öoiösböm 2» movkmbkh. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. No. 1053 Ao. 1877 21ste Jaargang. Een bastaard lange hond (reu) iets over het nieuwe Ministerie. l)o OORLOG. SniUK» 1'filiiWT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond 7erzonden aan het die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVRRTBNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biéti. POLITIE. Ter secretarie van Schagen zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk (geel tijgerkleurig.) Sedert eenige dagen in deze gemeente verblij vende. Sinds het optreden van het eerste ministerie Thorbecke in 1849 is de liberale partij nimmer onder zulke gunstige voorteekenen aan het bestuur gekomen als thans. Het erkeude hoofd der liberalen, omringd door bekwame mannen, neemt de leiding der zaken op zich, en daardoor wordt voldaan aan de eischen van een parlementairen regeeringsvorm. Zal het ministerie van November 1877 zooveel tot stand brengen als dat van November 1849 Wij gelooven het niet, en wel omdat de leider, bij al zijn bekwaamheid het prestige van Thorbecke mist. Thorbecke was juist de man, zoo als het grootste en bezadigde gedeelte des volks zijne groote mannen gaarne wenscht. Geleerd, deftig, van een strenge levenswijze, 's morgens vroeg op, 's avonds tijdig ter rust. Men weet aan het ministerie van binnenlandsche zaken, dat Thorbecke vaak reeds om 6 uur des morgens aan het werk was, en men had eens moeten zien welk een invloed dat hij klerken en boden wekte. Thorbecke was een bezadigd huisvader, men weet dat hij altijd matig was. Thorbecke was een bekwaam regtsgeleerde maar toch was hij meer dan dat, zijn voorname studie had de wijsgeerige geschiedenis gegolden, wijsgeer was hij in alles. Tot heden betreft de groote roep, die er van Kapeijne* bekwaamheid uitgaat, alleen zijn regtskandige kennis. De titel van advokaat heeft in het oog des volks weinig aanbevelingswaardig. Oe oveimagt die Thorbecke op de Kamers uitoefende lag in zijn bewustzijn, dat hij het volk achter zich had. Kan ook de nieuwe minister dat bewustzijn hebben Als zeker kan men voorspellen dat hij na eenige maanden van bestuur de ultramontAansche en an tirevolutionaire partijen tegen zich zal hebben. Tegen over Iwee zulke partijen zal ieder zich zwak ge voelen bij aldien hij de natie niet achter zich voelt. De meerderheid in de Kamer is onvoldoende hem de noodige kracht in te boezemen. Om zich sterk te gevoelen moet men het bewustzijn bij zich dragen dat men een orgaan van bet volks geweten is, dit volksgeweten wordt door onze tegen woordige kieswet zoo goed als gesmoord. Hervor ming van ons kiesstelsel is dus de eerste taak, die den minister wacht, maar juist tegen die her vorming is de meerderheid der Kamer altijd gekant geweest. En nu betwijfelen wij het zeer, of de minister niet de meerderheid der Kamer zal durven trotseeren. Doet hij dit niet dan is hij niet lang minister, maar slaafsche dienaar van de meer derheid det Kamer; doet hij het dan geraakt hij in strijd met zijn eigen partij-genooten. Hierin ligt das de moeijelijkheid, stelt hij de netelige kwestie door partiele hervormingen van de kiesta bel op den langen baan, dan brengt hij den gen a- deslag toe aan het reeds geschokte vertrouwen, in de liberale partij. Het zwakke punt van dit mini sterie dat uit de meerderheid der Kamer is voort gekomen, ligt in de impopulariteit der Kamer, het kan door eenige slimme wetsvoorstellen zich die meerderheid verzekeren, maar het jaagt daardoor de gunst des volks tegen zich in het harnas. De geschiedenis van het ministerie Guizot moge dit ministerie ten waarschuwend voorbeeld strekken. Gnizot bezat van 1840 tot 1848 de meerderheid in de Kamer, die meerderheid heette min of meer liberaal en was toch gekant tegen elke uitbreiding van het stemregt, die uitbreiding zoude slechts, naar men beweerde de magt der geestelijkheid en van de legitimisten vergrooten en liet gevoliz daarvan was dat bedorven toestand bleef bestaan. Men wijt de revolutie van 1818 altijd aan de republikei nen, men doet beter haar te wij'en aan Guizot. Alleen in tijdige hervorming van het kiesstelsel kon in 1848 en kan thans ons vaderland redden. Azië wil goed maken al de teleurstellingen, die 't Rudand in het begin van den oorlog bereid heeft. De eene gunstige tijding volgt de ander met snelheid op. Op 't zelfde oogenblik, waarop wij meenden, dat de zegetocht der Russiesclie wape nen in Azië voor een wijlen tot staan zou zijn gekomen, was de tijding ondprweg van d3 inneming der sterke vesting Kars, door de Russen stormen derhand genomen. Het bericht kwam echter voor ons te laat, om 't nog in ons vorig overzicht te kunnen opnemen. Trouwens wij zouden ook al niet meer hebben kunnen geven dan de bloote vermel ding van 't feit, aangezien bizonderheden toen nog ontbraken. Na den veldslag bij den Aladja-Dagh, is de vermeestering van Kars de belangrijkste gebeurte nis op het AziaUsch oorlogstooneel. Immers liet bezit van Kars, de sterkste vesting in Aziatiesch Turkije en de sleutel tot Armenië ia op zich zelf een zaak van belang, en voorts is door den val van genoemde vesting een aanzienlijke strijdmacht vrij geworden, die zich nu met het leger van ge neraal Heijmans voor Erzeruin kon vereenigen. Zoolang Kars, dat van een talrijk garnizoen was voorzien, een aanzienlijk deel, der Russiesclie krijgsmacht noodzaakte zich voor zijn forten en sterkten op te honden, kon Rusland niet optreden met die kracht, die voor een beslissend en spoedig succes een vereischte is. Dat is thans anders ge worden en men behoeft er geen oogenblik aan te twijfelen of de val van Kars zal zich op andere deelen van 't oorlogs terrein nadrukkelijk doen ge voelen. Die inname was echter zoozeer een verrassing, dat er aanvankelijk stemmen opgingen, die van oordeel waren dat hier verraad in 'i spel was ge weest. Hoe was toch zulk een spoedige vermeeste ring mogelijk Een vesting, die in allen deele aan de eischen der moderne vesting bouwkunde voldeed, door 12 forten omringd, waarvan sommi gen van buitengewone sterkte; verdedigd door een bezetting van 22000 man, aangevallen door een legercorps, dat in verhouding tot 't garnizoen uiterst klein mocht heeten: (de Russen onder Mt- likoff telden 18000 man; en voorloopig van leeftocht ruim voorzien znlk e. n vesting kon, naar men meende, indien er geen verraad in ha' spel was, niet zoo spoedig in 's vijands handen vallen. Maar, hoezeer erkend moet worden dat verbazing hier volkomen op haar plaats is, de bi zonderheden van den strijd maken verraad ten eenen male onwaarschijnlijk. Immers de Turken hebben met de uiterste hardnekkigheid gestreden en het groot getal hoofdofficieren, die de Russen bij de bestorming veiloren, bewijst voldoende hoe zeer de troepen tot moed en volharding moesten worden aangevuurd. Ware er verraad in 't spel geweest, daq had noch 't een noch 't ander kunnen plaats grijpen en zouden in 't algemeen de verliezen der Russen niet zoo aanzienlijk zijn geweest, als nu wordt opgegeven. Het stormenderhand innemen van Kars kan ook niet anders worden uitgelegd, dan als een schitterende proeve van de Happetheid en de onversaagdheid der Rossiesche troepen. De hoofdaanval geschiedde van de zuidzijde en was gericht tegen de forten A'auli, Suvari en Hafïz Pacha. Deze werden met een frontaanval stormen derhand genomen; er was hier zelfs van geen over rompeling, laatst aan van verraad sprake. Toen volgden de forten Arab Tabia en Kara-Dagh en daarop schijut de stad 7.elve in handen der over winnaars gevallen te zijn. Althans van de verove ring van andere forten wordt niet afzonderlijk ge wag gemaakt. Een deel der bezetting, dat zich door de vlocht trachtte te redden, werd door de Russiesclie cavalerie achterhaald en evenals de' overige troepen, krijgsgevangen gemaakt. Daags na de inname, maandag den 19de hield grootvorst Michsël zijn zegevierende intocht in de stad. De stad was met zieken en gewonde Turksche soldaten opgevuld en de nutoriteiten wisten bijna geen weg met het groot getal krijgsgevangenen. Het plan is om een betrekkelijk geringe bcetting in de vesting achter te laten en de overige troepen terstond naar Erzerum te dirigeeren, hetgeen naar luid van latere berichten oniniddelijk is geschied. De val van Kars schijnt de hoofden van sommige Russiesclie gene raals zoozeer op hol te hebben gebracht, dat deze zich met vernieuwde woede aan hunne eerste liefde hebben overgegeven, het bedenken nl. van allerlei avontuurlijke plannen. Een stoute conceptie is dien ten gevolge geboren. Men wil Erzerum door een legercorps eenvoudig doen observeecen en met 't gros van 't leger, dwars door Klein-Azië heen, naar Scutari oprukken, om een aanval op Kon- stantinopel te doen. Het plan is grootsch en toch als men 't zoo leest zeer eenvoudig op 't papier. Wat echter van de uitvoering zou moeten worden, om dezen tijd van 't jaar, terwijl over zee neen proviand kan worden aangevoerd, omdat Tur kije aldaar de meester is nog daar gelaten, dat de Aziatiesche krijgsmacht ons toesch'jnt voor een aanval op Konstantinopel niet berekend te zijn verklaren wij niet te begrijpen, 't Is dan <ink niet waarschijnlijk, dat zooveel humbug ge nade zal vinden in de oogen van 't Russiesche opperbestuur. In Europa hebleu de Rumeniërs iets dergelijks bij de Imnd gehad, als de verovering van Kars, maar op kleiner schaal. Den 20ste bemachtigden iij de siad Raliova, op den rechter Donau oever gelegen. Een deel der daartoe gebezigde troepen inacht was den 19de uit Nikopolis langs den rechterrivier oever opgerukt, het andere deel trok den 2 0ste des nachts in bootjes over de rivier en landde aan de zijde naar Widdin. De aanval ge schiedde gelijktijdig en bracht de stad in hunnen macht, liet doel dier verovering schijnt een eerste stap te zijn op den weg, die leiden moet tot d# vermeestering van Widdin. Nirts verhindert hen ten minste dit plan te volvoeren, als hun krijgs macht maar sterk genoeg is. Of zouden 't moeten zijn, dat de Serviesche legtrscluren voor Widdin hunne eerste lauweren zullen oogsten en zal daar 't punt van vereeniging der beide legers zijn P Dit is zeker, dat van znlk een gemeenschappelijke handeling in Servië al sinds lai.g sprake is geweest en het is begrijpelijk dat Servië niets liever doet dan medewerken aan de verovering eener sterkte, waarvan 't zeer waar schijnlijk is, dat zij, als op de Serviesche grens gelegen, aan Servië zal worden toegewezen, als belooning voor de bewezen diensten. Ten minste is zulk eene berekening der Ser7iesche bewindslieden de natuurlijkste ter wereld eu 't ligt voor de hand, dat zij wordt gemaakt. In Plewna begint men moedeloos te worden. De vroegere opgewektheid is verdwenen, nu 't meer en meer bïij.t dat overgave door uithonge ring voor de deor staat, ten zij een laatste krachts inspanning met goeden uitslag wordt bekroond. Osman Pacha, zoo wordt bericht, lijdt aan vlagen van zwaarmoedighoid en verwijt Ciiefket Pacha, dat hij hem niet tijdig genoeg ter hnlp is gekomen. En dat Mehemed Ali 't doen zal, nog voor 't uiterste daar is, is mede niet waarschijnlijk. De Russen toch breiden zich in de rechting van Sofia al meer en meer uit. Pioratz en Etropel; twee belangrijke plaatsen, zijn weder in hunne handen gevallen en 't zou wel eens kunnen zijn, dat niet Mehemed Ali de aanvaller was, maar deze zelf door

Schager Courant | 1877 | | pagina 1