Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. **\o 1878, 22stc Jaargang, E iilMU. Bekendmakino-en. politie. Nalezing uit het bijblad De Oorlog, i\o. 1058, Dit blad verschijnt op Woensdagnvonddoch wordt met een bijvoegselbevallende hel joegsle Schager ^marktberigt den volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers f 0.07J Advkrtknticv van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbei I aan een rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Ter secretarie van Schagen zijn inlichtingen te IgÉomen betrekkelrk een op de markt van 18 De ermber 1. 1., te Schagen achtergebleven RAM, (or/.ien van een blaauw merk, terwijl aldaar zoo •gelijk opgave wordeu verzocht omtrent een op Melfden datum op de markt vermist VET SCHAAP j rkt met een blaauwen stip op den kop. GEVONDEN: Een blaauwe kiel. De eigenaar kan zich ter terugbekoming aan melden ter secretatie van Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noo- digen bij deze belanghebbenden uit, die over den jare 1877 van de gemeente iets te vorderen hebben hunne rekening vóór of op den le Februarij a.s., ter plaatselijke secretarie inteleveren. Schagen den le Januarij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. gaan. Als dit een bewijs heeten moet van pariij- streken plegen te geschieden, digheid van de zijde der regeering, zou zij daarin De minister Kappeyne. eerder een bewijs hnrer zijds van Nederlandschen De minister Kappeyne. Het schijnt, dat men aan gene zijde van dbii Moerdijk op een nieuw lid niet gesteld is, want juist tegen het district Zevenbergen gaan de zwaarste verwijten op. Men zegt: bij de wijziging der kiestabel moet niet altijd van het noorden begonnen worden men begint uit het zuiden. Ik ben uit het zuiden begonnen en heb eerst beproefd een enkel district Maastricht te inaken. Maar dit zou, tengevolge van de smalle strook vau Limburg langs de Bel gisehe en Duiische grenzen, tot zoo veelvuldige opschuiving aanleiding hebben gegeven, dat het bouleversement te groot was. Ik moest dus op schuiven uit het zuidoosten en uit bet zuidwesten naar hei noorden, en zoo ben ik gekomen aan de rivier en verkreeg daardoor van zelf het district Zevenbergen. - zin durven zien. Wanneer rij moet zorgen dat de minderheden niet onderdrukt worden, zeer zeker mag zij niet willen dat, wanneer er in Noordbra- band eene Protestantsche minderheid is, deze door het overige gedeelte dier provincie onderdrukt zal worden in de vrije uiting van baar gevoelen. Of het zoo is, weet ik noglans niet. Toen ik tot mijne ergernis in het voorioopig verslag die opmer king la«, heb ik aan het hoofd der afdeeling statistiek aan mijn Departement gevraagd of men kon opgeven hoeveel Roomschen en nnroom- schen er in dat district waren, doch men kon daaromtrent geene officiële opgaaf doen. Het eenige wat inen heeft, en dit is niet zeer betrouwbaar, zijn de uil komsten de.' vijfde tienjarige volkstelling. Ik heb die inedegebragf, niet om ze zelf te raadplegen maar om elk lid der Kamer die in die becijferingen lust mocht hebben in de eelegenheid te stellen ze te maken. Maar als dan de uitkomst mogt zijn dat in het nieuwe district Zevenbergen het meerendeel Protestant is, dan zal ik mij verheugen dal district te hebben gemaaktniet uit onverdraagzaamheid j'-gens eenige godsdienstige belijdenis, maar omdat ik niet wil dulden dat verschil in geloofsbelijdenis ondeischeid zal maken in bet burgerregt en de Kegeering zich bij dergelijke regeling zou gaan afvragen hoe in eenig district de verhouding is tussclien de godsdienstige gezindten. Als dat in ons land in aaniherkrng moet genomen worden bij het herzien der kiestabel, is het met onze vrijzin nige staatsinstellingen gedaan, en ook met den viede in ons land. De heer des Amorie van der Hoeven. De minister heeft gezegd, en ik moet op die woorden terug komen indien werkelijk Zevenbergen een protestantse!) afgevaardigde stuurt, dan zal mij dat genoegen doen, omdat dan de kiezers gestemd zullen hebben als vrije mannen en niet door gees telijken naar de stembus zullen gedreven zijn. Het feit valt niet te ontkennen dat zich in ons vaderland eere katholieke partij als staatspartij tracht te vestigen. Wanneer dat gebenrt, ja dan wordt het eene gewetenszaak, om daar tegen vooral zich te verzetten, wanneer wij onze grondwettige beginselen liefhebben. Ik zal niet met den geachten afgevaardigde strijden over de vraag, of de geestelijkheid zich al dan niet met de verkiezingen moet inlaten, maar ik twijfel of wanneer de geestelijkheid zich met de verkiezingen bezig houdt, iu onze dagen de raad, dien zij geeft, een raad zal zijn alleen in het belang vau het land en niet in een ander, in hare oogen, misschien liooger belang. Ik wil daarop niet aan den g<a:hten afgevaardigde het antwoord vragen, want ik ben zijn biechtvader niet, maar ik kan niet nalaten, mijne eigene overtuiging daaromtrent uittedrukken, dat wie zich door de geestelijkheid laat leiden in de uitoefening van zijne politieke regten, zijn geweti n elders dan in eigen boezem heeft nedergelegd. Zitting der 2e Kamer van 20 December 1.1. Wat er van 't oorlogstoo irel te berichten valt is van geringe beteekenis. De winter, die op ge duchte wijze Bulgar^ë is binnengetrokken en zijn lust bot viert ir. sneeuwstormen en zware vorst( maakt de kiijgsoperstien onmogelijk. Zoowel Rus sen als Turken hebben van den gemeenschappelijke» vijand te lijden. Verschrikkelijke tafereelen van lij den en ellende worden door correspondenten vau verschillende dagbladen medegedeeld. Vooral de in de gevechten der laatste weken gewonden hebben veel te verduren en menigeen, wiens wonde niet onherstelbaar was, bezwijkt toch door de felle win ti-kun. Hier komt bij, dat beide partijen zich 't lot dier ongelukkigcn niet zoo aantrekken, als de Deze woorden hebben mij zeer leed gedaan, [ndfen plicht van eke beschaafde natie is. Iu plaats vau er heden woorden gesproken zijn, die niet moesten de eerste plaats te denken, ontvangen geuit worden iu het Nederlandsche parlement, dan zijn het deze. Ik houd vau de waarheid te zeggen, vrij van allen diplomatische)) omslag. Waar is het, dat de Welke bedenkingen beeft men daartegen Dat geestelijken in Braband invloed uitoefenen op de het district is lang en smal Het is met de di- verkiezingen. stricten als met de menschen, men heeft lange en smalle en korts en dikke. Is ergens een model van kiesdistrict vastgesteld De ingezetenen stemmen in hunne gemeenten en de stembus wordt overgebragt naar deu hoofdzetel. Kan men zeggen dat in bet district Zevenbergen het overbrengen van de stembus naar' den hoofd zetel moeielijker zal zijn dan elders Maar, zegt men, dit district beslaat uit gemeenten die geen verband met elkander hebben, en verder hierin ligt de grootste beschuldiging de beuoners van dit district vormen, wat honne gods dienstige belijdenis betreft, eene zeer gemengde Waarom zonden die algemeen geachte en eer biedwaardige mannen niet evenwel regt hebben om invloed uitleoefenen, als de eerste de beste, die zich daartoe opwerpen wil in etne kiesvereenigiug? Zeker staan zij het werkelijk belang der ingezetenen voor, zij die voor zich zelf geen eerzucht hebben; ook zelfs wanneer zij verkeerd begrepen belangen inogteu voorstaan of in hun geloof en opvattig mng- ten dwalen, meenen zij inderdaad niet anders te handelen dan iu het ware volksbelang. Waarom is het dan minder goed den raad van die mannen op te volgen, dan dien vau an lere mannen, dikwijls niet meer dan schreeuwers, uien bevolking. l>e laatste bedenking weeispreekt de het dikwijls alleen te doen is om hunne ambitie eerste, want indien het feit al waar is, wat bewijst het Pat juist de strook, die het district Zeven bergen zal uitmaken, ofschoon tot Noordbraband be- hooreude van oudsher, historisch een eigenaardig karakter gehad heeft, en meer door gewooute en traditie vereenigd is geweest met Holland dan met het overig gedeelte van Noordbraband. Het feit blijft dus alleen dat men in Noordbraband een district maakt, waarvan men laat mij het ronduit bevredigd te zien of hunne bijzondere belangen door te drijven? Ik veroordeel hel niet dat zi), die er kracht in zich toe gevoelen, als vol!.- op leiders optreden; laten zij het doen, want zonder leiding, zouden de volksverkiezingen weinig betee kenen. En indien nu ook iu Noordbrabant en Limburg door geestelijken aan d e leiding deel genomen wordt, dan kan ik daar geen kwaad in zij datgene wat na verzorging der dienstdoende manschappen overblijft. Die handelwijze doet ons denken aan liefhebbers va i hanen— en stierenge vechten, die 't hunne «oor den strijd bestemde dieren aan niets laten ontbreken, zoolang zij nog niet in 't strijdperk zije geweest, maar hen na den sirijd, die hen verminkte en voor 't gevecht onge schikt maakte, 8riet onverschilligheid bejegenen. Zij kunnen gten dienst meer presteeren, derhalve wat zijn zij nog waard Harde woorden moeten heide regeeringen hier over in de pers hmren en vooral Rusland, dat zich immers altijd .zoozeer geïnteresseerd heeft voor een tnenschelijke behandeling dier ongelukkigtu in den oorlog en thans nog bovendien den krijg voor 't beginsel der humaniteit voert. Harde woorden, te meer omdat beide partijen hunne eigene vlekken onzichtbaar trachten te maken, door met groot ge schreeuw op die van hunne tegi npartij te wijzen. Ook bij hen is de geschied*nis van den ba'k en den splinter, de wereld nog niet uit. Suleimans Pa- cha is met zijn leger over d*n Balkan teruggetrok ken, in de vestingen Rustschuk, Schuinla, Varna en Silislria, een voldoend garnizoen ter verdediging achterlatende. Eindelijk dan (maar nu 't vreezen wij, te laat is) dat men, wat o. i. (zie *t vorig overzicht] reeds in Oclober door Osman—Pacha had gedaan moeten worden, in plaats van zich in Plew- na te laten opsluiten, waar hij ten slotte 't kind van de rekenning worden moest. En ware 't toen zien, zij doen d*n wat zij bevoegd zijn te doen zeggen vreest dat de kiezers ter stembus zul- als kundige, energieke, eerlijke mannen zij doen len opgaan als vrije Nederlandsche staatsburgers dan eenvoudig hetzelfde wat ook in Amsterdam en gedaan, dan had Rusland niet met zulk een macht en niet als eene geestelijke kudde, die er heen Rotterdam gedaan wordt door de mannen, die zich over den Balkan kunnen trekken, als waarover 't wordt geleid. daar ni^kle verkiezingen bemoeijen. "u beschikt, omdat 't in dat geval Su'.einan met I" I veldleger voordurend in 't oog had dienen te Men-vreest dal daar des Woensdags een candidaai Het reeft mij daarom zeer leed gedaan dat de zij ah benoemde uit de stembus zal komen, wiens Minister een onverdienden blaam geworpen heeft houden. 1 hans echter behoeft 't benoorden geboden des Zondags te voren niet kerkelijk zijn ge-op de verkiez ngen, zoo als die in Katholieke Balkan slechts een betrekkelijk geringe macht OLD

Schager Courant | 1878 | | pagina 1