Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao 1878. 22ste Jaargang No. 1065. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nnmmers f 0.07 A. Bekendmakingen. Grondbelasting. PATENTEN. De Oorlog Gehoorzaamheid aan de grondwet. SCHAGE Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende liet jongste Schagcr marktberigt den volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle ADVERTESTië.v van een tot vijf regels f 0.75 iedera regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. UB Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. De Burgemeester van Schagen, brengt naar aan- leiding van art. 15, 2e lid der wet van den 26e Mei 1870, (Staatsblad No. 82) ter kennis van belanghebbenden, dat hij ter secretarie van de ge meente gedurende 30 dagen ter inzage heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten van meting en schatting bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der gemelde wet. Schagen 5 Febrnaiij 1878. De Burgemeester voornoemd G. J. MULLER. Burgemeester en Wethouders van Schagen, Gelet hebbende op au. 264 der Wet van 20 Junij 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter openbare kennis, dat het door hen voorloopig vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag en dat voor de belasting op de honden, voor het loopende dienstjaar, gedurende 14 dagen, en wel van Donderdag den 14 Februarij tot en rnet Woensdag den 27 Februarij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 13 Febrnarij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Patenten aangevraagd in de maanden November, December en Januarij, dienst 187J (3e kwattaal) tet plaatselijke secretariein persoon kunnen worden afgehaald, van af Maandag den 18 tot en inet Zaturdag den 23 Februarij 1878, des voor middags van 9 lot 12 ure. Schagen den 16 Febrnarij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. I. MULLER. De Secretaris DENIJS. behalve jnist, zij verraadde meer den slim men j in eenige wet zijn uitgedrukt, maar omdat zij uit advocaat dan den staatsman; een Thorhecke zoude j het wezen der menschelijke maatschappij voort- haar nooit gemaakt hebben. De per*oon dien zij vloeijeo. Onze grondwet heft b.v. het onderscheid gold zoude hebben kunnen antwoordden voorzeker der godsdiensten op, dat i« een zedelijk beginsel, 1 het goed rrgt van dat beginsel laat zich bewijzen door de geschiedenis, door de inrigting onzer te genwoordige m*at«eh«ppijen en door den aatd der godsd'cnMen, onze grondwet geeft aan dit beginsel, volstrekt geen meerdere klem, alleen verpligt zij den altramontaan d:e er zich niet mede kan ver eenigrn tot feitelijke gehoorzaamheid zoo lang zij bestaat. Wil men dus den ultramontaan weeren uit onze vertegenwoordiging dan moet men liet op andere gronden, dan die aan de grondwet ontleend, doen. Hartelijke instemming en ingenomenheid kan alleen gezocht worden ten aanzien van de hoogere wet der zedelijkheid, alle andere menschelijke wetten verplig. ik beschouw onze kieswet, als geheel gebrekkig, ik geloof dat de volkskeus door onze kiesvereeni- gingen totaal bedorven wordt., ja wat meer is, ik houd het er voor dat zoo de wasrachtige gezind heid des volks tot haar regt kwam, slechts weinige leden, die hier thans zitting hebben, hun plaats zouden behouden en dat ook de zetels aan gindsche groen" tafel door gpliee! andere per sonen zouden worden vervuld dan door hen, die er thans zitting hebben, maar dat neemt niet weg, dat ik mij e.i al mijn medeleden als teheel wettige volksvertegenwoordigers heschouw. Dat de kieswet foutief is, 't is onze schuld niet, maar het is onze pligt haar tc verbeteren, wij moeten er voor ten alleen tot. cene faitelijkq gehoorzaamheid.Hoe, men zorgen, dat de fictieve volksvertegenwoordiging plaats j vernnderstelle eens dat ik gehore ware in een land, make voor eene ware, wij moeten ons best doen j dat gehukt ging onder een onregtvaardige grondwet dat niet alleen aan den rijkdom eene stem worde) zonde ik dan als goéd burger met die grondwet moe gegeven, dat de kreet van alle andeie volksbelangen ten zijn ingenomen? en heeft niet iedere grondwet niet worde gesmoord. Wij moeten zoo noodig de hare gebreken? waarom vordert men dan van mij onwettige macht der kiesvereenigittgen, door wet telijke bepalingen weten te beperken. Door eene betere wet moeten wij eeno stellendamsche kiesveree- mij en mijne medeburgers ingenomenheid met onze grondwet Neen die ingenomenheid kan alleen ge vorderd worden voor zoo verre zij met mijne ze- niging eene onmogelijkheid maken. Ging ik heen dan delijke beginsels strookt. Men kan dus ook met liet ik het onzalig behond, dat niets wil weten van weinige ingenomenheid met de grondwet een zeer verbetering der kieswet nog magtiger d.in thans achter. Ik blijf hier om te protesteerpn tegen de kieswet en de treurige vruchten, die zij draagt.'' Naar mij voorkomt had de minister op dat we derwoord moeijelijk iets kunnen antwoorden. De goed burger zijn. In den toestand der kwestie is weinig verande- onjuistheid van des ministers opmerking vloeit voort ring gekomen. Terwijl op sommige dagen de toestand uit eene ook door de dagbladen vaak vooropgestelde zeer dreigend scheen, kwamen daags daarna be- onware stelling, dat men om een goed volksver- richten af, die den staat van zaken minder ernstig tegenwoordiger te zijn niet alleen gehoorzaam aan- deden inzien en de hoop verlevendigden, dat de maar ook ingenomen moet zijn met de grondwet oorlog geen uitbreiding zou erlangen en aan -t en andere daaruit voortgevloeide staaatswettenbloedvergieten een einde komen zoo. Het gtmeentebestuur van Schagen, brengt ter voldoening aan de bestaande voorschriften ter open bare kennis, dat door WILLEM DEN HARTOG, smid, wonende te Zijpe, vergunning is verzocht, het perceel bekend in wijk E, no. 2 en 3 aan de Nes in deze gemeente, te mogen inrigten tot g'of- en hoefsmederij. De voor dat verzoek gevorderde stokken liggen van af heden ter gemeente secretarie ter inzage terwijl het bestuur op den 5en Maart a. s., des voormiddags van 10 12 nre, ten Raadhnize alhier zitting zal honden ter kennisneming van de bezwaren tegen dat verzoek ingebragt. Schagen 19 Februarij 1878. Het gemeentebestuur voornoemd, G. J. MULLER, De Secretaris, DENIJS. Hoe vaak hoort men niet in de dagbladen van verschillende rigting verkondigenhij is een ultra- montaan, hij zweert nog bij Bogermans of hij is vijandig tegen eiken godsdienst, hij kan das on mogelijk de grondwet trouw helpen uitvoeren. Hoe toch kan een ultramontaan, die van geen gewetens vrijheid mag weten, een man van 1619, die in Ruomsche mis een volstrekte afgoderij moet zien, een vijand van alle godsdiensten die gruwen moet van eene san alle godsdiensten beloofde bescherming, een eed van gehoorzaamheid aan de grondwet af leggen? Niets is er natuurlijk intebrengen tegen zulk eene stelling als zij alleen moet dienen om den kiezer de keuze van een ultramontaan, een orthodox of een vrijgeest te ontraden, het spreekt toch van zeiven dat het niet raadzaam is een per soon te kiezen tot een mede uitvoerder der grondwet die niet ingenomen is met hare beginsals. Maar men gaat doorgaans verder, men waant even als de minister dat een volksvertegenwoordiger, eens ge kozen, zijn pligt niet goed zoude kunnen volbrengen als men niet instemt met de beginsels der grondwet ja 1 sommigen geloven zelfs dat ingenomenheid met de beginsels der grondwet een heilige plicht van iederen staatsburger moet zijn. Dat is ten eenemale onjuist gezien. De eed dien de grondwet van de volksvertegenwoordigers eischt, verplicht alleen tot feitelijke gehoorzaamheid. Zoo lang die grondwet bestaat moet zij naar den letter en den geest ge hoorzaamd worden, maar dat neemt echter niet weg, dat ieder volksvertegenwoordiger, er niet alleen naar mag maar zelfs naar moet streven om de beginsels, al zijn zij in openbaren strijd met de tegenwoordige grondwet, maar waarin hij hot wel- zijn van den staat ziet, in een nieuwe grondwet De minister van binnenlandsche zaken beant woordde onlangs eene opmerking van een lid der J Tweede Kamer dat onze zoogenaamde volksverte-j neder te leggen. genwoordiging het volk in werkelijkheid niet meer i Elke wet, ook de grondwet, kan herroepen worden vertegenwoordigde met de tegen opmerking hoe zoo dikwerf het volk zulks wil en verplicht alleen vreemd hij het vond dat mannen, die zoo dachten 1 tot gehoorzaamheid zoo lang zij bestaat. De zede- toch nog altijd een plaats innamen in der- rij der delijke beginsels, die min of meer eene uiting vinden volksvertegenwoordigers. De opmerking was alles I in iedere wet, binden de menschen niet omdat zij niet zouden blijken veel grooter te zijn dan H Vooral Oostenrijk trok de oogen tot zich. Ieder begreep, dat van daar de beslissing komen zou. Wat zal Engelund zonder bondgenoot gaan krijg voeren tegen Rusland? Wat kan 't meer doen, dan de kustplaatsen bombardeeren, daar 't tot een landing niet zou durven overgaan En daar weder- keerig Rusland Engeland niet kan bereiken, zou dat zeker een wonderlijk soort van oorlog voeren zijn. Zoolang Turkije nog overeind stond, kon Engeland er aan denken zijn troepen met de Tur- «che te verecnigèn; maar nu alleen tegenover de RussieSche macht Engeland zoa zich wel twee maal bedenken alvorens 't hiertoe overging. Kan <t Oostenrijk niet tot zijne zijde overhalen, dan is er geed gevaar voor uitbreiding van den oorlog. Want is *t ook waar, dat, voor 't geval Engelaud alleen Rostand den oorlog aandeed, de positie van Engeland gunstiger zou zijn dan die van Rosland daar Engeland Rusland wél, Rusland Engeland niet bereiken kan dit is toch slechts waar voor zooverre H Europa betreft, daar Rusland in Noord- Amerika wel degelijk de Eugelscbe belangen schaden kan en zij 't ook een lange weg een tocht naar Engelsch Indië geeaains tot de onmogelijk heden zon oehooren. Voorts, wetd er verleden jaar reeds, ter vergoelijking van Engelands gedrag, gewezen op zijne belangen in Indië, waar 't me- hammedaansche element van beteekenis is, dat allicht kon verbitterd worden door een zamengaan van Engeland met de andere mogendheden tot kren king van 't mohammedanisme hoeveel te meer zou Engeland dan onder de tegenwoordige omstan digheden voor gisting en oprowge bewegingen in zijne Indische bezittingen bevreesd moeten zijn, daar, voor 't geval dc oorlog uitbarstte, Engeland niet tegenover Rusland, maar tegenover 't verbonden Rusland-Turkijë zou staan. Tegenover 't voordeel dus, dat Engeland Rnsiand met zijn vloot bereiken kan, staan de opgenoemde nadeelen en 't zou de vraag zijn of bij een langdurigen oorlog de nadeelen

Schager Courant | 1878 | | pagina 1