Gemengde Berichten. in de laatste dagen ran alle kanten zoo rijkelijk toegevloeid, dat 't mogelijk ia een juist overzicht van de toedracht der zaak te geven. Reed» eenige dagen voor dat de uitval van Osman Pacha plaats had, wist men in 't Rnssieache hoofdkwartier dat dete hem voorbereidde en tevens naar welke rijde hij beproeven wilde door de Russiesche liniên heen te breken. Men was derhalve op aijn hoede, en misschien is aan dat tijdig ingelicht rijn wel voor een deel het geringe succes toe te schrijven, dat Osman Pacht, niettegenstaande zijn woedenden aanvat op zijn poging had. Nadat deze in den nacht van Zondag op Maandag uit al de verschansingen en redoutes zijn troepen had bijeen getrokken deed hij hen tegen 't aanbreken van den morgen de rivier de Wid overtrekken en rukte met't aanlichten van den dag tegen de aldaar opgeworpen Russiesche verschansingen op. Om zijn troepen zooveel en zoolang mogelijk te sparen en voor 't vijandelijke kruit te beveiligen, had hij de bagage, die een langen trein vormde, in 't front geplaatst en zijne manschappen achter de hoog opgeladen, met ossen bespannen, wagens opgesteld. Dan, slechts korten tijd kon die over de vlakte zich langzaam voort bewegende verschansing hem van dienst rijn. De beesten door het vuren verschrikt trachtten zich losterukken, verscheidene werden neergeschoten en zoo ontstond er verwarring in den trein. Hierdoor weiden de Turken verplicht hun schuilplaats tc verlaten. Inziende dat een met den stormpas voor waarts rukken hen alleen heil kon aanbrengen, wierpen zij zich met onstnimig geweld op den vijand Het was een verwoede aanval, zoo verwoed, dat de Russen den schok niet konden weerstaan. Wat niet werd neergeveld, werd teruggedrongen; de bij de stukken geplaatste kanonniers werden overhoop ge stoken en de verschansing met 't daarop geplaatste geschut werd veroverd. Maar het was ren wedijver van onversaagdheid tusschen beide partijen. De Russen van den eersten schok hersteld hereenigden zich terstond, drongen met de bajonet vooruit en heroverden na een vreeselijk gevecht de aanvankelijk verloren positie. En hiermede was de eigenlijke strijd afgeloopen. De Turken hernieuwden den aanval niet. W el hield 't artillerie gevetht nog ruim 4 uren aan, maar daarbij bleef 't. De Russen hadden zich inmiddels van dn ver- laten posities der Turken in hun rug en hunne zijden meester gemaakt. Ook Plewna hadden zij bezet. Wat bleef derhalve Osman Pacha over, in dien hij niet nogmaals wilde beproeven den ijzeren ring voor hem te verbreken, dan te capituleeren De witte vlag werd grheescheu en de bekwame en dappere veldheer, die zelf in den strijd een lichte kwetsuur had bekomen, gaf zich op genade en ongenade aan zijn tegenstanders over. Geen wonder, dat men hem met de meest mo gelijke onderscheiding behandelde. Hem toch heeft 't succes niet tot een talentvol aanvoerder gemaakt zooals maar al te dikwerf 't geval is, maar in weerwil van zijn tegenspoed is zijn reputatie als zoodanig gevestigd. En nu vooral, nu 't mogelijk is Daar waarheid het troepen aantal te begrooten, waarmede hij gedurende vijf maanden een dubbel sterke overmacht heeft weerstaan, worden zijne verdiensten nog grooter. En wie weet als hij eens geheel zijn eigen meester geweest ware en niet had behoeven te gehoorzamen aan een oorl gs- coroité, dat te Konstantinopal als een stuurman aan den wal zijn bevelen gaf—, of 't hem niet nog gelukt zou zijn, na de Russen maanden voor Plewna te hebben opgehouden, zijn legermacht te redden en er de kern eener groote armee aan gene zijde van den Halkan van te maken, t Heeft er bij ons nooit ingewild, dat 't Turkijës belang wa», dat Osman Pacha zich te Plewna liet insloiten. En 't blijkt thans, dat hij de insluiting te Plewna slechts onder deze voorwaarde heeft goedgekeurd, dat men zich te Konstanlinopel werkelijk in staat achtte een voldoend leger tot ontzet op de been te brengen Nu Osman Pachas leger is krijgsgevangen gemaakt, [40000 der beste Turksche troepen] is Turkijës kracht gebroken; had daarentegen dat leger zich tijdig over den Balkan uit zijn steeds benarder wor dende positie teruggetrokken, dan zou zeer zeker allé hoop nog niet vervlogm zijn. Mehemed Ali's manschappen beteekenen tbans niets; zij hebben noch bekwaamheid, noch rontine, noch feu sacré; maar met Osman Pachas krijgsmacht tol ren aan blaring, een bezieling, een centrum, bs-d 't een niet te verachten leger kunnen worden, dat, in 'I bezit der Balkan-passen, de Russen nog veel te doen geven had en hen belangrijke offers zou ge kost hebben. O die politieke en militaire stuurlui aan den wal, hoe menig schip van staat hebben zij al doen straudeu Biecht op, maar eerlijk hoor! schimmen van wijlen onze gedeputeerde te velde. Welke plannen men thans heeft in 't Russiesche hoofdkwartier, is een onderwetp van veel geschrijf maar officieel is nog niets bekend. Het is te be grijpeD, dat *t leger van 100000 man, dat nu vrij is gekomen, wel aan elke der drie troepen afdee- lingen, die op de belende punten tegen over den vijand staan, zijn deel zal moeten geven. Voor 't leger van den kroonprins zal die versterking zeer gewenscht zijn. Want 't blijkt meer en meer, dat dit leger voor rijn eigenlijke taak niet krachtig genoeg is. Wel is waar heeft 't, van den eerster, sehrik bekomen, Suleiman gedwongen de veroverde posities weder te ontruimen en een hernieuwden aanval op zijn linkervleugel bij Rustschuk en Metchka met kracht afgeslagen, maar voor rijn eigenlijke doel: 't forceercn van den vesting-vier hoek in aanslui'ing met het leger van generaal Zimmerman in le Dobrudscha, toonde 't tot uog toe niet berekerd te zijn. In zijn offensief was 't al eten ongelukkig als de Turken. Wat 't echter zal vermogen, itdien het door een 20 a 25000 man wordt vers'erkf, is eenigrins af te meten naar 't geen 't tot nog toe verrichtte. Immers blijkbaar waa zjjn aarzelend optreden 't gevolg van zijn ge voel van onmacht: In de verdediging gelukkig, zal 't dat ook in z^n voorwaarts rukken zijn, nu 't de overtuiging heeft, dat 't zal kunnen voortzetten wat 't begonnen is. Toch zullen de oogen van 't publiek meer zich richten naar't zuidwesten, daar waar geueraal Gourko tracht den overgang over den Balkan te forceeren. De hoofdmacht van 't leger voor Plewna zal aller waarschijnlijkst onder zijne bevelen worden gesteld en daarmede moet 't dan naar Adrianopel, zoo niet verder. Wij voor ons kunnen niet anders wenschen dan dat genoemde veldheer dat doel maar zoo spoedig mogelijk bereike. 't Is het ceuige middel om tot den vrede le komen. Turkijës toon is nog te hoog om nu reeds te kunnen hopen den vrede weldra geteekeud te zullen zien. Het water moet eerst tot de lippen gestegen zijn, zal 't afstand doen van die hardnekkigheid, dir, door Engeland aangeblazen, de oorzaak van den ganschen oorlog geweest is. Gepasseerden Zaturdag 15 dezer hield de af- deeling Schagen en omstreken van de H. Maats, van Landbouw hare laatste vergadering in dit jaar; tegenwoordig waren 23 leden, de opkomst was niet groot, er ontbraken er 100 op het appel. De vergadering werd voorgezeten door den heer J. Denijs Jnz., de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was, aaar aanleiding eener circu laire van het Hoofdbestuur, het zenden van een afgevaardigde, naar de op 19 dezer te Haarlem te houden algemeene vergadering tot benoeming van een lid van het hoofdbestuur. Op voorstel van den voorzitter werd met alge meene stemmen tot het zenden van een afgevaar digde besloten, en bij een tweede stemming tot afgevaardigde benoemd de heer Heijligers die zich de benoeming liet welgevallen. Daarna brachtop verzoek van den voorzitter, de heer Heijligers verslag uit van de door hem op 14 November 1. 1. als afgevaardigde, bijgewoonde vergadering der vereetiigiug tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorder Kwartier, dat verslag luidt: De voorzitter opent ten half elf de vergadering, aanwezig zijn circa 70 leden. De secretaris leest daarop de notulen der vorige vergadering welke ouveranderd worden goedgekeurd. Uit de inededeelingen blijkt, dat het bestuur over f 100,heeft beschikt voor goedmaking der kosten van inzendingen op de tentoonstelling te Parijs in 1878. Die beschikking wordt bij accla mat ie goedgekeurd. Vervolgens worden de rapporten uitgebracht om trent de onderwerpen a, b, c, d, k en r, (punt 2 De commissie van rapporteurs vour a en b, (kaas bereiding) rapporteeren dat beide verslagen a kaasfa briek Wieringerwaard. en b, particuliere kaasma kerij, vau den heer Zijp, Diet volledig zijn, niette min werd besloten a te bekroonen, met f 100. eu b, met f 25.beiden met een getuigschrift. Beide verslagen zullen gedrukt eu aan de leden worden toegezonden. Omtrent c, (proefneming met meststoffen) werd door de kommissie een zeer uitgebreid, duidelijk flink en met een uitvoerige tabel, toegelicht rap port uitgebracht. De uitgebreidheid der proefne mingen en de alle daarbij genoemde cijfers, maakten het ondoenlijk aanteekening daarvan te houden. Op aller verlangen zal ook dit verBlag voor de leden worden gedrukt. Met die proefnemingen zal worden voortgegaan. De voorzitter deelt mede dat bij de graanmaai- wedstrijd dit jaar gehouden met geld en getuig schriften zijn bekroond Krom en Co. Blocquerie Peignat en Co. Kortman en Samuelson en Co., Voor zooverre die heeren in de vergadering tegen woordig zijn, ontvangen zij bij de behandeling van punt 14 de hun toegekende prijzen. voorta brengt de voorzitter ter kennis dat al de uitgeloofde prijzen voor de tentoonstelling der Maat schappij van Landbouw dit jaar te Alkmaar gehouden door respectieve inzendeis rijn behaald, en stelt voor prijsuitloovingen voor het volgende jaar (punt 3) waartoe wordt besloten. Bij monde van het bestuurslid Rezelman wordt door het bes'uur verslag uitgebragt omtrent on derwerp y, [punt 2.] Onderzoek der lijnkoeken. De opgaaf deswegens van het proefstation te Wageningen ontvangen is tnoeïj^lijk in details weder te geven. Het bleek echter dat de lijnkoeken van den Heer Houttuin van Uitstekende kwaliteit waren. De vergadering verleent, voor een nader onder, zoek (pnnt 9,) aan het bestuur een crediet van f 100,De discusien bij punt 4, (oprichting zuivelbereidingschool te Beemster) hadden tot be sluit dat gedurende 2 jareD aan die school eene subsidie van f 200,zal wotden verleend. Punten 5 benoeming 3 bestuursleden 6 benoe ming commissie onderzoek der rekening enz., en 7 aanwijzing der plaats waar de volgende vergadering is te houden, worden achtereenvolgens afgedaan. Tot bestuursleden werden benoemd Groneman, Kieftenburg en de Man, die zich de benoeming laten welgevallen. De commissie voor het onderzoek der rekening enz. aanvaardt ook haar mai daat. Even spoedig werd uitgemaakt dat te Twisk de algetneene vergadering zal worden gehouden. Uw afgevaardigde stemde met nog 26 leden voor Alkmaar. Bij de behandeling van pnnt 8 (proefnemingen van kaasbereiding naar het stelsel IV. Sluis) bood de heer VV. Sluis aan, om op verschillende boer derijen proeven te nemen. Zij die met dit ste'sel wilden kennis maken, boden zich daarvoor aan. De reiskosten zullen den heer Sluis, vanwege de vereenigiging worden vergoed. De voorzitter stelt daarna voor, wederom een wedstrijd te houden met landbouw werktuigen en die te doen plaats hebben le Hoorn, dit voorstel werd met afgemeene stemmen aangenomen. Bij de hoofdelijke omvraag werd door een der leden voorgesteld, dat de vereentging zich met een adres tot de hooge regeering zal wenden, om de oprichting te erlangen, van een depart. van Landbouw; waartoe wordt besloten. Alvorens dit verslag te eindigen moet ik de vergadering verschooning verzoeken voor de be knoptheid mijner aanteekeningen. Ik heb slechts de hoofdtrekken kunnen weergeven. Maar, mijne heeren 1 laat het u genoeg zijn om de overtuiging te krijgen, dat deze vereeniging hare taak breed opvat en met energie uitvoert. Al de vergaderingen die ik de eer had als afgevaardigde bij te wonen en niet minder de laatst gehoudene, hebben op mij een hoogst gunstigen indruk gemaakt en telkens griefde het uiij dat Schagen in die vereeniging, helaas! zoo weinig leden telt. Ik durf u de ver. zekering geven dat zij ijverig bezig is tot het algemeen welzijn en dat van den landbouwer in het bizonder. Wie haar volgt op den moeijelijken weg van onderzoek naar het goede en ware voor den landbouw zal met mij eerbiedig den hoed ligten voor haar.vaandel, waarin met breede letters ge schreven staat /vooruitgang en ontwikkeling./ Dc voorzitter zegt namens de veragdering den Hr. Heijligers dank voor het naauwkeurig en uitvoerig verslag. De voorzitter doet mededeeling dat reeds 13 leerlingen tot de school voor bouwkundig onder«ijs zijn toegetreden; dat de kosten voor benoodigde instrumeuten zijn geraamd op f 70 d fSO zegge f 100.dat de kas die kosten bezwaarlijk in eens kan dragen en dat hij om die reden voorstelt dat door leden die f 100.in aandeelen van f 5. worden bijeen gebragt, om ze in 3 a 4 jaren, bij uitloting renteloos te restitee en. Van de 23 tegenwoordige leden zijn er 20 die zich voor het nemen van een aandeel verbindeu. De Voorzitter ze^t, voor het geval de niet ta. genwoordige leden, ook nog aandeelen wenschen te nemen, het bedrag van ieder aandeel, naar even redigheid zal worden verminderd; wijders dat in de maand Januarij eene vergadering zal worden gehouden, waarin de heer J. Groot eene lezing zal doen over zuivelbereiding, welke vergadering voor dames zal toegankelijk zijn. Na eenige discutie over het stelsel van den heer Rwart, werd de vergadering gesloten. Te 's Hage is nu een Hamburger winkel die al zijne artikelen, groot of klein, kostbaar of nietig, verkoopt tegen den vasten prijs van 30 cents. Die winkel heeft een ontzettenden toeloop er is dikwerf voor de kooplustigen geen plaats. Zoodra er 40 of 50 binnen zijn, wordt de deur gesloten en worden de buitenstaanden verzocht, om zich achter elkander te plaatsen, alzoo een staart te formeeren, om straks naar binnen te kunnen gaan. Dat slormloopen op den Hamburger winkel geeft de Uaagsche jongens aanleiding, om ieder, die op straat loopt met een pakje, toe te roepen: /dertig centjes versuoept Men berekent, dat dagelijks 4000 a 5000 men- schen op die wijze een koopje doen en dat de o- verige winkeliers daarom erg boos zijn op de Duitsche fabrikanten, welke op die wijze hunne artikelen aan den man zoeken te brengen, is wel te begrijpen. - Voor een paar dagen kwam de heer d. R.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2