze men is bevreesd aanstoot te geten bij lieden, die een bittertje beschouwen als een recht dat den mensch toekomt. Het is niet onze kracht, het is onze zwakbeid die ons weer houdt. Vrucuteloos heeft men tot nu getracht recht- streeksche maatregelen van Staatswege te nemen tegen de dronkenschap. Tot nu bepaalt de Staat zich tot het telkens verhoogen van den accijns, een maatregel, waarbij de schatkist zich goed be vindt, doch die den jenever slechter en het volk ellendiger maakt, lntusschen heeft het niet ontbro ken aan plannen om tegen deze volksvijandin, de verslaafdheid aan den sterken drank, de strafwet ter hnlp te roepen. In America, het land der proefnemingen, is op onderscheiden wijze de tus- echenkomst van de wet als redmiddel gebezigd, maar zonder noemenswaardig gevolg. Ook hier te lande dringt men aan op eene wet, die het gebruik zal temperen en het misbruik zal straffen. Het een noch bet ander zal baten. Geene wetten maken de menschen goed zij straffen slechts de hoozen, doch i volksverbetering is van eene wet niet te wachten. De wet toch is de weerspiegeling van den zedrlijken toestand des volks, doch niet omgekeerd wordt het volk door de wet gevormd. De verbetering meet nitgaan van den zieke- De kwaal is enkel het gemis aan zelfbeheersching, gevoed door de ongedurige gejaagdheid, waarmede (het leven deze eeuw door de adrren stroomt. Niet alleen vernielt het misbruik de rust der huisge zinnen, maar ook de vcrdeeldlu id in menig huis- gez:n is de voedster vau de dronkenschap. Zich zelf te kennen, zich zelf te binden aan het goede, rustig tegenover de bewegelijkheid van den bijen korf der maatschappij den weg te gaan, c'oor pligt en gezond verstand voorgeschreven, dit zijn de eenige middelen om ons land te verlossen, van de zware hand, die op onze natje drukt. in den staat van zaken op 't oorlogstooneel is in de afgeloopen week eeni ,e verandering gekomen De Russiesche linkervleugel, staande onder't bevel van den Kroonprins, wier toestand aller hachelijkst was geworden door 't zegenvierende voortdringen van Mehemed Ali's legermacht en die zich op Bjela had teruggetrokken, werd den 21e over hare gan- schc linie van bataille door de Turken aangevallen en reeds den 23ste verkondigde de telegraaf aan Europa, dat de Turken een volkomen overwinning hadden bevochten en dat meer dan 12000 Russen in den slag waren gebleven. lntusschen kwamen daags daarop de eerste berichten uit 't Russiesche hoofdkwartier en deze behelsden een geheel tegen- overgestelden inhoud. De Turken hadden wel den aanval ondernomen, maar waren over de gansche Jinie teruggeslagen. Welke der twee partijen te gelooven 't Kwam ons voor, in aanmerking genomen 't wel gering maar standvastig succes der Turken in de dagen die vooraf waren gegaan, dat, mocht er ook overdrijving zijn in de Turksche berichten, voonleel aan die zijde 't meest waarschijnlijk was. En iu dien zin lieten wij ons dan ook uit in ons vorig over zicht. Maar de tijdingen, sedert ontvangen, zoowel uit particuliere als uit officieele bron, alsmede de terugtocht van Mehemeds legermacht, verheffen de waarheid van 't Russiesche bericht boven allen twij fel. De Turken werden inderdaad teruggeslagen en al hebben de Russen van hunne overwinning niet dat gebruik gemaakt of misschien niet kunnen ma ken, dat zij 't echec in een forraeelen nederlaag deden verkeeren, toch schijnen de Turken zoo ge voelig getroffen te zijn, dat 't hun onmogelijk werd de ingenomen posities te blijven bezetten. j trok ken achter de Zwarte Lom terug <n staan dus thans weder in dezelfde stellingen, die door hen voor drie weken werden ingenomen. Vreemd klinkt zeker een bericht als zouden de Russen hunne overwinning bij Czerkofns, behalve aan de dapperheid vau een escadron cavalierie, dat van de paarden afsteeg en geruimen tijd een in fanterie gevecht leverde, totdat werkelijk infanterie kwam opdagen voornamelijk aan de uitstekende geweeren te danken hebben, waarmrde de infanterie in dit gevecht gewapend was. Iuimers wat in dit bericht tevens ligt opgesloten is niet vleiend voor 't Russiesche legerbestuur en levert een nieuwe bij drage voor de bijtende ironie waarmede de corres pondent van Dailij News in zijn laatste artikelen dat legerbestuur geeselde. Want onwillekeurig vraagt men dit lezende: met hoedanige geweren was de infanterie dan in de vroegere gevechten gewapend Met voorladers, gelijk twee maanden geleden me de uit Klein-Azie werd bericht En kwamen de achterladers eerst met de garde in Bulgarije Maar dan zullen de troepen voor Plewna er niet beter aan toe zijn geweest. Want met de bekende zucht van de Russiesche generale staf om alle legercorp sen aan flarden te scheuren, zoodat 't eene brok hier en 't andere wederom elders gevonden wordt, geeft een bericht, van de slechte bewapening van een deel der troepen ons 't recht om tot de slechte bewapening van 'l geheel te besluiten. Das alleen de garde—infanterie van achterladers voorzien. Waar lijk 't had nood, dat men voor 't uitbreken van den corlog de uitrusting van 't Russiesche leger tot wolkenhoogte opvijzelde, 't Getal overwinnings berichten, dat ons nu te wachten staat, zal zeker legio zijn. Want ontegenzeggelijk ontvingen de Rus sen meer tot versterking dan zij verwachtten. Op de

Schager Courant | 1877 | | pagina 1