MANIKUS LANDBOUW, van den HELDER Ilollandsche Maatschappij van J. Harbrink Numan. MARKTBERICHTEN J. KEET Cz. I makelaar te Scliagen op landerijen eu huizen. 3992 afdecling Barsingcrliorn. I dio lasterlijke aantijgingen in het ware daglicht te stellen. Zij wendde zich tot de hoogste autoriteit op het gebied der chemische analyse, Prof. Dr. Sonnen- schein te Berlijn, tevens beëedigd zaakkundige bei den KSniglichen Gerichteom haar fabri-aat aan een onderzoek te onderwerpen. De uitslag van dat onder- zoek was allergunstig'; het verslag van Prof. öonaen- schein laten wij hier volgen. „Door de heeren C. J van Houten en Zoon te Weosp, in Holland, verzocht om het door hen onder den naam van zuivere oplosbare Cacao in poeder in dea handel gebrachta preparaat te onderzoeken en mijn oordeel er over te zeggen, liet ik door een assi- tent bij den hofleverancier J. C. F. Schwartze te Berlijn, Leipzigerstrasze 112, uit den grooteren daar aanwezigen voorraad, twee bussen van bedoeld product halen, waarvan de inhoud in mijn laboratorium aan eene analyse werd onderworpen. De in uitwendig met oen blik-capsule omgeven papieren zakjes gepakte massa vormt een fijn, aangenaam naar cacao riekend poeder, waarin men onder het microscoop fragmenten zoowel van pigmentloozo als van pigmenteerende cellen en het daarin vervatte cacao-zetmeel onder scheiden kan. Met oene oplossing van jodium bevoch tigd, nam het cacao zetmeel e -n donkerblauwe kleur aan, en bad het den reeds door Mitscherlich (De Cacao en de chocoladeDtrlijn, 1859) aangetoonden kleinen en eig inaardigen vorm, waardoor het zich essentieel van de meestal grootere korrels van het zetmeel van andere plantgewassen onderscheidt. Het microscopische beeld kwam over 't algemeen overeen met dat van het door Mitscherlich beschrevene. Mot koud gedistilleerd water aangemengd, loverde de massa een roodbruine vloeistof welke de reactiënvan het cacao pigment vertoonde. Door wassching gelukte het niet, van de cacaoboonen vreemde, „bijgemengde stoffen," zooals meel, af te scheiden. De chemische analyse gaf: cacao-vot 31,57, cacao- zotmeel 10,38, proteine-korrels 18,00, celluloso-extract 31,70, asch 8,35. In de ascli werden gevonden: kali 39,41, magnesia 11,84, kalk 2,57, ïjzoroxyd» onthon- naardo 1,67, pliosphorzuur 24,13, chloor 0,86, zwa velzuur 2,33, natron, koolzuur, enz. 17,19." „Uit bovenstaand onderzoek blijkt, dat de organi sche hestanddeelen van het onderzochte caoao.poeder met die der caoao-boonen van Guayaquil in de hoofd zaak overeenstemmen." Diensvolgens mo;t mijn attest luiden, dat de door C. J. van Houten en Zn. te Weesp, gefabriceerde zuivere oplosbare Cacao in poedereen uit zuivere cacaoboonen vervaardigd on\ervalscht preparaat is, d it goeue stoffen bevat, welke voor de gtzondheid nadeelig zijn." Nog lieten de he ren van Houten hun fabricaat door zes andere uitstekende scheikundigen onderzoeken, en allen getuigden dat hunne Cacao een uit zuiveren cacao-boonen vervaardigdonvervalscht preparaat is, dat ./eene voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevat. De uitslag kon niet gunstiger voor do firma zijn, en zij heeft dan nu ook de zaak voor de Uuitsche rechtbanken gebracht Of deze de ware schuldigen zullen achterhalen eu straffen? Als men overtuigende bewijzen tegen hen machtig kan worden, behoett men daaram niet te twijfelen, schoon het waarschijn lijk nog langen tijd zil duren voor men dea uitslag van hot proces kan verwachten. Do machinatie zal zond r twijfel mislukken. Het boro p op het patriottismo dor Duitsche kooplieden, om alleen Duitsch en geen Rollandsch fabricaat te verkoopon, is geweest als eene stom des roependen in de woestijn, daar de handel internationaal is, en de debitanten maar al te goed weten, welke waar voor doeligsto is onverschillig, of zij van het buitenland komt, dan wel inh< e nsch is. „Dat bet Van Houtenscho fabrikaat," zoo eindigt, het hoofdartikel in de Deutscue Hundels-Zeitung Caylus m ige zich herinneren, hernam oene an dere stom, dat eenigen dergenen, die u omringen monseigneur, de eerst m geweest zjjn, die zich, dertig jaar geled-m, meester gemaakt hebben van mijnheer den markies de la Varenne, gouverneur-generaal even ajs hij, en even als hij schuldig aan de misdaad van ons slecht te besturen. La Yarenne werd schan Gelijk weggejaagd, en injn oom nam zijne plaats in. Onzo zonen hebben niets vau onze stoutmoedigheid cn onzen moed verloren. Caylus woet dit wel! Deze spreker heette Dubuc, wiens oom werkelijk in 1717, nadat de markies de la Varenue verlroven was, tot gouverneur-generaal was verkozen. Hot aan zien dezer familie in de kolonie, de invloed, welken zij er genoot, gaven in a'ler oogen een bijzonder ge- wigt aan de woorden, welken aan den mond van een harer leden ontvielen. Allen bekrachtigden ze door eenparige en krachtige toejuichingen. N adau volharde meer dan ooit in zijne opgewondenheid. In zijne oogen was Caylus vernietigd. Renaud alleen stond pal, hij was de neer der kolonie. De uitslag dezer vergadering had zelfs de verwach ting, welke Renaud er op gebouwd had, overtroffen. Twee uren daarna stond hij, gehuld in prachtige klee deren, en voorzien van al de teekenen van zijn rang omringd door zijne hofhouding en door eene taltooze menigte, gereed om naar Konings-fort te vertrekken. Mijnheer de luitenant des konings, sprak hij tot Nadau, ik neem u met mij meê. Deze dreigde van vreugde te bezwijken. Monseigneur, stotterde bij, mijne jaren verbie den mij te paard te stijgen. En uw ligchaamsvorm, dat begrijp ik. Daarom verzoek ik Uwe Hoogheid, mij te ver- schoonen van haar te vergezellen en mij te vergun nen mij over zee naar Konings-fort te begeven waar ik Uwe Hoogheid zal inwachten. Ga door tot aan St. Pieter, mijnheer, en kondig daar aan mijnheer de Caylus mijne aanstaande komst aan. De menigte vormde voor den prins van Modena een prachtige optogt. Overal op zijn weg werd deze met de welwillendste toejuichingen begroet. Blanche reed in een bekoorlijk gewaad als page aan zijne zijdo zij was hoogmoediger en gelukkiger over de blikken welke Renaud Tan tijd tot tijd op haar wierp, dan „schoon duurder dan inlan.'schc fabrikaten, door het publiek het meest gezicht is, zullen at zijne collega's die het verkoopen, knnoeu getuigen, cn wij geven aan de waarheid de eer en helpen de gerechtigheid zegevieren,- als wij hier openlijk betuigen, dat de be lasteringen en verdachtmakingen van het„ Van |Hon- tenselie fabrikaat* alleen daartoe gediend hebben, er nieuwe vrionden aan te schenken en den kring zijner begunstigeis te vergrooten." Schoon het niet zeer verkwikkelijk is, dergelijke handelingen van onze naburen te moeten medcdeelen toch doet het ons, ter wille onzer nationale nijver heid, genoegen, dat wij door de mededeeling dezer „Caeao-affaire", eene ongezochte gelegenheid had ten er op te wijzen, dat het Nederlandsche fabricaat zegevierend met het buitenlandsche kan eoncureeren. Dat nu onze landgenooten, die veelal van meening zijn dat wat goed is, van verre vooral van het bui tenland, moet komen, het voorbeeld der Duitsche verbruikers volgen, die, in weerwil dat men een be roep op hunne vaderlandsliefde (1) doet een fraaie vaderlandsliefde, inderdaad! de voorkeur geven aan datgene, wat inderdaad goed cn degelijk is! Alkmaar 13 April Aangevoerd 11 Paarden f95 a 700, 3 Koeien f 160 a 190, 68 nucht. Kalveren 1032 Schapen f 23 a 38, 176 magere Var kens f 14 a 22, 211 Biggon f 4 a 9, 5 Bokken en Gelten f 4 a 11, 4 k., Bokjes 25 a 40 ct., Boter pre kop 75 a 85 ct. Hoorn, 13 April. 5 hectol. Tarwe f 12,2 hectol. Rogge f8,— 11 hectol. Gerst f8,13 hectol. Ha ver f5,50, Mosterdzaad f21,75, Karwoizaad f 22,50, Boonen: 31 hectol. bruine f 13,gele f 18,Paarden 8,Erwten: hectel. vale f 16,hectol. groene f 14,10 hectol. graauwe f20,hectol. witte f 12, alles per hectol. 2950 KG. Kopboter f 1.10, a f 1,20 per KG. 24500 Kip-Eijeren f 3,a3,30, 13000 Eend- iMjeten f3,40 a beiden per 100 stuks. 25 Paarden f 60 a 250, Kocijen f a 60 Kalveren f6 a 22, 1025 Schapen f24a 35, Lam meren fa 155 Varkens f 17 a 25, J12 Zeugen f 30 a 50, 500 Biggen f6 a jl, Kippen f a Eenden t a aller por stuk. Londen 8 April. Aangevoerd 2000 Runderen 4.6.6 2. 13000 Schapen en Lammeren 5.6 100 Kalveren 5.6.6.6. Varkens 4.5. 11 April. 500 Runderen 4 6.6. 3000 Schapenen Lammeren 5.6.4. 100 Kalveren 5.6.6.6. Varkens 4.5 Ondertrouwd MAARTEN BOETEL KM ELSJE GEEL. Haringkarspel, den i3 April 1878. Getrouwd JOHANNESNAGELHOUT weduwnaar van Grietje Timmerman en GRIETJE BLAAUBOEU. Sr. Maartensbrug (Zijpe) 14 April 1878. over al die pracht en al die roemrijke zegopraal van haar minnaar. Op eenigen afstand van Konings fort stonden de troepen en de burgerwacht onder do wapenen om den prins te ontvangen. Mijnheer de Gérardin, procureur- generaal en de voornaamste autoriteit der stad, aan het hoofd van het gansche stedelijke bestuur, riirtto eene officiële aanspraak tot den prins, bood hem zijne woning tot verolijf aan, en ontving hem vorstelijk dus luiden de kronijken van die dagen Deze eerste schiede, welke Renaud deed opden weg, welken hij was ingeslagen, had hem voldoende bewezen hoeveel invloed zijn naam en zijne enkele tegenwoordigheid op do bewoners der kolonie üitoe feilden. Ma ir hiermede was zijn eerzucht nog niet vol daan. Hij brandde van ongeduld om te St. Pieter aan te komen. Deze stad is, door het cijfer harer bevolking en door den rijkdom harer inwoners, altijd do ware hoofdstad van het eiland geweest. Zij was het hart der kolonie, en hoewel de berigten, welke hij van daar ontving, hem de zekerheid van eene opge- wondene ontvangst gaven, verlangde hij er toch naar om er zelf de proef van te gaan nemen. En bovendien was het eene oorlogsverklaring op het slagveld zelf, waarop de gouverneur hem uitge daagd had. De prins bleef maar twee dagen te Konings-fort en ging toen aan boord van een vaartuig, om zich naar St. Pieter te begeven. Blanche was nog meer aangedaan dan hij zelf. Zij gevoelde, dat daar tevens een strijd zou geleverd worden, waarbij hare liefde, hare toewijding en haar geluk op het spel zouden staan. Zij verbleekte en wischte een traan af, welke in haar oog glinsterde in den oogenblik toen haar voet den grond van Konings-fort verliet. Laat ons eerst eens gaan zien wat er intusschen te St. Pieter gebeurd was. Reeds was het gerucht van het aanstaande vertrek van den prins tot Caylus doorgedrongen, die hierover eene groote gramschap had betoond. Toen de onge lukkige Nadau hem de tijding kwam bevestigen maakte de gouverneur-generaal, die op de plaats zelve waar dat groote komplot tegen zijn gezag gesmeed was, niets tegen hem had durven ondernemen, van de tegenwoordigheid van den luitenant te St. Pieter ge bruik, om hem in de gevangenis té werpen; dit schonk houdt zich aanbevolen voor den verkoop en in koop van EFFECTEN en C0~?ON8, vaa roerende en onroerende goederen eu het ge ven van geldeu onder hijpothecair verband beveelt zich beleefdelijk aan tot de levering van GOUDEN en ZILVEREN WERKEN, JUWEE- LEN, BLOEDKORALEN en HORLOGIëN, alles tot concureerende prijzen, GOUDEN IJZERS 20 gulden maakloon; met dubbele koppen en ge polijste beugel 3o gulden, 18 karaats goud d 1.40 per gram, GOUDEN REMONTOIRS van af f 55.dito SAVANET HORLOGIëN/gS.— Reperatiën worden aangenomen, en de vol gende week afgeleverd. Adres: des Donderdags bij den Heer COR- NELIS ROTGANS, in de HoepNo. 622 to Schagen 421^ Praktische vooordracht over zuivelbereiding, door den Heer W. SLUIS te Deemster, op VRIJ DAG 19 APRIL I878, voormiddags elf uur, in de kolfbaan van G. KATER te Barsingerhorn. Voor leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met ééne dame, is de entree bepaald op 25 cents per persoon, voor niet leden dor Maatschappij op 49 cents. 4236 De Secretaris P. STUURMAN. De ondergoteekende, lid der firma Ed ward Vos eu Co. in EFFECTEN to Amsier dam berigt dat hij eiken MARKTDAG te SCHAGEX ten huize van den Heer K. E. Nutnan Hoogzi|de aldaar te spreken zal zijn ovor: 4197 lo. Het geven van geld: A. op onderpand van effecten. B. ondor hypothecaii verband op landerijen mits de eigenaars zich persoonlijk aanmelden. 2o. Het in deposito nemen van geld: A. voor ééne maand tot twee maanden a 4 ®/o B. drie maanden of langer 5 °/o 3o. Den in- en verkoop van effecten. Brieven voor de firma te adresseren EDWARD BOS en Co. in Effecten, Wolvenstraat bij de Kei zersgracht no. 20 te AMSTERDAM. Nadau de gelegenheid om na te denken on te begrij pen dat Caylus toch nog eene zon was, welke nog niet zoo goheel was ondergegaan, dat hij de kracht zijner stralen niet meer kou doen gevoelen. Toen deze eerste wraakneming was uitgevoerd, dacht Caylus aan de te nemen maatregelen tegen de intrede van den prins in de stad, toen zijne zuster de gravin de Monrocq, de kamer binnentrad, waarin hij in hevige gemoedsaandoening heen en weêr liop. De tegenwoordigheid der gravin, in wio Caylus groot vertrouwen stelde, bragt hem eenigzins tot bo daren. Hij ging zitten en wenkte zjjne zuster om nevens hem plaats te nemen. Gij hebt zeker begrepen, waarde zuster, dat ik behoefte had aan uwe raadgevingen en zijt daarom tot mij gekomen; daar hebt gij wel aan gedaao, ik dank er u voor! Het spijt mij maar alleen, zeide de gravin op een half vriendelijken, half misnoegden toon, dat gij er zoo laat uwe toevlugt toe neemt. Gij hebt niet naar mij willen luisteren toen het nog tijd was en zijt in deze ernstige zaak een geheel verkeerden weg in geslagen. Hoe dat? Mag ik n mijne meening openharti g meedeelen Ik verlang het zelts. Welnu dan, waarde broeder, gij hebt uzelf aan de woede van het onweder blootgesteld, dat om u heen woedt. Vooreerst heeft het n aan geestkracht ontbroken, voorts aan tact en eindelijk aan doorzet tenden moed. Zie nu eens waartoe dit geleid heeft Ik had het u toch nog Toorspeld; gij hadt, zoodra gij de aankomst van Renaud te Marin vernaamt, in plaats van u te laten verrassen door die soort van geheim zinnigheid, waarmede hij zich omhulde en in plaats van in eene soort van onderhandeling te treden met een onbekend persoon, die alleen reeds door zijne tegenwoordigheid in do kolonie onder «w gezag stond gij hadt, zeg ik, hem bevel moeten geven zich naar St. Pieter te begeven en aan dat bevel kracht moe ten bijzetten. Maar Nadau heeft zijn pligt verzaakt. Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1878 | | pagina 3