Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 9 II Ao. 1878.. 22stc Jaargang. No. 10S1 Bekendmakingen. SCHUTTERIJ Annjiifle van verhuizing. Belasting op vererving in de regtc lijn. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: Hoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6o. Afzonderlijke nummers f 0.07} Advertentiën van een tot vijf regels f 07a; iedere regel meer f o. 15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te bièn. Postdirecteuren en Boekbandelaren aangenomen.. - Do Burgemeester der Gemeente Schagen roept mits dezo op, alle zoodanige Ingezetenen, die op den 1 Januarij 1878 hun 25ste Jaar van ouderdom zijn inge treden, bonevens de zoodanigen, die zich van Buiton- landsch in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der Klasse van do Schutterij vallen, om zich tusschen den 15 Mei cn 1 Junij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor de dienst der Schutterij te doen inschrjjTen. zullende tot ontvangst van hun aangifte ter dier plaatse speciaal worden gevaceerd op allo werkdagen gedurende des voormiddags van 10 tot 2 ure. Tot narlgt lier belanghebbenden dient 1 Dat als Ingezetenen in deze worden beschouwd, allo Nederlanders in het Rijk hun gewoon verblijf hou dende, en alle Vreemdelingen, in het rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrjjving in alle gevallen voor do Ingezetenen van den hierboven bedoeldon ou derdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrij gestelden of uitgestotenen tot de Schnttcrlijke Dienst to behooren, dat zij, dio bovonden zullen worden zich niet voor den l Junij 1878 te hebben doen Inschrij ven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalvo worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zon der Loting zullen worden ingelijfd. En worden overigons de Ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een Geboorte-Extract te voorzien, en zich al zoo van hun juisten ouderdom te verzekeren, ten einde do Inschrij ving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen den 7 Mei 1878 De Burgemeester voornoemd, Cs. DE PATER Wethouder Burgemeester en Wethouders van S('kagen. Brongen voor zooveel noodig met het oog op het verzuim betrekkelijk hit doen van aangifte terSecre. tarie bij verhuizing binnen de gemeente, den ingeze- tinen in herinnering de volgende artikelen van het Politieregelement dezer gemeente als Art: 11 Ingeval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis geven en ter Secretario dezer gemeente op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft mot een boete van een gulden Schagen 7 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders, Cs. DE PATER Wethouder. De ïecretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennis van het algemeen dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze ge meente dit jaar zal plaats hebben en invallen op ZONDAG den 16 JUNIJ a.s.. des namiddags te 4 ure> 0111 te eindigen op ZONDAG den a3 daaraanvolgende. Schagen 7 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Weth. De Secretaris, DENIJS. Het is een zeer veeg teeken voor eene nieuwe regeering als zij moet beginnen met verhooging der belastingen, de regeeringen, die zich bij ons afwisselden, van de jaren 179a1806, werden juist daardoor alle impopulair. In i8j8 begreep dat dan ook het ministerie dat een vrijzinnige grondwet tot stand bragt, het hegon met de leuze niet van belasting-ver hooging maar van bezuiniging, 't Is waar de bezuiniging, die zij invoerde was niet veel bij zonders, maar toch maakte die leuze de grond wet van 1848 populair. Het ministerie van 1877 zal door deze belas ting spoedig verbazend impopulair worden en daar mede zal aan de heerschappij der liberale partij spoedig een eind komen. Het grootste ge deelte der bevolking is niet liberaal gezind, in onze groote steden is de meerderheid orthodox protestant en in de R. G. provinciën clericaal in hart en nieren. Men kan het liberalisme bij ons vergelijken met het beeld uit den droom van Daniël, het hoofd is van goud, de borst van koper, maar de voeten van leem, het zal mo gelijk blijven bestaan zoolang de kieswet onver anderd blijft maar met de minste wijziging van hel kiesstelsel valt het in duigen. Dat is een hoogst gevaarlijke toestand, wij voor ons dweepen niet met het liberalismus, wij zijn het in sommige opzichten eens met de heer Pierson in zijne le vens beschouwing, er is geen bekrompener, eng- hartiger en egoistischer man, dan die zich te vreden stelt met een overgeërfd of aangeleerd liberalismus, geen mensch, die meer pharizee- sche eigenschappen in zich opneemt dan zulk een liberaal. Maar toch schuilt nog Gode zij dank in de liberale party het zout der natie. Wee ons vaderland zoo het liberalismus in ver achting komt. Men spiegele zich aan de Neder- bekwaamheden, die alleen door eene hoogst ge brekkige kieswetden mond gesnoerd worden, maar zelfs, al laat men die bekwaamheden er buiten, dan moet men met vergeten dat die groote plompe jongen de ineer verlichte standen op zijn rug draagt, willen die verlichte standen in vrede genieten van de goederen des levens, dan moet men het lastdier, dat hem torscht te vre den stellen. Nu heeft de protestantsche kerk dat lastdier stemgeregtigd gemaakt, en vroeg of laat zal het ook op staatsgebied stemgeregtigd willen worden. In Lainartines gevallen engel voelde de gevallen hooger geest zich ook in zijn lagen vorm vrij gelukkig zoolang het niets van zijn vroegere afkomst wist, maar zoodra het zich harer bewust werd ontwaakte ook de zucht naar mondigheid. Bij alle staatskunstenarij zal het den liberalen niet gelukken om de groote massa des volks eeuwig te vreden te houden in den toestand van onmondigheid waarin het verkeert. Het volk heeft regt op een stem in de staatsaange- legenheden, en het zal zich hoe langer hoe meer bewust worden van dat regt. Het zal ieder partij die het dat regt betwist overwinnen. Voor de liberalen bestaat er dus geen middel om het ge vaar te bezwoeren. Alleen door populariteit kan het liberalismus het groote gevaar te boven ko men. Wat is toch de ware oorzaak waarom de modernen in de Hervormde kerk bijna overal verslagen worden De impopulariteit der ineeste moderne voorgangers. Zij zagen te laag op de schamele gemeentemet hare duizende ver- 00 rd celen, kleine zorgen, met hare onwe tendheid en gehechtheid aan het oude, neder. duitsche Hervormde kerk, hoe treurig is het j De schamele gemeente kan nimmer tegenover daar gesteld sints het liberalismus in den kamp j gepromoveerde en gedoctoreerde heeren gelijk met het orthodox geloof is bezweken. Men lui: tere naar de predikaties in de kerken onzer groote steden, men leze de organen van de or thodoxe rigting, welke eene dorheid en bekroin- hebben. Maken de liberale heeren in de Tweede Kamer het zooveel beter Als de successiebe lasting in de regte lijn door de Tweede Kamer wordt aangenomen, dan zal zij het voornament- penheid zwaaijen daar den scepter. Wanneer lijk doen op (economische gronden, maar zulke de liberale partij niet de noodige voorzorgen 1 gronden zijn bij de tegenwoordige tijdsomstan- neeint dan, zal binnen weinige jaren op staat- digheden ontoereikend, ook op de impopulariteit kundig gebied dezelfde omkeer plaats hebben, der belasting moet gelet worden. Maar wat zal als die wij hebben zien tot stand grijpen in de kerkelijke speer. De liberalen voorzien dat ge vaar en trachten het aftewee ren door het uit stellen van eene wijziging der kieswet, maar dat is een gevaarlijk verdedigingsmiddel. Een her vorming, die regt en billijkheid vorderen, afte- wijzen omdat zij de belangen eener partij in gevaar brengt is een maatregel, die iederen wel denkende tegen de borst moet stuiten. Zulk eene afwijzing zoude in den lande eene beroe ring te weeg brengen, die niet anders dan door de aftreding van het liberale ministerie zoude gesust kunnen worden. Het volk achter de kie zers moge geen stem hebben, maar toch blijft het bestaan, het is geen doode Tracht, waar men geene rekening mede behoeft te houden, zij bestaat niet alleen uit het volk dat door men vragen, maakt gij dan toch van de volks vertegenwoordiging als gij haar wilt verlagen tot eene oogen-dieuaresse des volks, als gij wilt, dat zij niet alleen op de werkelijke volksbe hoeften, maar ook op zijn veroordeelen moet letten. Voorzeker aan een volksveroordeel mag nim mer eenig volksbelang worden opgeofferd, maar toch moet het veroordeel nooit uit het oog worden verloren. De populariteit geeft aan eene wet eene dubbele en gezegende uitwerking. Kan men dus een doel bereiken zonder kwetsing van het volksveroordeel dan moet de wetgever dien weg volgen. Successieregt in de regte lijn is nu bij ons hoogst impopulair, aangenomen dat die impopulariteit alleen uit volksveroordeelen voort spruit dan is desniettemin toch ieder verstan- 1 vele liberalen, zeer illiberaal wordt aangeduid dig wetgever verpligt nategaan of de gevorderde als het plompe kind, dat door allerlei deuntjes verhooging van belasting niet langs eenen ande- in slaap moet worden gezongen, onder dat volk ren weg is te verkrijgen en onze wetgever iiee.f achter de kiezers, behooren toch veel erkende j in dat opzigt nog niets gedaan. Van het zoeken

Schager Courant | 1878 | | pagina 1