mm opzifiTiR. Gemengde Berichten. Vervolg der berichten in het bijblad. Burgerlijke Stand der gemeente Scbagen. Ingeschreven van 26 Feb. tot en met 4 Maart 1878. GEBOREN4 Maart Petrus Johannes, zoon van Willem Nottelman en van Geertje Roggeveen. ONDERTROUWDGeene. Burgerl. stand der gem. Haringkarspel Terechtzitting van 23 Februarij 1878' En al de veroordeelden in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Advertentiën Nationale Militie. Tevens worden belanghebbenden gewaarschuwd hem geene, aan mij toe komende gelden, ter hand te willen stellen. 89SI Wed. J. Maas. SINT JANSSTRAAT tegenover het Gou vernement» Gebouw te Haarlem. 't of de sluier was inderdaad opgeheven, toen een bericht van Kenter op zeer stelligen toon aan Eu ropa van die voorwaarden mededeeling kwam doen maar 't was ook slechts voor één oogenblik; daags daarop toch deed een artikel in de officieuse Agen. ce Rasse de geheimzinnigheid terugkeeren. Ge noemd blad ontkende de juistheid der gepabliceerde opgave met betrekking tot zeer gewichtige punten traar kwam in zijn Correctief tot geen resultaat. Het vertelde 't in spanning ,verkterende Europa wel, wat Rusland niet wilde, maar wat 't dan wel wilde, liet 't onaangeroerd. De zaak bleef dus bij 't oude. In één opzicht zijn wij echter uit de onzekerheid. Het vredes verdrag toch tusschen Rusland en de Porte is 2 Maart des avonJs te San Stefans ge- teekend en zal den naam dragen van den vrede van Constaztinopel. Nauwlijks had de onderteeke- ning plaats gehad of door Grootvorst Nicolaas werd een wapenschouwing gehouden over de Russiésche troepen, bij welke gelegenheid hen de tijding werd meegedeeld. In 't telegram van den Grootvorst aan den Czar leest men: Ik heb de eer uwe Majesteit met H sluiten van den vrede geluk te wenschen. God «chonk ons 't voorrecht de groote en heil:ge laak door uwe*Majesteit begonnen, te volvoeren tot 't einde Op den dsg der bevrijding der lijfeigenen, verlost uwe Majesteit de Christenen van 't Turksche juk.' Uit deze laatste zinsnede ziet men, dat toch wer kelijk, wat een paar dagen geleden bericht werd# maar wat wij voor geen goede munt konden aan nemen, groote belangen opgeofferd zijn aan een kwestie van vorm. Daarom talmde men du» en liet men de vreeselijke spanning voortduren, om 't g.- noegen te smaken den datum der vredes onder- teekening te kunnen doen zamenvallen roet die, waarop, wij erkennen 't een zeer belangrijke aan gelegenheid in 't Russiezche rijk geregeld werd, maar waardoor toch die verdaging niet jvoldoende is gemotieveerd. Of zouden zij, die mceuen dat hier meer schijn dan werkelijkheid is, al worden zij dan ook schijnbaar in't openbaar gelogenstraft, toch nog gelijk kunnen hebben, zijnde die schijn door de omstandigheden begunstigd Hoe dit zij, de vrede is er enEuropa mag zich verheugen met groote vreugde als in den dag des oo£»tes 't Mocht wat. Zelden ie een vredestijding met meer koelheid ontvangen. Ieder, die zich van den toe stand behoorlijk rekenschap geeft, erkent dat cr nog maar weinig mede gewonneu is. En als 't waar is, wat van den 8den Maart uit Constanti- nopel wordt bericht, dat Server-Pacha, op den eisch van generaal Ignatieff, namens Turkijë wei. gerde de belofte af te leggen, dat laatst genoemd rijk op de conferentie aan de zijde van Rusland zou staan, om gezamentlijk de punten van 't trac- taat te verdedigen, dan weten wij waarlijk niet wat wij van deze dingen moeten zeggen. Dan ia de vraag gewettigd: zou die vrede ook van zeer korten dnur kunnen zijn Daar komt bij, dat nog niets van de geheim zinnigheid is weggenomen, die over de voorwaarden ligt verspreid, 't Is al wederom 't oude leidje: dat heeft Rusland niet geeischt en dat niet en dat niet, maar zeg dan toch in 's hemelsnaam; wat 't dan wel heeft geeischt, waaraan men zich te houden heeft, om den toestand juist te kunnen beoordeelen. Dat halstarrige zwijgen over datgene, wat 't meest belangrijk is, ja waarvan alles afhangt is onverdragelijk. Het maakt de vredes ondertee- kening tot een kluitje, waarmede Europa in t riet wordt gestuurd. Het ontneemt aan dat feit alle beteekenis. Indien wij letten op een en ander, dat in de afgeloopen week in enkele Oestenrijksche en En- gelsche bladen voorkwam, dan schijnt 't ons toe, dat door de vredes onderteekeniug geenszins de hoop op een vredelievende oplossing der Oostersche kwestie wordt versterkt. Het aandringen van de Times, dat Oostenrijk zijn weifelende houding zal laten varen; de toon van de Stand-ard, die wil dat Engeland des noods alleen den oorlog tegen Rus. lann voeren zal; de meening in vele Oostenrijksche bladen, dat de krediet aanvrage van 60 millioen fl. strekken moet om Oostenrijk tot 't bezetten van de Herzegovina en Bosnië in staat te stellen, dat alles te zamen wekt 't vermoeden, dat de Russie- scbe diplomatie bezig is Oostenrijk voor zich te winnen, om een EngelschOostenrijksche alliantie te voorkomen. En als Engeland dan op zich zelf komt te staan, dan zal Rusland de vrijheid nemeu zich aan Engeland eischen niet te storen. En wat kan Engeland dan andera doen, wil 't niet de be spotting op zich laden van geheel Enropa, dan Rusland den oorlog aandoen. Zulk een besluit van 't Oos:ersche drama zou zeker eller jammerlijkst zijn, maar wie ia er, die niet zal moeteD erkennen dat Engeland door zijn houding die van den aanvang af door jaloerzij en haat tegen Rusland werd be- heerscht, waaraan 't zelf de eischen der humaniteit en offer bracht, dit alot zou hebben veroorzaakt. Omtrent de vorige Pausen, die Leo heetten, wordt eindelijk het volgende in herinnering gebracht: Leo l, de Groote, verzoende Attilla; Leo 111 kroonde Karei den Groote te Rome tot Keizer, naar Leo IV is een gedeelte der stad Rome genoemd; Leo IX was zusterskind van «Koenraad II, de beroemde Leo X, nit het geslacht van de Medici», wordt voor een der krachtigste beschermers vsn de Renaissance gehouden; Leo XI regeerde slechrs 21 dagen, terwijl Leo XH, delta Genga, die de Car- bonuri en de vrijmetselaars met groote gestrengheid vervolgde, maar 6 jaren den kerkelijken heerschera. staf voerde. In de jongste tijden worden verbazend groote hoeveelheden boter nit Amerika in Duitschland ingevoerd, van welke in Bremen het kilo tegen 71 108 cents verkocht wordt, Prof. Petenen heeft een proef van deza Araerikasnsche boter en wel van de beste soort nit Bremen onderzocht. Zij had de klenr van goede grasboter, smaakte zuiver en moest, tc oordeelen naar den smaak, voor raelkboter gehouden worden. De boter was echter teer kruimelig en wel in zoodanige msle, dat zij aan een vaster vet dtn botervet deed denken. Deze eigenschap maakte de proef als kunstproduct ver dacht. Zij bevatte dus ook 75 procent ander vet en kon dus slechts als kunstboter worden beschouwd. In het huis van arrest te Middelburg, werd, wegens oplichting van een paar heeren te Middel- bnrg en Koudekerke, jl. Zondag opgenomen een jongmensch van 23 jaar, dat waarlijk een avon tuurlijk leven achter zich heeft. Op 12jarigen leeftijd op een notariskantoor te Amsterdam geplaatst bleef hij daar ongeveer 5 jaar werkzaam, doch toen hij •en paar malen in stilte de stad verlaten had om Utrecht te bezoeken, en de laatste maal door de politie aldaar thuis gebracht was, werd hij van het kantoor verwijderd en op de ambachtsschool geplaatst na dat hij ook deze verlaten had, trad hij in dienst bij het instructiebataljon; na 6 maanden dienst werd hij met een briefje van ontslag naar huis gezonden; daarna kwam hij op een kantoor in wijnen, doch al spoedig daarvan verwijderd,zag hij zich als bediende in een galanteriewinkel geplaatst; na drie dagen echter verliet hij dezen dienst reeds en kwam op een bankierskantoor terecht, maar slechts voor 6 weken, en vervolgens voor drie maanden in een manufacturenwinkel. Gedurende den Fransch-Duit- schen oorlog naar Pruizen gereisd, werd hij daar voor een Franseh spion gehouden, een paar dagen in een toren opgesloten en toen naar Amsterdam teruggebracht, waar men hem krankzinnig verklaarde en naar Meerenberg overbracht. Na een jaar uit dat gesticht ontslagen, bleef hij acht dagen thuis maar moest toen opnieuw naar Meerenberg gebracht en daar een jaar verpleegd worden. Na zijn ontslag was hij .verstandig genoeg' om twee maanden werkzaam te zijn op het kantoor van de redactie van een Amsterdamsch nieuwsblad. Toen hij ook die betrekking verlaten had, trad hij in dienst van Oscar Carré! Het duurde niet lang of het circus behaagde hem niet meer; hij ging nu naar Dusseldorp, verteerde daar al het geld, dat hij bij zich had, en toen hij te vergeefs nsar huis geschreven bad om geld, gaf hij zich bij de maréchaussée te Gennep aan, om op die wijze hulp te erlangen. Van een gepasporteerd maréchaussée leende hijf 4 en begaf zich daarmee naar Breda, Roozendaal en Antwerpen, van daar naar Tirlemont, doch toen was zijn geld verteerd en hij moest er zijn overjas voor de verteering achterlaten; door de politie naar Brussel gebracht moest hij daar 11 dagen in de gevangenis doorbrengen en werd daarna als landloo- per over de grenzen gebracht tot Essen; van deze plaats naar Roozandaal geloopen, ontving hij van den Burgemeester reisgeld om naar Gors te gaan en te Goes weer reisgeld om zich naar Boxtel, Eind hoven en Breda te begeven, waar hij zijn koffer voor de verteering in pand moest geven. Eindelijk nam bij de reis aan naar Middelburg en werd daar gearres reerd. GEHUWD: Gecne. OVERLEDEN: 3 Maart. Frans Korver, oud 66 jaren echtgenoot van Anna Catharina Quax, Ingeschreven van 18 Feb. tot 4 Maart 1878. GEBOREN: 1 Maart Pieter, kind van Jan Korver en Guurtje Jansen. ONDERTROUWD. Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 27 Februarij Willem Appel oud 9 maanden kind van Klaas Appel en Aafje Smit. 3 Maart Antje Bakker oud 27 jaren echt- genoole van Snnou Stam. VEROORDEELD: H. D. W. te Nieuwe Niedorp, wegens: ,het jagen met geweer op eens anders grond of jacht, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk vergunningsbewijs van den eigenaar van-of rechthebbende op; dien grond of jacht," tot eene geldboete van f 10.subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. K. H. te Behagen, wegens overtreding als voren tot eene geldboete van f 10.subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. H. de B. te Oudorp, wegens het plaatsen van steen op een niet aangewezen los- en aanlegplaats van den openbaren'weg. te Wieringerwaard tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenistraf. A. M. te Nieuwe Niedorp, wegens het in kenndjjk beschonken toestand besturen van een paard en rijtuig op de openbare straat te Behagentot een geldboete van f3. subsidiair één dag gevangenisstraf. D. K. te Scbagerbrug, gemeente Zijpe wegens overtreding alsvoren tot een geldboete van f 3 sub. sidiair één dag gevangenisstraf. G. K. te Barsingerhorn, wegens het doen verbljj- von van een aangespannen voertuig op een weg te Winkel, zoodanig dar de passage over dcnzelven werd bemoeilijkt tot een geldboete van vijftig cents subsi diair een dag gevangenisstraf. G. K. te Barsingerhorn, wegens overtreding van bet reglement voor de gemeente Behagen tegen het hard rijden dor rijtuigen tot eene geldboete f3. subsidiair een dag gevangenisstraf. W. K. te Schagen, wegens dronkenschap op de openbaren straat te Schagen na binnen het laatste jaar voor dergelijke overtreding te zijn veroordeeld tot een geldboete van f 6.subsidiair drie dagen gevangenisstraf. W. S. te Petten, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond tet een geldboete van f 3*subsudiair een dag gevangenis straf Vele personen, die hunne hezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wan neer zij verkonden zijn of aan bronchitis catharren of andere aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakke lijker dan 't gebruik der teerkapsules vat» Guijot die alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwyl het ont heft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsnles heeft moet men op de driekleurige handteekeniug van den heer Guijot op het etiquette letten. Ver krijgbaar bij W. A. Hazeu te schagen en verder in de meeste apetheken. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne Kinderoti en Behuwdkinderon, na een langdurig doch geduldig lijden en voorzien van de H. HSacramenten der stevendon, mijn geliefde Echtgenoot, do lieer F. KORVER, in den ouderdom van ruim 66 jaren, waarvan ik 44 jaren gelukkig in den echt met hem vereenigd was. Schagen, 3 Maart 1878. Wed. KORVER, 3985 geb. A. C. Quax. Door bot bedanken van den Heer Wm ROGGE VEEN Dz. als zoodanig, de betrekking van opzigter der gemeente werken te Schagen, vacant gewor den zijnde, worden sollicitanten daarnaar opgeroepen; om zich schriftelijk aantemelden ter secretarie van genoemde gemeente, voor 1 APRIL e. k. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van TWEE HONDERD GULDEN. Scbagen 7 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders van Schagen G. J MULLER. De Secretaris 4009 DENIJS. Door deze wordt ter algerneene Kennis gebragt, dat f\ <l(\X wonende te Schages, wegens zijne on trouwe handelwijze, ten aanzien zijner ▼oor mijn Kantoor te doene verrigtin- gen, Tan af heden door mij ontslagen is.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2