mmm DE PRINS Algemeen Nieuws-, Advertentie ±janü douw blad. Ao. 1S78. Jaargang. No. 1076 22ste Gemengde Berichten. Dil blad verschijnt twee maal per week: ffoeni- dng- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags ia ure worden advertentiën in het eerstuitko- metid No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.F ranco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers f 0.07$. Advertentien van een tot vijf regels 07Ó; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan eeu rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. li PI Spoedig zal het resultaat bekend worden van den ijver onzer werklieden in betrekking tot de inzending hunner werkstukken voor de Tentoonstelling enz., die, in Juni a.s. te Rotter dam, in bet academie gebouw, zal gehouden worden, van zaken die met het bouwvak in eenige betrekking staan. Die inzending zal van l5 tot 33 Mei a.s-, moeten geschieden, zoo mogelijk door tusscben- komst der sub-commissiën. Om zooveel mogelijk abuizen te voorkomen beeft de hoofdcommissie inzendingsbewijzen doen drukken 0111 later ook het recht van eigendom te bewijzen ook werkstukken uit vroegeren tijd zullen worden toegelaten. Het zal dus noodig zijn, van eene of andere inzending tijdig aangifte te doen, bij de sub commissie der tentoonstelling voornoemd, te Schagen ten huize van den Heer A. \V. Gezel len, waarop wij iederen werkman nogmaals at- teud maken De bende die valsche bankbiljetten van 100 francs vervaardigde, is thans ten getale van 7 personen in handen der Parijscbe justitie, 't Zijn twee families, de wed. Barreau met twee zoons en een dochter, verder de weduwe Jobet, haar dochter en kleinzoon. De gebroeders Barreau zijn de vervaardigers der biljetten, de overigen brachten ze onder bet publiek. Reeds in 1873 maakte een der broeders de eerste biljetten, maar zij waren zoo slecht na gemaakt, dat slechts enkele in omloop konden gebracht worden. Eerst ita 't vorige jaar slaagde hij er in de na bootsing zoo te maken, dat men er gemakkelijk dupe van werd, en nu werd de zaak op groote schaal gedreven. In de woning der valsche munsters werden gevonden i5ooo francs in goud en 4jP valsche biljetten van 100 francs. De familie heeft een zeer avontuurlijk leven geleid. Zij bezocht badplaatsen en reisde veel, vooral in Italië, en bewoog zich in beschaafde kringen. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier houdt in Juni e. k., op nader te bepalen dag. een wed strijd voor werktuigen bij den hooibouw in ge bruik. Bij bet toekennen der prijzen zal worden gelet op de kwaliteit der snede, en op het neer leggen van het zwad, bij de maaiwerktuigen; op de wijze van liet schudden, het opnemen en gelijkelijk verspreiden van het hooi, bij de hooi- sehndders; op de wijze van harken en het scboon- harken bij de hooiharken; op de wijze van, en de geschiktheid voor't opladen bij den h^oilader; en eindelijk, bij al de werktuigen, op doelma tigheid, eenvoudigheid, sterkte, trekkracht, ge makkelijke herstelbaarheid en koopprijs. Eerste prijzen van f 100, tweede prijzen van f 5o worden uitgeloofd voor de grasmaaiwerk- tuigen en de hooiladers; eerste prijzen van f 5o en tweede prijzen van f 25 enz. voor de andere werktuigen. Aangiften tot deelneming inoeten voor of op den isten Mei vrachtvrij worden ingezonden bij den Secret. Penningin. den beer J. Zijp Kz. te \bbekerk. Naar aanleiding van de berichten over duurte in Parijs tijdens de tentoonstelling, meldt ons de firma Elsbach en Jones, vertegenwoor digers voor Frankrijk van de Nederlandsche pers, dat er overdrevens in d'e berichten is en dat men te Paeijs gedurende de tentoodstelling niet duurder behoeft te leven dan b. v. in een hotel te Amsterdam; alleen men moet den weg weten. Dit laatste bezwaar ruimt bedoelde firma geheel uit den weg door de mededeeling, dat van af heden op hare bureaux, 3l bis Fauoourg Montmartre, een lijst voorhanden zai zijn van hotels, restauraties en koffiehuizen waar de prij zen niet zijn verhoogd. Deze lijst zal voor ieder Nederlander kosteloos ter inzage worden verstrekt Ook verklaart genoemde firma zich bereid alle verdere inlichtingen te geven. Daar wij die firma als zeer solide kennen, achten wij dezen maatregel bijzonder practiseh en ma ken wij er met dankbaarheid melding van De bevordering van inej. Alctta Jacobs, zoo meldt men o. a. uit de hoofdstad aan de Arnh. Grt., tot arts of artse is eene gebeurtenis, die wel wat stiefmoederlijk' door de pers is be VI. Als men domooren of lafaards tot onderhoorigmi hoeft, dan handelt men zelf. Daarin hebt gij gebr-k nan geestkracht laten blijken. Dit was uwe eerste fout Moge de koning er u niet gevoelig voor straffen! Voorts heeft het u ontbroken aan tact, doordien gij, nadat gij aan den prins De prins! de prins!... dus viel Caylus haar toornig in de rede, ik erken hem niet als zoodanig.... Vergun mij, hernam de gravin, in dit opzigt niet eenstemmig met u te denken; straks zal ik u dc reden voor mijno meening opgeven. Nadat gij den prins den tijd hadt gelaten, om zich te doen erken nen en zich met aanhangers te omringen, toen was het geene zaak meer, om uw gezag zoo ruw als gij gedaan hebt te toonen. Toen hadt gij n niet meer zóó openlyk tegen de algemeene opinie moeten verzetten, dat gij al de sympathie voor Renaud opwektet en u zeiven den algemeenen haat op den hals haaldet. Te vergeefs hebt gij uw gezag en dat des konings ge compromitteerd. Ziet gij het nu niet reeds in? Maar als ik hem als prins erkend had zou ik aan mijn pligt hebben te kort gedaan, hervatte Caylus. Niet als gij het met een goed plan in verband bragt; gij had hem als prins in een strik moeten lok ken en hem onder uwe magt houden totdat gij nadere orders van den minister ontvangen hadt. Dan ware hij hier meer baas geweest dan ik zelf. En is hij het dan nu niet Eindelijk heeft het u daarin aan doorzettenden moed ontbroken, dat gij uwe beide eerste fouten hebt kunnen goed maken door eene dier plotselinge besluiten, die als bij inge ving in ons opkotn.-n, en hein boven water houden, die op h t punt stond van te verdrinken Zie nu eens J 1 00 ver het met u gekomen is; gij zijt genoodzaakt I te vlugten voor dien man, St. Pictcr te verlaten in den oog nblik dat hij er zal binnentreden. Want hot is geene vreugd meer, welke alb-rwoge heerscht. het is razernij; het is geene geestvorvo ruig meer, het is woede, welke het volk bij zijne intrede zal aan den dag loggen. Gij moet dus de stad verlaten, tenzij gij de duizenden bravo's, welke tot bem gerigt zullen worden, als zoovele kr< ten van haat en verwensching jegens u wilt aannemen. Het is pijnlijk, afgrijselijk, ik stem het toe, maar het is zoo. Gij hebt mij alleen nog maar gezegd wat ik had motten doen, zustor, maar nog niet wat mij nu te doen staat. Dat heb ik niet gedaan omdat ik nu voor het vervolg zal mceteu zorgen. Gij vertrekt en ik blijf om den prins te ontva gen, en wel als een echten I prins, hoort gij? Gij hebt alles bedorven, en ik moet i het weder goed maken. En door welke middelen Dat is mijn geheim. Deze gebeurtenis is juist geschikt, om u onherstelbaar in het verderf te storten en dat kan noch wil ik dulden. Bekommer u niet over den afloop van den veldslag; ik lever hem nu en wil hem winnen. Caylus had. zoo als wtj gezegd hebben, een groot vertrouwen op het verstand zijner zuster, en zijne stijfhoofdigheid van haar raad in deze moeijelijke zaak niet te willen opvolgen, was h.-m zoo duur te staan gekomen, dat hij voor het bevel boog, dat zijne zus ter hem in zeker opzigt had opgelegd: en daar de zaken nu toch niet erger konden worden, verliet hij zich nu geheel op haar om de stelling to redden. jegend. Het eerste geval van dien aard in ons vaderland was de eer der bespreking ruimschoots waardig geweest. Mej. Jacobs is nu een der be langrijkste persoonlijkheden van ons vaderland. Zij heeft baar studiën volbracht zonder ophef en bluf, zonder gescherm met vrouwen-emanci patie en al dat andere gezeur van Mina Krüse- man en concorten, en als inevr. Bosboom en Elisc v. Calear en Lina Schneider behoort zij tot die waardige daines, die zonder het markt geschreeuw over gemis aan beweerde regten rustig haar weg gaan. Evenmin heeft mej. Jacobs het voorbeeld gevolgd van hare voorgangster, de Ainerikaansche doctores Mary Walker, die ik voor een jaar of tien te Washington zag met hooge laarzen en wijde korte pantalon, in een soort op de mannenleest geschoeid vrouwencos- tuum |gestoken; onze Nederlandsche artse, die nog den doctorgraad zal verwerven en inmiddels in de Engelsche hospitalen ondervinding gaat O|>doen, behoudt haar vrouwelijk karakter en dat strekt haar tot eer. Ik hoop, dat mej. Jacobs te Amsterdam zich zal koinen vestigen. Zij kan zich, mijns inziens, overtuigd houden van een drukke praktijk, vooral wanneer ze zich speci aal op de behandeling van vrouwenziekten toelegt en niogt het toeval willen, dat zij in den echt treedt met een doctor, dan zou het paar een wel wat onrustig, maar voor de menschheid heilzaam bestaan genieten. Zulk een huwelijk zou wel eens, vooral in de uitoefening der prak tijk van mevrouw, stoornis kunnen brengen, maar liet zou jammer zijn als het geslacht uitstierlj I11 het Oldenburgsche heeft inen thans veel last van de veldmuis. Vóór 14 dagen besloot de raad der landelijke gemeente. Varel premiën te geven voor het vangen van veldmuizen. Nu zijn daar reeds meer dan 10,000 mark aan pre miën uitbetaald! Als het weder gunstig is, ge lijken de landerijen op een kermis en ziet liet groenland er uit als ploegland. Met behulp van een gescliikten hond kan men op één dag gemakkelijk 35 a 3o mark verdienen. Een ar beider zou in 8 dagen de som van sjo mark voor 16,000 muizen bekomen hebben. In het concept-reglement van de buiten- societcit te Zwolle staat: Leden, die de contri butie niet op zittingdagen van het bestuur be talen of doen betalen, worden niet alleen uit Caylus verliet do zaal 0111 alles voor zijn ver trek uit St. Pi eter gereed te maken. Nu moeten wij nog eenige woorden spreken over de gravin de Monrocq, die zulk eene belangrijke rol in deze geschiedenis gespeeld heeft. Zij was vrouw iu den volsten zin des woords, en behoorde lot een dDr typen, welke de galanterie kan betreuren, maar bij welker verdwijning de zedelijk heid ontegenzeggelijk gewonnen beeft. Bijna reeds op den dag na haar huwelijk weduwe van eeu edelman^ die in de dienst arm geworden was, maar wiens for tuin zjj besloten had te herstellen, bragt zij al hare eerzucht over op de toekomst van haar broeder, ove rigens een officier der marine van de uitstekendste dapperheid. Zij verkroeg voor hem de betrekking van gouverneur-generaal van de eilanden, en vergezelde hem derwaarts op bevel des konings. Het moet gezegd worden, dat zij er zoo veel zorg aan besteed had om eenige der fouten haars broeders te herstellen, eu om eenigen zijner gevaarlijkste vij anden ta verzoenen, dat haar eigen goede naam er veel onder geleden had. Mevrouw de Monrocq had op Martiniquo veel opspraak gemaakt, maar nimmer had zich eene dame meer boven het oordeel der we- reld verheven. Zij had het juiste verstand en al de hoedanigheden, of liever al de ondeugden, welke iu die soort van oorlog, dien zij in het belang haars broeders ondernomen had, dc zegepraal verzekeren. Ten tijde van ons verhaal was zij pas even vijf en twintig jaar oud. Zij was in al den glans harer schoon heid, eene schoonheid welke innam eu boeide. Zij was verstandig, coquet, slim, en verstond de kunst om hare oogen, welke de bekoorlijkste ter wereld waren met groote overreding te doen spreken, zoodra zij het voorzigtig of noodig oordeelde hare lippen niet te ontslniten. Ieder har.T blikken was eeu strik, 1

Schager Courant | 1878 | | pagina 1