25 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 21s(c Jaargang. Ao 1877. No. 1048 Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bekendmakin gen. Te Parijs en in den Haag'. Dc OORLOG. CHAGER Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager marktberlgtden volgenden avond verzonden aan hen Brieven franco aan de uitgeefster die zulks verlangen. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J AovKaTKNTiëx van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. ZS POLITIE. Ter Secretarie van Scliagen zijn inlichtingen te bekomen, betrekkelijk ACHT SCHAPEN, sedert eeuige dagen in deze gemeente verblijvende. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagcn, Gelet hebbende op art. 264 der Wet van 29 Junij (1851 Staatsblad No. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en dat voor de belasting op de honden, voor het loopende dienstj lar, gïdurende veertien dagen, en wel van Dingsdag deii 23 Octo- ber tot en met Maandag den 5 November aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En is deze afgekondigd ea aangeplakt, waar zulks te doen gebrukelij k is. Schagen, den 23 October 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. J. MULLER De Secretaris. DENIJS. In langen tijd werd in de koffijhuizen en soci ëteiten niet zoo driftig gegrepen naar couranten als zulks het geval was in de laatste 10 dagen. Het was dan ook een gouden tijd voor onze dagbladen, drie belangrijke gebeurtenissen te gelijk, de Rus sisch Turksche oorlog, de verkiezing in Frankrijk en du ministerieele crisis in den Haag. Ook zelfs in Nederland zocht men het eerst nist naar Pe tersburg, Constantinopel den Kaag, maar naar Parijs. De verkiezing in Frankrijk trok meer aller aandacht en belangstelling dan de ministerieele crisis in don Haag. Alle volken van Europa voelden het instincimatig dat ditmaal in Frankrijk een hoofd veldslag werd geleverd in den grooten strijd van dwang en vrijheid, van vooruitgang eu achteruitgang. Alle volken van Europa hebben dan ook de zege praal der republikeinen met geestdrift begroet, in die zegepraal zien zij het behoud van den vrede en van den gelijdelijken gang der zaken. De regee ring van Mac Mahon is zoodanig geslagen, dat Je voorspelling van Gambetla wel spoedig hare ver vulling zal naderen, hij zal moeten aftreden of bukken. Al moge de republikeinen eene kleiue vermindering in getal Uebbrn oudergaan hun positie in de nieuwe kamer is veel sterker gewordeu. Allen zijn onder een bepaalde leus in de kamer gekomen, allen korneu dan als bepaalde tegenstanders van het ultraroontauisuios, allen hebben moeten worstelen tegen den verbazendeu druk van eene veel ver mogende regeering en eene invloedrijke geestelijk beid. De republikeinen kunnen gevoelen dat op het oogenblik achter hen nagenoeg geheel Frankrijk ja heel F.nropa staat, zij zijn thans in dezelfde positie als de derde stand toen hij in 1789 te Versailles bij een kwam. Regtens, o jahad toen de derde stam van dien derden sUr.d magteloos kunnen wordeD gemaakt, door die van den adel en de geestelijkheid, maar hoe weinig waren toen die adel; die geestelijkheid in verband met een wankelend koningschap in staat om den derden stand tegen te gaan. Een Mac Mahon met zijn geschonden lasuwer- kroonen is tegen zulk een magt niet bestand, de republikeinen kunnen in volle gerustheid uitroepen: aan ons is de toekomst t Kan het liberaal ministerie dat bij ons in den msak is zulks ook doen? Wij betwijfelen het. Die doodelijke onverschilligheid be trekkelijk de ministerieele crisis, die in ons geheele land hecrscht, is een veeg voorteekm. Hoe geheel anders was dit in 1868! Toen nam de natie deel aan den kamp, die in den Haag werd gestreden, nu staat zij er buiten. Algemeen denkt men: weer eenige maanden vol gekibbel en strijd en per slot vari rekening, zullen de zaken zoo blijven als zij zijn. On«e Tweede Kamer waJ in de laatste jaren impopulair en wij vreezen dat deze impopulariteit zich aan het ministerK, dat uit haar is voortgeko men, zal mededeelen. Ons ministerie zal niet als de republikeinsche par tij in de Kamer, de geest der natie achter zich voelen, velen in den landen duchten dat de liervormg-- plannen, die in het hoofd van. het aanstaand mi nisterie rondzweven zullen worden uitgevoerd op een wijze, die altezeer van te weinig practisch inzigt zal getuigen. Hoe wenschelijk zoiide het zijn zoo staatslieden zich de fabelen herinnerende, die zij waarschijnlijk eens op school van buiten moesten lecren. Had Mac Mahon zich Lafontaines fabel van den bok en den vos' herinnerd, hij had niet op aanraden van ecu slimmen Fourtou zich in dezen put gewaagd. Als de behendige minister eerdaags zijn eervol ontslag vraagt en veikrijgt en hij waarschijnlijk met eene opgewoiulenen dankbrief wordt beloond dan zal hij waarschijnlijk in zijn hart tot den man, laugs wiens schouderen bij in en uit de put geklommen is, even als de vos een mooije preek houdenzoo de hemel even veel verstand als grijze baron op uw kop had gegeven, zoo zoudt gij u niet op zoon ligtzinnige manier in de diepte gewaagd hebben. Adieu ik ga op vreemde badplaatsen wat rust nemen en gij moet in godsnaam blijven zitten, tot dat de boeren met knuppels en hooivorken u er uit jagen herinner u intusschen Lafontaines leer: in alle zaken moet men aan het eind denken. De eenige fout van de mooije zedepreek zoude even als die van den vos zijn, dat hij wat lo laat kwam. Ons aan staand liberaal ministerie gunnen wij beter, wij zouden wel lust hebben het den raad uit een ander franscli fabeldichter te geven, namentlijk uit Florian: het had eens, verhaalt deze, in ecu zekere land streek geheel den zomer erg gedroogd, de tuinen waren geworden als woestijnen, de weilanden als asch en de visschen gestorven in de vijvers. Goede raad was duur, men zocht die bij ouden van dagen en vond dien ook daar. Daarboven op de bergen, zeiden zij is een breed water, ziet dat wat in de vlakte te leiden, maar zorgt vooral dat gij het op praktische wijze in kleine kanalen doet. De raad vond bijval, met man en magt ging men aan het werk, alles wat het water in zijn 'loop vertragen en staken kon stak men door, en zie daar werd de geheele streek op eens in een meer veranderd. Haven en vee werd door de golven verzwolgen. Men verweet aan de grijsaards hun raad. Goede menschen antwoordde dezeonze raad was goed maar de uitvoering was onpraktisch, uw ongeluk hebt gij aan u zeiven te wijten. Het belangrijkste nieuws van 't oorlogstooneel komt ditmaal uit Azië. De Russen behaalden er eene schitterende en voor zoover men thans oor- deelen kan beslissende overwinning. Na den vierdaagschen strijd tusschen de legers van Mouktar—Pacha en Generaal Louris MeÜkoff, bleef de toestand oogenschijulijk onveranderd. Beide legers handhaafden zich in de ingenimen positiën. Maar in de werkelijkheid was het niet alzoo. Mouktar i'acha bleef wel in zijn stellingen, maar vermoedde niet dat door een deel van 't Russische leger een omtrekkende beweging werd beproefd, die maar al te gelukkig slaagde en voor hen noodlottig werd. Loen generaal LazarofT, wien die taak was opgc dragen, zijne onderoetnin? bnd volbracht, seinde hij 's avonds van den llden dat hij de hem aangewezen positie had ingenomen, maar voegde er tevens bij, dat men niet lang talmen moest, of men moest In ni versterking zenden, daar een Turk. sche ovennsgt t<-grn hem over stond. Den anderen morgen vroeg heg >n generaal Melikoff den aanval in 't front, eu de Turken, tusschen twee vuren geplaatst, konden geen stand houden, nun centrum werd doorgebroken. Da linker vleugel zocht zijn heil in dc vlucht cn redde zich met Monktar-Pacha binnen dc muren van Kars, door de Russen ach tervolgd, die terstond na ten tweede male in dezen veldtocht, het beleg voor gr noemde vesting sloegen. De Turksche regtervleugel hielJ zich nog een tijd lang staande, maar was ten slotte verplicht zich zoo goed als in haar geheel gevangen te geven. Ontzaggelijk was de buit door de Russen gemaakt, liet vtrlies der Turken in dooden, gewonden en gevangenen wordt opgegeven tot een bedrag van 16000 man. Alleen generaal LazarofT ir.ankte 3500 gevangenen. Een zoon van den bekenden Kurdeu— Vorst Schauiijll sneuvelde in den strijd. Twee dui zend paarden en een groot getal kanonnen viel den overwinnaar in handen en de nederlaag maakte zulk ecu veipletterendcn iudruk, dut do correspondent van Daillij News 's avonds van den 17den uit Karajal seinde Mouktar-Pacha's leger is vernie tigd. Er zijn thans eenigo dagen sedert den veldslag bij den Aladja-Dagh verloopen. Eu ziet, wederom doet zich 't zelfde verschijnsel voor, dat wij in dezen oorlog geregeld opmerkten de jongste be richten ïijn zoo tegenstrijdig, dut men uiet weet waaraan men zich houdeu moet. Terwijl van Rus« sische zijde wordt medegedeeld, dat de Russen geen oogenblik gedraald hebben om van hunne overwin ning partij te trekken, zoodat een deel van hun leger de vluchtende Turken tot Kars gevolgd is en reeds over de overgave der vesting onderhandeld wordt, die men terstond begonnen was te bombar- deeren, terwijl een ander deel van hun leger onder generaal lleijmans, Kars voorbij, zich reeds op weg naar Erzcrum bevindtkortom een voorstelliug der zaken, die onderstellen doet, dat er van Mouk tar-Pacha's leger niets anders dan een verstrooide menigte is overgebleven, zonder verband en dus zonder kracht, schrijft men van Turksche zijde dat Rasclrid-Pacha (waaronder dus zeker de rechtervleu gel, volgens andereu de Turksche linkervleugel moet verstaan worden) zich in zijne sterke stellingen handhaaft en derhalve, de toestand vau Mouktar- Pacha's leger niet zoo hopeloos is als men aan vankelijk meende. Volgens deze voorstelling zou dus het bericht der overgave van de Turksche rechtervleugel aan de overwinnende Russen eene onwaarheid zijn. Men beseft, dat, voor de waai- dcering van deu veldslag bij den Aladja-Dagh en zijne gevolgen, alles afhangt vau de waarheid van 't Russisch of van 't Turksch bericht. Is het Turksche bericht waar, dat werkelijk een deel van Mouktar-Pacha's leger zich heeft weten staande te houden, dan is men b.v. geneigd om 't oprukken van een deel der Russische armee onder generaal lleijmans naar Erzerum voor een groote onvoorzich- heid te houden, en dan is er nog geen kwestie van een beslissing. Die uit dezen veldslag zou ge boren zijn. Wij zien dan ook nadere berichten met belangstel! n te gemoet. Toen het bericht der luisterijke overwinning in het Russiesche leger voor Plewna aankwam, gaf men aldaar op zeer bijzondere wijze aan zijn blijdschap lucht. De vreugde uitte zich iu een hevig bombar dement op dc Turksche verschansingen en zoozeer werd door dat bericht de ijver geprikkeld, dat men zijn plan, om Osman Pacha door uithongering tot de overgave te noodzaken, eensklaps opgaf en een nieuwe stormaanval op een deel van de werken voor Plewna werd beproefd. Helaas, wederom met ongan. stigen uitslag. Het mocht den Rnmeniërs niet ge. lukken de tweede G inca-redoute te nemen. Hua aanval werd afgeslagen met een belangrijk verlies in dooden en gewonden, te zamen ruim 1000 min. Voor 't overige valt er van 't Bulgarijsche oorlogs looncel niets van be'aag te melden. Aan de Lon

Schager Courant | 1877 | | pagina 1