«i mm m Gemengde Berichten. naar andere wegen wilde hij hoegenaamd niets weten. Door de aanneming van deze wet zal de impopulariteit onzer Kamer tot eene verbazende hoogte stijgen. Langen tijd zal op deze wet als op haar brandmerk worden gewezen. Lang voor dat het volk achter de kiezers aan het woord komt, zal zij reeds veroordeeld worden door het lagere volk. Tot dijkgraaf van den polder Waard Nieuw- land op Wieringen is benoemd de heerJ. Bree- baart Kzn. en tot heemraad in het dijksbestuur van Wieringen de heer M. Tijsen Jbz. Te Zaandam en te Wormerveer worden feestelijkheden voorbereid ter gelegenheid van de opening der spoorweglijn Zaandam-Amster dam op 11 dezer. De Kamer van Koophandel enz. in eerstgenoemde plaats, geeft een diner, waartoe ook de' Ministers genoodigd zijn. Te Zaandijk hoopt men i5 dezer feest te vieren. Door den tuinman W. Bloemink uit Twello werden Vrijdag te Deventer de eerste nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, ter markt gebracht. Op 5, 6 en 7 Juni a.s. zal, hij gelegenheid van de 34e algemeene vergadering der Gelder- sche Maatschappij van Landbouw, eene land- bouw-teutoonstelling plaats hebben van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, Baarden, Rund- en Wolvee, te houden door hare afirlee- lingen IJsel-Ocver en Over Veluwe, in het Oranje- Park te Apeldoorn. - Ken afschuwelijke gebeurtenis heeft te Tientsjin plaats gehad. Kr waren tien of twaalf publieke gaarkeukens ingericht om aan emi granten gratis eetwaren uit te reiken. In een van die inrichtingen is brand ontstaan en het vuur deelde zich mede aan de nevengebouwen van een tempel, waarin 4°°° personen een rust plaats hadden gezocht. Daar het juist etenstijd was, waren op last van twee manderijnen de deuren gesloten, opdat de armen de spijzen welke zij hadden gekregen, zouden opeten zon der stoornis van buiten. Toen echter de brand uitbrak dacht niemand er aan den tempel te openen en hen die er in waren er uit te balen. Misschien zou het bevel daartoe nog niet ten uitvoer zijn gelegd, omdat door den honger velen onmachtig waren. De brand sloeg ook tot den tempel over en men schat bet aantal slacht offers, dat daardoor is omgekomen, op niet min der dan 1200. De heide mandarijnen, die den tempel hadden laten sluiten, en de prefect zijn terstond afgezet en naar het hof voor criiniueele misdrijven verwezen. Door een ambtenaar bij de posterijen te Berlijn, den heer (lossen, is een nieuwe verre spreker uitgevonden, welke aan dien van Bell groote concurrentie zal aandoen. De toestel wordt door galvanische electriciteit in beweging ge bracht, terwijl dat bij de andere telephonen door deductie geschiedt. liet geluid wordt zeer XI Tarnan sidderde bij het herdenken aan de arme Blanche en hij verviel in een diep gepeins, waarvan een traan het gevolg was. Kom! het is beslist! riep hij eensklaps uit, ik blijf prins en dan op Gods genade! Het scheen flat het toeval, waarop Tameau zoo zeer rekende, hem werkelijk begunstigde. Langdurige in herhaalde windstilten maakten de reis zeer on voorspoedig, zoodat le Kaphaël na eene reis van vijf en zestig dagen, bijna volslagen gebrek aan mond behoeften had. Men moest to Faro, in Portugal, binneuloopen. Nimmer kon er zich eene gunstiger gelegenheid voor Tarneau opdoen, om aan de foltering, welke hij ver duurde. te ontvlugten. Hij had al zijne koelbloedig heid en al zijneondervindingnoodig, om zijne vreugde te ontveinzen. Als hij eens zjjn voet op den vasten wal had gezet, dan zou hem, in weerwil van al de eerbewijzen, welke men hem zou aandoen, niets ge makkelijker zijn, dan den een of anderen dag een titel af te schudden, welke hem tot last begon te worden, en langs den een of anderen weg naar En geland te ontvlugten. "Verre van te trachten het incognito te bewaren, daar hing geheel zijn welgclukken van af, deed hi) aan den vice-koning van Portugal aankondigen, dat hij de prins van Modena was, die door Portugal en Spanje naar Fraukrijk reisde. Men zond hem eene wacht, en bewees hem allen aan zijn rang verschul digde eer. De eerste .-tap was gedaan. Hij verbleef twee dagen te Faro, en vertrok toon naar Spanje, in de hoop van zich langzamerhand van eenige aanhan- selen zijner waardigheid te kunnen ontdoen, even als een schip, dat op het punt is om te zinken, langza merhand zjjne ganschc lading in zee werpt. Maar dit was minder gemakkelijk dan hij aanvan kelijk gedacht had. Op alle plaatsen waar hij stilhield, namen de eer- bewijzen, in plaats van te verminderen, toe. Zoo kwam helder en met een schier ongeloofelijke sterkte gehoord. Dat laatste schijnt van de kracht van den galvanischen stroom afhankelijk te zijn en met haar gelijkmatig toe te nemen, zoodat het mogelijk is, het geluid niet alleen door hem, die bij het toestel staat, maar in de ruimte van een geheele kamer te doen waarnemen. De hoor- en «.preektoestellen zijn respectievelijk, verschil lend vervaardigd, doch voor 't boortoestel kan Ook de gewone telephoon dienst doen. De ver schillende genomen proeven deden reeds tot ver rassende resultaten komen, üp IOO mijlen afstands werden, bij een zwakken stroom, de woorden duidelijk vernomen. Als nu het vermogen van den toestel nog wordt verhoogd, kan men aan nemen dat ook op 4oo of 5oo mijlen de gelui den duidelijk zullen kunnen worden overgebracht Te Noordwolde is te midden der kermispret, 's avonds half elf, verbrand het huis van den land bouwer F. Eits. De bewoners, die reeds te bed lagen, konden zich ternauwernood bij tijds redden. De oorzaak is onbekend. Eeu bende, welke er haar werk van maakte spoortreinen to doen dorailleeren en welke zich lang in het noorden van Frankrijk heeft opgehouden, heeft hare vertakkingen ook over de Belgische grenzen uit gebreid. Eenige dagen geleden heett men op don Noorderspoorweg, te Ilautmont, drie of vier oude rails dwars over den weg gelegd; gelukkig bemerkte men bij tijds die misdadige poging. Men huivert bij de gedachte aan do ongelukken welke zouden plaats gehad hebben, indien het govaar niet bemerkt ware geworden voor de exprestrein van Parijs naar Brussel voorbij- gestoomd ware. "Wie zijne hoender- en duivenhokken wil zuiveren van de luisjes die deze dieren soms zoo plagen dat hennen hunne eijeren verlaten, bestrijke de muren, dwarshoutjes of broeihokjes vóór men er versch hooi of stroo in legt met petroleum. Uit Rome wordt aan de Germania geschreven: De Italia gaat voort met deongcloofelijkstebeschaamd- heid te beweren, dat Paus Leo XIII in de zomer maanden het Vaticaan om gezondheidsredenen verlat-n zal. 0. a. beroept zij zich op het antwoord, dat de H. Vader heeft gegeven op dt ainspraak van kardinaal Die Pietro. En toch is er in dat antwoord geen plaats te vinden, die het gebazel der Italia zou kunnen rechtvaardigen. Daarentegen kan ik u zoo onbepaald mogelijk verzekeren, dat de H. Vader eenige dagen geleden tot zjjne omgaving zeide: „Ik zal het Vaticaan niet verlaten. God heeft mjj hier geroepen en hier is inijne plaats, waarop ik blijven zal Het is waar, dat ik vrocjjer des zomers naar ouiten ging, maar mijne po»'tio is thans anders. Behaagt het God, dan zal ik den invloed van het klimaat overwinnen. Ik volg mijne roeping en ga niet uit het Vaticaan." Laat nu do bladen schrijven en liegen zooveel zij verkiezen, wij houden ons aan do stellige woorden van Leo XIII. Alweder heeft de Belgische politie zich belachelijk gemaakt door een willekeurige arrestatie. Een jong. mensch, die aan het station du Midi met eenige bejaagd - hoid naar het vertrek van den trein naar Parijs vroeg, wekte daardoor de achterdocht der politieagenten op, die hem, in weerwil van zijne protestatie, naar het commissariaat brachten, alwaar men hem in het bezit van een aanzienlijke geldswaard" bevond, die in beslag wei d genomen. Hoewel hij in Brussel eene woning»had, werd hij in de gevangenis opgesloten en eerst zes dagen later ontving de politie volkomen ophelderingen uit Parijs. Het geld behoorde den jongen man persoon lijk en bij moest wegens dringende zaken naar Parijs. Het fraiisto van de zaak is nu nog, dat de ongelukkige geui resteerde, nu hij in vrijheid is gesteld, nog moet hij in Spanje, alwaar hem do schitterendste feesten wachtten. Maar men had van Tarneiu's aankomst in Spanje aan h»t Fransche hof kennis gegeven, van waar men dadeljjk een koerier mot geheime instruc- tiën afzond Men nam hem te Sevilla gevangen, te midden van een feest, waarop hij genoodigd was In de gevangenis geworpen, gelukte het hem om twee dagen later, met behulp eener vermomming, te ont snappen; hij verborg zich in een Dominikaner-klooster on slaagde er in zich in de cel van den prior, hetgeen toeumaals een onschendbaar toevlugtsoord was, op te sluiten. Hij bLef cr zoolang als noodig was om vanden generaal der orde, te Rome,, magtiging te verkrijgen, om hem uit te leveren. Toen hij opgeëischt werd, zwoer hij zijne vrijheid of zijn leven duur te zullen verkoopen. En werkelijk, zoodra men de deur van de kamer des priors openlicp, schoot Tarneau den officier die belast was om hem gevangen te nemen, met een pistoolschot dood, en met zijn langen degen gewapend, stormde hij op de soldaten in en slaagde er in, er door heen te dringen. Nog eenmaal zou hij ontkomen zijn, als hij hierin niet ware verhinderd geworden door eene jeugdige novice, die hem met een steen aan het hoofd wondde, terwijl hij een muur van het klooster overklom Zijne geestkracht worstelde nos tegen het ongeluk maar zijne krachten verrieden hem. Toen hij met een met bloed bedekt gelaat tot boven op den muur ge komen was, wankelde hij en viel weder bezwijmd in den tuin van het klooster neder. Men bond hem ara handen en Toeten en ontdeed hem van alle kenteekeDen van zijn rang, welke hij droeg, alsmede van de orde van St. Louis, welke hij nimmer had afgelegd. Hij werd naar Frankrijk vervoerd en aan den regter overgeleverd. Mevrouw de hertogin de Penthièvre bezocht hem in zjjne gevangenis en keerde van daar terug in de grootste verbazing over de treffende gelij kenis, welke werkelijk tusschen dezen gelukzoeker eu den prins haar broeder bestond. Overtuigd van de dnbbele misdaad van hoogverraad jegens eene fransche bezitting en van de onregimatige aanname van titels, werd Taraeau tot deportatie ver- terecht staan toot de rechtbank van correctioneele zaken, omdat hij bij zijie arrestatie de agent -n he- leedigd heeft. Sommnmjas, summa injnria; het uiterste recht is de hoogste onrechtvaardigheid. Te Gent is een diefstal geplengd, in zeer zonder* linge omstandigheden Iemand, die met het Café-res taurant le Bocher de Cancaleop de Vogelmarkt moet hekend geweest zijn, is er smorgens vroeg binnenge drongen. Om geen aandacht te verwekken heeft hij de jaloezieën en de vensters opengezet, alsof hij bezig was het huis schoon te maken. Vervolgens nam hij twee bussen van vereenigingen weg en ledige de buf fetlade waarin gelukkig weinig geld was. Daarna nam hij nog drie kisjes sigaren en koos er de beste uit, liet het gordijn vallen om des to beter de gestolen voorwerpen, waarbij hij nog een dertigtal servetten voegde, in te pakken, dronk een flesch St. Julien uit, at een broodje met vleesch en vertrok toen stil. Men heeft den behendigen dief nog niet in handen. Uit Apeldoorn meldt men aan het U. DEene treurige gebeurtenis had hier plaats. Eene vrouw woonde alleen op eene kamer. Hoewel zij aan toevallen leed, zorgde zij geheel voor zich zelve. Dagen achtereen w ird zij niet gozien. Toen men haar nu weder eenigen tijd niet gezien had, werd men ongerust en haalde de politie. Deze opende in 't bijzijn van den Burge meester de deur, waardoor zich onmiddelijk een aller onaangenaamste reuk een weg baande. Vlak hij en kabinet lag in de kamer het overschot van het lichaam der vrouw, waarvan het bovenste gedeelte geheel ver brand is. Een lamp lag in stukken bij haar. Uit hare houding komt men tot deze gevolgtrekking: Juist toen zij de brandende lamp in de hand had. moet zij een toeval hebben gekregen, en achterover geslagen zijn. Door dien val heeft de brandende p -troleum zich aan hare kleederen medegedeeld, en het lichaam aangetast. De ongelukkige hoeft dus niet eens om hulp kunnen roepen. Daar dit in een zeer klein vertrek gebeurde is de voortgang van den brand stellig gestuit door den geringen toevoer van versche lucht. Een nieuw bewijs van den practischen geest der Amerikanen, vindt men in den Scientific American. Een „uitvinder* heeft een kas gemaakt voor geldkan toren, waardoor het den kassier feitelijk ondoenlijk is te stellen. De kas zelf schrijft door een vornuftig toe stel de kwitantiën voor het bedrag dat er wordt in gestort, en het duplicaat van de kwitantie blijft in de geldkast, welke de kassier niet openen kan. Toch houden wij ons overtuigd, dal, even als naar mate do pantserplaten dikker worden, ook aan hot geschut meer kracht wo-dt gegeven, ook na den vor- nuftigen Amerikaan, die deze geldkas uitdacht, een nog vernuftiger zal opstaan, die des ondanks de kas eal bestelen. Burgerl. stand der gemeente Haringcarspal Ingeschreven van 29 April tot 6 Mei 1878. GEBOREN 28 April. Anna, dochter van Gor- nelis Bijpost en Antje Berkhouwer. ONDERTHOl.HVL): 1 Mei. Dirk Swart j.in. en Guurtje Boon j.d. GEHUWD: 2 Mei. Pieter Kuilboer j.in. land man, oud 24 jaren, wonende te Oude Niedorp en Siebertha Wijnker, j.d. oud 21 jaren wo nende te Haringkarspel. 2 dito. Pieter Schil der j.m. landman oud 25 jaren en Aaltje Wijn ker j.d. oud 22 jaren, beiden wonende te Ha ringkarspel. 5 dito. Cornelis Kroon, j.m., land man, oud 26 jaren, wonende te Oudkarspel en Maartje Kuilman, j.d. oud 18 jaren, wonende te Haringkarspel. OVERLEDEN: 29 April. Maartje Brugman, oud 3 maanden, dochter van Pieter Brugn.an en Trijntje Melger Swerver. 4 Mei. Jan 1 imhwalriw—i«i 1 «in 111 -Tir.-m.vj-.- .if.it,1 oordeeld en naar Senegal vervoerd. Maar de dood alleen kon aan de zonderlinge lotge vallen van dien man paal en perk stellen. De geest kracht van zijn karakter, de stoutmoedigheid zijner denkbeelden, zijn vertrouwen op hetgeen hij zijne bestemming noemde, zijn moed eindelijk moesten altjjd de bovenhand houden. Nadat hij twee jaar in Senegal verwijld had, ontsnapte hij, in weêrwil van het stipte toezigt, dat men over hem hield. Elf jaar daarna bragt men, na eene schermutseling tegen de inlanders, te St. Pieter eene vrouw binnen, welke men te midden der vijanden had gevangen ge maakt Hare haren waren grijs; haar ligchaam, door armoede en vcrmo.ijenissen, door lijden en smarten gesloopt, de trekken van haar door de zon gebruind gelaat, haar door een vroegtijdigen ouderdom met rimpels doorploegde voorhoofd, alles belette dat iemand in die vrouw Blanche herkende. En toch was zij het Zij wachtte zich wel om het geheimzinnige, dat haar omgaf, op te helderen, want in stilte had zij gemeend dat het eene beschikking der Voorzienigheid was, welke haar nogmaals vergunde den iiodem dier stad te betreden, waarin zij zoo ongelukkig was "e- weest. O, sprak zij bij zichzelve, met een haarlok den vreugdekreet verstikkende, welke op het punt stond aan hare lippen te ontsnappen, o, htt is niet zonder bedoeling, dat de Hemel mij herwaarts terugvoert.... na twintig jaren eener zeer na aan de slavernij gren zende vrijheid! Ik zal er ongetwijfeld de wraak vin den, waar mijn hart naar smacht. Zij werd voor de overheid der stad gebragt en men begon haar te ondervragen. Er was eene groote me nigte nieuwsgierigen toegestroomd, om die vrouw te zien, die niets anders met de wilden gemeen had dan hunne kleederdragt. en die, volgens het getuigenis van allen, die haar naar St. Pieter meegevoerd ^had den, van blank ras was. De arme vrouw liet een aandachtigen blik om zich heen weiden en herkende ve'.e lieden, die haar niet konden herkennen. En bovendien, wie dacht er nog aan de geschie denis met den prins van Modena? Wie dacht er nog aan Blanche? Zij hield zich tegenover hen, die haar

Schager Courant | 1878 | | pagina 2