T ngezonden. 1 meet myn eed houden.* De Sultan omhelsde Os man cn koste hem, Osman antwoordde in oosterschen 1 trant.Mijn eerste wensch was, m.j Toor de roeten Tan U' M. neder te werpen. Den hemel zij dank, dat deze wensch vervuld is.4 De Sultan overhandigde hem de orde van Osmanieh in brillanten; daarna liet hij een kostbaren sabel halen, waarin het woord ,Ghazi* gegraveerd was. De sabel had aan Sultan Hamid I toebehoord. De Soltan schonk hem den Maarschalk, zeggende: ,Ik kan u geen betere belooning schenken dan deze sabel, Hij behoorde aan Ghazi zooals gij.4 Fewflk Fauhs, de chef Tan Osmans staf, werd ook door den Sultan gedecoreerd. Daarna noodigdo den Sulfan beidon ton middagmaal. Ten ruim 9 ure nam Osman afscheid om zich naar zijne familie te Bebek te begeven Den 25sten vroeg begaf hij zich weder naar den Sultan en hield toen zijn intogt in Konstan- tinopel. Hij zat alleen in een rijtuig met twee paarden, begeleid door een adjudant des Sultans te paard. Ken dof geruisch a's kot gemurmel van de zee liep door de menigte, zijn naam zweefde op aller lippen, maar nauwelijks werd hij uitgesproken. Als vroeger de Sultan uitreod, woagd niemand hem aan te zien; met den zelfden oerbiod werd de leeuw van Plewna bejegend. Do oorsteling uit niet luid zijn ontroering en open baart haar anders dan do westerlingen. Schijnbaar on verschillig, niet half gesloten oogon, zat Osman in het riituig, maar liet trillen van zijn gelaat verried van tijd tot tijd zijn aandoening Aan het serascir.iat stapte Ag af waar de minister van Oorlog en de leden van den grooten oorlogsraad hem wachtton. Op vorscliillendo plaatsen in het station to Gouda staat t ans aangeplakt, dat de Dircctio der Nedor. landsche Rijnspoorwegmaatschappij' zich genoodzaakt ziet, voor dat station in het bjjzondor to handhaven art. 9v iu het Algcmeon Reglement voor het ver voer op de spoorwagon, bcpalendo, dat vijf minuten vóór hot vertrek van een trein geeu plaatsbowjjzon moer behoeven te worden afgegeven. Dezo mededee- ling berust op de omstandigheid, dat verscheiden reizigers van Utrecht naar den Haag, of omgekoord aan het station to Gouda gebruik maakten van do goedkooporo reisgelegenheid, die do tarieven van de Nod. Rij jspoorwegmaatschappij hun aanboden. In plaats van te Utrecht een direct rotourbiljet Utrecht 's llago te nemen, namen verseheidenen eerst te Utrecht een retourbiljet UtrechtGouda en daarna te Gouda eon Gouda 's Hage: zij wonnen daardoor bij eon retourbiljet van óén of tweo dagen in do lo klasse 60 cents, 2o klasse 45 cents, ito klasso 25 cents: bij een retourbVljot van drie of vier bagen was do winst 40, 30, 15 cents; bij eon enkel reisbiljet 25, 15, 10 cents. Daar echter verscheiden treinen van Utrecht naar 's Hage en omgekeerd thans langer dan vijf minuten te Gouda stilhouden, zal do maatregel slechts gedeeltelijk gevolg kunnen hebben. Als een bewijs dat de T urken liet moorden nog niet verleerd hebben, meldt men uit La- mia. Een verschrikkelijk moordtooneel beeft in een Grieksch dorp in de nabijheid van Volo plaats gehad; naar men zegt hebben de Turken vrou wen noch kinderen gespaard. De consuls der vreemde mogendheden zouden krachtig hebben geprotesteerd. Bijzonderheden ontbreken. Uit Volo wordt, onder dagteekening van I April gemeld, dat indien de Christen mogend heden niet tusschen beiden komen, men van den kant der Turken gruwelen mag verwachten nog erger dan die in Bulgarije, omdat de re geering volkomen onmachtig is het kwaad te keeren Een w'aschvrouw, beroemd om den glans van haar strijkgoed, heeft de gewoonte te stijven met raauwe stijfsel, opgelost in water met een weinig blaauwsel. iiZoo doe ik ook," zeide haar buurvrouw, »en toch ik krijg geen glans op het goed. Hoe komt dat?" een blik, wclko scheen te beduiden: Wij zullen slagen, de hemel is met ons Het verhaal van hunne behaalde zegepraal wekte rondom de nieuw aangekoraencn de schitterendste betuigingen vau sympathie en bewondering op, en men betwiste het elkaar wie hun die hartelijke en gulle gastvrijheid verlecnen zou, welke steeds den bewoners van de Antillen tot eer versterkt heeft. Duval-Férol, een der rijkste cn aanzienlijksten be woners van Marin, was de bevoorregte gastheer, wiens huis zich voor de passagiers en den kapitein van den brik le Coureur opende. Toen de avond gevallen was, sloot Tarnenu zich met Desnoyers in diens kamer op; Rhodez had zich naar de zijne begeven. Voordat zij een woord spra ken, luisterden de jonge graaf en de abt naauwkeu- rig toe en zagen aandachtig rond of niet het een of ander onbescheiden oog of nieuwsgierig oor hen be spiedde, wierpen zich daarna in elkander's armen en omhelsden elkaar hartelijk. God zij geloofdriep de graaf uit, ik zal mijne bestemming bereiken. Als men van zoo ver komt, sprak dc abt, dan kan men alles beproeven, alles durven, alles trotse ren. Op voorwaarde evenwel, voegde Tarnean er bij dat men voorzigtig zij. En om nog mee» kracht aan die woorden bij te zetten, welke blijkbaar op den abt doelden, onder zocht hij nogmaals de kamer in het rond, om er zich van te verzekeren dat niemand hen hooren kon. Daarna namen zij naast elkander plaats en praatten lang zachtjes met elkaar. Het vervolg dezer geschiedenis zal ophelderen van welken aard dit gesprek kan geweest zijn. Ongeveer een nnr daarna scheidden zij en drnkten daarbij hartelijk de hand; het was voor de »Ik doe er no^ een paar theelepeltjes uit dit fleschje bij", zeide zij geheimzinnig. »En wat zit daar in?« »Ah, zoo vraagt men den boer de kunst af,« luidde het antwoord en de buurvrouw vertrok ongetroost. In het flesje was echter niets bijzonders en wij deelen hier het geheim 'mede. Twee ons witte gom, een kluitje broodsuiker en een klein stukje was waren opgelost in een grooten thee kop met kokend water en van dat mengseltje, gc»êd gekurkt en in 't donker bewaard, werd er steeds een beetje bij de stijfsel gedaan. 1 wee uren nadat het goed gesteven is kan men het strijken. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 2 tot en met 4 April. GEBOI1EN": I April. Hendrik, zoon van Jan Brouwer en van Maartjc Pastoor. 3 dito. Jan netje «ui Maart je, dochters van Gerrit Ros en van Grietje Roos. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: 3i Maart. Mietje Borst outl 56 jaren. Burherl. stand djr gemeente Wieringerw Ingeschreven van 1 tot 3l Maart 1877. GeborenA. Blaauboer, geb. Meurs D. M. Bas, geb. Korfl^ Z. G. Blaauboer, gcb. Nobel Z. -M van der Werf, geb. Helmsing, 1). G. Kaan, geb. Koster, Z. Ondertrouwd: ïeene. Getrouwd: E. Broers en N. Lampert. Overleden J. Schoorl, 16 jaren. W. van Twuijver, 8 weken. Ambtshalve] ingeschre ven I. Burgerlijke stand der gemeente Zijpe. Ingeschreven van t tot 3t Maart. Geboren: Pietertje, dochter van Jan de Groot en Maartjc Rademaker. Anna, dochter van Hen drik Pauius Liotart en Fransje Hoogland. Petrus Wilhelmus, zoon van Willem Koopman en Anna Rosina Meijer. Jan, zoon van Cornelis IJven en Neeltje Zeeman. Jan, zoon van Lourens Doorn en Maartje Kranenburg, Antje, dochter van Jacob Rademaker en Elesabeth Breed. Arie, zoon van Gerrit Hartog en Sijtje Butter. Jan, zoon vau Pieter Slijkerman en Agnes Baart. Jan, zoon van Trijntje Boontjes. Siraon, zoon van Jan Roos en Trijntje Snip. Jan, zoon van Jan v, Til en Maartje Glas. Cornelis zoon van Jacobus Klos en Maria Magdalena Jacoba Comclia Hollenberg, ONDERT/iOU IV DJohannes Nagelhout, we duwnaar, a3 jaren, wonende te Alkmaar en Grietje Blaauboer. jongedochter, 25 jaren, wo nende te Zijpe. GetrouwdKorstiaan den Hartog en Maartje de Haan. Pieter Bakker en Adriaantje Vriendjes. Dirk Zeeman en Engeltje Appel. Overleden: Philippus, IQ maanden, zoon van Dirk llnlst en Sara Antonia Jacoba Groeneijk. Antje, 7 jaren, dochter van Pieter Wit en Eli- sabcth Nobel. De reductie vereenigt eicK niet altijd met de ge voelens der inzenders van geplaatste s ukken- Mijnheer de uitgever! Uwe lezers verheugen zich natuurlijk over het besluit,, dat de Schager Courant voortaan tweemaal 's weeks, zal verschijnen. Terecht be- oerste maal sedert hun vertrek van la Roebelle, dat is sedert ongeveer twee maanden. Deze twee mannen verbraken den dwang, wolken zij zichzclven hadden opgelegd. Toen begaf Tarneau zich naar de kamer, welke Rhodez betrokken had. Hij tikte tweemaal zachtjes tegon het slot en dc deur ging open Hij uitte een kreet van vreugde en van bewondering, wolko door eeno tengere en zachte hand op zijne lippen gesmoord werd. Het was Rhodez niet meer, dien Tarnean aan schouwde, het was eene schitterend schoone vrouw. Al die bekoorlijkheden, al die jeugd, al die schoonheid welke de mannen-kleeding vtrJoofd had, hadden op dit zestienjarig ligchaam en gelaat haar verblindenden glans hernomen. De jonge vrouw had zelve onwille keurig van bewondering en verwondering getrild toen zij zich zoo herschapen zag. Hoe onvoorzigtig zjjt gij toch, Blanche, sprak Tarnean na eenige oogenblikken van sprakelooze aanschouwing. Zijt gij er boos over, mijn heer en meester vraagde de jonge vrouw glimlagchende, zijt gij er boos over dat ik er n na twee maanden eindelijk vreder eens aan blootgesteld heb om te herbalen dat ik nog altijd uwe kleine Blanche ben Ik dank u voor dat geluk, Blanche En ik dank n tevens Toor uwe getrouwe genegenheid, voor uwe toewijding, voor Voor mijne bescheidenheid, meendet gij, niet waar? Maar deel ik dan niet voor de helft in het droombeeld, dat gij geschapen hebt En moest ik niet vreezen dat het door den adem van een enkel woord zou mstorten O, geloof mij, er woont min der eerzucht in mijn hoofd, dan liefde in mijn hart of ten minste, als ik eerzuchtig ben, dan is het voor n, want ik ben uwe slavin! Gij hebt tot mij gezegd schouwt gij het als de roeping van een plaat selijk blad»de steun te zijn der burgerij, waarin ieder, die het goed met haar meent, hare belangen verdedigt^ en opkomt voor het goede, dat partijgeest of oude sleur tegenhoudt." Zeker keurt gij het daarom met mij af, dat deze of gene correspondent een ander plaatselijk blad gebruikt, 0111 Schager ingezetenen, ver diend of onverdiend belachelijk te maken. Met het oog op die door u omschreven edele roeping veroorloof ik mij, in het belang der Schager Courant, eene opmerking, die ik U ver zoek in uw blad op te nemen. In andere bladen, (Heldersche, Alkmaarsclie, Haarlemsche Courant enz.), vindt men telkens verslag van den gemeenteraad in ons blad zoe ken wij het altijd te vergeefs. Ik vind dal jam mer, de vreemdeling zou bijna tot de gevolgtrek king komen, dat dit opzettelijk geheim wordt ge houden. Wij weten het natuurlijk heter. Waar, zoo als in onze geine«'nte, zoo véél gedaan wordt voor de gezondheid, voor het algemeen belang, voor het onderwijs, voor de verfraaiing der gemeente door sierlijke gebouwen, (zoo als op <le Laanl voor «le Ix'strating, voor de verlichting, enz, daar behèeft niets geheim te worden ge houden. Is het u wellicht moeielijk, telkens de raadsvergaderingen door een geschikt persoon te doen bijwonen, «lan zal toch onze humane gemeente secretaris niet weigeren U, even als «jat vroeger placht te gebeuren, een uittreksel van het behandelde in de raadsvergaderingen te bezorgen. Uw blad zou er zeker v«xd bij winnen, indien ook in dit opzicht de oude sleur afgeschaft werd. Mocht deze opmerking medewerken, om de zwarigheden, die daartegen kunnen ingebracht worden, weg te ruimen Een lezer der Schager Courant2. MARKTBEBICFLTEX' Schagen 4 Aprii. Aangevoerd 12 Paarden f 80 a 225, 25 magere Geldekoeien f 160 a 210, 6 vetfe dito f 190 a 240, 14 Kalfkocien f 180 a 270, 5 Vaarsen f 90 a 110, 80 nuchtere Kalveren f 5 a 9 430 Overhouders f 24 a 34, 6 Bokken en Geiten f 2 a 10,25 magere Varkens f 13 a 25, 30 Biggen f 7 a 10, 12 Konijnen f 0.10 a 0.70, 50 Kippenf0.75 a 1.75, 350 kilogr. Boter f 1 20 a 1.26, 70 kilogr. Kaas f 0-35 a f 0.50 por kilogr. 6000 stuks Kip. eieren f 2.75 a 3.00. 4000 Konden dito f 3.30 a 3 30 per 100 Purmerende2 April. Kaas: aangevoerd 49 stapels kleine f36.50, 2 stapel middelbare f31 Boter fl.17 a 1.25 per kg. Eieren: Kip- f3.a f3.40; Eenden f3.50 per 100st., Kievits 20 ct. perBt. 203 Runderen, weinig vette veel Kalfkooien,handel over 'talgomeen matig, prijshoudend; 13 paarden; 87 Vette Kalveren f70a.90 per Kilo, vlug; 308 nuch tere dito f4 a 13 per stuk, Biug, 32 vette Varkens 50 a 58 ct. per kilo, vlug: 30 magere dito f 16 a 30 per stuk 282 Biggen f 5 a 9.vlug; 945 Overhouders, handel matig, prijzen hoog. Hoorn, 4 April. Kaas: Ter waag gewogen 35 sta pels, wegende 8485 kilo. Hoogste prijs: kleine Hooi f37.75; Commissie fMiddelbare id. fper 50 kilo. Correspondentie. Wij ontvingen, met verzoek tot plaatsing eene repliek op de in onze vorige Nos- opgenomen stukken betrekkelijk de laatste volksvoordragt hoofdzakelijk ter bestrijding van de meening dat dilletanten niet mogen worden gecritiscerd; eene meening welke ook wij niet deelen. Daar echter, naar wij vernemen, zich ten gevolge der gevoerde polemiek, reeds sporen van opgewondenheid hebben vertoond, sluiten tcij het de bat, en hopen dat onze Heldersche zuster dit mede Voorwaarts I en ik ben voorwaarts gegaan; ver berg uwe liefde, en ik heb ze verborgen; verschuil de beminde vrouw onder het kleed van een winkel bediende en ik heb gedaan wat gij bevolen hebt. Al zeidet gij niet tegen mij: geef uw leven, dan zou ik u antwoorden: neem het, mits gij gelukkig, groot en beroemd zijt. O, dat is goed van u, BlancheMaar zult gij u tot aan het einde aan alles kunnen onderwerpen, om de verwezenlijking van dat droombeeld te ver zekeren Ik onderwerp mij aan alles, hernam het miesje aan alles, behalve En zij zweeg, als deinsde zij terug voor het denkbeeld dat bij haar oprees. Welnuvoleindig, sprak Tarneau. Behalve, hervatte zij, om uwe liefde te verlie zen. O, vrees niet, Blanche, wees daar niet hang voor! En op nog éóne voorwaarde 1 Welke? Dat gij mij van tijd tot tijd vergunt, uw hart eens te ondervragen, om mij er van te verzekeren, dat gij niet veranderd zijt. Den Tolgenden ochtend, toen onze drie personen elkander in tegenwoordigheid van hun gastheer ont moetten, h'.eld do nederige minnaar van Blanche den reisgenoot Rhodez op een eerbiedigen afstand en de abt Desnoyers sprak slechts met een met nederigheid vermengd ontzag tegen graaf Tarneau. De beschaafde en voorname manieren van den jeugdigen edelman, zijn vernuft, en zijn voorkomen hadden niet nagelaten op Duval-Férol een diepenen zonderlingen indruk te maken. Het kwam hem voor dat dit geen gewoon mensch was. Tegelijkertijd dat Tarnean en Desnoyers hunne go-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2