n in Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1878. 22ste Jaargang. No. 10S3. Bekendmakingen. SCHITTERIJ De wereldtentoonstelling te Parijs. Aiinjrilïe van verhuizing. Patenten. SHIll.III COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: IToens- dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tof 's mid dags 13 ure worden advertentiën in het cerstuitko- inend geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers 0.071. Advertentien van een tot vijf regels o 75iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekbandelaren aangenomen De Burgemeester der Gemeente Schagen roept mits deze op, alle zoodanige Ingezetenen, die op den 1 Januarij 1878 hun 25ste Jaar van ouderdom zijn inge treden, benevens de zoodanigen, die zich van Buiten- landsch in dezo Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in eert der Klasse van de Schutterij vallen, om zich tusschen den 15 Mei en 1 Junij aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor de n 1878, des voormiddags van 9 terdag 18 Mei tot 12 ure Schagen 10 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE PATER, Wethouder. DENIJS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schagen, maken hiermede bekend, dat naar aanleiding van Art. 184 en volgende van het plaatselijk Politie reglement dezer gomeente, betreffende de dienstplich tigheid bij de Brandspuiten alhier, alle geëmploijeerdon dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullendo tot bij die spuiten den ouderdom van 50 jaren bereikt ontvangst van hun aangifte ter dier plaatse speciaal hebbende en verlangen uithoofde van ligchaamsgobre- ■worden gevaceerd op alle werkdagen gedurende des voormiddags van 10 tot 2 ure. Tot narlgt der belanghebbenden dient 1 Dat als Ingezetenen in dezeworden beschouwd, allo Nederlanders in het Rijk hun gewoon verblijf hou dende, en allo Vreemdelingen, in het rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Ingezetenen van den hierboven bedoelden ou derdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeenen tot de vrij gestelden ofuitgeslotenen tot de Schutterlijke Dienst te bchooren, dat zij, dio bevonden zullen worden zich niet voor den l Junij 1878 te hebben doen Inschrij ven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zon der Loting zullen worden ingelijfd. En worden overigens de Ingezetenen aangemiand om zich tijdig van oen Geboorte-Extract te voorzien, en zich al zoo van hun juisten ouderdom to verzekeren, ten einde de Inschrij ving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen den 7 Mei 1878 De Burgemoester voornoemd, Cs. DE PATER Wethouder ken of zwakke gezondheid hun ontslag te bekomen, worden opgeroepen, om zich tot dat einde, vóór of uiterlijk op den 23 dezer, van 's morgens 9 tot 12 ure, ter Secretarie der gomeento aan te goven en hunne herkenningsteekenen, terug te brengen, zullende 11a dien tijd, de zich niet aangemeld hebbende personen, nog voor eon jaar worden gecontinueerd. Schagen den 14 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester a. i. Cs. DE PATER Wethouder De Secretaris, DENIJS. i Eerbied voor het fransche volk! Wie had, na de bange jaren, zoo versch nog in het ge heugen, een feest als Parijs thans viert, mo gelijk kunnen achten? Een militaire trotst, de afgod des volks, te schande gemaakt; een gou- eenige toepassing ligt van het democratisch be ginsel. Niet de wettelijke maar de werkelijke eerbiediging van ieders men#chelijk recht heeft een volk noodig om te leven en te groeien en bij een weinig nadenken zal ieder moeten toe geven dat zoodanige gelijkheid hier niet is bekend. In ons klein land vindt men een aristocratisch geloof, vindt men geboortetrots, vindt men niet zoo sterk meer als vroeger, maar toch nog altijd regeerings-familiën.EIet raakt den franschman niet van welk geloof gij zijt; u is het onverschillig of zijn stamboom in orde is dan niet, het is den franschman genoeg, franschman te zijn; ziedaar Frankrijks kracht. Om een voorbeeld te noemen uit velen, hoe karig en hoe afgepast is men hier te lande met den burgerlijken titel van mijnheer? Is het niet als of het ons iets kost minderen aan te spre ken met den titel, waarmede wij gewoonlijk worden aangesproken Hoe vaak gebeurt het dat wij tegenover ons iemand hebben, die meer beschaving, meer kennis en meer geld bezit dan wij, maar dien wij toch om onzen hoogeren stand niet als mijnheer kunnen aanspreken. Ik beschuldig u niet, de aangesprokene zou het hier al licht voor een spotternij houden, maar i pleit dit eenvoudig verschijnsel, dagelijks waar te nemen, reeds niet sterk tegen onze gelijk heid? Schijnbaar is dit eene kleinigheid, in Burgemeester en Wethouders van Schagen. Brengen voor zooveel noodig met het oog op hot verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter Secre tarie bij verhuizing binnen de gemeente, den ingeze tenen in herinnering de volgende artikelen van het Politieregelement dezer gemeente als Art: 11 Ingeval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis geven en ter Secretario dezer gemeente op den voet als hierna is bepaald, te weteu Voor een geheel gezin, ipwonende dienst en werk- bodeu daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin Voor afzonderlijk levende personen door hen zelvcn. Art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft met een boete van een gulden Schagen 7 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders, Cs. DE PATER Wethouder. De t'ecretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennis van het algemeen dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze ge meente dit jaar zal plaats bebben en invallen ZONDAG den 16 JUNIJ a.s.. des namiddags op 23 te 4 ure> 0111 te eindigen op ZONDAG den daaraanvolgende. Scbagen 7 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Weth. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis 'van belanghebbenden, dat de patenten aangevraagd in de maanden Fe- bruarij, Maart en April, dienst 187J, kwar taal) ter secretarie in persoon kunnen worden afgehaald, van af Maandag i3 tot en met Za- vernement omvergeworpen; eene oorlogsschatting die aan het ongerijmde grensde; twee provinciën werkelijkheid is zij dit niet. Zij is verschijn- gescheurd van het rijk; de hoofdstad in de sel uit velen, die allen bewijzen dat waar- macht der commune; een burger oorlog 11a achtige gelijkheid aan ons volksbewustzijn 011 - heftigen strijd gedempt; deze fatale reeks vindtbekend is. eerst zijn laatsten term in de politieke weifeling van het hoofd des gouvernements, waardoor alles wat tot herstel van het geledene was gedaan, weder in duigen dreigde te vallen. Met bewonderenswaardig staatkundig talent bebben de volksleiders dezen laatsten maar gevaarlijksten vijand van Frankrijk over wonnen. En nu na enkele jaren, zijn alle wonden weer geheeld en staat Frankrijk meer dan ooit aan de spits der volken. Waaraan mag dit toegeschreven worden? Niet aan de staat kundige organisatie, want deze is gebrekkig, evenmin aan bet onderwijs, die andere panacee tegen volkskwalen, want zoo ergens laat het onderwijs in [Frankrijk te wenschen over, maar naar ons inzien alleen aan de levenskracht van het democratisch beginsel. Tentoonstellingen zijn kinderen van deze eeuw en dragen daar ook al de kenmerken van, zoo de goede als de slechte eigenschappen. Het doel is goed maar het wordt voorbij gestreefd. Ver toon en opwinding moeten vergoeden wat vaak aan degelijkheid ontbreekt. Hare eigenlijke be stemming is de vordering der kunsten te bepalen het belang der kunst is hare eeiyge roeping Beantwoorden zij hieraan? Ik ben niet bevoegd 0111 over deze vraag te oordeelen. Ongetwijfeld kunnen zij daartoe strekken en zeker zullen zij daartoe wel hebben gediend. De kunste naar, de fabrijkant, de man van genie leeft daar op gewijden grond, in eene hoogere wereld dan zijne gewone omgeving. Hier kan hij bij eiken voetstap iets verwezenlijkt zien, wat reeds duis ter door zijne gedachten was gegaan en het ten In Frankrijk, meer dan in eenig ander toon gestelde vult niet zelden slechts aan wat land, zelfs meer dan in Amerika, bestaat bur- door eene toevallige noodlottigheid aan zijn gerlijke gelijkheid.- Maar bestaat die dan ook werk steeds ontbreken bleef. Maar en hoe hier te lande niet, ja! in welk land bestaat die kan het anders van de kunst en de kunste niet? ongetwijfeld bestaat h ier te lande burger- naars kan geene tentoonstelling bestaan. Dui- lijke gelijkheid, maar toch is zij bij ons weinig zenden en honderd duizenden moeten uit alle meer dan eene fictie. Voor de wet zijn alle oorden def wereld tot het tentoonstellinggebouw burgers gelijk, maar zijn zij daarom gelijk voor getrokken worden, niet alleen om bun aandeel uwe of mijne schatting? Ik weet wel dat die te dragen in de kosten, maar ook Om in het gelijkheid hier niet zoo bestaanbaar is als in wezenlijke der tentoonstelling mede te werken Frankrijk; ik wil tot eene zekere hoogte zekere hoogte toe geven, dat die onbestaanbaarheid niet onze schuld Want deze heeft slechts gedeeltelijk kunstbelang zij heeft daarneven echter de roeping om een is, maar alleen de schuld van hen, die boven groot aantal menschen bij elkander te brengen, of beneden ons staan ik beweer alleen dat de Zij trekken in de eerste plaats de stroom der kracht der fransche natie, zoo luisterlijk: ja reizigers, die niet genoeg aan de afleiding )a wondervol zich openbarend, in hare geheel reizigers, van het gewone reizen, zich zei ven voor een

Schager Courant | 1878 | | pagina 1