ren in pand, waarbij de ongelukkige moeder dan een verklaring moest onderteekenen, dat zij bij gebreke van betaling de kinderen ter zijner beschikking liet. Zóó bad bij onder anderen reeds lang met de weduwe Wanda 1'awlowska gehan deld. Den isten dezer maand kwam deze bij hem en verklaarde, geen kind te hebben mede gebracht, omdat baar zoontje zwaar ziek lag en bet meisje het moest oppassen. DaarSukin nu ten stelligste weigerde, baar het mandaat te geven waarop zij haar geld kon ontvangen bleef er voor haar niets anders over dan het meisje bij hem te brengen. Doch wat gebeurt er Op weg naar den betaalmeester verloor de vrouw het mandaat. Zij ging naar Sukin terug, bad en smeekte hem, hare dochter vrij te laten tot zij bij de hiertoe bevoegde autoriteit een ander mandaat had ver kregen; maar de woekeraar bleef voor alle klachten doof, totdat de vrouw eindelijk nadat h'j bet meisje reeds een paar dagen opgesloten had gehouden, de justitie te hulp riep, die hem nu zijne laaghartige praktijken wel zal afleeren_ De verboden invoer van vleesch in Kam pen vindt op allerlei wijze plaats. Nog zeer wei nige dagen geleden (zoo deelt onder meer de N. K. C. mede) kwamen verscheidene gebrekkige boeren de stad in en traden bij een slager bin nen. Eenigen tijd daarna buiten komende, waren alle bogchels verdwenen en liepen de gebrek- kigen weder regt van lijf en leden de stad uit. Een fabrieksarbeider in België beeft 0111 eene weddenschap, een halven liter mosterd ge bruikt. Hij won de weddenschap, maar was den volgenden dag een lijk. Volgens telegraphisch bericht uit Berlijn aan de Köln. Zeitung, zal bet huwelijk vanZ. K. H. prins Hendrik der Nederlanden met princes Maria van Pruisen waarschijnlijk tegen bet einde der maand Juni te Potsdam voltrokken worden. Het Dlbd. meldt, dat Prins Hendrik aan Dr. L. B. Beyen, rector aan het gymnasium in de residentie, heeft opgedragen 's Prinsen aanstaande- bruid in te leiden in de kennis van onze taal en onze geschiedenis. In de vorige week is te Biriatiën; een dorpje op de Spaansche grenzen, eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een jonge man, Jean DuPju genaamd, bevond zich tegen half 12 uur in den morgen in de keuken zijner moeder, die 66 jaren oud is. Er ontstoud twist tusscben hen, en de zuster van den beschuldigde, die sedert verscheidene maanden ziek en bedlegerig, de bovenverdie ping bewoont, hoorde eene hevige woorden wisseling waarvan zij slechts enkele volzinnen kon verstaan. Vervolgens trof eensklaps een schelle kreet barer moeder hare ooren, en daarop volgde de val van een lichaam. Buiten zichzelve sleept bet meisje zicli naar het venster en roept om hulp, waarop de buren komen aansnellen. De eerste die de woning bin- dringt, vindt den jongen Dufau meteen bebloede bijl in de band; zijne moeder ligt aan zijne voeten met het hoofd half van het lichaam gescheiden; bet bloed gudst uit den doorgehakten slagader. Die buurman eischt van den jongen man, die buitengewoon opgewonden was, dat bij zijn bijl zal nederleggen. Dufau weigert zulks, en dreigde den getuige een slag toe te brengen, die bij die gelegenheid eene buitengewone koelbloedigheid aan den dag legt. Gewapend niet een stok, gelast bij den beschuldigde met verheffing van stem, zijn wapen weg te werpen. Inmiddels komt een andere buurman toeschieten en op bet geroep IX O, ik ben er zeer bang voor dat het nu reeds te laat zal zijn, dus luidden hare eerste woordeu, en dat de ellendeling reeds gevlugt is Welk eene taal 1riep de gravin uit, de jaloerschheid vervoert u Ja, dat is ook waar, mompelde Blanche, een schamperen blik op Christina slaande, ik vergat dat ik mjj in de eerste plaats op u moest wreken, en ik vergat dat ik u beloofd had u te zeggen welk een man het was, aan wien gij uwo liefde geschonken hadtGij hebt in uw hoogmoed gedacht dat gij eene roemrijke zegepraal op een prins hadt gemaakt niet waar en uwe vrouwelijke ijdelheid was hier mede gevleid. Welaan verneem dan nu dat die Re- naud d'Est, dat die prins van Modena Ga voort Niets anders is dan een gelukzoeker. O, mijn God 1 Nu bloost gij Het is onmogelijk Wie kan het beter weten dan ik, zijne Ha hij had gehoopt mij straffeloos te verraden mij, die hij verleid heeft, mij, die hij door het slijk gesleurd heeft, mij, die mijn leven aan hem had toegewijd, op voorwaarde dat hij mij altijd zou beminnen Maar die vrouw is krankzinnigriep de gravin uit. Krankzinnigik 1 loop heen Ik ben ten volle bij mijn verstand, en om bet te bewjjzen zal ik u vertellen dat die man een engelsche spion is, dat hij onder een valschen naam in dit land gekomen is, daar hij wel wist dat die naam hem aller sympathie verzekerde. Het was zijn doel, de markies deCaylus van het eiland te verdrijven, zich van het bestuur zijner dochter treedt ook de vader van Dufa11 de woning binnen «Wat hebt gij gedaan, ongelukkige!* roept hij zijn zoon toe.«Waarom,antwoordde deze «beeft zij mij willen mishandelen.* De beide buren maken zich van hem meester, en binden hem stevig aan een eikenboom. De openbare macht is gewaarschuwd en de moeder moorder wordt door de gendarmerie in het oog gehouden. Die verschrikkelijke daad heeft de grootste on- steltenis in bet vreedzaam dorpje teweeggebracht; men gelooft algemeen dat de schuldige niet in het voile genot is zijner geestvermogens. Hij was sedert eenige maanden zonderling geworden, ten gevolge van koortsen, welke zijn verstand schij nen beneveld te hebben. Dufau, anders arbeid zaam en van een geregeld gedrag, met een goed voorkomen en zacht karakter, bad zich in bet hoofd gezet, zijne broeders in Amerika te gaan opzoeken; maar zijne ouders weigerden daartoe hunne toestemming te geven. Het lichaam van vrouw Dufau is overdekt met wonden, men beeft er acht gevonden, allen inet een bijl toegebracht, men verzekert dat de zuster van den schuldige, zóó getroffen is door bet treurig afsterven harer moeder, dat zij een paar dagen later is overleden. Het besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland, waarbij een nieuwo loting dor nationale militie was bevolen voor de gemeente As sendelft, is, nadat door ecnige lotelingen daartegen in hooger beroep was gekomen, dezer dagen door den Koning gehandhaafd. Uit het noorden des lands meldt men, dat de vetweiders er dit voorjaar duur aankomen. Er zijner die reeds voor meer dan f 4000 in 't land hebben loopen. Door elkander wordt per wcidekoo p m. f 80 meer betaald dan anders om dezen tijd van het jaar 't geval is. Daar het weidogeld gewoonljjk f 60 b edraagt van Mei tot November, zullen de vette runderen in 't najaar vrij wat moeten opbrengen, zullen do wei- ders rekening kunnen houden. Naar den tijd van het jaar is er ongewoon vee' gras in de weiden om en bij Zevenwoldo De jonge bees ten die allen reeds van stal zijn, kunnen den voorraad niet consumeercn. De voordeelige stand der gruslaudrn doet de prijzen van het vee stjjgen. Vooral naar run deren, om ze vet te weidon, is veel vraag. De schapen zijn ongewoon duur. Middelmatige Friesche schapen worden met f 20 k f 25 betaald. Over het algemeon is de veehandel zeer opgewekt. Dagelijks ziet men in de dorpen veehandelaars uit den vreemde. Zeker is er zelden een schip de Schalde opge varen, waarvan de geheelo bemanning zoo goed van contanten voorzien was, als die van de Noorsche bark Veranda, dio den 22 dezer Vlissingeu passeerde. Te Montevideo had do gezagvoerder Cliristophersen met de bemanning, totaal 9 koppen, gezamenlijk 1 lot genomen in een Uruguaansctio loterij, waarop nog vóór 't vertrek van het schip een prijs van 22.000 dollars viel, zoodat iedor een bedrag van 2400 dollars kon worden uitbetaald. Te Antwerpen was men reeds tijdig ingelicht van de nadering dezer rijke matrozen, zoodat de gewone parasieten van den zeeman in groot aantal tegenwoordig waren om do bemanning van dit schip bij zijn „joyeuse entréo" te verwelkomen. Do tweede verslaggever van den Figaro van 24 April heeft bij gelegenheid van het debut van Mlle Ambre beweert dat zij door den Koning der Nederlanden tot Gravin was verheven. In do Figaro van 26 April komt men met waardigheid tegen deze bewoering op. Hjj zegt o.a. zeer te] - egt dat ia Neder land een koninklijke gril niet voldcende is om iemand in den adelstand te verheffen, en dat mou te vergeefs in Nederland naar oen Minister zou zooken, dio zoo weinig eergovoel zou bezitten en de nationale waar digheid zoo zou uit het oog verliozen om oen dusdanig ii 11 IIIMM—III 1 11 meester to maken en du kolonio aan de Engelschen over te leveren, zoodra hij zich van het leger, do administratie, finantiën en den geest en de harten der inwoners had meester gemaakt. Overmorgen moest oen door hom aangeblazen opstand uitbarsten. Hij had er zijne maatregelen naar genomen, dat zijn plan volvoerd werd voordiat eenig berigt uit Frankrijk zijne stoutmoedige intrigue kwam verraden. Gij ziet dat hjj volkomen in zijn plan was geslaagd en gij zult moeten toestemmen dat gij zijne gelukszon len top punt had doen rijzenO, zeg nu met meer dat ik krankzinnig ben O, gij, die uit jah«zjj eischtet dat hij mij weg joeg, gij kunt het best begrijpen, dat de jaloezij mij aanspoort om mjj te wreken. Fn nu hebt gij geen tijd meer te verliezen; laat hem ge vangen nemen, dien ellendeling, als hjj niet reeds ver trokken ia Hij heeft de kolonie nog niet kunnen verlaten, daar heeft hij den tijd niet toe gehad. Haast u, zeg ik u. God heeft in het hart en het hoofd van dien man zooveel stoutmoedigheid en zooveel vernuft geplaatst, dat het mij niet verwon deren zou als hij reeds een middel gevonden had, al moest het ook etn bovennatuurlijk middel zijn, om te ontvlugten. De gravin de Monrocq, tevens verschrikt en ver nederd, begaf zich in aller ijl naar mijnheer de Poin- sable, particulier gouverneur, en gaf hem kennis van BIanche'8 mededeeling Poinsable dacht ook dat Blanche krankzinnig was en durfde geen bevel ter in hechtenisneming van den prins uit te vaardigen. Mijn heer de Ranché, de intendant, gaf hetzelfde antwoord. Toen begroep de gravin eerst regt hoe groot de in vloed was, welke dezen gelukzoeker verkregen had, en hoe gemakkelijk bij gevolg de vrees en de eer bied, welke hij inboezemde, het hem gemaakt zouden hebben om zijn stoutmoedig plan ten uitvoer te bren- geu. Als hare laatste toevlugt zond Christina dadelijk eeu bode aan haar broeder. besluit te contresigneeren en er de verantwoordelijk heid van op zich zon nemen, met den waariigen schrij ver ontkennen wij de echtheid van den adelijken titel van Mlle Ambre, die zonder gravin te zijn een aller waardigst aktricc is. Gisterenmiddag is het windtoestel op's rijks Marinewerf te Nieuvvsdiep, waarmede de vuren in de smederij worden aangeblazen, met een ge weldigen knal uiteengesprongen; meer dan 9.5o glasruiten van het gebouw werden verbrijzeld, doch daar bet juist onder schafttijd gebeurde, zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. De aanvoer van Engelschen visch te Rot terdam neemt geducht toe. Engelsche visch wil in den regel zeggen slechte visch. Hij is, daar aankomende, te lang dood, 0111 nog goed te kun nen zijn. De Grimsbij alleen bracht in de vorige week niet minder dan 1400 ton aan. De Engel sche visch blijft slechts gedeeltelijk te Rotter dam; de beste wordt er uit gezocht en naar Scheven ingen gezonden 0111 te drogen; van daar gaat hij gedroogd naar België, 0111 de bierdrin kers te «onthalen.» De slechte blijft te Rotter dam en wordt aan de consumptie overgegeven. In de maanden Mei en Juni van het loopende jaar zal te Rome een internationale wedstrijd van landbouwwerktuigen, speciaai van maai werk tuigen, worden gehoudenAlle uitvinders van dergelijke werktuigen worden tot deelHemins» uitgmoodigd. Zij, die aan den wedstrijd wenschen deel ie nemen, kun nen zich met gefrankeerde brieven wenden tot den voorzitter der Regelingscommissie, den lieer Alessan- dro Remolli (rue Stefauo dol Caceo no. 26 Rome.) Burgerl. stand der gemeente Bnrsingerhorn Ingeschreven van 23 30 April 1878. GEBOREN: 23 April. Antje, dochter van Hendrik Goers en Antje Koster 25 dito Neeltje, dochter van Pietertje Tuinman. 26 dito Abraham, zooa van Gerrit van Stipriaan en Elisabeth de Smit. ONDERTROUWD: 26 April. Adriaanvan Westen- brugge jm. en Aagtje Kromhout jd. beide wonende te Barsingerhorn. 29 dito Bouke van Zwol jm. en Jo- lianna van der Kaai jd beide wonende te Barsingerhorn. GETROUWD: 28 April. Gerrit Scboorl jm. oud 32 jaar wonende te Barsingerhorn en Maart je van Twuiver j d.J oud 24 jaar wonende te Winkel OVERLEDEN: 30 April. Dieuwertje Doons weduwo van Simon Mars oud 55 jaar. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 26 toten inet 29 April 1878- GEBORENGeene ONDERTROUWD27 April Tijs Kroone j. m. timmerman oud 24 jaren en Jolianna Gieten» j. d. zonder beroep oud 21 jaren beiden te Schagen. GEHUWD: 26 April Theunis Rakker j. m. landman oud 37 jaren en Frederika Albertina Knipper j. d. zonder beroep oud 29 jaren beiden te Schagen. 26 dito. Dirk Smit j. m. arbeider oud 3o jaren en Jantje Swart j. d. zonder beroep oud 23 jaren beiden te Schagen. OVERLEDEN Geene' Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel. Ingeschreven van 22 tot 29 April 1878. GEBOREN: 26 April. Gerrit, kind van Corrielis Hof en Aagje Stoop. 26 dito. Klaas, kind van Jan Hink, en Trijntje Bastiaan. ONDERTROUWD: 25 April. Abrain Over en Guurtje Bakker. 25 dito. Pieter Grin, en Adri- aantje Jonker. 27 dito. Simon Spaans en Trijntje Stuurman. GETROUWD: 25 April. Arie Hoogvorst, we- Iutusschcn had het gerucht van Blanche's vreem de mededeeling zich snel door de stad verspreid, en hoewel ieder die beschuldiging als laster verwierp, ijlden allen toch naar de woning, waarin die schan delijke komedie was ontknoopt Toen de dag aanbrak werd de waarheid bekend. Het vertrek vau le Rap- haël en Tarneau s vlugt lieten gien twijfel meer over De abt Desnoyers werd onmiddellijk gevangen geno men en Blanche hield men in het huis gevangen. Hij herhaalde al hare openbaringen. Caylus, die te St. Pieter was terug gekeerd, nam het gezag, dat hem ontrukt was, weder in handen. Eenige dagon daarna bragt een van Frankrijk komend fregat aan den gou verneur-generaal dépêches ov.r in antwoord op de mededeelingcn, welke hij aan den minister gedaan had. Men ver weet hem ernstig de ligtvaardigheid, waar mede hij zich door dien roman [zoo was de woorde lijke uitdrukking] had laten beet nemen en gaf hem bevel om larneau dadelijk in hechtenis te nemen; maar hiertoe was het te laat. Eeu koninklijk besluit dro:g tevens aan den gouverneur-generaal en aan den in tendant der kolonie den last op om eene regtbank zatnen te stellen, ten einde den gewaanden prins en allen die in zijne dienst waren of in deze ernstige zaak betrokken waren geweest, te veroordeelen. Desnoyers, die een valschen abt bleek te zijn, werd naar Frankrijk teruggezonden, om daar de straf der galleijen te ondergaan. Duval-Fèrol, de intendant der hertogin van Penthièvre en vele anderen werden ge vangen genomen, en ondergingen meer of minder zware straffen. De arme Nadau werd eerst afgezet en daarna tot gevangenisstraf verwezen. Toen zijn vonnis werd uitgesproken, wendde hij zich met een droevig gelaat tot Duval Férol en sprak: Heb ik het u niet gezegd, dat die zaak mij zou comprometteren? Wat Blanche aangaat, noch do belangrijkheid der door haar gedane mededeelingen, noch hare schoon-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2