Do juwelier van Straatsburg. godsdienstig gevoel gedreven, een bedevaart naar de heilige stad maken, moeten zoolang vóór de poort wachten tot een bewoner van Makka zich over haar ontfermt en haar, voor den korten tijd van haar verblijf, huwt. Eerst onder de hoede van haren nieuwen gade mag de vrouw de geboor teplaats van den profeet betreden. De zoo ge lukkig, al is het ook voor korten tijd, onder dak gekoinene moet aan haren nieuwen gade voor de eer die hij haar aandoet door haar in zijn harem op te nemen, een somwijlen vrij hooge som betalen. Daardoor is van lieverlede een klasse van menschen ontstaan, die daarvan hun broodwin ning maken en goede zaken doen. Nu schijnt het de heilige stad te gaan als de meeste steden, men moet er op allerlei bronnen van inkomsten bedacht zijn, en zoo heeft de wijze raad van het heilige Makka besloten een gedeelte der gelden, die de bedevaartgangster voor haarman besteedt, in de stads-kas te doen vloeien, voor taan moeten de vrouwen voor het huwelijk huiten de poort een vrijliooge belasting betalen. Dit schijnt echter aan de vroomheid der Maho- medaansclie vrouwen geen afbreuk te doen, want het getal geloovigen, die de heilige stad willen bezoeken, neemt nog voordurend toe. De kinderjuffrouw eener aanzienlijke familie te 's Hage ging voor een paar dagen met de drie lieve kindertjes, aan hare zorgen toever trouwd, uit. Zonder daarmee in strijd te behan delen met de bevelen harcr meesteres, bracht zij, in 't voorbijgaan, een bezoek aan haar broe der, die in ziékelijken toestand verkeert. Deze nu gebruikte als medicijn een soort tabletten van een vergif ik weet nietarsenicum of belTadonna waarvan het gebruik voor dengene, die er niet langzamerhand, door toediening van een trapsgewijze toenemende dosis, aan gewend is, doodelijk is. De doos tabletten stond voor den zieke op tafel en onder'tgesprek lette zoo min de juffrouw als de patiënt er op, dat de kinderen zich van de tabletten hadden meester gemaakt 0111 ze stillekens »o'p te snoepen," Men stelle zich echter den schrik voor toen 't werd bemerkt! Terstond werden alle maatregelen genomen om de werking tegen te gaan, en ge lukkighoewel al de drie kinderen in groot levensgevaar verkeerden heeft men ze door tijdige en flinke maatregelen nog in het leven gehouden. Hoezeer de ijdelheid der vrouwen zich zelfs onder de pijnlijkste operatiën doet gelden, bewees dezer dagen een 2ojarig meisje in her. gasthuis te Berlijn. Door een klierziekte had zij haar neus verloren, de docters zouden nu een kunstmatig vervaardigde op haar gelaat plaatsen en die aan de huid van het voorhoofd bevesti gen. Reeds was men bezig haar te chloroformi- seeren voor de operatie, toen zij zich plotseling oprichtte en uitriep: «'t Moet een Romeinsche SLOT Stephanns Lenoir wendde zich tot zijne dochter en stiet haar heftig van zich af. Zwijg! zeide hij, fchaaratcloozo onnatuurlijko dochterGij zijt zijn mcdcpligtige, ja, ik bon door mijn eigen vleesch en bloed bestolenMaar ik wil mijn geld terug hebbenOf, bij den hemelgij zult beiden op het schavot storven Stephanus luido geschreeuw had do aandacht der buren tot zich getrokken en vele nieuwsgierigen voor zijn venster gelokt. De juwelier riep om de policie, en velen waren gedienstig genoeg om dtze te roepen. Intusschen liet Bertrand zich door Stephanus vasthou den, betuigde rustig zijneonschulil en zeide aan Manon, dat haar vader zijne dwaling weldra zou inzien. Deze schijn van wcderkecrige verstandhouding dionde slechts om do gramschap van den ouden Lenoir nog todoen toenemen. Toen de policie kwam, verklaarde hij, dat hij de overtuiging had, dat hem meermalen door Ber trand kleinere sommen ontstolen waren en dat doze hem in den voörgaanden nacht de rest zjjner spaar penningen had ontstolen; tevens deeldo bij met eene van aandoening en inwendigen strijd bevende stem het vermoeden mede, datzijnt eigene dochter aan dezo misdaad medcpligtig was. Dezo beschuldiging vervulde allo toehoorders met ontzetting. Ten gevolge dor een zame afgezonderde levenswjjzo van Lenoir en zijne dochter had Manon slechts weinig kennissen; niemand kende haar karakter naauwkeurig, maar hare jeugd en schoonheid en do sombere smart, welko op hare trekken vol uitdrukking te lezen stond, hadden hot koelste hart ten haren gunste moeten stemmen. Ste phanus htrbaalde echter zijne aanklagt en bet govolg daarvan was dat Bertrand in Manon wcr 'en gevan- givi genomen en naar de gevangenis virvoerd. I.cnoirs's aangifte, waarvan dadelijk proces-verbaal was opgemaakt, kwam hoofdzakelijk hierop neder Do juwelier was gewoon om do vrucht zijner spaar- zanmhiid ineen klein kasje in zijne werkplaats tube- waren. Dadelijk nadat hjj Bertrand Lafont als knecht liad aangenomen, had hij een gedeelte van dit geld vermist, hetgeen hi m bovenmate bevreemde, daar hij niet kon begrijpen op we ko wijze het geld hem ont vreemd was. Reeds dadelijk viel zijne achterdocht cp Bertrand; toen er echtereen tweede diefstal uit deze kas geschiedde, welk j tussc! en den avond en den ochtend moest gepleegd zijn, moest hij tot het besluit komen, dat, als Bertrand do dief was, hjj noodwendig een médepligtige in huis hebben moest, daar hij niet zelf in huis sliep. En hiervan kon hij alleen Manon verdenken, waot rij was de eenige huisgenoot des neus zijn, doctor; wat ik je bidden inag, denk daar vooral aan!» De gemeenteraad van Lisabon heeft dezer dagen besloten, het stelsel van lij ken verbranding te doen bestudeeren, ten einde het in de hoofd stad in te voeren. In de kleine, slechts 600 zielen tellende gemeente Berkenvvoude schijnt men een groote voorliefde te hebben voor het biljart spel. Niet minder toch dan 6 biljarten worden aldaar aan getroffen. In den omtrek van Scheveningen schijnt zich, volgens de N. R. Ct., in de laatste dagen eene dievenbende te hebben opgehouden. De da ders hebben hun werk in den nacht verricht in twee villa's en stalen voornamelijk pendules en tafelkleeden. De politie is hen nog niet op het spoor. De Gazette de Charleroi deelt mede, dat Woensdagmorgen in de kolenmijn du Bois du Cazier, te Mareinelle een verschrikelijke gebeur tenis heeft plaats gehad. De directeur, de lieer Marin daalde vergezeld van den meesterknecht neder toen omtrent 100 meters van den grond het touw van het wagentje brak. De val was ijzingwekkend. Ma rin en zijn medgezel werden op den slag gedood. Eenige werklieden, die beneden werkten en zich niet hij tijds konden reden, hebben ook ernstige wonden gekregen De onsteltenis is algemeen te Mareinelle waar de directeur zeer gezien was. De meesterknecht was een braaf werkman, die door zijn chefs zeer geacht was. Eergisterenavond had in den Kon. Holl. Schouwburg, te 's Gravenhage, een ongeval plaats dat gelukkig nog al goed afliep. In liet stuk, een kermisstuk, komt voor dat eervigc zeebewo ners in een gouden*' zeehoorn omhoog varen; toen dit nu Woensdagavond gebeurde, brak er iets en rolden al de zeebewoners uit de hoorn. Daar men niet ver van den grond was, heeft niemand zich erg bezeerd, maar een weinig ont steld was men wel. Den i5 dezer werd te Texel de eerste lam- inereninarkt van dit jaar gehouden. Daar de meeste lammeren evenwel tegen f to a f i3, eene enkele partij zelfs tegen f i5 per stuk zijn opgekocht, was de aanvoer zeer gering, ter wijl daarvoor te vergeefs f 13 a f' 14 per stuk werd geboden. Het voor de weilanden in de laatste dagen bijzonder gunstige weêr schijnt nog meerdere rijzing in dit voor die gemeente zoo belangrijke handels-artikel te doen vermoeden. De volgende lamtnerenmarkten zullen, vol gens annonce van den burgemeester dier gemeente plaats vinden op iederen Dingsdag van af den grijsaards. To vergeefs wierp do goudsraid, zoo als hij nader zelf bekende, zulk een argwaan aanvankelijk met afschuw van zich af; maar weldra daarna geschied de er een derde belangrijke diefstal uit zijne kas en dit scheen zijne vrees te bevestigen. Hij kon zich echter niet met het denkbeeld vereenigon dat zjjno oonige dochter hem zooveel smart zou kunnen berok kenen. In den afgeloopen nacht was eindelijk al w.it or in do kas ovorgoblevon was, er uit genomen, en daar hij juist gisteren avond ook do opmerking had gemaakt, dat er eene geheimo verstandhouding tus- schon Manon en Betrand tvcstond, zoo was dit vol- doendo geweest, om hem van do gegrondheid van zijne achterdocht to overtuigen. Dit was do grond zijner aauklagt eoweost. Overigens had Lenoir in zijn verhoor moeion toegeven dat do kas steeds zonder geweld was geopend en dat do sleutel, welken hij zelf iteeds in bewaring had, hem niet ontnomen was. De regter moest toestemmen dat al dezo omstan digheden te zamen genomen een sterken schjjn van schuld togon Bortrand en de armo Manon oplever den. Met welko tegenstrijdigo gevoelens en inwendige smarr Stephanus Lenoir na dit vorhoor naar zijno woning tcrugkeerdo, zullon wij niet trachten te schil deren. In den eenen oogonblik bragten toorn en gie righeid hem bijna tot razernij, en dan weder stond hi) op het punt voort to ijlen, om zijn kind weder uit do govangonis terug to halen en zijne aanklagt jogons haar weêr in te trekken. Eindelijk werd hij door vermoeidheid en afmatting op zijn leger neer geworpen; maar hij kon den slaap echter niet vatten. Om hiertoe te geraken, ging hij naar eene kast. om zich door een glaasje brandewijn to verdooven; hij dionk een g'aasje en nog een tweede, maar toen hij de flesch weder in de kast wilde zetten, beefde hij zoo hevig, dat het glas hem uit de hand viel en op den grond aan stukken viel. Daarop begaf hij zich naar hed cn sliep in. Het was heldor licht toen hij ontwaakte en tot het heldere bewustzijn van zijn een zamen toestand terugkeerde, Langzaam en treurig wilde hij opstaan, toen hij plotseling eene zwaarte en koude en een stekenden pijn in een zijner voeten ge voelde. Hjj sloeg zjjne dikens op en zag, dat ze met goronnen bloed bedekt waren, hetgeen uit eene diepe wonde aan zjjn voet gevloeid was. 'Terwijl hij nu verrast en getroffen over dit ongeval nadacht, her innerde hjj zich dat hjj 's nachts het glas had laten vallen. Daarbij kon hij zich echter niet bezeerd heb ben, daar hjj een dikken schoen droeg, welke nog nevens zjjn bed stond en bij nader onderzoek ook geen spoor van blced vertoonde. In diep nadenken liet Stephanus zich weder op zijn kussen achterover den 21 Mei lol en met den 18 Junij a.s.» Ji. Zondag was er hij mej, de Wed. de Vroede, op de Bree>iraat te Leiden, een leest, zooals er zeker zelden een aldaar is gevierd. Vijftig jaar lang hadden in haar huis, onder de jongelui algemeen hekend als het Hotel de Vroede voortdurend studenten gewoond en de goede zoqjen van hun hospita ondervonden. Die dag ging dan ook niet onbemerkt voorhij. Uit de kerk gekomen, vond de oude vrouw haar huis ingenomen dooi een aantal haar van ouds wel bekenden, allen vroegere bewoners van hare kamers, die voor dezen dag waren overgekomen, waren de vertegenwoordigers van een groot aan tal andere oud-studenten, overval in den lande verspreid, die op uitnood:ging der commisie, hunne bijdragen hadden gezonden voor de ge schenken, die aan de hospita, namens 4$ oud- studenten, werden aangeboden, als een blijk van dankbare herinnering. Namens allen sprak mr. N.J.C. Snouck Ilurgronje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een hartelijk en welmee- nend woord. Een lijst, bevattende de namen van allen, die tot liet welslagen van dit feest had den hijgedragen, was hij de geschenken gevoegd. Bij liet veenbranden is alleen in de ge meente Eminen door den feilen wind naarscliat- ting ongeveer f i5,ooo aan turf verbrand. Andermaal een merkwaardigheid uit de kippenwereld Te Oud-Beierland is een kui ken uitgebroeid, dat vier pooten, twee snavels, éen kop en drie oogen heeft. Brusselsclie veehandelaars hebben laatstl. Dingsdag op de veemarkt te Purinerende al de vette kalveren tot hooge prijzen opgekocht ten behoeve der retauratiën te Parijs. Men denkt, dat dit gedurende de tentoonstelling wekelijks zon gaan zal. Dat de drukte aan het station Utrecht van den Rijnspoorweg niet gering is blijkt daar uit, dat tegenwoordig dagelijks I I o treinen aan komen en vertrekken. Eergisteren werden door den heer Jn. Brasser Jz., landbouwer te Assum, gein. Uitgeest aldaar acht vette koeien ter markt gebracht die allen per stuk tegen f 400 en f 425 werden ver kocht. Te Haarlem werd dezer dagen door den opzichter over de gemeentereiniging een proef genomen met een door hem zelf vervaardigd veegwerktuig tot reiniging der straten. Deze ma chine bestaat uit een houten hak, welke aan de achterzijde twee groote wielen en aan de voor- zijde een klein wiel heeft. In het midden van den hak is een borstelrol aangebracht, welke door twee pezen met de groote wielen in ver binding staan. De voortgaande beweging van de machine doet de borstelrol draaien en daardoor txï-.vcjy rfj-'1r-nrmiiiiiii Tnrin n n r 1 iniiiiiin 1— vallen; maar op eenmaal schoot hem een vreemd donk beeld door het hoofd. Hij sprong snel weder overeind en ijlde naar het kleine kamertje, waarin hij den brandewijn gedronken had. Do glasscherven lagen nog op don grond en de grootste daarvan was met bloed bevlekt. Hij moest dus noodzakelijk in den nacht daar geweest zijn en dan wel slapendeNog meer do sleutel der kas, welke hij gewoon was onder zijn hoofdkussen te bewaren lag voor een klein buf fet, dat van den muur was weggeschoven. Stephanus schrikte hiervan en keek onderzoekend in het rond; toen hij achter hot buffet keek, zag hij dat het plankje, dat een in don muur uitgehouwen gat bedekte, was weggeschoven; hij opende het geheel en zie!..,, in dezo schuilplaats welko hij eenmaal in oorlogstijd zelf gemaakt had, lag al het geld, dat hij vermist had. Hij kendo den zak en de rollen, waarin hij zijne spaarpenningen bewaard had; met een enkelen blik zag hij, dat het geld nog alles voorhanden was, dat hij het niet behoefde te tellen. O, mijne arme, mijne onschuldige Manon t riep Stephanus uit, zich met zijne vuist voor het voor hoofd slaande; de arme Hertrand ook die is onschul digMijne eigene verwonschte gierigheid en mijne onvcrzadelijko hebzucht hebben mij zoo ver gebragt, dat ik mij zeiven bestolen heb! W ie den juwelier dien morgen half gekleed door de straten zag rennen en zich naar de griffie der re'.'tb.ink zag begeven, moest gelooven dat hij zijn verstand verloren had. Maar weldra word de zonder ling" daad van den slaapwandelaar, die uit eene zie kelijke, hartstogtelijke hebzucht werkelijk zichzelven bestolen had, algemeen in de stad bekend, en ieder een verheugde zich over het verrassend en toevallig in t licht komen van de onschuld des jeugdigen paars. 1 e vergeefs zouden wij trachten te schilderen met welk eene wroeging en zielssmart de oude goudsmid zich in de gevangenis voor zjjn eenig kind op zijne knieën nederwierp en hoe de lieve zachtzinnige Ma non hem weenonde om den hals viel en hem trachtto te troosten. Kn wie zou den liefelijken aanblik kun nen schilderen van het schoono meisje, terwijl zij door hare tranen been glimlachte, toen haar berouw volle vader hare haml in die van den haar bemin- nenden Bertrand legde en tot dezen zeide 'V orgecf mij, mijn zoon, en als gij mij mijne schuld werkelijk vergeeft, dan zullen wij nooit meer scheiden. Dezo geschiedenis, waarde lezers, is geene verdich- ting, maar zoo waarachtig als de spreuken Salomo's.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2