Gemengde berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen BurgeL Stand der gemeente HaringcarspeL Burgerl Stand dar gemaante Barsingo» horn Burgel. Stand der gem«ente St. Maarten MARRTBERIGTEN. gevallen. Zijne inzichten strookten niet met die van den oorlogsraad te Konstantinopel. Terwijl deze wilde, dat er snel gemanoeuvreerd zon worden ten einde spoedig een beslissend voordeel te erlangen, was Mehemed Ali vau gevoelen dat men niet beter kon doen dan 't sloopings werk der Rnssiefche armee overlaten aan de zeer orgezonde temperatuur in de moerassige Bonau -streek. Uit dat gevoelen is dan ook, vau achteren beschouwd, zijn gehrele taktiek zeer goed te verklaren, terwijl 't niet on mogelijk is, dat zijn aanval op de Russiesche armee die tol resultaat had 't échec der Turken bij C'zer kofna en waartoe hij uit eigen beweging misschien niet zou zijn overgegaan, op aandringen of op be vel van den oorlogsraad te Konstan'inopel is ge schied. Mehemed-Ali, vsn 't npperbrvel ontheven is belast met de leiding der krijgszaken in Mon tenegro, terwijl 8ulcitnan-Pacha, zijn persoonlijke vijand en tegenstander, in zijn plaats is aangesteld, liet is wel waarschijnlijk, dat deze onstuimige, voortvarcude natuur meer naar den zin van den oorlogsraad zal handelen; of dit echter ook inTur- keijës belang zd zijn, moet de tijd leeren. Is er aldus weinig nieuws van belang van 'I Europeesche oorlogst ooneel, des te belangrijker is datgene wat uit Klein—Azië wordt bericht. Te be jammeren is 't slechts, dat 't resultaat geheel in nevrJen gehuld is. l)e groote veldslag, die vierda gen aanhield, en die bingsdng 2 October begon, ia zeker de belangrijkste strijd, die tot nog toe in Armenië gestreden werd; geen wonder dat 't alge meen teleurstelling baart, dat met zoo weinig ze kerheid iets van den uitslag kan worden gezegd. En dat er in de eerste dagen veel licht over zal opgaan, is, omdat 't gevecht in Klein-Azië geleverd werd; niet te verwachten. Beide partijen schrijven zich de overwinning toe en spreken van enorme verliezen in manschappen, die zij elkander hebben toegebracht. Aan welke zijde workelijk 't voordeel geweest is, zal eerst dan met zekerheid kunnen gezegd worden, als uien in kennis is gesteld met de beweging, die vervolgens door een overwinnaar is uitgevoerd; ten zij 't blijke uit 't handhaven hunner stellingen door beide partijen, dat er vol strekt geen resultaat verkregen is en 't zeer bloe dige gevecht dus wederom vruchteloos is geweest. De Russen waren de aanvallers. Het doel dat generaal Loris Melikoff zich voorstelde was, om Mouktor-Pacha, die positie had genomen noord oostelijk van Kars, van deze vesting aftesnijden en hem tegen de grenzen te dringen, ten einde zoo doende zijn leger, van beide zijden aangevallen, voor goed te vernietigen. Dat dit doel niet is be« reikt, dit kan reeds met zekerheid gezegd worden, maar of en in hoeverre er voordeelen uit den strijd door een der partijen zijn voortgevloeid, dit is een zaak, waaroverals nog't stilzwijgen dient te worden bewaard. Volgens 't bericht vsn den correspondent van Dailij News waren de Rassen voornemens den strijd den volgenden dag te hervatten. Wat echter meer en meer uit dezen oorlog blijkt is dit: dat Rusland geenszins de kolos is, waarvoor het vóór 't uitbreken van den oorlog werd aan gezien. Wij herinneren ons de opgaven van Ruslands krijgskrachten, die zoo nu en dan in de dagbla den verschenen, waarbij dan geregeld de opmerking was gevoegd, dat deze mogendheid uit 't Euro peesche Oosten meer en meer een gevaar dreigde te worden voor de westersche natiën en 't niet lang meer duren zou of 't overwicht in Europa zou naar 't oosten zijn verplaatst. Wie herinnert zich niet de imposante houding door Rusland tij dens den Fransch-Doitschen oor'og aangenomen en heeft niet meermalen in zijn hart de Oosterijks- Hongaarsche monachie beklaagd, treurig overblijfsel van een schitterend verleden, tnsscben twee opper machtige naburen bekneld. Welnu deze oorlog bewijst zonneklaar, dat Oostenrijk, vtel minder Duitscbland of eenige andere groot» mogendheid van Europa van Rusland iets heeft te vreezen; dat Rusland in 't Europeesche staten concert nog in geen jaren geroepen zal worden tot 't vervullen eener eerste artij; dat Rusland wel is een groote msar ock een logge massa, waarin eerst door de gijmnastiek der beschaving de uoodige spierkracht kan worden gebracht en dat 't wel gemakkelijk is zich als iets grootsch te poseeren, maar als men niet werkelijk groot is, men daarbij zee spoedig valt uit zijn rol. 't Luropeesrhe wisten heeft voorloopig van Rus land mets te vreezen. Tegen asislsai.den Zatnidag is door het be stuur der afdeelingj aSchagen en Omstrekender Hollandsche Maatschappij van Landbouw, het honden eener vergadering uitgeschreven, in hoofdzaak om te beslissen over de oprigting eener school voor landbouwkundig onderwijs binnen deze gemeente. Met het oog op het belangrijke van dal onder werp verwachten wij eene talrijke opkomst. Als ooit ienund met regt kan zeggen da' hij zijn straf uitgezeten heeft, dan is het wel Jean Baptiste Monrow. Deze man heeft zijn levenslange geleislraf behoorlijk geboet en leeft nog. Men moet dit namelijk zoo verstaan, dat voor deFransche re volutie van 1789 eeen levenslange geleistraf werd uitgesproken, maar wel eene rgaleistraf van honderd jaren in een doen." Tot die straf werd in 1 777, de zestienjarige Monrow wegens moord en brand stichting veroordeeld. Hij schijnt zich op het bagno goed gedragen te hebben, want meermalen is hem gratie aangeboden, maar steeds heeft hij ze gewei gerd. 't Was een soort van idéé fixe bij hem ge worden, zijn straf uit te zitten. Toen eenige jaren geleden de galeien in Frankrijk opgeheven werden, smeekte hij zoo dringend lot het einde van zijn straftijd te mogen blijven, dat men hem in het arsenaal liet blijven en hem daar eenig werk opgaf. Onlangs was zijn straftijd om en werd hij plechtig ontslagen; gelukkig stond hij toen niet van alle middelen ontbloot, want de opbrengst van zijn werk, gedurende zijn laDgen straftijd, was tot een vrij aanzienlijke som aangegroeid. Monrow is niet groot, hij heeft dik, kortgeschoren wit haar en kan nog flink loopen. Hij kijkt nog ferm uit de oogen, spreekt snel en is levendig iu zijne bewegingen. Voor korten tijd begaf hij zich naar zijne geboorteplaats, een klein plaat-je in Nor- mandië. Hij deed de reis te voet, iets wat hem een aardig voordeel opleverde, want overal waar hij kwam werd de zeldzame man door allen goed bedacht. De herbergiers namen hem gratis op, waarmede zij ook al geen slechte zaken maakten; overal regende het giften, en zoo kan de inan, wien wel niemand meer zijn moord zal verwijten, zijn overige levens dagen onbezorgd doorhrengen. Opmerkelijk is het, dat Monrow maar weinig aan dacht schenkt aan de ontzaglijke veranderingen die in de laatste honderd jaien tot stand gebracht zijn. Spoorwegen, stoouibooten, telegrafen, dat alles trekt slechts weinig do aandacht van den stokouden uian_ In Hongarije heerscht tegenwoordig eene ware duëlwoede. Er gaat geen dag voorbij zonder d..t men er hoort van een tweegevecht met doodelijken afloop. Een paar dagen geleden maakten de bladen o. a. melding van een duël, waarin een journalist was gedood. Den volgenden dag vernam men, dat de advocaat Aurel Perczel, zoon van van den Minister van Justitie, in een dnël was doodgeschoten. Tot den volgenden namiddag was zijne tegenpartij onbekend: toen des avonds prof. Landislaus von Wagner wtrd gevat, die onmiddel. lijk bekende hem te hebben uitgedaagd en iu het tweegevecht door een pistoolschot te hebben ge- dood. Hij weigerde de secondanten te noemen, doch zoodra dit bekend werd, hebben twee minis terieels ambtenaren zich als zijne secondanten bekend gemaakt en zich ter beschikking van den rechter van instructie gesteld. Von Wagner is hoogleeraar bij de technische hooge school te Pest en behoort tot de vermaardste geleerden van Hongarije. De Economist te Londen heeft de volgende statistische opgave gedaan van de verliezen aan menschen en geld, die in den loop van het derde kwartaal van onze eeuw door den oorlog zijn ver oorzaakt. Aan dooden en ten gevolge van wonden overleden telde men in den Krimoorlog 750,000 menschen, in den Ilaliaanschen oorlog (I85B] 45,000, in den Sleeswijk-Holsteinschen oorlog 3000 in de burgeroorlogen van Zuid-Amerika 280,000, in den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog 523,000 in den Oostenrijksch-Pruisisch-Italiaanschen oorlog [1866] 45,000, bij de expeditie raar Mexico, China Cochin—China enz. 65,000, in den Duitsch-Fran- schen oorlog (1870) 215,000. in het geheel 1,923,000 menschen. Aan geld heeft de Kiim-oorlog gekost 340 millioen pond sterling, de Italiaansche oorlog 60 millioen, de Noord-Ainerikaansche burgeroorlog 940 millioen, de Znid-Amer kaansche burgeroorlog 460 millioeD, de Oostenrijksch—Pruisisch-Italiaansche oorlog 66 millioen, de expeditie naar Mexico onge veer 40 millioen, de Duitsch—Fransche oorlog eindelijk 500 millioen, in het geheel 2413 millioen pond sterling of 28,956 millioen gulden. Wat is er onaangenamer voor hen die door hun beroep verpligt zijn veel te spreken; zooals advocaten, onderwijzers, redenaars, predikanten, dan keelpijn, verkoudheid, of een overblijfsel van bron- chites Men gebruikt hiervoor in overdaad, doch zonder groote nitkomst, eene menigte patés, siropen drankjes, enz. welke meestal de ziekte vreedzaam zijnen weg laat gaan. De teer alleen kan hieraan eene spoedige verligting geven, men kan zeggen oogeoblikkelijk als dezelve hij eene genoegzame hoeveelheid wordt toegediend. Om deze uitkomst te verkrijgen, behoeft men bij elke maaltijd slechts vier zes teercapsules van Guijot te gebrniken. De flacon van f 1.25 bevat 60 capsules, zoo dat deze behai.deling slechts op eenige centen daags komt te staan en meD kan verzekerd zijn dat van tien personen die het beproefd hebben, negen zich aan deze geneeswijze houden. De teerc»psulcs san Guijot, hebben door hun succes dat san dag tot dag toeneemt, onnoemelijke namaaksels uitgelokt. De Heer Guijot kan alleen deze flacons waarborgen, waarop zich zijne hand- teekening in drie kleuren gedrukt bevindt. Ver krijgbaar bij W. A. Hazeu te Schagen en verder jn de meeste apotheken. Ingeschreven van 2 tot en met 8 October 187 7. GEBOREN3 Oct. Henderica, dochter van Jan Schouten en van Trijntje Krans. ONDERTROUWD: 5 October. Klaas Schraal, weduwnaar van Maartje Steen, arbeider, oud 42 jaren en Wonterina Broeks, weduwe van Gerrit Bleeker, kraamster, oud 51 jaren, beiihn wonende te Schagen. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 6 October Mie hiel Vries, landman, oud bijna 82 jaren, echtgenoot van Grietje Plevier. Ingeschreven van 24 September8 October 1877. GEBOREN. 23 Sept. Pieter, zoon van Jacob Spaans en Giielje Zijdewind. 28 dito Apatha, doch ter'van Jan Tol en Jantje Hoek. 26 dito Abram, zoon van Cornelis Zijdewind en Cornelia Stiijker. 29 dito. Maartje, dochter van Wiggert Kok en Maartje Tesselaar. 2 October Grieije, dochter van Pieter Jonker en Trijntje Boetel. 5 dito Jan, zoon van Jan Broersen en Adina Komen. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD 26 September Jan Wiismeer jro. ond 24 jaren en Pietertje Hittema jd. oud 20 jaren beide wonende te HaringcarspeL OVERLEDEN Geene. Ingeschreven van 2—9 October 1877. GEBOREN. 4 October Louris zoon van Louris Strijder en Pietertje van Teulingen. 4 dito. Cornelis, zoon van Arien Rakker en van Aafje Horst. 6 dito. Pieter, zoon van Willem Goedhart en van Klaasje Bakker. 8 dito. Pieter, zoon van Aart Woudenberg en van Geertje van Twuijver, ONDERTROUWD) GEHUWD Geene. OVERLEDEN Ingeschreven van 21 Aug. tot 9 October 1877. GEBOREN. 15 Augustus Anthonia, dochter van Reus Zijdewind en Cornelia Maria Koordes. 15 dito Anna Margaretha, dochter van Willem Tesselaar en Maartje Glas. 24 September. Perina Auna Maria, dochter van Abraham Willem van Klu:jve en Jonk- vrouwe Perina Cornelia Aletta van Haeften. 25 dito Evert, zoon van Dirk Leeuwenkamp en van Neet je Neefkes. 29 dito Guurtje, dochter van Willem de Vries en van Elisabeth de Vries. 7 October Griet je, dochter van Willem Govers en van Grieije Brommer. 8 dito Jabob, zoon van Jan Dekker en van Aafje'Wardenaar. ONDERTROUWD 13 September Loawrens Koomen en Neeltje S/apel. GEHUWD 29 September. Louwrens Koomenjm. oud 23 jaren wonende te Schagen en Neeltje Sta pel weduwe van Cornelis Kooij oud 37 jaren wo nende te St. Maarten. OVERLEDEN 9 September Jan Muntjewerff oud 2 jaren wonende te Wijk aan Zee en Duin, zoon van Gerrit Muntjewerff en van Jannetje Biere. 11 dito. Anjaantje Groenveld oud 69 jaren weduwe van Dirk Burger. 12 dito. Anthonia Zijdewind oud 18 dagen dochter van Rens Zijdewind en vau Cor nelia Maria Koordes. 9 October Jacob Osten, oud 8 maanden zoon van Pieter Otsen en van Maartje Bakker. Schagen 4 October Aangevoerd 16 Paarden f 60 a 200 12 Veulens f 80 a 150 Ossen f a 4 Stieren 90 a 140 40 Gelde—koeijen. ma gere f 140 a 190 25 idem vette f 200 a 275 28 Kalfkoeijen f 190 a 260 80 Vaarsen f 90 a 410 Gras-Kalveren f a 6 Nuchtere-kalveren f 14 a 18 10 Rammen f 40 a 110 400 Schapen f 24 a 35 512 Overhouders f 18 a 24 Lamme ren f aPokken en Geiten f a 20 Varkens magere f 15 a 21 idem Vette fa 40 Biggen f7 a 10 60 Konijnen f 10.0 a 0.70 70 Kippen f 40 a 2.20 Eenden f 40 a 75 5 Duiven f 10 a 15Ganzen f aZwa nen f a 250 kilog. Boter 1,33 a'1,46 50kilog Kaas f 0.35 a 0.50 2000 stuks Kip—Eijeren f 4. a 4.25 stuks Eend—Eijeren f a Alkmaar 5 cj. Aangevoerd 4 Paarden f 53 a 560 21 Koeien f 178 a 225 17 nuchtere Kalveren f 12 a 22 649 Schapen f 17 a 55 Lammeren a 21 Geiten f3 a 11 kleine Bokjes f a 0,149 magere Varkens f 18 a 34 215 3Biggenf 6 a 12 Boter per kop f 95 a 105. Londen. Aangevoerd 1 Oct. 3200 Runderen 4.6(6. 8000 Schapen en Lammeren 5.6,.n 10 0 Kalveren 5.6 Varkens 8.6,4,10.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2