Gemengde Berichten. Burgerl. stand der gem. Barsingerhorn de liberalen eenige neiging tot waardeering van de goede regten der regtzinnigen. Hebben zij eenig begrip van de beschaving, waarnaar ook de orthodoxen streven, zien zij in de B. C. Kerk ooit iets acders dan een donker gebouw, dat hnn licht in den weg staat, maar dat er ook in die R. C. kerk tot een zekere mate de begeerte naar beschaving aanwezig is, daarvan hebben zij geen flanuw denkbeeld. De R. C. kerk en de con- fessioneele rigting moeten verpletterd worden, onder de raderen van den zegekar des liberalismus. Maar niemand laat zich gewillig verpletteren onder de raderen van de strijdwagens zijner tegenstanders, van daar dan ook den strijd om leven en dood, die hier als elders wordt gestreden. Hoe veel beter ware het geweest zoo, de regtzinnige rigting en de R. C. kerk als bondgenooien voor de bescha ving waren gewonnen. En zou dat onmogelijk zijn geweest. Gepasseerden Vrijdag den 15 dezer werd te Schagcn de laatste volksvoordracht gehouden, de ruime zaal van den heer A. Knikker, was goed bezet; on'er het publiek boewei voor het grootste gedeelte bestaande uit burgerlui uit de achter buurten, heerschte een doodsche stilte, men luisterde met de grootste aandacht naar de voordraglen en de muziek der Harmanikapel; men kon zoo zien dat volk genoot. De Comissie die zich in deze zoo loffelijk van hare taak heeft weten te kwijten en allen die haar ter zijde stonden, brengen wij een woord van dank. Gisteren den 19 dezer hield de heer Wouter Sluis, In dezelfde zaal eene voordracht over zuivel - meer speciaal over kaas bereiding. Hij deed uit komen, hoe de kaas, hoewel in 't algemeen op de eelfde wijze gemaakt, toch zoovele sterk onderschei dene resultaten opleverde, en het product nog aan zoovele gebreken onderhevig was. Dit had hem, aan gespoord naar een vast sijsteein te zoeken, waarop het mogelijk werd, steeds een goed product te verkrijgen, en de gebreken te voorkomen. Na on vermoeide pogingen mocht hij zich gelukkig rekenen dit gevonden te hebben, en gaf nu bij zijne voor- dragt, praktisch de behandeling aan met zijn sij- steem, bij het maken van kaas te volgen. De uilkomst was verrassend en de onverdeelde aandacht door de toehoorders gewijd èn aan de voordracht èn aan de practische behandeling moge den Heer Sluis de verzekering geven dat hij hier niet sprak pro aris et focis. Uit alles bleek dat zijnsijsteem meerder en betei product opleverde, de gebreken voorkomen werden en veel arbeid gespaard werd. Een paar dagen geleden geraakte T. B werkmau in de boterfabriek van de Gebrs. Muller en Coup., te Oldenzaal, met zijn rechterhand tus schen de wals der machine, met het ongelukkig gevolg, dat hem dtie vingers zijn afgesneden. In eene diamantslijperij Ie Amst. hebben twee leerjongens gevochten, met dit gevolg dat de een den ander met een tang een oog heeft uitgeslagen. De patiënt wordt in het Gesticht voor Ooglijders verpleegd. Men schrijft uit Tilburg dd. 11 Maart: Heden zag men hier reeds gta9 maaijen op eene nieuw aangelegde villa van den heer Van Spaendonk: dit gras was gezaaid in Juni, dus wel een bewijs dat, als men vreemd graszaad durft te gebruiken, de grond goed bewerkt is en het weder meevalt, men zijn voordeel kau doen; hoe dikwij's zal nu dit zelfde gras van dit jaar wel niet gemaaid kun nen worden. Een 13 jarige jongen, die in een aardappel- meel-fabriek te Veendam tnsschen de machine geraakte, is jl. Maandag na een smartvol lijden aan de gevolgen overleden. Ter veemarkt te Leeuwarden is gewogen een stier, oud 3 jaar wegende 870 Kilogr. Hij behoorde aan M. J. Dijkstra, landbouwer te Menaldum. Een hevige brand barstte eergisterenavond nabij Dublin, in vRichmond Lunatic Asylum* uit, waar ongeveer 1000 krankzinnigen waren opgesloten. Met verbazende moeite werden de patientën uit de ziekenzaal vervoerd, doch men gelooft, dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. De vlammen sloegen van de ziekenzaal over naar de andere vleu gels van het gebouw, 't welk geheel werd vernield. Toen de boveDste verdieping instorte, rees een vuurzuil ontzettend hoog inde lucht op, welke de geheele stad en het land tot mijlen ver in deD omtrek verlichtte. In Lintz is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De heer Kirchmaijer ging met twee kin deren, een meisje van 4 jaren en een jongen van 6 jaar, wandelen, De kinderen gingen bloemtjes zoekenhet meisje, te dicht bij het water komende, gleed uit en viel in deu Donau, zonder dat de vader het merktede jongen, zijn zusje willende helpen, viel er ook in; nn hoorde de vader de hulp kreten hij vloog naar den oever en sprong in het water maar de kinderen waren reeds door den s.. stroom mede geroerd en verdwenen. De ongel nkige vader bereikte den wal, en, tot het besef gekom?n van zijn verlies, opende hij zich de polsaderen. Voorbijgangers vnndeu hem en brachten hem in zijne woning, waar hem geneeskundige hulp werd verstrekt. Zijne vrouw en eenice b'oedverwanten bleven bij den ongelukkige. .Midden in den nacht scheen hij in gerusten slaap, zoodat hij alleen werd gelaten; spoedig verliet hij toen echter het bed, klom naar den zolder, en sprong vandaar uit een venster op de straat, waar zijn lijk gevonden werd. Van de nog zoo kort te voren gelukkige familie bleef slechts de moeder en een kind over. Een vreeselijke moord heeft te Hofstade plaats gehad, ziehier wat het Journal de Bruxelles er van mededeelt. Een meisje te Hofstade, oud 14 jaar en 2 maanden, werd, zoo het schijnt, achterna geloopen door twee jongens, beide 18 jaar oud, S, en P, genaamd. Ver leden Zondag begaven P. en het meisje zich naar Mechgelen om er de vermakelijkheden van het car naval bij te wonen. Bij hunne terugkomst traden zij een danszaal binnen, waar S. zich reeds bevond. Zoodra deze laatste het meisje zag, noodigde hij haar uit om met hem te dansen. Zij stemde niet alleen top, maar bleef b'j S. eu zag naar P. niet meer om, alhoewel zij samen waren uitgedaan en zij van hem een ring van 3 franc had aangenomen, welken P, te Mechgelen had gekocht. Zich aldus van de hand gewezen ziende, vroeg P. den ring aan het meisje, die deze zonder aarzrien weergaf. Daarop verliet P. het huis en werd spoedig gevolgd door het paar, dat tiaar het dorp terug keerde. P. die zich op den steenweg bevond, naderde het paar, en zonder een woord te spreken, bracht hij zijn mededinger een messteek toe in de richting van het hart. Het slachtoffer wankelde en viel na gepoogd te hebben een stap te doen, om niet meer op te staan. De Hollandsche Maatschappij van landbouw zal eene buitengewone algemeeue vergadering houden op Woensdag 24 April a. s. des middags te 12 uren, in de groote zaal van de Sociëteit VereenigiDg,// Willemstraat te 's Gravenhage. Op die vergadering zullen de volgende vragen in behandeling en instemming worden gebracht: 1. Is de herziening der grondbelasting noodzakelijk?— 2. Zoo-la! zal de voorgestelde herziening het be oogde doel, namelijk:* herstel der thans beslaande onbillijkheid* bereiken?- 3 ls de voorgestelde grond slag: *de huurwaarden* als juist en doeltreffend aan te nemen? 4 Is het noodig dat eene degelijke regeling van het Kadaster, daaraan vooraf of daar mede gepaard ga? 5 Moet aan een andere grond slag, bijv. het classificeeren der landerijen, volgens grondtypen, de voorkeur worden gegeven? 6. Moeten, onverschillig welke grondslag van waar deering wordt aangenomen, bij de vaststelling dei belastbare waarde, de polderlasteu worden in aan merking genomen tegenwoordige opbrengst der grondbelasting, bij deze wet onveranderd blijve vastgesteld Zoo nietis het dan wenschelijk, dat die opbrengst aan wisseling onderworpen zij, teneinde bij hoogere opbrengst over te gaan tot afschaffing van andere lasten, die op den grond drukken, zooals het inutatierecht en het obligatieregt bij vestiging van hypotheken? Vele Turken rooken meer dan twee dozijn pij. pen per dag. Evenwel behoort het daar onder de ge- woontec der welgestelden, om slechts de eerste laag der tabak, de haimak, de lekkerste trekken er af te rooken.Zoo is een Turksche pijp spoedig nitgerookt De beste tabaksoorten leveren Dschebel, Salooike en het bergdistrict tusschen de Libanon en den Tauros. De tabak Salonieke is hooggeel, die van Latakiah bruinzwart. Deze wordt op roosters boven vuur gedroogd, waarin welriekend hards en hout brandeD, waardoor aan het kruid nog een bijzondere geur wordt medegedeeld. Elke tabaksoort is als bij ons gesorteerd in zware, middelsoort en lichte. De zware wordt echter in Turkije enkel in den winter gerookt, de lichte in den zomer. Het tusschensoort wordt meer naar er trek is gebruikt. De pijp waaruit gerookt wordt is de bekenda tschiboek. Het roer dezer pijp bestaat in Constan- tinopel meestal uit reukeloos Weischselhout in Hongarije is daarentegen het welriekende Weiscbel- hout zeer gezocht. Alleen de rijken kunnen zich de weelde toestaan door Jasmijnhout te rooken. De Weicbsel roeren komen in groote menigte uit Bochara in Perzië, de Jasmijnroeren, die vooral in den zomer gezocht zijn omdat zij den rook afkoelen, uit Bruzza en Srapezunt, Het bovengedeelte van het roer wordt vaak met boute zijde omkleed, die bij warm weder wordt vochtig gemaakt, om de koelte der pijp te bevorderen. Uit de nargileh, een water pijp, behoort alleen Persische tabak te worden gerookt. Deze tabak heet toembak (waarschijnlijk eene verbastering van het woord tabak) eu niet doehan [wat rook beteekent], De Persische toebak is zeer zacht en geurig. De rook hiervan wordt niet alleen in den mond maar ook met zware trek ken in de longen gezogen. De beste soort komt uit Scbiras. In Turkije beloopt, dooreen gerekend, het gebruik van tabak i pond per dag voor elk gezin De vorstin, die verleden-jaar gelijk men zich zal berinneren een flinkgebouwdea koetsier tot baar echtgenoot verkoos, is nog verre overtroffen door een andere vorstin, die bare hand scbonk aan een e-uvoudigen houthakkersknecht. Nog ver_ wonderlijker dan dit feit echter, ziju de omstan. digheden wa .ronder bet paar verkeert. De houthak kersknecht, de gemal der vorstin ld» Wrede-, kan lezen noch schrijven; de vorstin zelve, een schoone vrouw van zes en dertig jaren, is zeldzaam begaafd, goed onderwezen in alle wetenschappen en spreekt zes talen. Onmiddelijk na het huwelijk, dat op 5 dezer plaats had, begaf het jonggetrouwde paar zich naar een bouwhoeve aan den straatweg van Salzburg, naar Ischl, welke de Yorsin voor f 18,000 gekocht had. Sedert dien tijd draagt ze geen steed- sche kleeding meer, maar hoerendracht; 's Zondags gaat ze met baar zColijn* naar de kerk, en vaak evenals de andere landlieden naar de herberg. Hoelang dit idyllisch leventje wel voortduurt In de Londensche Punch komt een aardige plaat voor met het onderschrift: Beati possidentes [Bismarck volgens Horatius cn HcnecciusJ. De plaat stelt voor een beer (Rusland), die een ge_ worgden kalkoen in de hand houdt. (In bet En- gelsch is slechts één woord voor Turkije en kal koen, ln. Turkeij.) De beer draagt het rechter oog in een zwachtel en met den poot sleurt hij een pak tract aten aan een ketting over den grond. Een bende honden waart rondom hem heen. De Engelsche buil—dog, met rechten staart eu open muil, iiadert onder woedend geblaf den kolossalen beer van zéér nabij 1 zéér nabij maar zonder hein werkelijk te deeren. Kleine keffers, Griekenland, Servië, Rumrnië enz., janken en laten de tanden zien, doch blijven op dezelfde lijn, zonder iets vooruit te komen. De jachthond, Oostenrijk, houdt zich bedsard achteraf, in de houding van iemand, die deu ge- scbikten tijd afwacht om een flink stuk in te slokken De wijsgeerige hond, Duitschland, blijft vreedzaam of, beter gezegd, ongevoelig toeschouwer, intusschen niet zoo belangloos als hij we! schijnen wil. Men waant hem reedB te hooren roepen. Komaan, komaan vriendjes, maakt maar flink wat lawaai, opdat ik geroepen worde als oppersten scheidsrech ter en bevrediger, dan zullen wij dat zaakje wel in orde brengen I» Frankrijk is niet op de schets tegenwoordigd en evenmin de Hollandsche keeshond. In de nacht van 13 is de weduwe Aikema, win kelierster te Middelstum den hals afgesneden. Haar zoon, postbode te Appingedam, 's nachts van het hulpkantoor der posterijen komende, zag ten huize zij ner noeder nog licht branden, vond haar vermoord, het kabinet opengebroken en de waarde daaruit ver dwenen. Een boerenarbeider F. Heun, uit Usquert, is als vermoedelijke dade r gevankelijke naar Groningen gebracht. Den 12 is te Nijmegen een man in zijn tuin ver moord gevonden met gespleten hersenkas en ontwrich te heup. Hij was des nachts met geweer en sabel naar beneden gegaan; waarschijnlijk op het hooren v»n ge rucht, doch schijnt door overmacht overvallen te zijn. De verslagene was iemand uit den gegoeden stand, die alleen in eene der achterbuurten verkoos te leven. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 22 besloten, de villa Duinoord te Scheveni ngen, in Ier tijd aangekocht tot verbetering der communicatie te verkoopen voor f30000 aan iemand, die haar voor eene uitspanning wil inrichten. Te Middelstum(dr. Groningen) is in den nacht tusschen Dinsdag en Woensdag een moord gepleegd. De vermoorde was eene alleen wonende vrouw, eene weduwe, die een winkeltje en tapperij hield. De moord die ten doel had de vrouw te bestelen, is waarschijn ijk gepleegd met een scheermes, ten minste men moet het heft daarvan bij het lijk hebben gevonden De dader heeft geld, kleederen, tot zelfs de gouden stif ten van een oorijzer meegenomen. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de teerkapsules van Guijot geautho- riseerd van wege hunne uitstekende uitwerking in geval van verkoudheid, catharreu, bronchitis en teerng. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handt«ekening van den heer Guijot, op het etiquetta--letten, ver- krijghaar hij W. A. Hazeu te Schagen en verder in de meeste apotheken. Ingeschreven ven 12 19 Maart 1878. GEBOREN: 12 Maart. Neeltje, dochter van Arie de Waard en van Antje Broersma. 16 Maart Aalt;e, dochter van Gerrit Zwaan en van Trijntje Slot. ONDERTROUWD-. 15 Maart. Jan Bruin jonk-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2