ZIMLIJkE UIHSTMIIE Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgel. Stand der gemeente St. Maarten Burger 1. stand der gem. Barsingerhorn. Ingezonden. Terechtzitting van 21 Februari 1878. Marktberigten, Ad vertentien. Tegen 1 Mei wordt gevraagd eene goed kunnende koken. Adres mevr- GOUVERNE te Bergen. geen overmatige maehtsvergrooting duldt. Doitscb- land ral voorloopig handelen als Rusland heeft gedaan, maar bij 't opmaken der rekening bewijzen van meer doorzicht geven. Voor den rol van scheids rechter, die zijn prestige in de schaal legt, acht 't den tijd nog met gekomen; maar de Russiesche officieuse bladen, die zoo gracieoselijk Duitschland die rol aanbieden, kunnen verzekerd zijn, dat de tijd komen zal, waarin Duitschland haar zal aanvaardeD. Thans echter uiet, want de wijzen kennen hun tijd. Iets anders ligt in de gereserveerde houding van Prins Rismarck niet opgesloten. Onder de Oostenrijksche bladen zijn er, die met de rede van den Rijkskanslier zeer zijn ingenomen. Het is hun genoeg, dat door hem 't groote belang wordt erkend, dat Oostenrijk bij de Donau monden heeft en dat uit geheel de redevoering blijkt, dat mocht Oostenrijk geroepen worden zijn belangen met 't zwaard te verdedigen, 'tdaarin van Dnitscb- Isnds zijde geen belemmering zal ondergaan. Met die wetenschap toegerust zal Oostenrijk krach tiger ter conferentie kunnen optreden en niet toe laten, dat zijn belang ook maar in eenig opzicht wordt geschaad. En wat zou Oostenrijk meer kun nen verlangen? Op een bondgenootschap mei Duitsch land f zoo wordt erkend heeft men nooit gehoopt; maar dat Duitschland verklaart zi.-h strikt neutraal te zullen houden en zich tegenover Rus» land volkomen vrijheid van handelen voorbehoudt, dat is Oostenrijk meer dan genoeg. Het weet nu, dat 't, om zijn programma te kunnen uitvoeren, niet achter zich behoeft te zien, omdat van die zijde geen gevaar te duchten valt. Ook hierin vinden wij 't gevoelen bevestigd, door ons in 't vorige nummer medegedeeld. Wij schre ven; vhoudt Duitschland zich strikt onzijdig, dan wordt 't oorlogsgevaar vergroot. Dit moge paradox klinken, er is reden voor dat gevoelen. Want als Oostenrijk de overtuiging heeft, dat 't door Duitsch land niet zal worden belemmerd, zal 't eerder hesluiten tot een oorlog, die in bondgenootschap met Engeland kans van welslagen oplevert.* De berichten der laatste dagen strekken niet om meerdere gerustheid in de gemoederen te bren gen. Immers zij deden 't monsterverbond tusschen Rusland en Turkije als een fats morgana erkennen en bewezen dat de nnde antipathïen nog niet waren ui gedoofd. Zij gewaagden van buitensporige eischen van de zijde van Rusland tot welker aanne ming de Russiesche gedelegeerden de Porte trachten te dwingen, door te dreigen met opzegging van den wapenstilstand en bezetting van Konstantiuopel. Het Russiesche blad de Golos verklaart ronduit, dat de Porte 't liedje van verlangen zingt, omdat de aanwezigheid van 't Engelsch eskader in de zee van Maroiora de Turksche regeering wederom met hoop bezielt, en 't dringt er op aan, dat aan Tur kijë duidelijk aan 't verstand moet worden gebracht dat 't op de tegeowoordigheid dier vloot geen be rekeningen behoeft te bouwen. Als de vrede niet spoedig geteekend wordt dau moeten de vijande. lijkheden worden hervat. Zelfs wordt uit Konstan tiuopel als uiterste termijn, door Rusland gesteld, binnen welken de vrede geteekend zou moeten zijn den 2den Maart genoemd, terwijl van andere zijde wordt bericht, dat de Czar aan den Sultan gete legrafeerd heeft, dat hij de onderhandeliugen zou afbreken en Konstantiuopel bezetten, zoo de vrede niet spoedig geteekend werd. Uit dat alles blijkt voldoende dat door de diplomatie zoo gewroet wordt en gewerkt, dat er aan vrede niet behoeft gedacht te worden. V rede wil niemand ernstig, geen der par tijen wier belangen, 't zij werklijk, 't zij voorge gewend, bij 't Oostersche vraagstuk betrokken zijn. Den 25 dezer heeft J. B. te Barsingerhorn zich door verhanging of liever wurging van het leven beroofd. Redenen lot deze zonderlinge daad te meer daar de man tot de zeer welgestelde nrgers behoorde zijn als gewoonlijk niet be kend of althans aan allerlei gissingen onderhevig. Hij had voorgegeven even te willen gaan rusten en aan zijne huisgenooten verzocht hem voor den eten te wekken, toen u.en aan dit verzoek vol deed, vond men den man gewnrgd in zijn bed. Verder vertelt men dat er eene ongehuwde vrouw, die voor den tweeden keer bevallen moest een einde aan haar leven heeft gemaakt, doch dit is niet bewezen, zij is overleden en deoorziak van haar plotseling overlijden is in het duister. Men zegt dat het geiegtelijk onderzoek tot geeu resultaat heeft geleid. Op den 20 Februarij 1878 werd de nieuwe school voor lager onderwijs te Dirkshorn feestelijk ingewijd. J Onder het zingen van toepasselijke liederen, door den onderwijzer vervaardigd, afgewisseld door ge paste toespraken zoo door de heer schoolopziener van dit district, als den heer Burgen.eester dezer gemeente en door den hoofdonderwijzer, Da- men de in feestgewaad getooide leerlingen afscheid' van het oude en intrek in het nieuwe lokaal, waar ze inmiddels op velerlei versnaperingen werden onthaald, en na afloop in een vrolijke stemmine het gebouw verlieten, dat, even gelijk de woning voor der. onderwijzer, uitmnnt door degelijkheid en doelmatigheid, en in alle opzichten aan de be hoeften des tijds voldoet. Ingeschreven van 19 tot 25 Februarij 1878. GEBOREN; 18 Febr. Mein«je, dochter van Mei. jert Schenk en van Aafje Rempt. 20 dito. Dirk, zoon van Cornelis Wit en van Neeltje Groot. ONDERTROUWD: üeeoe GEHUWD: 22 Febr. Simon Krnijer, weduwnaar van Antje Brons, oud 61 jaren te Schagen en Maartje Blankendaal weduwe van Gerrit Hoedjes oud 58 jaren te Warmenbuizen. OVERLEDEN 22 Febr. Gerrit Blaauboer oud 63 jaren 10 maanden laatst weduwnaar ran Dieu- werlje van Leeuwen. Ingeschreven van 29 Januarij tot 26 Febr. 1878. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: 15 Februarij. Willem Pronk en Neeltje van Zoonen. 16 dito. Jan 'ivan Zonen en Cornelia Roos. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN3 Februarij. Frans Groet, oud 24 jaren zoon van Arie Groet en van Aafje Zijp heer. 3 dito. Jannetje van Zoonen oud 57 jaren echtgenoote van Cornelis Boonarker. 5 dito. Dirk Klos, oud 3 maanden zoon van Pieter Klos en van Maartje Groet. 22 Febr. Neeltje Smit, oud 63 jaren weduwe van Cornelis Wit. Ingeschreven van 13 tot 26 Februarij 1878. GEBOREN: 13 Februarij Immetje, dochter van Jan Struijf en van Maartje Roodjes. 14 dito Elisa beth dochter van Klaas Boontjes en van Elisabeth Kuiper. 17 dito Simon, zoon van Willem Slikker en van Anna de Graaf. 18 dito Maria, dochter van Hendrik Prosper en van Trijntje Jongejan. 18 dito Cornelis, zoon va:i Arien Kuiper en Antje Jongejan. 18 dito Trijntje, dochter van Pieter Smit Jz. en Antje de Hoon. 19 dito Neeltje, dochter van Jacob Nap en van Nantje Tromp. 21 dito Cornelis Johannes, zoon van Cornelis Leijen en van Cornelia Middelkoop. 23 dito Antje, dochter van Arien Klare en van Trijntje Leijen. ONDERTROUWD: 24 Februarij. Jacob Laropert weduwnaar van Antje Koom wonende te Anna Pau- lowna en Engelina den Hartog weduwe van Tijs Bijpost wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 14 Februarij Elisabeth Kuiper echtgenoot van Klaas Boontjes oud 29 jaar. 15 dito. Klaas Timmerman, kind van Jan Timmerman en Antje Glas, oud 6 jaar. 18 dito. Ester KorfF dochter van Arie Korff en Johanna van Velderoud 21 maanden wonende te Winkel. 19 dito. Antje Bruin, weduwe van Pieter Groven oud 84 jaren. 8 dito. Levenloos aangegeven kind van, Cornelis de Graaf en Trijntje Slikker. 20 dito Pieter Wit, kind van Sijmon Wit en van Dieuwertje Dover. 11 maanden. 20 dito Pieter Bood echtgenoot van Grietje Stuurman oud 29 jaar. 22 dito Antje Mul weduwe van Cornelis Aij oud 78 jaar. 23 dito Nicolaas Vries kind van Klaas Vries en van Maartje tan Leeuwen oud I maand. 25 dito Jan Bakker echtgenoot van Grietje Pronk oud 47 jaar. De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge- toelens der inzenders van geplaatste stukken Mijnheer de uitgever! Eenige dagen geleden bragt het toeval mij bij de oude begraafplaats. De indruk die ze op mij maakte is niet met één woord te qualifieeren. Ingezonken graven, kuilen veroorzakende van aanmerkelijke diepte; scheef liggende zerkeD; in alle rigting hellende memoriams; eene wasch blee- kende; geiten grazende en een hek tot afsluiting, dat elk burger zich schamen zou aan ziju eigendom te hebben. Zie daar de beschrijving van een plaats, die men bijna overal elders met eerbied en zorg behandeld ziet. Waarom wordt ook hier daaraan de hand niet gehouden? Waarom wordt die plaats die voor 'velen nog zoo lief is, verwaarloosd en misbruikt? Ieder beantwoorde deze twee vragen voor zich zelve. Schagen Februarij 1878. PUCK. Veroordeeld: J. K. aan de Oudesluis gemeente Zijpe, wegens »het visschen met verboden vischtuig in eens anders vischwater, zonder voorzien te z:jn van eeD schrif telijk vergunningsbewijs,* tot 2 geldboeten, een van f 10,en een van f 8.subsidiair 3 dagen gevangenisstraf voor de eerste, en 1 dag voor de tweede boete, en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. G. G. te Anna Paulowna, wegens, rhet zich bevinden, met geladen schietgeweer in het veld, in gesloten jachttijd, zonder voorzien te zijn van eene buitengewone machtiging tot het schieten van wild of schadelijk gedierte,* tot eene geldboete van f 10, subsidiair twee dagen gevangenisstraf, en in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. H. A. te Koedijk wegens vhet visschen met dobbers zonder schriftelijk vergunningsbewijs van den eigenaar van- of rechthebbende op dat visch water, -tot eene geldboete van f 3,subsidiair 1 dag gevangenisstraf, en in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. P. K. te Zijpe, wegens »poging tot bemachtiging van wild met wildstrikken" tot eene geldboete van f 20.subsidiair vijf dagen gevangenisstraf, en in de kosteu, invorderbaar bij lijfsdwang. J. d. V. te WarmenhuizeD, wegens, „het be- visschen van eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende op dat vischwater,» tot eene geldboete van f 3.subsidiair 1 dag ge vangenisstraf, en in de kosten, dezer invorderbaar bij lijfsdwang. D. 8. te St. Maarten, wegens, »de overtreding als voren, tot eene geldboete van f 3.-»— subsidiair 1 dag gevangenisstraf en in de kosten, invorder baar bij lijfsdwang. S. W. te Sint Maarten, wegc-.s overtreding als voren, tot eene geldboete van f 3.—-• subsidiair 1 dag gevangenisstraf en iu de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Vr ij gesproken: G. H. te Koedijk, van het visschen met dobbers zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van- of rechthebbende op dat vischwater. J. d. G. te Zijpe, vau poging tot bemachtigen van wild met wildstrikken. Schagen 21 Februarij Aangevoerd 8 Paarden f 1 40 a 170 Veulens f aOssen a a Stieren a 16 Gelde-koeijen f 16q a 210 Kalfkoeijen f aVaarsen f aGrasKalveren fa 16 Nuchtere kalveren f 4 a 12 Rammen f a 430 Schapen f 24 a 32 Overhouders fa Lammeren f a 5 Bokken en Geiten f 150 a 6 12 Varkens magere f 12 a 20 15 Biagen f7 a 10 30 Konijnen f 0.10 a 0.75 100 KTppen f 0.80 a 1.75 10 Eenden f 1.10 a f 1.10 Duiven a 150 kilog. Boter 1,20 a 1,32 20 kilog. Kaas f 0.40 a 0.45. 2500 stuks KipEijeren f 8. a 6.25 50 stUKS Eend-Eijeren f 4.a 4.— Alkmaar 23 Feb. Aangevoerd 7 P aarden f 65 a 280 119 Nuchtere Kalveren f 3 a 4 978 Schapen f 21 a32 121 magere Varkens f 17 a 24 171 Biggen f 7 a 11 6 Bokken en Geiten f 3 a 10 Boter per kop S5 a 95 ets. Londen. Aangevoerd 18 Feb. 2700 Ronderen 4.6|6.2. 8000 Schapen en Lammeren 5.6.7.4 100 Kalveren 5.6.6. Varkens 3.6.4,2. 21 Febr. 700 Runderen 4.6.6 3000 Schapen en Lammeren 5.6.7.2 10() Kalveren 5.6.4 Var- 3.6.5 Twee of drie te-erkapsules genomen bij deu eten brengen apoedig verlichting te weeg en zijn meest al voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezeo. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigs» zins gevorderde teering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoo wel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Ieder flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het ge bruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heef', moet men op de driekleurige handteekening van den heer Gujot, op het etiquette letten. Ver krijgbaar bij W. A. Hazeu te Schagen en verder io de meeste apotheken. CORRESPONDENTIE. De Parijsche brief in een volgend nummer.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2