15 HOV£«BKB. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao. 1877 21ste Jaargang. No. 1051 Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Beken d m aki n gen. Afschaffing der kermissen. I)c OORLOG. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Bchager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 8.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} ADVRRTBNTië.v van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Qroote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. T POLITIE. GEVONDEN: een muntstuk groot f 100. en een beursje met zilveren knipje .waaiin eenig GELD, Het eerstgenoemde kan regthebbende terug be. komen ter Secretarie van Schagen, alwaar betrek, kelijk het laatste inlichtingen zijn te verkrijgen. gekeurd. Wij rekenden althans dat de gemeente gelijk wij in ons vorig nummer sehrev. n, genot en besturen slechts ten halve hun plicht vervolden 1 uitspanning noodzakelijke eischen in het belang van bij eene eenvoudige afschnffiwr, wanneer die afschaf- orde, zedelijkheid en gezondheid, niet alleen voor Burgemeester en Wethouders van Schagen, doen te weten: dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Augustus 1877, is vastgesteld het navolgende: De raad der gemeente Schagen, overwegende dat. ten gevolge van het voortaan, aan de gemeente school aldaar, te g^ven onderwijs in de gijmnattiek du verordening tot heffing van schoolgelden van- alen 6 Junij 1859, goedgekeurd bij koninklijk besluit No. 42 30 Julij van dat jaar behoort te worden aangevuld BESLUIT Aan het slot der vierde alinea vait art. 2 der gezegde verordening wordt toegevoegd het volgende: Voor onderwijs in de gij rafiasliek wordt, per leerling, tachtig cents per maand be taald. Gedaan ter openbare vergadering van den 21 Augustus 1877. De Secretaris De Voorzitter, get. DENIJS. get. G, J. MULLER. Behoort bij het Koniklijk besluit van 24 Oei tober 1877 No. 4. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit den 12 November 1877. Burgemeester en Wethouders voornoend, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen doen te weteu dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Augustus 1877 is vastgesteld het navolgende De raad der gemeente Schagen gelet op zijn besluit van heden betrekkelijk het bedrag der te heffen schoolgelden voor het onderwijs in de gymnastiek aan de gemeenteschool aldaar; BESLUIT De voldoening daarvan zal geschieden op gelijke wijze als is bepaald betrekkelijk de in vordering der overige schoolgelden bij besluit van den raad d.d. 6 Junij 1859. Gedaan ter openbare vergadering van den 21 Augustus 1877. De Secretaris, De Voorzitter, get. DENIJS. get. G. J. MULLER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 12 November 187 7.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. In ons vorig artikel werd de afschaffing der kermissen niet zoo onvoorwaardelijk door ons "oed- fing geschiedde om de kermisvreugd tegen te gaan Verschaf on» dan betere vreugde, was onze conclusie. De vraag, die ons bezig houdt is ingewikkeld ge worden door den twecslachtigen aard, die aan de kermissen thans eigen is. Het instellen, afschaffen of veranderen van jaarmarkten cf gewone marktdagen legt dc gemeentewet als taak aan den Raad op. Het is buiten twijfel dat de marktdagen hier bedoeld, niet zijn feestdagen, en dat hoewel van de kermis een feestdag zij gemaakt,' volgeüs dit artikel de Raad slechts de verplichting heeft over het aanhou den van den dag te beschikken, niet als feestdag maar als marktdag. Indien de Raad een marktdag of een jaarmarkt niet noodig acht in het belang der gemeente, dan heeft deze de bevoegdheid haar afteschafTcn, maar nogeens als marktdag niet als feestdag. De bevoegdheid aan den Raad gegeven is naar ons inzien ook meer voortgesproten uit de overweging dat het houden der jaarmarkten in de. verschillende plaatsen mét elkander in verband zal staan, dan wel uit de meenrng dat het bestuur voor een jaarmarkt zal te zorgen hebben. Indien evenwel, schoon er ook, wat wij niet van 'oordeel zijn, vele. materiele voordcelen aan het houden van een kermis mochten verbonden zijn, die jaarmarkt trots alle voorzorgen een feest van dierlijke brood dronkenheid werd voor het algemeen, dan kan, wanneer bewezen wordt dat deze twee uit elkander voortvloeien, aan den gemeenteraad niet alleen de bevoegdheid niet ontkend, naar moet hem de verplichting worden toegekend om den marktdag afteschaffen. Want die marktdag wordt door hem ingesteld en met dien marktdag ook diens nood zakelijke gevolgen, Het is volstrekt niet het zelfde als wanneer bijv. de pinksterdag of gelijk in Roomsche streken de Vastenavond bij het eigen doel misbruikt wordtwij zullen dan niet zoo spoedig genegen zijn om aan den Raad de bevoegd heid toe te kennen het Carneval of een Christelijken feestdag afteschafTen, maar in dit bizonder geval is de Raad de insteller van het feest. Is nu de eisch onbillijk dat de afschaffing gepaard ga met de zorg om voor het verworpen, iets beter in de plaats te stellen Men zal zeggen nergens wordt in de gemeentewet op (te regeering den plicht gelegd zich te belasten met de zorg dat het volk zich vermakeart. 188 der wet legt de politie hij openbare vermakelijkheden op aan den burgemeester, maar een artikel in de wet de Raad zorgt voor gepaste volksvermaken bestaat er niet. Waarom vordert Gij dit dan in dit geval Vooreerst omdat in dit geval de jaarmarkt niet afgeschaft woidt als jaarmarkt maar als ongepast i volksvermaak en omdat zoodra het gemeentebestuuj een volksvermaak als ongepast afschaft, verwacht mag worden dat dc criticus als practicus zal op treden. Bovendien is eene afschaffing in dezen vorm het verbod om kermis te honden en de afschaffing van een volksvermaak, in veler opvatting en juist in de opvatting des volks, het eenige volksvermaak. De afschaffing zonder meer is eigenlijk het dekreet van den Raad der gemeente: volksver- makelijkheden zijn verboden. Wie wil weten wat dergelijk verbod bewerken zal, overdenke de volgende regels uit Shakespere's maat om maat, Ver schooning I Ik heb mijn Sharespere niet bij de hand maar geef ik u de woorden niet, ik geef u den zin. Die de huizen vsn ontucht verbiedt, brengt de ontncht op de straten; de afmaking van het kwaad ia een Strijd van Don Quichot; walgt gij van de uitspattingen eener kermisweek, het is niet genoeg om de kermis afteschaffen, geef edeler gsnot Maar ten slotte ben ik het niet geheel met u eens dat de zorg voor de publieke vermakelijkheden niet op den weg ligt der regeering. Het is waar, het staat nergens in de wet, maar toch spreekt die wet van het nemen van maatregelen in het belang der orde, zedelijkheid en gezondheid. En nu zijn den individu maar ook voor het volk. Derhalve moeten zij ook het onderwerp uitmaken van de zorg des wetgevers. Hij vervult zijn plicht niet, wanneer hij dat volk in zijn uitspanning en genot geheel aan zich zeiven overlaat of liever wanneer hij eenvoudig zegt: uitspanning is verboden. Het is niet alleen het materieel welzijn der gemeentenaren dat de Raad voor oogen behoort te houden dat raatcricele welzijn is niet op zich zelve bestaanbaar en de zorg voor de gemeente eischt ongetwijfeld de zorg voor hare uitspattingen en vermaken. Algemeen begrijpen de gemeentebesturen dan ook hunne taak op die wijze. Zij hebben geld over voor schoone gemeentelijke wandelingen; zij gtven subsidie aan schouwburgen en vallen zelfs ligt in dit opzicht van het eene uiterste in het andere. Want hoewel de taak der rcgcering zijn mag om loc te zien dat de rechtmatige eischen d<s volks bevredigd worden zoo kan de taak toch nooit zijn buiten het volk om te staan en te geven wat niet gewild wordt. Intusschen kan die grieve niet gemaakt worden tegen de gemeentebesturen, waar het de uitspanning betreft vim burgerij ai mindere klasse. Wij willen hen in dit opzicht ijiet geheel veroordeelcn. liet is topeijelnk om sommige lieden te vermaken cu hei gaat in het geheel niet, waar inch zieji daartoe veel moeite geeft. At wat naar organisatie zivc^mt laat zich slecht vcreenigen met genoegen. Het is wel mogelijk dat de tijd voorbij is voor echte volksfeesten. Waar 'die volksfeesten bier en daar bestaan hebben, verdwijnen ze. Alleen de kermissen worden doller en ^iider en komen om die reden meer en meer in verval. Wij zijn het eeps met de voorstanders van de afschaffing, dat de Raad van zijné bevoegdheid om afteschaffen gebruik uiake die afschaffing is noodzakelijk geworden niet zpo zeer om de last en de walging die de kermissen aan de. beter gezinden inboezemen maar omdat zij onge twijfeld schadelijk zijn voor de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid maar bij die nood zakelijkheid dringt eene andere. Zij bewijst ons dat het met liet volk een verkeerd en weg opgaatzij toont aan dat het van hela ng is dat de gemeente besturen iets misschien nog nut eens geljl, wellicht enkel zorg en bela ngslelling over hebben voor deze belangen der gemeente m zij verplicht ieder raadslid op te komen tegen elke bigcnotijjg die niet de bewijzen draagt dat er buiten de mt- terieele belangen der gemeente, dat er behalve voor armenzorg en onderwijs, dat er niet enkel voor de genoegens der rijken, maar dat er ook voor de uitspanningen des volks gezorgd zij. Die laak is zeker, maar het middel is te vinden, want het volk smacht naar iets beters, en gevonden zai liet do kroon opzetten aan liet werk, begikiineu door de afschaffing der kennissen. Maar die bij dezen sprono ten halve blijft staan valt in de sloot. In Azië hebben de verrassingen elkaar spoedit opgevolgd. Heette 't, na de nederlaag bij den Aladja—Dagh, dat Muktar-Pacha een sterke stelling had ingenomen bij Kaprikoi, alwaar hij de Russen wilde afwachten - weinige dagen later kwaui *t bericht, dat hij ondanks de sterkte dier positie, tot Erterum was teruggetrokken, maar zich te Deve- boijun thans werkelijk zoo had verschanst, dat de ingenomeu stelling onneembaar mocht heeten. Men liet 't hier niet bij. Illustraties volgden al zeer spoedig. Een vergelijking met Plewna was handig gevonden en Deveboijun het Aziatisch Plewna in spe gedoopt. Men wist te vertellen van pogingen der Russen om de positie omtetrekken, waarin men door sneeuw stormen verhinderd was, enz. En ziet, wederom zijn nog maar weinige dagen verloopen, en 't Aziatiesch Plewna verdween in rook Een fiont aanval der Russen was voldoende Muk-

Schager Courant | 1877 | | pagina 1