Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgel. Stand der gemeente Ilaringcarspel. Burgel. Stand der gemeente St Maarten Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn M'.RRTBF.RTGTEN. Ad vcrtenticn. Ondertrouwd 3745 Jb. DENIJS Wz C. DENIJS geb. SELDERBE^K. van Rnslands eischen, zeker tot een oorlog kernen moest, waarbij 't niet twijfelachtig was aan welke zijde ten slotte de overwinning zon verblijven, zou Engeland, vragen wij, zoo hardnekkig zich tegen die eischen verzet hebben, indien 't had kunnen voorzien wat gebeurd is, nl. dat de onrlog tus- schen Rusland en Turkije beperkt zou blijven neen meer, indien 't verleden jaar niet zoo goed als zeker meende te zijn van bondgenooten bij eveu- tueele uitbarsting van den krijg Zeer zeker niet. "Want die eischen brachten zijn belangen niet in gevaar, tenzij men de zaak met de el wilde uil meten. Waarom bleef 't zich dan verzetten Omdat 't Rusland wilde vernederen. Omdat 't Rusland betaald wilde zetten 't verbreken van 'l tractaat van Parijs en zijn oorlog tegen 't K banna'. Rusland moest voelen, dat er altijd nog een En geland was, dat niet met zich liet «potten Maar ziet, als de oorlog is uitgebarsten, waar blijven dan de bondgenooten Weg zijn zij de Rus- siesche diplomatie had ze weggevaagd. Dal Rusland bij dat werk veel hulp van Duitschland heeft ge- noten, mag zoo goed als zeker gesteld worden, maar om 't even; Engeland had de partij verspeeld en Rusland triumfeede. En dat de zaken zich aldus hebben toegedragen, daarvoor bestaat de hoogste waarschijnlijkheid. Wij herhalen dus: ten reeks van nederlagen leed Engeland op diplomatiek terrein. En als wij van ons hart geen moordkuil willen inaken, dan voegen wij er bij: hartelijk hopen wij, dat 't er niet bij blijven mag. Want Engeland moet aansprakelijk gesteld worden voor den krijg. Laat 't waar zijn dat de verheffing der Bulgaren voor Rusland slechts een voorwendsel was, dat 't een casus belli met Turkije zocht, dan heeft Engelands egoisma dien mogelijk gemaakt. Ware 't Engeland er niet om te doen geweest, Rusland een geduchteti politieken nederlaag toetebrengcD, 't had op de conferentie roet Rusland ingestemd. En dan was Rusland zc- delijk verplicht geweest 't zwaard in de schede te laten rusten, terwijl Turkije, niets hebbende waar mede 't zich vleien kon, 't hoofd in den schoo zou hebben gelegd. Dit laatste is zoo waar, dat ei nu reeds stemmen uit Turkije opgaan, die En geland vloeken, als den bewerker van al 't onheil dat over hen komt, doordat't Turkije in den vraan bracht als zou 't als zijn bondgenoot in den oor log optreden. 't Baat voorts niet of men al zegt,dat Ruslands eisch eenvoudig belachelijk was, omdat 't zelf onderdanen heeft; wier lot niet benijdenswaardiger is dan dat der Bulgaren. Want toegestemd al, dat 't „geneesmeester genees u zelven/r hier ten volle van toepassing is, (hetgeen echter nog bewezen moet worden) zou Europa zich daarom 't lot der Bulgaren niet behoeven aan te trekken Zou 't hebben kunnen volstaan met Rusland dat voor de voeten te werpen? Maar dat ware straat-jongens- repliek. Neen 't eenige wat men had kunnen doen, indien iets dergelijks, goed gestaafd, ter conferen tie te berde was gebracht, zou geweest zijn, dat men er Rusland opmerkzaam opmaakte, dat 't zelf ver. gat in toepassing te brengen, wat 't van een an der verlangde maar 't ontsloeg geenszins van de plicht zich 't lot der Bulgaren aantetrekken. En indien men dan zonder omzien had willen voort schrijden op den weg der humaniteit, dan had men na met Turkije te hebben afgerekend, Rusland voor 't zelfde alternatief kunnen plaatsen. Met des te meer recht en vermoedelijk succes, omdat Rus land zelf in dezen 't initiatief had genomen en men het den vollen eisch gegeven had. Maar bo vendien, welke waarda 't argument moge hebben tot karakteriseering van Ruslands optreden, ter rechtvaardiging van Engelands houding mist 't alle kracht. Want Engelands politiek werd be- heerscht, niet door consideratiën betrekkelijk 't lot der Bulgaren, noch ten opzichte van Ruslands on derdanen, maar door jaloezie en eigen belang. Wat Engeland nu doen zal, nu 't door Rusland wel hoffelijk, maar beslist is teruggewezen, moet de tijd leeren. Men spreekt er van, dst 't Rusland polst over de vredes-voorwaarden, die 't stellen zal. Hoe M het antwoord van Rusland heeft opgeno men, weet men al reeds. Trouwens 't kon met goed fatsoen daarover niet toornig worden. Of echter de oppervlakte een getrouwe afspiegeling is van 't geen in de diepte roert en beweegt, dat mag met grond betwijfeld worden. Men ziet zich niet gaarne de deur gewezen, al geschiedt zulks nog zoo fatsoenlijk. En 't volk, dat oprechter is in de openbaring, van zijn gevoel, heeft zijn gramschap niet kunnen betoomen. Het Londsche plebs lever de een merkwaardig pendant van 't geen Parijs in Juli 70 te aanschouwen gaf. Klonk toen allerwege op de Parijsche boulevards de kreet „i Berlin a Berlin,* thans weêrgalden de squares van'l.-jrdown with Russia, down with Rassia,// waarin men aan zijn felle ergernis lucht gaf. Gelukkig bericht men dat de burgerij kalmer is gestemd en, moest 't van deze, uitsluitend afhangen, 't zou aller waar. schijnlijkst wel tot geen oorlog komen. Toch legi de kern eener natie altijd een zeer belangrijk ge wicht in de schaal en daarom verheugen wij ons in dit vredesteeken. De begeerte naar landbezit zegt de Asser Ct, is in de laatste tijd zeer toegenomen en fabelachtige prijzen worden er in sommige streken, des lands voor landerijen betaald. Men wil voor zijn geld zekerheid hebben, ook al is de rente, die het geef», wat laag, terwijl de meening, dat de prijs van het vaste goed niet zal dalen, bij velen vastgeworteld is. Dat de verbetering van den grond, op vele plaatsten met grooten ijver tot stand gebragt, goede resulaten geeft, verhoogt ook den kooplust en den koopprijs. t^m hoenders van ongedierte te bevrijden. Als de hoenders zich des avonds naar het hok begeven hebben legge men er elzentakken in. Men zal die den volgenden morgen vol hoender- luizen vinden, daar deze zeer op elzen gesteld zijn. De takken worden dan voorzigtig verwijderd en verbrand. Door deze handelwijze eenige malen te herhalen, kan men de hoenders geheel van dit ongedierte bevrijden. Prof. Delannay, een geneesheer te Parijs, heeft de grootte van de hoofden van verschillende personen nagegaan, de hoofddeksels als maat ge bruikende. Hij beweert o.a., dat van boeren, die zich in de stad komen vestigen, de omvang hunner hoofden toeneemt, omdat zij hun geest meer moeten inspannen. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft Zater dag een bejaarde vrouw tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, die in de maand October van hei jaar 1875 zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van onderscheidene gonden voorwerpen, toebehoorende zoowel aan haren meester als aan hare mededienst bode, terwijl zij nog eene gevangenissiraf van gelij ken duur, haar door de Rechtbank te Rotterdam wegens diefstal' opgelegd, heeft te ondergaan. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is door de nachtwachts der le sectie te Amsterdam een heer, dien zij een oogenblik te voren een Café in de Kalverstraat, waar hij logeerde, hadden zien binnengaan, 't welk hij vervolgens wat later weer verliet, met zeldzaraen dienstijver op kwaad ver moeden gearresteer d engevankelijk naar het bureau van politie gevoerd. Daar bleek het dat op den gearresteerde niets aan te merken viel; hij was eava lerie-officier hij het Nederlandsche leger en bracht eenige dagen voor zijn genoegen in Amsterdam door. De rustbewaarders hadden zich deerlijk vergist. rngeschreven van 1 tot en met 7 Januarij 1878. GEBOREN 2 Jan. Jantje, dochter van Jacob Dekker en van Antje Slruijf. 3 dito. Johannes, zoon van Johannes Denijs en van Margaretha Maria van der Hangen. 6 dito. Jacob, zoon van Luppe Andringa en van Rainouw Wti. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD; Geene. OVERLEDEN 31 Dec. 1877. Marijtje de Leeuw, oud 76 jaren, 3 maanden, weduwe van Cornelis Saaf. 31 Dec. 1877. Soutje Dekker, ond 82 jaren, 7 maanden weduwe van Jan de Boer. 4 Jan. 1878. Jannetje Denijs, ond 20 jaren, 6 maanden, dochter van Jacob Denijs Wz., en van Cornelia Selderbeek. Ingeschreven van 31 Dec. 1877 7 Jan. 1878. GEBOREN: 31 Dec. Cornelis, zoon van Jan Bregman en Sijtje Stuurman. ONDERTROUWD: 8 Jan. Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. GEHUWD: 3 Jan. Dirk de Geus, j.m., oud 28 jaren, en Maartje Bregman j.d. oud 27 jaren, beiden wonende te Ilaringcarspel. OVERLEDEN: Geene. Ingeschreven van 13 Dec. 187 7 tot 8 Jan. 1878. GEBORËN. 29 Detemher 1877 Cornelis, zoon van Pieter Baars en van Guurtje Huisman. 1 Jan. 1878 Rens, zoon van Jan van Hanxleden cn van Johanna Gorter. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDFN. 21 December 187 7. Arie Kok, ond 36 jaren Echtgenoot vai. Geertruida van Hanx Irden. 22 dito Grietje Schermerhorn ond 36 jaren Echtgenoot van Jan Blaauboer Jbz. £6 dito. Jan van Leeuwen oud 61 jaren Echtgenoot van Guurtje Kleijer. 29 dito. Aafje Zijp oud 56 jaren Echtge noote van Willem Dekker. Ingeschreven v9n 25 Dec. 1877 tot 8 Januarij 1878. GEBOREN: 29 December. Jannetje, dochter van Cornelis Smit en Maartje de Leeuw. 31 December Nicolaas zoon van Klaas viies en Maartje van Leeuwen 31 December Grietje, dochter van Arie Stins en Maria Kruge, 1 Januarij 1878. Pieler zoon van Arie Slikker en Aaltje van Hesselingen. 1 Januarij Sijbe zoon van Gerrit Beers en Maartje de Boer. ONDERTROUWD: 30 December Jan Meuleveld. j. m. en Meining Koning j. d. beiden wonende te Barsingerhorn. Dirk Geus j. m. en Antje Zwaag j. d beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 27 December. Grietje Kooij ech:genoot van Cornelis Bakker oud 27 jaar. Neeltje Keizer echtgenoot van Cornelis Govers oud 67 jtar. 3 Januarij 1878. Aaltje Timmerman on gehuwd oud 15 jaar. 5 Januarij. Gerrit Krui ongehuwd oud 22 jaar. 7 Januarij Neel'je W'ijn, echtgenoot van Theodorus Johannes Beenken oud 38 jaar. 3 Jannarij Levenloos aangegeven kind van Theolor s Johannes Beelrvn en Neeltje Wijn. Schagen 3 Januarij Aangevoerd 10 Paarden f 30 a 275 Veulens f aOs«en a Stieren a 5 Gelde—koeijen magere f 1-10 a 160 7 idem vette f 190 a 230 Kalfkoeijenf aVaarsen f a GrasKalveren j a 12 Nuchtere-kalveren f 8 a 16 Rammen fa 400 Schapen f 26 a 41 496 Overhou- ders f 18 a 27 Lamineren f a ol: ken en Geilen f a 40 Varkens magere f 13 a 16-^idem Velte fa36 Biggen 5 a 9 10 Konijnen f 15.0 a 0.60 30 Kippen f 40 a 1.50 100 Eenden f 75 a 1Duiven f a 6 Ganzen f 275 a 3 Zwanen f a 350 kilog. Boter 1,20 a 1,26 30 kilog Kaas f 0.35 r 0.45. 1500 stuks KipEijeren f 5.00 a 7.00 stuKS Eend-Eijeren f a Alkmaar 5 Jan. Aangevoerd 4 Paarden f 70 a 10U 25 Nuchtere Kalveren f 12 a 22 621 Schapen f 16 a 34 53 ma.ere Varkens f 12 a 18 167 Biggen f 4 a 9 6-Bokken en Geiten f 7 a 10 Boter per kop 70 a 90 ets. Londen. Aangevoerd 24 Deo. 300 Runderen 4.6j6. 7000 Schapen en Lammeren 5.6.7. Kalveren 4.6.6 Varkers 3.8,4,8. 37 Dec. Aangevoerd 700 Runderen 4.5.5.9 1000 Schapen en Lammeren 5.6.7. 100 Kalve ren 5.6.4 Varkens 3.6,4.4. CORRESPONDENTIE. De Staat van bevolking der gemeenten Barsin gerhorn, 8t. Maarten en Haringcarspel wegens plaatsgebrek in het volgend NO MM ER. J. A. VONK Jr. en G. KWANTES. Nieuwe Niedorp 3747 6 Januarij 1878. Mijn geliefde echtgenoot D. KERK MEER werd mij heden door den dood ontrukt, mij met zes kinderen achterlatende. Hij bereikte den ouderdom van pas 41 jaren, de dag van zijn verscheiden, was de veertiende verjaardag onzer gelukkige echtvereeniging. Wieringerwaarp, 3 Januarij 1878. 3743 T. KERKMEER Schenk. Heden werd ons ouderhart op nieuw be droefd daar het God behaagd heeft onze geliefde dochter AALTJE, na een langdurig en geduldig lijden, in den ouderdom van rui in 15 jaren, dooi den dood tot zich te nemen. Zwaar treft ons, haar broeder en hare zuster dit verlies, daar het de derde maal is, dat God ons zoo zwaar beproeft. Jb. TIMMERMAN. 3742 N. SCHOORL. Haringhuizen, 3 Januarij 1878. Heden overleed onze broeder GERRIT in den ouderdom vau bijna 23 jaren. 8744 Uit aller naam, D. KRUIT. Schagen, 5 JaDuarij 1878. *#*\\erd ons ouderlijk hart diep getroffen door het zoo onverwacht als spoedig oveilijden van onze dochter JANNETJE, het is ons daarbij eene behoefte openlijk onzen dank te betuigen voorde deelneming van verschillende zijden ondervonden ook vae hen die op zoo welwillende wijze hij de ter aarde bestelling hnnne diensten hebben bewezen.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2