H.II. STJIHOMS Gemengde berichten. Ad vertentien. t© Nieuwediep BÜRKTBERIGTEN. in groot gevaar te brengen Terwijl aldus de zaken in Europa door de Rossen langzaam vooruitgaan, is hun zegetocht in Azië voor een wijlen tot staan gebracht. De schitterende overwinning die Mukiar Pacha naar Konstantinopel seinde, is wel is waar bij lange na, zoo schitterend iyet geweest, maar toch werd de aanval der Russen die hoopten in de eerste verbijstering zich gemak» kelijk van Erzerum meester te maken, afgeslagen. En ook een tweede aanval bracht hen niet tot 'i gewenschte doel. Veel gewicht kan echter aan dal échec niet toegekend worden. De belegering van Erzerum moge evenals die van Kars en Batum, wat meer tijd kosten, dan men, na den laatsten voorspoed, gehoopt en verwacht had wat br- teekenrndie op zich zelf staande vestingen voor een overwinnend leger, dat geen leger meer tegenover zich ziet. Laat Muktar ten derde male naar Kon- stanlinopel 't bericht zenden, dat 't hem gelukt is een aanval der Russen af te slaan 't einde zal toch zijn, dat hij zich op genade en ongenade aan den vijand overgeeft. Wie Hjmpatie heeft voor de zaak der Turken, hij wende den blik gerust van Azië af, want daar is zeer ze,er hoop noch nitkomat meer. Tot nog toe maakten wij in ons overzicht geen melding van de geruchten, die nu eens in bevesti genden en dan weder in ontkennenden zin, han delden over Serviës deelneming aan den oorlog. De omstandigheden zijn thands echter van dien aard geworden, dat een dfelneming van Servië aan den krijg zeer waarschijnlijk wordt. Het keffertje, dat den wolf niet aanJurfdo toen dvzp, door zijn belagers besprongen, nog in zijn volle kracht was, schijnt zich 't genot niet te willen ontzeggen, voor dat alles is afgeloopen, ook zijn tanden te zetten in 't lichaam van 't half doode dier. Nu de Russen westelijk van Plewna zcover zijn gevorderd dat hunne voorposten nog maar weinige mijlen van de Servische grens zijn doorgedrongen en Servië dus hopen mag op ondersteuning van Ruslands zij nu zal men zich aldaar moeielijk kunnen bedwingen om een poging te wagen ten einde de nederlagen van een jaar geleden te wreken. Van Servië ver wondert dat ons niets. Maar wel verwondert 't ons dat Rusland zoo weinig fier zich betcont, dat het nog altijd om die ondersteuning te Belgrado blijft bedelen. Ware Servië van den aanvang af bereid geweest aan den oorlog deeltenemen, wij zouden ons hebben kunnen begrijpen, dat die hulp Rus land zeer welkom ware geweest maar thands nu Servië; na eerst gedurende maanden beurtelings met Rusland en zijn Suz,-rein te hebben gecoquet- teerd, ter elfder ure en bij de zekerheid van zelf, geen schade te zullen lijden, aan den krijg wil deelnemen, had de fierheid Rusland die hulp moeten doen afwijzen. Op Servie zou dan 't bekende: vde bedrieger bedrogen,' tot eigen nadeel en schande en tot groot welgevallen van gansch Europa van toepassing zijn geweest. Inderdaad de laaghartigheid van Servië in dezen oorlog is zonder weerga en dj verontwaardiging, die zich over zijn gedrag, in de groote bladen, bij wijlen in de heftigste bewoordi- gingen lucht gaf, was niet overdreven. Wij voegen ten slotte hier nog aan toe, dat 't verbod aan de oorlogs correspondenten om zich niet in de voorste liniën te begeven, in het Russiesche hoofdkwartier gewijzigd is. Er is dus reden om te verwachten, dat de uitvoerige mededeelingen over geleverde gevechten, die het publiek in den laatsten tijd onthouden werden, zullen terugkeeren en men zich dus niet langer tevreden behoeft te stellen met de schrale berichten van 't hoofdkwartier. Ook voor de controle, zoodat men zeker is de ware toedracht der zaak te vernemen, heeft deze maat regel hare nuttige zijde. Al zal het Russiesche hoofdkwartier nu juist geen leugenachtige berichten de wereld inzenden, men is toch geneigd om bij tegenspoed zoo weinig mogelijk daarvan ter kenni«se van 't groote publiek te brengen welk publiek echter steeds 't liefst van de volle waarheid is gediend. De maatregel verdient derhalve allezins toejuiching. Vrijdagavond werd aan het politie-bureau op het J. D. Meyerplein, te Amsterdam, aangifte gedaan van een diefstal met zooveel brutaal ge weld en stoutmoedigheid gepleegd, dat de politie het noodig oordeelde met de grootste omzichtigheid maatregelen te nemen om de bende ia handen te krijgen. De knapste rechercheurs begonnen hunne nasporingen, terwijl in het politievak vergrijsde mannen elkander eeDs bedenkelijk aankeken en er kenden dat het met de veiligheid in de stad slecht stond. Wat was er gebeurd Op een kamer van een hu:s in de Groote Wittenburgerstraat, waar nog verschillende huisgezinnen inwonen, woont een knap werkman met zijn vrouw en kind. Omstreeks half acht in de avond van Vrijdag, toeu haarman nog aan zijn arbeid, was giDg de jonge vrouw even een boodschap doen in den wipkel tegenover haar wo ning. In hare kamer terngkeerende, wordt zij daar onverhoeds door twee onkenbaar gemsakte mannen aangegrepen, op den grond geworpen, een doek om den mond en een band rond den hals gebonden en deze laatste bevestigd aan een ketel -net heete koffie, zoodanig dat zij zich niet kon verroeren, zonder dat zij den inhoud over 't hoofd kreeg. Een der kerels hield de vrouw onder de knie, haar dreigende indien tij leven naaste haar kind te zullen medenemen en haar met de koffie te zullen overgieten. De ander onderzocht intus«?hen de lin nenkast en stak uit een porte-monnaie tieu gulden bij zich, het overige bleef onaangeroerd. De dieven vertrokken, de vrouw begon toen met de beenen te trappen en zooveel mogelijk geluid met den mond te maken. Toen daarop bulp kwam, lag zij vbbrover bewusteloos. De band om den hals moest worden losgesneden. De politie kwam spoedig, hield visitatie, maar... vond niemand. Niettegenstaande het scherp onderzoek, was de politie den volgenden dsg nog niet op eenig spoor g« komen. Tal van personen uit de baart legden getuigenissen sf of werden gehoord. Het procesver baal omtrent deze zaak werd steeds omvangrijker en de vrees der bewoners van de Wittenburger straat steeg met het nur. Welke nuchtere getuigenis werd echter Maandag morgen in deze romantische zaak afgelegd door de aangevallene zelve Zij had zelve zich een band om den hals ge bonden, zelve zich een prop in den mond gesto ken enz. enz. want, bekende zij berouwvol, zij had zelve de tien gulden verteerd en had het haar man niet durven bekennen, Daarom had zij de zaak eens 'op deze manier overlegd. In Matchen is iemand, die tot 16 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld en daarvan reeds 8 iaren in de gevangenis had doorgebracht, in vrij heid gesteld, omdat het bleek dat hij onschuldig was aan 't feit waarvoor men hem veroordeelde: het dooden van een jachtopziener. Do Heer W. Sluis, uit de Beeraster, gast voort met het houden zijner nuttige voordrachten op het gebied van land— en tuinbouw en veeteelt. Zoo hield hij jl. Vrijdag eene volksvoordracht te Avenhorn, door proev-n en afbeeldingen opgehel derd. Het ruime schoo'gebonw, tot dit doel aan het Dep. van 't Nut afgestaan, bevatte meer dan honderd aandachtige en belangstellende hoorders en hoorderessen. '5 Onlangs stond te Amsterdam een doofstomme terechtde beschuldigde, die Zaturdag voor het Hof te 's Gravenhage zich te verantwoorden had, verkeerde in een dergelijke toestand, en de eerste getuige in die zaak leed aan een gelijk gebrek. Het Hof verdooreelde den doofstomme wegens diefstal ten nadeele van dien getuige tot 6 maanden celstraf. De ongelukkige schijnt aan den drank verslaafd te zijn- De thans in omloop zijnde muntbiljetten zullen worden ingetrokken en door nieuwe vervangen. De vervaardiging der teekeningen is opgedragen aan erkende kunstenaars. Eerst op den 15en October is een aanvang gemaakt met het slaan van bronzen mant'. Sedert Aug. 1876 zijn nog zevenentwintig millioen centen vervaardigd, waarvan 11 millioen in 187 7. Toch zijn in de openbare kassen niet meer dan f 29.000 aan centen in voorraad. De bronzen stukken van 2| Cent zullen spoedig in omloop komen. Zondagmiddag heeft in de Paulns- Pot ter straat te 's Gravenhage een geweldig tooneel plaats gehad, waarvan Het Vad. het volgend ver-lag geeft: Door huiselijke oneenigheid tot razernij gebracht, bedieigde een werkman zijn vrouw met mishandeling waarop zij de vlucht nam. Om zijn woede te koe len, greep de man zijn hond en scheurde dit arme dier als 't ware vaneen, zoodat ,t hem dood in de handen bleef; ook dat was hem niet genoeg; hij doode daarna zijn kanarievogel en ten slotte wierp hij zich, steeds met een mes gewapend, op zijn kind. Gelukkig was juist op dit oogenblik een buurman toegesneld, die den ontaarden vader be lette zijn kind te dooden, maar 't slachtoffer van zijn prijzenswaardige daad werd. De woesteling stiet hem 't mes in den buik, zoodat de man bewusteloos neerviel. Spoedig was de politie, die ontboden werd, toegesneld en bracht den razende met veel moeite naar het commissariaat, waarheen kort daarna ook de gewonde per brancard werd gedragen om vervolgens uaar t gasthuis te worden vervoerd. Naar wij vernemen, bestaat er geen di rect levensgevaar voor dea gewonde. In eem'ge plaatsen 7an ons land worden weer Duitsche veekoopers gezien, die de markt belang rijk doen stijgen. Het verbod vau invoer in Duitsch- land is nog wel niet opgeheven, maar wordt niet streng meer gehandhaafd. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven vsn 13 tol en met 19 Nov. 1877. GEBOREN13 Nov. Jan, zoon van Coruelis Mears en van Neeltje Bood. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN* l 4 Nov. Miartje Bikker, oud 36 jaren 9 maanden, ongehuwd, dochter van wijlen Jan Bakker en Trtjolj" Uillebrands. 14 Nov. Klaa« Kant, oud 77 jaren 7 maanden, echtgenoot van Maartje Borst, vroeger weduwnaar van Aatje soppes. 17 Nov. Dirk Bakker, oud 54 jaren, echtgenoot van Johanna Bies boer. Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven van 13 20 November 1877. GEBOREN 16 Nov. Egbert, zoon van Simon Hoogland en van Neeltje Dirkmaat. 16 dito. Anna Maria, dochter van Pieter Bood en van Er- inina Biaauboer. ONDERTROUWD: 16 Nov. Arie Eriks, j.m., en Grietje Smit j.d., beide wonende te Barsinger horn. 17 dito. Maarten Keezer, weduwnaar van Hendriks Bood en Antje Staaltjes, weduwe van Gerrit Mosk, beide wonende te Barsingerhorn. GEHUMD: 19 Nov. Siinou Mostert, eerst ge huwd geweest met wijlen Maartje Smit en daarna met wijlen Neeltje Karst, oud 35 jaren, wonende, te Barsingerhorn en Antje Smit, j.d., ond 20 jaren wonende te Wieringen. OVERLEDEN 15 Nov. Grietje Koster, dochter van Coruelis Koster en van Aaltje Krap, oud 2 maanden. Burgel. Stand der gemeente St. Maarten" Ingeschreven van 30 Oct. tot 20 Nov. 1877. GEBOREN: 2 November Maartje, dochter van Cornelis Witlok en van Antje Schrieken. 6 dito. Johaunes, zoon van Cornelis Bruin en van Adriana BLaauw. 8 diio. Dirk, zoon van Pieter Tesselaar en van Aagje Stoop. 11 dito. Trijntje, dochter van Cornelis Sehrijver en van Grietje Raveu. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD 10 November. Jan Roos jut. oud 28 jaren wonende tn St. Maarten en Neeltje Hopman jd. oud 22 jaren wonende te Zijpe. OVERLEDEN Geene. Schagen 15 November Aangevoerd 14 jPaarden f 20 a 300 Veulens f a Ossen f a 10 Stieren 90 a 130 60 Gelde-koeijen. ma gere f 120 a 180 50 idem vette f'210 a 280 70 Kalfkoeijen f 210 a 270 60 Vaarsenf 110 a 140 50 Gras-Kalveren f 40 a 80 Nuchtere-kalveren f a Rammen f a 600 Schapen f 28 a 39 380 Overhouders f 18 a 24 Lamme ren f a Lokken en Geiten f a 25 Varkens magere f 12 a 15 idem Vette fa 20 Biggen f 5 a 7 30 Konijnen f 10.0 a 0.fi0 50 Kippen f 40 a 1.50 70 Eenden f 60 a 90 Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 800 kilog. Boter 1,40 a 1,53 40kilog Kaas f 0.85 a 0.50 1000 stuks Kip-Eijeren f 6.00 a 6.00 stuks Eend-Eijeren f a Alkmaar 17 Nov. Aangevoerd 5 Paarden f 72 a 175 1 Koeien f 120 a 18 nuchtere Kalveren f 9 a 25, 218 Schapen f 19 a 42 Lammeren aGeiten f akleine Bokje- f a 98 magere Varkens f 16a 21 280 Biggen f 4 a 9 Boter per kop 105 a 115 ets. Londen. Aangevoerd 12 Nov. 800 Runderen 4.6(6. 7000 Schapen en Lamineren 5.6.7. Kalveren 4.6.6 Varkens 8.8,4,8. 15 Nov. Aangevoerd 1000 Runderen 4,6,6. 2000 Schapen en Lammeren 5,6,7. 100 Kalveren 4,6,6,2. Varkens 3,4,4,4. yuor de belangstelling op den 17 NOVEMBER ™jl. ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartlijken dank. A. STEENMAN. G. J. STEENMAN.— *544 VAN DEN BOOGAARD «orden uitgenoodigd opgave te doen aan onder geteekenden tot welken prijs zij genegen zijn p.m. 4500 a 4800 vaten PETROLEUM te vervoeren van af Callantsoog [binuen DuinsJ naar 't Zand aan het Noord—Hoilandsch kanaal. Aanbiedingen van prijs en termijn voor vervoer worden ingewacht per veizegelde briefjes tot uiter lijk Zaterdag 24 November a.s. tot des unmiddags zes are bij 35"17 van VLIET Co. bij wien nadere informatien te bekomen zijn.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2