H MANIKUS Ingezonden. Marktb^risrten, AcUertcntien. Ut van den HELDER. afgonst op ellce verdienste, van de andere zijde, hsar ijver om voor ieder iets te doen en dan hare' leerlingen, dan een Mnltatali hare ziel wijdende. Hier, de wijsheid waarmede zij de teleurstelling draagt, die de weigering der Koningin om de op dracht van haar boek te aanvaarden, baar brengen moet daar, de ongepaste inmenging in eens anders persoonlijke betrekkingen, die ons haast tot afkeer van de schrijfster brengen, lntnsschen is naar onze meening het boek een rijken bron voor menschen studie en verdient het in dit opzicht hooge waar deering. Ook van andere zijde geeft het veel schoons aan den lezer. Haar beschrijving van plaatsen en personen, steeds oorspronkelijk, is altijd lezens waardig en dat er veel waars ligt in hare be schuldigingen, tegen de saaiheid en onmannelijk heid van hen, die in letterkunde, dagbladlitteratuur en tooneel in ons land den scepter zwaaien, valt niet te ontkennen, wanneer men dit boek onbe vooroordeeld leest. Het doet den lezer leed, wanneer hij hare beschuldigingen tegen den elkander be- wierookenden drom van Nederlandsche kunstenaars leest, aan die beschuldigingen recht te moeten geven. Het doet hen leed, dat de schrijfster geen man is geweest, zoodat de strijd kan gestreden zijn zonder dat de vrouw gewond behoeft te worden, of dat haar geen grooter talenten zijn toebedeeld, waardoor zij niet. alleen kon «chitteren door op elk gebied weinig zeldzame gaven te openbaren, maar waardoor zij in slaat ware gesteld op eenig gebied als waarachtig kunstenaresse optetreden. Hit intusschèn kan nog in de toekomst voor haar zijn weggelegd, want wij kannen niet geloven dat de zachte, liefelijke rol der vrouw na dit onvrou welijke boek, ooit haar deel zal kunnen zijn, en toch ook zal zij, als iedei die zoekt, eenmaal moeten vinden. Burgerlijke Stand der gemeente Sckagen. Ingeschrcveu van 19 tot en met 25 Maart 1878 GEBOREN: 23 Maart. Maartje dochter van Sitnon van Scheijen en van Trijntje de Graaf. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN: 17 Maart Franciscus Wilhelmus Qnax oud bijna 2 maanden. 19 dito. Meinderl Joliannes .longejan oud ruim 2 maanden. 23 dito. Jantje Broers, oud 51 jaren 10 maanden echtge- noote van Arie Kootnen. Burgerl. stand der gem Bargingerhorn Ingeschreven van 19 tot 26 Maart 1878. GEBOREN: 19 Maart Trijntje, dochter van Cornelis Schoorl en van Cornelia Spaans. 19 dito. Willem, zoon van Willem Braaf en van Maartje Rossen. 22 dito. Jacob, zoon van Pieter Jongejan en van Maartje Leijen. 24 dito. Maarten, zoon van Arie Middelkoop en van Maartje Bakker. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: 24 Maart Willem Blaauboer, j. m. oud 31 jaren, wonende te Zijpe en Antje Schenk, j. d. oud 30 jaren, wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN: 20 Maart Trijntje Waterdrinker, echtgenoote van Jan Mars, vroeger gehuwd met wijlen Pieter Kromhout, oud 75 jaren. 24 dito. Simon Mars, zoon van Pieter Mars en van Guurtje Keesman, oud 2 jaren. De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge- roelens der inzenders ran geplaatste stukken- Geachte Heer opsteller. Als n onderstaande in uw geacht blad opneemt dan zal ik op den dag uwer verjaring, u vereeren met een fijn zoelmelksch kaasje, bereid 7o)gens het sijsteem Sluis. Ik heb echter niet veel plaats noo. dig, en het is maar slechts om te zeggen aan Mijn heer de Schager Correspondent van de Heldersche Courant, dat hij mij met zijn schrijven van 16 Maart over de jongste volksvoordragt grof heeft beleedigd en dat hij in de verste verte daar het legt niet toe had, mijnheer de correspondent Uw schrijven was fenijn als de beet van een ra telslang, gij eijt gelijk aan de Honigvogel uit Abijs- sinie welke de honingraten aanwijst maar den honig voor zich behoudt; gij beb mijn bloed aan 't gisten gebragt en waren het niet dat ik dacht aan nwe onmisbaaiheid in deze gemeente ik zon mij van de noodige getuigen voorzien en ik zou u ver gen om in de duinen van Callantsoog een strijd met mij te wagen op leven en dood Dal gij het onderspit zoudt delven Mijnheer, is zonder twijfel waut weet dat ik vroeger zes maanden oppasser ben geweest van kleeding en wapenen, dat ik n niet vrees om bij latere gelegenheid nog eens over de bewnste volksvoordragt te keuvelen zal u zeker wel willen geloovtn. Scbagen 25 Maart 1878. L ij z e r Schagen 25 Maart 1878. Mijnheer de Redacteur In bet nummer der Heldersche Courant van 20 dezer komt 'en verslag voor van de hier op Vrij dag 15 Maart 1.1. gebonden volksvoordragt. De (om de zachtste term te gebruiken) onheo- sche wijze, waarop een der medespelers daarin wordt gekritiseerd, geeft mij aanleiding u mijnheer de Redacteur een plaatsje voor het onderstaande in uw blad te verzoeken. Er wordt onder andeie in genoemd verslag het volgende vermeld: „Jammer was het dat daarin, zeer tot schade van het geheel, een der medespelers, waarschijn lijk door overspanning, (behoort deze uitdrukking tot de fatsoenlijke kritieksgeheel scheen te ver geten dat racteurs en paljasgeen woorden zijn van dezeifde beteekenis, en dat het in de toI vlechten van triviale, afgezaagde kroegaardi-rlieden, •liet behoort tot de eischen der tooneelspeelkunst enz.# Met dezen medespeler wordt blijkbaar Lijzer bedoeld, die dien avond, ik beken bet, nog al bui ten zijne rol is getreden, doch ik tart een ieder en ook den correspondent der Heldersche courant de triviale afgezaagde kroegaardigheden te noemen dien avond door Lijzer gedebiteerd. Zooals Lijzer was op den avond der volksvoor dragt, zoo was hij ook op de slotrepetitie waarom is hem toen zijne verkeerde opvatting der rol, niet door de daar aanwezige eommissie leden onder het oog gebragt, in plaats van om zijne aardigheden te lagchen, en hem te applaudisseeren Of moest hem juist publiek eene verrassing worden be reid Verder word door eenen Donateur[?!], in een ander nnmmer der zelfde courant, gedateerd Vrijdag 22 Maart, een ingezonden stuic geleverd, ook enkel ten doe! hebbende het spel van Lijzer af te keuren. Ik vraag echter dien Donateur[?!J indien het doel der commissie werkelijk is, om door volks- voordragten het volk te veredelen, of dan de keuze van een blijspel als #de repetitie van een liefheb berij tooneel,# niet als zeer ongelukkig gekozen mag wordan beschouwd Immers, was het stuk niet geheel gebaseerd op jenever-drinken, van het begin tot het einde (dat toch geen veredeling van het volk kan worden genoemd) en vol van voor dit volk onbegrijpelijke handelingen Wat verder kermislawaai betreft, de commissie wist, dat Lijzer van zijne viool, welker gebruik hem geheel onbe kend is, ten ijverig misbruik zou maken, als ook, en daarin werd niet alleen door allen genoegen genomen, maar hem zelfs aangeraden, dat hij bij de slotscène buiten het voordoek zou blijven staan om daardoor het geheel des te bespottelijker te maken. Zoo was het ook met Borstel en Degenvorst, paste het in hunne rol om bordpapieren neuzen te hebben, evenals clowns in een paardespel, en is die neuzenparade niet op uitdrukkelijk verlangen van een der commissieleden geschied Mijnheer de Redacteur, ik geloof dat ieder die weet, hoeveel opoffering en tijdverlies het iemand kost, om als hij in zeken zit, aan het tooneel zijne krachten te leenen, dat een ieder zeg ik, de ma nier zal afkeuren waarop is gekritiseerd; en ik voeg er bij, dat, waar tooneelliefhehbers z66 belangloos medewerken, een correspondent te beleefd moest zijn om de leden persoonlijk te beleedigen, u bij voorbaat dank zeggende voor de plaatsing verblijf ik, mijnheer de Redacteur. Uw Ed. Dw. Dienaar, D. Mijnheer de Uitgever. Dat is voor het eerst en misschien wel voor het laatst van mijn leveD ook, dat ik het doe want ze zeggen, als ze 't aan de weet koinen, wie er in de courant schrijft, dat 't hem in den regel zuur opbreekt, maar ik kan het niet laten, ik kan me met stil houden, en daarom hoop ik des te meer, dat n het er in wilt plaatsen. Ik heb bij iemand in de buurt bij mij de Heldersche Courant van Bakker gelezen en tol mijn groote spijt gezien hoe daarin Lijzer döor de correspendent wordt uitgescholden, [ten minste zoo zonden wij het noemen, ik kan er geen ander woord voor vinden.] Mat me het mooist voorkomt is dit, dat de commissie, die toch het hoofd is, en het toch ook wel weet, heel goed te vreden schijnt te zijn, want die zegt er niets van, maar weet n wat ik denk, dat als de commissie op het spel wat aan te merken had gehad wel zoo fatsoenlijk ge weest was om het Lijzer en de andereu onder vier oogen te zeggen. Ik kan het niet zeggen hoe het me spijt dat Lijzer op die manier door dien correspondent wordt beschuldigd van triviale uitdrukkingen [dat zooals men mij verteld heeft onkiesch beteekent] en af gezaagde kroegaardigheden die ik geen van beiden heb opgemerkt; maar 't kan wel wezen dat ik niet zoo goed op de hoogte van die dingen ben, als die correspondent; die donateur tel ik niet want die is zeker wel van de pallemetasie. Ik zal nn maar ophouden want ik mogt me eens dik maken [ik hoop niet dat ik triviaal ben] maar dat hoop ik dat Lijzer en de anderen zich nog dikwijls de moeife willen geven om voor ons te speulen. En nu mijnheer is me ec-n pak van het h»rt eD zal u maar voorloopig bedanken. Een burgprman uit de achterbuurt. Schagen 21 Maart Aangevoerd 25 Paarden f 80 4£5 Venlens f a Ossen a Stieren a 25 Gelde-koeijen f 165 a 205 15 Kalfkoeijen f 190 a 245 10 Vaarsen f 125 a 165 GrasKalveren f a 100 Nuchtere kalve ren f 3a 11 Rammen f a Scha pen f a 584 Overhonders f 24 a 32 Lam merenf a 5 Bokken en Geilen f 2 a 10 18 Varkens magere f 12 a 20 20 Biggen f 12 a 20 20 Konijnen f 0.10 a Q.75 50 Kippen f 0.75 a 2.Eenden f U.a f 0. Duiven a 300 kilog. Boter 1,20 a 1,33 3# kilog. Kaas f 0.35 a 0.45. 60U0 stuk» Kip Eijeren f 2.50 a 2.50 3000 stu<s Eend-Eijeren f 3.25 a 3.30 Alkmaar 23 Maart Aangevoerd 9 Paarden j 72 a 375 111 Nuchtere Kalveren f 4 a 18 925 Schapen f 24 a34 159 magere Varkens f 16 a 25 291 Biggen f 6 a 12 8 Bokken en Geiten f 4 a 10 Boter per kop 80~a 90 ets. 18 Maart 700 Runderen 4.6.6 3000 Schapen en Lammeren 5.6.7.2 10() Kalveren 5.6.4 Var— 3.6.5 Londen. Aangevoerd 21 Maart 2700 Runderen 4.6|6.2. 8000 Schapen en Lammeren 5.6.74, 100 Kalveren 5.6.6. Varkens 3.6.4,2. Gedurende eenigen tijd achten wij ons verplicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merk waardige eigenschappen der teerkapsules van Guyot, ingeval van verkoudheid catharren, teering en ande reaandoeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons pchtcr bijzonder getroffen, namelijk, dat vele personen, die in onze pharmacie komen om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten en het omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeld om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan tot na- degelige vergissingen aanleiding geven. W'ij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsoles van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieae men zich vooral te herinneren, dat de handteeke- ning Guyot in drie kleuren gedrukt is op de etiqu ette, dat zich op elke flacon moet bevinden CORRESPONDENTIE. Het stuk getiteld »uit den modder herrezen# kan in ons blad geen plaats vinden. Het kantongerecht in het volgend No. **#Heden beviel mijne Echtgenoote ARIA ANTJE BRUIN voorspoedig van een welgeschapen dochter. Schagen 25 Maart 1878, 4123 C. A. BIJ POST. Eenige en algemeene kennisgeving. *^*Voor«poedig bevallen van een dochter M. P. KUPP geliefde echtgenoot van Noordwijk, J. F. G DIDERICH. 25 Maart 1878. 4124 Ondertrouwd HERMAN JOHAN NACHBAR van Alkmaar, en TRIJNTJE DENIJS van Schagen. ABRAHAM KERREB1JN van 's Hage, en 4125 FEMMETJE NACHBAR van Alkmaar. Alkmaar 21 Maart 1878. beveelt zich beleefdelijk aan tot de levering van Gouden— en Zilveren werken, Ju.veelen, Bloedko ralen en Horologien, alles tot concnreerende prijzen. Gonden ijzers 20 Gulden maakloon; met dubbele koppen en gepolijste beugel 30 Gulden maakloon, 18 Karaats Goud a f 1.40 het gram, Gouden re montoirs van 55 gulden, dito Savonet horlogie 9a gulden. 4126 Adres den Heer Corn. ROTGANS in de Hoep J)o622 te Schagen.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2