Abr. SLOÖS, Gemengde berichten. Ad verteiitien. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn publiek verkoopeii: t*r—Pacha uit zijne stelling te verdrijven eu hem te noodzaken binnen Erzeruni zich terug te rekken met heigeen hein nog tan troepen was overgebleven. Dat dit getal uiet groot kon zijn, is duidelijk ais men in aanmerking neemt, dat Muktar-Paeha te Deveboijun n et meer dan 15000 tnan onder zijn be velen bad. Dit was alles wat hij nit de nederlaag bij den Altdja-Dagh had kannen redden,een gansch ander cijfer dan men zich, afgaande op de mede- deeliDgen van Dailij Telegraph, had voorgesteld. En koch afschoon 't dus onmogelijk anders ksn of Muktir-Pacha heeft zich slechts meteen gering getal troepen binnen Erzernra kannen redden wederom worden wij verrast door 't bericht van een schitterende overwinning, die genoemde generaal op de de Russtn zon hebben behaald. Deze nl. teu einde van 't behaald succea zooveel mogelijk partij te trekken, hadden terstond een storm aanval op Erzernm gewaagd, maar waren door de Turken zoo nadrukkelijk afgewezen, dat deze heu zelfs tot ver achter hunne verschansingen hadden nagezet en grachten en «allen met Russiesche dooden en gewonden als bezaaid w^reu. Wij willen gaarne gelooven, dat de Turken eer. eersten Russieschen aanval op Erzerum hebben afgeslagen; maar dat die aanval iu eeu beslissende nederlaag zou zijn verkeerd, is oiiaannoinenlijk, ware 't slechts om deze reden, dat tot 't verkrijgen van zulk een re sulfaat ren krijgsmacht noodig is, veel aanzienlijker dan thans onder Muktar-Pac'nas bevelen staat. Wij willej gaarne gelooven, dat er de Turksche regeer ng, in de tegenwoordige omstandigheden en bij dc gisting die te Konstautinopel lucrscht, veel aangelegen is, om zoolang mogelijk de ware s ast van z keu verborgen te houden, en dat zij dien ten gevolge bet effect van elke nederlaag, die op zich zelf niet geheim kan blijven, tracht te ver kleinen door een gunstiger voorstelling der op volgende gebeurtenissen maar was zulks op 16 October en volgende dagen nog mogelijk, thans is 't dit niet meer. Als de correspoudent van Dailij Telegraph, waarlijk geen tegenstander der Turken, spreekt van een wilde vlncbt, waarmede de neder laag te Deveboijun eindigde, en wel een vlucht in verschillende richting, zoodat een deel der troepen de richting van Ersinghan, een ander deel die van Trcbizunde koos dan ie 't onmogelijk gsloof te hechten aan een overwinningsbericht, als door Muktar-Pacha naar Konstantinouel is opgezonden. Met betrekking tot Azië kan thans gezegd worden dat de waarheid ongeslnierd voor de oogen van 't groote publiek staat. Turkije is in dat deel van zijn g bied machteloos. En 't kan niet lang meer duren of de Telegraaf brengt ons 't bericht, dat, met den val van Armeniërs hoofdstad, aan allen weerstand in Aziatisch Tarkijë voor goed een einde is gemaakt. Kars en Batuua mogen nog een tijd lang bij machte zijn de verdediging vol te houden door geen veldleger gesteund, hebben zij zoo goed als geen bet eek en is meer. Ia men in Europa, na de eerste Russiesche te genspoeden, algemeen verbaasd geweest, toen 'I openbaar werd op welk eene lichtvaardige wijze Rusland den veldtocht in Azië opende, met een veel te kleine en daarbij slecht toegeruste legermacht, die verbasiug moet klimmen als men terug ziet op het belangrijk resultaat binnen zoo korten tijd verkregen. Ware Rusland vau deu aanvaug of iu Azië krachtiger opgetreden, hoe geheel anders zou aller waarschijnlijkst 't beloop van den ganschen oorlog geweest zijn. Oppervlakkig moge 't den-chiju hebben, als ware 't gezocht, verband te willen aannemen tosschen de tegenspoedeu in Azië en die in Europa, de onderstelling ia geenszins on aannemelijk, dat door den aanvankelijken voorspoed der Turksche wapenen in Azië, hun moed en weer stands-vermogen in Europa is verhoogd; terwijl om gekeerd Ruslauds zelf vertrouwen moest geknakt worden door nederlagen, die men zoo goed als voor onmogelijk had gehouden. En als men dan ziet, h ie weinig 't had behoeven te kosten, om terstond een dergelijk resultaat te verkrijgen, dan bejammert men te meer een lichtvaardigheid, die (laat ons 't minste maar nemen) ontegenzeggelijk de oorlogswoede heeft verhoogd en den duur des oorlogs heeft verlengd. Aangenomen: de oorlog is een noodzakelijk kwaad dan: hoe eerder znlk eeu kwaad eindigt, des te beter. Rusland meende geregtigd, hier meer, 't meende verpiicht te zijn den oorlog tegen Turkijë te voeren; welnu, -t heeft uit ,t oogpunt der beschaving, in elk geval onver autwoorJehjk gehandeld, dat 't dien strijd zoo ligt heeft gesteld. In Europa is in den stand vau zaken weinig verandering gekomen Het gerucht als zou een deel van 'l leger van den kroonprins zich voegen bij de Plewna-arrnee, dat aanvankelijk weinig geloof vond, is be vestigd. Men schst thans 't cijfer der troepen die Plewna omsingelen, op 180.000 man. En toch schijnt het leger van den groolvorst-troon- o volger daar door niet zoo verzwakt, of het kan de operatiën tegen Rnstschuk voortzetteD, welke stad in de afgeloopen wee» weder hevig beschoten is. Van galeiman-Pacha, van wiens optreden meu zich in Konstantinopel gouden bergen beloofde eu die den talmenden Mehemed Ali, om deze in 't j oog der Konstantinopoolsche bewindsmannen zeer afkeurenswaardige eigenschap, verving, hoort men niets, dan dat hij na eens naar Schnmla en dau weder naar Rasgrad en dan weder naar Rnstschuk trekt om den stand der verschillende corpsen te inspecteeren. Ook hier bevestigt zich weder 't spreekwoord dat de beste stuurlui aan wal staan. Het echec dat Mehemed Ali leed, toen hij eeu algeineenen aanval op de Russiesche linien com mandeerde, deed hem inzien, dat hij zich tot de verdediging bepalen moest en Snleiman Pscha schijnt zich thans van de juistheid van dat ge voelen te hebben overtuigd. Althans bij doet al niet anders, ja nog minder dan zijn voorganger heeft gedaan. ilet plan om Plewna te ontzetten is thans het doel waarop alle Turksche krachten zich samen trekken. In Konstantinopel heeft men in deu grooteu krijgsraad, door den Sultan persoonlijk geprrsideeid, besloten den oorlog tot het uiterste voorttezetten. Men berekent, dat men alles en alles genomeu, ongeveer nog 800,000 man op deu been bnngen kan. Zeker een enorm cijfer, ais mea 't zoo leest. Maar de ondervinding in eiken oorlog opgedaan en ia niet geringe male iu deu groo'.sten oorlog vau deu laatsten tijd, den Prausch-Duitschen van 1870(71 bevestigd, leert dat de Russeu zich voor die massa niet zoo bijzouder ongerust behoeven te maken. Het grootste contingent voor dat cijfer wordt ge leverd door de zoodsnigeu, in wie door de jaren sis andere levensomstandigheden bet krijgsvuur w>-l een weinig is gedoofd. Als't Rusland gelukken mag met de thans iu 't veld staande troepen af le rekenen, dan kan 't die Gideons-massa wet een gerust hart zien koinen. De Gideons-keurbende die er uit gedistilleerd kan worden, zal uiterst klein zijn en er is geringe waarschijnlijkheid, dat, in dien Turkijë er ln dezen heiligen oorlog toe over mocht gaan om haar te voorzien van kruiken, trompetten en flambouwen, de schrik der Russen als wijlen de Midianieten om 't hart zal slaan. IntuRschcu er zijn nog altijd geregelde troepen buiten de door Ruslaud ingesloten Turksche posi tien, waarmede moet gerekend worden en op deze is der Turken hoop wel iu de eerste plaats geves tigd. Maar op zich zelf is dat .leger [men schat 't op 50000 man] niet hij machte iets van belang uit te voeren. Hel komt er dus opaan (gelijk wij iu ons vorig overzicht reeda opmerkten)een gecom bineerde beweging tusschen Osman-Pscha eu Me hemed Ali mogelijk te maken. Een gelijktijdige aanval en uitval zou Osmau-Pacha de aftocht naar Sofia kunnen verzekeren. De Russen echter zien dit zeer wel iu.. En in verband daarmede breiden zij 't bezette terrein naar de zijde van Sofia steeds verder uit, verslerkeu hunne krijgsmacht in die streken, en werpen van hunne zijde verdedigings werken op. Reeds werd in de afgeloopen week be richt, dat de Russen tot aan den voet van den Balkan waren doorgedrongen, ja dien zelfs wareu gepasseerd, een bericht dat echter later bleek een misverstand te siju, voortgekomen uit de vewisseling vau gelijkluidende namen. Eu eindelijk, wat hier zeker de hoofdzaak is, dat is de kwestie, hoelang Osman-Paella 't nog binnen Plewna kan uithouden. Kan hij wachten totdat 't Mehemed Ali gelukt is een dergelijk leger tot ontzet te organiseereu? Men uiag 't betwijfelen. Alkau men niet in allen deele geloof slaan aan 't geen overloopers beweren, 't feit dat dit getal gaande weg toeneemt, pleit zeker uiet voor overvloed. En zoo vestigt zich dan ook al meer eu meer de overtuiging, dat, wil Osrnan- Pacba nog een kans tot ontkomen wagen, hij op eigen wieken zal moeten drijven, in welk geval, bedriegen wij ons uiet, de uitslag niet twijfelachtig is. In de vorige week heeft des nacht na 12 uren, vaut tot dat uur was men opgeweest, bij den landbouwer P. B. te Schagen, een zeer bru tale diefstal plaats gehad; men heeft waarschijulijk een raam opengeschoven, om zich te begeven tot in het slaapvertiek der bewoners, alwaar men een gouden horlogie, dat lag op de door een lampje verlichte plauk der bedstede, waarin man eu vrouw gerust lagen te slapen, benevens een zilveren ta baksdoos van de tafel, ontvreemd; ook beeft de dief, zich meester gemaakt van de sleutels van kabinet en kasten, welke geborgen waren in den zak der vrouw, die op een stoel lag onder eenige kleedingstukken, van welke sleutels hij echter geen gebruik beeft gemaakt, denkelijk omdat hij gestoord is door het schreeuwen van het kind dat voor de bedstede in een wieg lag. Het is vreemd dat de politie tot nog toe de hand niet op den dader gelegd heeft; men kan toch ligt begrijpen dat het een gtede bekende moet zijn, een buurman volkomen met de localiteit ver trouwd, een kenuis vau den niet aangeslagen heb enden hond. Een ISjarig knaapje heeft op eigen houtje eene wandeling ondernomen van Den Haag naar Leeuwarden. Hij volbracht de reis, die strekte om ziju pleegmoeder te zien, iu acht dagen; des nachts namen boeren hem welwillend op. Hij is thans door do politie naar zijne ouders teraggebrscli', die in begrijpelijke onrust verkeerd hebben. Goedkoops petroleum in 't vooruitzichtaar men weet wordt in Amerika het plan teu uitvoer gelegd, om de petroleu rechtstreeks Jaor onder, aardsche buizen uit de oliestrcken naar du haven plaatsen te voeren en daardoor het dure irato-pori'eu de vele onkosten door overladen enz. te vermijden. Tot dusver was er s'echts ééu dergelijke buizenge leiding en wel naar Baltiuiore iu aauleg. Inden laatsten tijd werkt men aan eene andere naar Buffalodie reeds met 1 Juli'in wersing zou komen. De besparingen welke men hieruit hoopt te trekken, moeten zoo aanzienlijk zijn, dat men verwacht den prijs der petroleum met 50 pCt. lager te kun nen stellen. Te Enkhnizen heersebt sinds emigen lijd een hevige mazelenepidemie; iu mrer dun 500 gezinnen openbaarde zich die ziekte reeds; die inden beginnen een geregeld verloop had, maar latei vergezeld ging van gevallen van kreup, die dikwijls eeu doodelijken afloop hadden. Een landman vergezeld vau ziju zoontje, begaf zich 'Maandag jl. naar 't station te 's Bosch, om ecu door hem verzocht stuk vee af te leveren. Pus te bestemder plaatse gekomen, gevoelt hij eensklaps eene hevige steek in <le zijde. Na 't geld voor zijne koe ontvangen te hebben, verwijdert hij zich, inaar even over de brug, die naar de Vischstraat leidt ge komen zijnde, zakt hij plotseling ineen. De Heer J. G. dit ziende, snelt ter hulpe toe, maar te ver geefs, daar hij bevond, dat de uian reeds opgehouden had te leven. Men stelde zich den hartverscheurden toestand vau't zoontje voor, dat zich zoo plotseling zijnenvader door den dood ontrukt zag. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het beginsel voorstaat het aantal ambtenaren zooveel mogelijk te beperken doch daarentegen de ambtenaren goed te betalen. Moge de Minister de daad bij het woord voe gen en zijne ambtgenooten dezelfde leer huldigen. Het is het eenige middel oin bekwame aubtenaien te krijgen, en daarvan hangt meer af dan meu over 't algemeen denkt. Te Leeuwarden lijn twee verleden jaar nieuwgebouwde graan pakhuizen gedeeltelijk ingestort. De zolders vielen achtereenvolgens met donderend geweld in. Persoonlijke ongelukken zijn met voor gevallen, eu van het graan, dat in het pakhuis opge laden was, is zoo goed als alles behouden. De naam van den architect wordt niet genoemd. Ingeschreven van 6 tot en met 12 November 1877 GEBOREN 6 November Alida, dochter van Jan Groot en van Neeltje Koegelberg. 7 dito Nicolaas zoon vau Aldert Ploeger en van Siberta Gieling I L dito Pieter, zoon van Jereuoiue Kosseu eu vau Anije Koster. ONDERTROUD: Geeue GEHUWD 9 November Goruelis Kos weduwnaar van Pieterm-lla Philipse, landbouwer oud dl jaren te AunaP.iulowna en Trijntje Herman, j. d. zonder beroep oud 41 jareu te Schagen. OVERLEDEN: II) November Willem Zon oud 2 maanden zoou van Jan Zou en van Ariaanije Leeinleis Ingeshreveu van 6 13 November 1877. GEBOREN 9 November Maart'e, dochter van Izaa'< Klos en van Guurtje Biesboer. ONDERTROUWD: 10 Nov. Simon Geel. j. m. eu Guurtje Zwart, j. d. beide wonende te barsinger horn. GEHUWD; Geene. OVERLEDEN: 9 Nov. Maatje Dekker, cchtge- noote van Cornelis Raven oud 80 jartn. notaris te Winkel, zal op Woensdag deu 21 No vember 1877, des morgens 10 uur, ten huize vau O. HOPMAN, te W ieringerwaard, - 8 Koeijen, 3 Vaarzeu, 4 Kalveren, 2 Paarden, 1 Ram, j- 8 Schapen, 1 Zeug met big- gen, 1 Varken, 10 Kippen met 1 Hsan, 11 Een den, gedorschte en ongedorschte Granen, Hooi en 3514 Voorts: Boeren- en Bouwgereedschappen, Rijtui gen, beuevcus Huisraad eu inboedel.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2