Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. B0I0KRSAS 6 Ao, 1877 21sfe Jaargang. No. 1054 ALLERLEI. De OOiïLOG. Gemengde berichted. SCRUM COURANT Dit blad verschijnt op Woensdag avond doch word* met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan het die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.—. Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVBRTRjiTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Ridderorden. Het is ons opgevallen dat bij de wisseling van Ministerie, de afgetreden Mi nisters hun afscheid hebben bekomen zonder eene toekenning van ridderorde of verhooging van rang. Wij meenen ons te herinneren dat bij vorige ver- anderingeh, hieromtrent milder gehandeld werd. Uit doet ons vermoeden dat de toekenning van ridderorden spaarzamer zal plaats hebben dan onder het Ministerie Heemskerk, waardoor ook in dit opzicht het Ministerie Kapptijne de voetstappen drukken zal van het Ministerie Thorbecke. Hoezeer wij hiermede ook ingenomen zijn, daar eene on derscheiding uitzondering behoort te blijven, kunnen wij ons niet vereenigen met de ouderscheiding aan dit Ministerie toegekend in de karige wijze, waar. mede in dit opzicht, de afgetreden Ministers be handeld zijn. Dat vorige Miuisterie had zich groote verdiensten verworven tegenover Koning en Vader land eu verdrongen tloor de li'jerale meerderheid was erkenning dier verdiensten voor de liberale partij niet meer dan plicht geweest. Niet de ont houding van de eer kan hier grieven, maar de kwetsing der beleefdheidsvormen mag niet behooren tot de geloofsartikelen der liberalen. De Paus. Nog altijd blijft de Paus zijn sukkelend bi staan voortzetten, als hadde hij het eeuwige leven. Zij, die tot in alle bizonderheden de strekking en de bedoeling der feiten en gebeurte- nissen kunntn veiklaren, zullun in de bizondere bewaring, waarin liet leven van den paus mag deelen, ligt genegen lijn eene bizondere bewaring van de kerk te ontdekken, floe gebroken do macht dier kerk ook zij, de vervanging van het zichtbaar hoofd der kerk, kan voor haar eene gebeurtenis van ver strekkende gevolgen zijn. ludien toch die kerk haar non possumus kou opgeven en eeue schrede doen naar de zijde van gewetensvrij heid en verlichting, zou zij voor veler geloof het schip des behouds kunnen worden. Dat geloof is helaas I iu onze dagen, bij alle standen en kringen, vooral bij de protestanten ontaard in eene vijandig heid tegen alle geloof en tegen eiken geloofsvorm. Zelfs de baudeu der Hervormde kerk, de woorden van een formulier kwelden te veel en de vrijheid heeft behoefte gevonden aan eene uieuwe afschei. ding, die in de jongste dagen te Amsterdam is op touw gezet en natuurlijk niet anders kan zijn dan eene eerste schrede tot eene nieuwe splitsing. Niet naar den Paus, niet naar Canossa 1 is zeer zeker ook onze lruze, maar die leus klinkt als een belachelijk anachronisme tegenover een zieltoogend pausdom en een van allen verlaten geloof waar het ieder om te doen moet zijn, die het wel meent met de wezenlijke belangen des volks, V» niet de verslapping maar de verstersing van de banden des geloofs, want de vrijheid dreigt geen gevaar van de zijde der kerkelijkheidhet is juist de onker kelijkheid die zij in deze dagen als haren grootsten vijaud te betrachten heeft. Mac M a h o n. Op dit oogenblik is het hoofd van d< n Fransehen Staat in weinig benijdenswaar dige omstandigheden. Naar onze overtuiging behoort bij aftetreden, wil hij zich uit de moeijelijkheden redden, waarin hij zich geplaatst ziet. Nu de op positie het naieve middel, dat de regeering kwaamheid in de dienst van partij belang, de geest gemeenzaam gemaakt wordt aan het geloof van ren derde mogelijkheid tusscheu heengaan of zich on derwerpen, verliest het misdadige zijn karakter en staan wij niet in voor de zedelijke kracht, die daaraan wederstand zou moeten bieden. Een mensch is een tnensch en het bidden, leid ons niet in verzoeking is een edel menscheiijke bede. Een eerlijk man moet niet lang toeven op de grenzen van het gebied der oneerlijkheid hij mag niet heenzien naar de vruchten, de verwachtingen, de beloften van den oneerlijken weg, want daardoor waagt hij zijn eerlijkheid aan de besmetting der oneerlijkheid. Een gedachte wordt een woord, een woord wordt een dnad en voor eeuwig is de naam gebrandmerkt, die tot nu vrij was van allen smet. Het verlies van een naam weegt zwaarder dan het leven. Helaashoe menig groot man heeft dit eerst uit bittere onderviudiug geleerd! Almanak voor den land bo uw. Wij ontvingen ter aaukondiging een almanak voor den landbouw in zijn geheelen omvang voor het jaar 1878 onder redactie van den heerC. J. Geert- ceioa te Zuidbroek, lid der Eerste Kamer der Staten Generaal. Het is een keurig boekje, rijk van inhoud en gering van prijs. Voor 40 cents kan men zich voorzieu van allerlei iulichlitigeii op allerlei gebied. Schoon in het bizonder voor Gronigeu ingericht sol ieder landman, w«n d.-no si reeken het werkje met nut eu genoegen lezen. De onderwerpen in den almanak behandeld zijn voor het grootste gedeelte, ook voor oiizï provincie, waarin landaanwinning steeds aan de orde van den dag is, van het grootste belang. Plewna blijft jtog maar altijd in zijn verzet volharden. Al kondschapten reeds voor vete weken de overloopers, dat, Lij gebrek aan levensmiddelen een kapitalatie binnen kort kon worden tegemoet gezien die voorspelling is tot nog toe niet bewaarheid. Ja wat meer zegt, tegenover sommigen die nu zeer stellig meecen te weten, dat Plewna 't niet vele dagen meer vhouden kan,* slaan an deren, die niet minder stellig beweren, «dat Plewna nog ruimschoots van levensmiddelen is voorzien, en dat 't wel eens gebeuren kon, indien de weersge steldheid ongunstiger werd, dat Europa getuige was van 't schouwspel, dat van twee legers, waarvan het eene door 't andere wordt ingesloten, het in- sluitingsleger in slechter conditie verkee.'t dan het ingeslotene. Volgens de zoodanigen speelt dus «Schraalhans de keukenmeester* bij beide partijen eene zeer belangrijke rol. Onder zooveel nu eens goede en dan weder booze geruchten zetten de Russen hunne veroveringen naar de zijde van Sofia ijverig voort. In ons vorig overzicht hadden wij nog gelegenheid de inname van Provatz en Etropel te berichten. Hierop is de vrijwillige ontruiming door de Turkeu van Orhanië gevolgd. Mehemed Ali Pacha zal dus niet hier, zooals aanvankelijk bericht werd, maar in Sofia zijn leger moeten organiseeren, dat tot ontzei van Plewna dienen moet. Maar tot nog toe schijnt die zaak iiiet best te willen vlotten. Want niet slechts, dat had 't hem aan de noodige manschappen blijft ont- 'uitgedacht om door eene bloote verandering van de breken, matr meer nog kost 't hem moeite om in namen der ministers, dezelfde denkbeelden vast te houden, onvoorwaardelijk van de hand heeft gewe zen, blijft den maarschalk geene andere keuze dan heen te gaan of zica te onderwerpen. Voorzeker kan bij ook dit laatste doen, maar bierdoor zal bij noch het land, noch zich zeiven een dienst bewijzen. Na de stelling, die hij heeft ingenomen inoet hij zich uiet alleen overwonneu maar verloren verklaren. Hoe eerder hij het voorbeeld van Tbier» volgt en door een outslag zich terug trekt, hoe beter, want door langer toeven komt zijne eerlijk heid in gevaar. Indien door lange over»egingeiif door fraai versierde vlei- en logerrtaal, door be 't bezit te geraken van eene voldoende artillerie En deze is voor hem te meer noodzakelijk, o mdat de Russen zich in een overvloed van dat krijgs artikel mogen verheugen. Voorshands schijnen de Russen dus van zijne toerustingen nog niet veel te vreezen te hebben, en iud'en de vele weken, voor welke, volgens sommigen, de Turken binnen Plewna nog van levensmiddelen zijn voorzien, eens tot veertien dagen inkrimpen, dan bestaat de waar schijnlijkheid dat zijn optreden mosterd na de maaltijd is. Wat de Rassen ten zuid—westen doen, dat ge schiedt door de Rumeoiërs in noord-westelijke richting. Op de verovering van Rahova volgde eerst de bezetting van Dshibra-Palanka en vervolgens, na een beschieten van zes dagen, de inname van Lom—Palanka. Zoo nadert men de belangrijke ves ting iddin meer en meer en wordt de operatie— bazis langs den Donau—oever voortdurend breeder. Een niet te versmaden voorzorg, voor 't geval de krijgskans b*j Plewna de Russen onverhoopt nog den rug toekeeren mocht. Ook in den Schipka-pas is wederom gestreden al hoewel 't bericht van dien strijd reeds van be trekkelijk ouden datuin is. Op den 17de der vorig maand deden de Turken een aanval op de Russie- sche po«itie, die echter wederom niet 't gewensclite gevolg had. De Russen handhaafden zich en deden de Turken met belangrijke verliezen afjeinsen. Van dit gedeelte van 1 oorlogsterreiu heeft men voor eerst geen berichten van heteekenis meer te ver wachten, want het stormachtige winterweder met zijn sneeuw en regen», dat zich naar luid der be richten uit 't Russiesche hoofdkwartier zeer gestreng heeft ingezet, maakt verdere operatiën onmogelijk. Eindelijk heeft ook Suteiman Pacha, in zijn kwa liteit van opperbevelhebber der Schumla—armee, van zich doen hooren, maar hij heeft als zoodanig niet gelukkig gedebuteerd. Uit 't Russiesche hoofdkwar tier werd van den 2 7ste gemeld, dat een aanval der Turken over de gun sche linie van 't leger van den Krounprlns gtansrtJK was afgeslagen en m*u allerwege zijn stellingen behouden had. Van Turk- sche zij le wordt de mislukte aanval als een ver- kennng op groote schaal voorgesteld, waarbij men zijn doel bereikte en vervolgens in de vroegere posities terugkeerde. Deze voorstelling der zaak is echter ongeloofwaardig, omdat men voornemens was ren aanval op de Russiesche posities te doen, zooals blijkbaar is uit de aanschrijving aan de oorlogs correspondenten, twee dagen vroeger gedaan, om zich uit de voorste linien te verwijderen. Men geeft zich derhalve van Turksche zijde vergeefsche moeite om de ware toedracht der zaak te inaakeeren. De Turken leien een gevoelig échec en kannen zich slechts hiermede troosten, dat de Rassen 't zij uit gevoel van onmacht, 't zij uit nalatigheid van 't behaalde voordeel geen gebruik hebben geraaazkt. Toch is 't mislukken van den aanval op zich zelf voor de Russen reeds een groot voordeel. Zij kunnen nu gerust zijo, dat de Turken hen aan die zijde vooreerst niet lastig zullen ralleu en mogen dieu ten gevolge voor Plewna toegeven aan een gevoel van zekerheid, dat men niet hebben kon. zoolang Suleiraau Pacha 't zwijgen bewaarde. Men wist niet, wat men aan hem had en een onbeken den vijand stelt men zich altijd dreigender voor dan een bekende. Thans echter kan men zeker zijn, dat Suleiman Pacha oumachtig ia om van zijn kant 't rustig voortzetten der operalien tegen Plew na te verstoren. In Armienië blijft voorloopig alles bij't beken de. De massa gevallen sneeuw belet de operatieu.. Dien ten gevolge zijn de troepen door Louria Melikoff van Kars naar Erzerum afgezonden nog niet op de plaats hunner bestemming aangekomen. Erzerum, zoo wordt bericht, is ruim van levens middelen voorzien en een goede geest heerscht zoowel onder de troepen als de burgerij, maar de rerdedigingswerken zijn uiterst zwak en indien men in het winterweder niet zoo'n machtige bondgenoot had, zou Erzernm den Russen niet lang weerstand kunnen bieden. Zekere jufvrouw Mencbaco vertrok den 10 Sept. naar Monterv [Amerika] met hare nicht en twee dienstboden. Sedert dien tijd vernam men uiets meer van de vijf reizigers totdat eenige dagen geleden hunn* lijken nabij Lobita werden "gevonden. Zij waren gekneveld, en rneu vond noch vuurwapens noch dolken.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1