Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. U ItilY, BERIGT, No. 10C8 De verkiezing- te Winschoten. Ao. 1878. 22ste Jaargang. IVlet den aanvang van het tweede kwartaal 1878 zal de SCHAGER COURANT in- plaats van eens, twee maai per week, worden uitgegeven en wel des Woensdags- en Zaturdags avond. De omstandigheid dat thans vele advertentienwegens plaatsgebrek, tot een volgend J\'o moeten blijven liggen, noopt tot deze tweede uitgave. De abonnementsprijs zal echter niet worden verhoogd. S)e Uitgever. Bekendmakingen. Jagt en Visscherij. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt inet een bijvoegselbevattende het jongste Schager marktberigt den volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.074. ADVBRTBSTiëü van een tot vijf regels f 0.75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Poetdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deusrd te dinwen Is arbei I aan een rots te biun. mer der Stateu Generaal vau de Provinciale Stateu en van den gemeenteraad, dat die lijsten zijn aan geplakt en van af heden gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en dat wijders gedurende dien tijd door belang hebbenden bij dén gemeenteraad bezwaren daartegeu kunnen worden ingebragt. Schagen den 12 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER, de Secretaris DENIJS. Burgemeester en vVethouders van Schagen. Gelet hebbende op arr. 265 der Wet vau 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85): Brengen ter openbare kennis, dat het door den Baad vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag, alsmede dat voor de belasting op de honden, voor het loopende dienstjaar, gedurende acht dagen en wel van Maandag den Hen Maart 1878 tot en met Maandag den IS Maart aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En is deze afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 9en Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. J. MULLER De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen dat de aanvragen ter bekoming van Jagt- en Vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der vissche rij voor het Seizoen 1878|79 ter Secretarie dezer gemeente voor de belanghebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn dagelijks, Zon- en Feestdagen uit gezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen 12 Maart 1878. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. Burgemeester en Wethouders van Schagen, bren gen naar aanleiding van art. 35 der Kieswet Ier kennis van de ingezetenen dal bij de herziening der kiezerslijsten daarop- de namen der navolgende personen zijn geschrapt als respectivelijk verkeeren- de in een der gevallen in bovengenoemd artikel omschreven als: voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Pro vinciale Staten. J. Booiujes, J. Borst Az., J. fleddes, K, Kant, Wm. Kerk neer, F. Korver, Jb. Lakeman, Jb. de de Pater, A. Pauw, A. G. Schweitzrr en W. Stam mes. en voor den gemeenteraad J. B'eeker, Jb. de Boer Jhz., J. Borst Az., A. Dekker, W. A. Dolleman, Jn. Duinmeijer, C. Franken, J. Fleddes, K. Kant, P. Kant, W. Kerk- meer, J. C. Kleijenburg, F. Korver, J. Overtoom, A. G. Schweilzer, M. Vries en R. de Vries. Schagen den 12 Maart 1S78 Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER, de Secretaris DENIJS. NATIONALE MILITIE. Oproeping van lotelingen die bij de Zee militie Verlangen te dienen. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen naar aanleiding van art. 150 der AJilitiewet ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij welke genegen zijn om bij de Zeemilitie te dienen zich daartoe moeten aanmelden ter Secretarie van Schagen, voor den 1 April a. s. Schagen 12 Maart 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren- gen bij d,.ze tPr lennis der iugezetenen dat op heden door hen zijn vastgesteld de lijsten aanwij zende de per-ionen die gedurende dit jaar bevoegd z'ju tot het kiezen van leden van de Tweede Ka- HERIJK. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland van den 2 Januarij 1878, No. 18 [Provinciaal Blad No. i.] Gezien het koninklijke Besluit vau 1 1 Decem ber 1877 (Stbl. No, 266,/ waarbij is bepaald dat in het jaar 1878 aan den herijk zijn onderworpen de maten en gewigten. Brengen ter keunis van de ingezetenen dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats hebben voor de gewigten voor fijnere wegingen op Zalur. dag 6 April a.s. des namiddags van 2 tot 4 ure; voor de overige gewigten en de maten op Maan. dag 8 April van des voormiddags 8 tot des na middags 4 ure en op Dingsdag 9 April des voor middags van [8 tot 10 ure, alles in bet locaal de Posthoorn van Js. de Beurs, Wijk B. No. 64. Schagen 12 Maart 1878. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G. J. MULLER, de Secretaris DENIJS. De verkiezingen, die naar aanleiding van de aanvulling van het ledental der Tweede Kamer onlangs hebben plaats gehad, zijn daardoor merk waardig, dat allen herstemmingen noodzakelijk maak ten, welke in deze week zijn beslist. Bij de liberalen beslaat dus nog geer.e schaarsheid van namen. De verkiezing en herkiezing te Winschoten onderscheidt zich echter van hare zusters door dramatische han deling en zij verdient, vooral ook om hare gevolgen, wel een hoofdartikel in ons blad. De aanleiding voor de geschiedenis is bekend. Door tusscbenkomst van Ds. Winkler Prins, werd door de meeste kiesveteeuigingen als candidaat ge steld, de oud minister van marine Brox. Aan vrien de eer der uitvinding vau die caudidatunr toekomt ligt in het duister. Het komt ons niet onwaar schijnlijk voor, dat men het oog op een minister van marine vestigde in verband met de altijd nog belangrijke ofschoon sints jaren kwijnende scheeps vaart in de Veenkoloniën, het zuid oostelijk gedeelte vau de provincie Groningen. Dit is zeker dat de oud minister Brox, als candidaat is gesteld en dat ten zijnen behoeve brieven van aaubeveliug zijn overgelegd, geschreven door het laatst gekozen lid voor Winschoten en diens voorganger, den legen- woordigen hoogleeraar Jonckbloet. De verschillende kïesvereenigiiigen tot het nieuwe district Winschoten bchoorende verdeelden zich tusscheu den heer Brox en den heer Vos van Steeuwijk. Vele andere trainen werden genoemd; slechts deze twee bleven als ernstige candnlaten over. Maar, zie 1 daar mengt zich het Nieuws van den Dag of liever het Zon dagsblad van die courant met ongehoorde hevigheid in deze verkiezing. De naam van de minister Brox wordt op ruwe wijze gehavend; een ministerieel oewiud, dat ongeveer 6 jaren heeft geduurd, staeds gesteund door de liberale partij, wordt op minach tende wijze beoordeeld en veroordeeld. Het zamler- linge van de zaak echter is dit, dat uit deze caiididatuur opdoemt de vraag of de nationale verdediging een plicht is of onzin. Zonderling, omdat de onzinnigheid betoogd wordt door deo heer Winkler, die uil dien hoofde schijnt voor te stellen een minister van marine, onder wiens wanbeleid, dit is liet eene oogenblik in confesso eu wordt in het andere ougenblik, door dien heer tegengesproken, onze marine is te gronde gegaan. Ik kan de cao- didatuur niet anders vatten of zij moet da uit» drukking wezen van de Groningscbe meening, dat er geen beter vaderlander is dan een minister van marine, die zijn plxht niet doet, Intusschen, ta recht gewezen door de hollaodsche bladen, laat msn den candidaat Brox los, maar volstrekt niet met bet doel om bet stelsel te laten vajeti, dat stelsel hetwelk in den beer Brox zulk een origineele pvrsouincatie geworden had. Terwijl men toch thans aan het twisten is wie der beide heeren in herstemming, hetzij Mulder, hetzij de Vos vsu Steeuwijk naar den Haag zal gezonden worden, wordt op eene centr.de kiesvereenigiug ts Oude Pekela gehouden, uauieus de afdeeling Veen dam, door ut, Jordens, kantonrechter te Zuidbroek eu oulaDgs gekozen lid van het bestuur der afdeeling Veen dam. Kort eu goed bet volgende voorgesteld: Defensie of geen defensie. Hij kleedt die vraag in twee uiotiéu, waaronder de eene natuurlijk vierkant strijd met de andere en uieji komt overeen dit jaar motiën naar de verschillende andere af. deeliugen op keur te zenden ten einde er eeu uit te kiezen. Wanneer uu, zoo besluit het ver slag dat wij voor ons hebben, de verschillende afdeelingen haar gevoelen omtrent heide motiëu hebben medegedeeld en de slotsom bekend is, welke moiie de meerderheid het liefst zal zien verwezenlijkt, zal het eentmal hestnur, bij de openbaar making vau dien uitslag, de uitnoodigiug voegen, dat alle kiesverenigingen in Nederland, die zich met de aaugenomeu motie kunnen veree nigen, zich b j haar aansluiten, ten einde te kunnen sameuwerkeu of tot eeuc verdere krachtige wapening van Nederland, of tot eene aanzienlijke verminde ring vau onze begroetingen voor oorlog of marine. "Voor de deur staat dus een soort van plebescit, dat met ja of neen, eene belangrijke 'staatkundige vraag beslissen zal. Wij willen de beide motiën bier mededeelen om er daarna een paar aanmerkingen aan toe te voegen. Ontdaan van den humbag, die de bewoners van Groniugeu tot de iiere, vrije man nen van het Noorden maakt, luiden zij aldus Wij Groningers hebben goed eu bloed veil voof de gewapende verdediging vau Nederlands onafhan kelijkheid, Wij waardeereu die onafhankelijkheid boven alles. Wij achten het waarschijnlijk, dat hel nederlatidsche volk zich tegen eene groote europe- sche mogendheid verdedigen kan. In alle geval

Schager Courant | 1878 | | pagina 7