MsIïT CONClblVT Gemengde Berichten. Ad vertentien. llai moniekapel te Schagen, door waarheid den ingang tot het hart des volks zoekt te winnen. Het zegt zoo weinig, dat een minister inet slimmigheden, een wet er kan doorhalen en door welsprekendheid de volks vertegenwoordiging te overheerschen Welke staatsman was in dat opzigt magtiger dan Gui- zot? doch hoe weinig nut heeft hij gesticht Neen! de eerste taak van een constitutioneel ministerie moet zijn de wetten bij het volk bemind te maken. In alle uitingen van het par lementaire leven moet het blijkbaar zijn dat het zijn krachten alleen wil putten uit het volk. De Scliager kermis biedt, zoo als wij ver leden week zeiden, dit jaar meer verscheidenheid dan wel vroeger het geval was, men vindt er letterlijk van alles; behalve de vele prachtig uit gestalde kramen een groot aantal spellen. Aan» publiek» heeft liet gcpasseerden Maan dag hoewel het wéér niet zeer gunstig was, ook niet ontbroken, in weerwil van zijne vergrooting was Schagen bijna te klein. Ter paardenmarkt waren 35o paarden aan de lijn, bij Hauwen handel, waren de prijzen hoog. Dingsdag avond bad (de eerste voorstelling in de tent van de heeren Judels en Bouwmees ters plaats het ten tooneele gevoerde drama «onschuldig veroordeeld» vond algemeer.en bij val, de tent was eivol. Te noemen al wat bezienswaardig is zou voor ons courntfe te veel plaats ruimte vor deren, maar wij mogen niet nalaten het pu bliek aan te raden een kijkje te nemen in Werij's honden en apenspel. Prof. Mullens, tableax vi- vants. Het hotel, dat overeenkomstig de testa mentaire beschikking van den heer Stewarl, te New-York, is ingericht uitsluitend met bet doel om dames, die door werkzaamheid buitenshuis in haar levensonderhoud moeten voorzien, een geschikt onderkomen te verzekeren, zal worden veranderd in een gewoon hotel. Het beeft 3.700,000 dollars gekost en de kamers, de keuken en de bediening waren zoo goed als inaar eenige Ame- rikaansche dame kon wenschen. Het bad ruimte voor 1000 gasten; tot dekking der onkosten be hoefde het geregeld 5oo gasten. Met alle moeite kreeg men er echter niet meer dan 5o. En de reden daarvan is niet moeijelijk te vinden. De meeste vrouwen zijn niet gezind 0111 zich als nonnen af te zonderen in een hotel, waar haar niet de minste gelegengeid wordt geopend om met mannen in aanraking te komen. Een hotel alleen voor mannen is mogelijk; van de vrouwen on der de 5o jaren zijn er beweert inen zeer weinigen, en van die ouder dan 5o jaren de minderheid, die de hoop op een huwelijk geheel prijs geven en alles wat de kans op een huwe lijk doet verminderen vindt geen bijval. De mislukking van bet vrouwen-hotel is daarvan eeu merkwaardig voorbeeld. Onder de 5o gasten, die er waren, waren ten minste l5, die er ei genlijk niet behooren, die alleen uit spaarzaam heid haar intrek in het hotel namen, zonder zelfs in haar onderhoud te voorzien. Het hotel besteede jaarlijks 9000 dollars aan gas, 2000 dollars aan water, 22,000 aan belas tingen. De eerste kok werd betaald met eenige duizenden dollars 's jaars. De -40 bedienden, kleurlingen, ontvingen ieder 's maands 25 dollars j,ebalve kost en inwoning. Onverschillig het antal gasten, waren 76 personen noodig voor jun dienst in het hotel. Eene peruviaansche geschiedenis. VIII. Het fregat is binnengekomen, zeiile don Patricio het is zekor dezen nacht op de re^de gcankt rd. Deze soldaten, die te Lima in ecuigo ur n de soldij, welke zjj in drie maanden verdiend hebben, gaan verteeren behooren tot de bemanning. Laat ons naar Callao galopperen, padre! Dat ik mijn fraai schip wederzien De twee ruiters zagen het fregat woldra onbewe gelijk voor zich liggenop het gezicht zijner vlag ontbloote luitenant Patrick zich het hoofd, met eene aandoening vermengd met vreugde. De betoovering welke deze ontzenuwende streek op hem uitoefende, verdween oogenblikkeljjk om plaats temaken voor het gevoel van pligthij wensehte weêr zoo spoedig mogelijk aan boord te zijn. Zijne eerste zorg, toen hij te Callao aan kwam, was, om zijn bevelhebber schriftelijk te meldeu, dat hij den volgenden dag zijne dienst hervatten zou, zich er over verontschuldigei.de, Jat z jii ruiters-costuum t em niet toeliet zich aan hem voor te stellen. Hij keerde vlugger dan hij er van daan gekomeu was, tiaar Lima terug; don Oregorio, die hem steeds vergezelde, bleef het overige gedeelte van den dag bij hem, om hem in het maken der bescl ikkiugen voor zijn veitrek be hulpzaam te zijn; misschien ook wel om Rosita te beletten de kans eener laatste zameokomst te wagen* Denzelfden avond nog werden don Patricio's goederen door twee muilezels weggebragt. Hondeid engclsehe matrcozcn, die te gelijk dc straten In de j 1 Zaterdag te Londen gehouden vvekelijksche vergadering van de «Duit-che so ciaal-democratische club» werd de volgende resolutie van Louis Weber eenparig aangenomen Dr. Nobeling, die den aanslag op den Keizer pleegde, behoort tot de nationaal liberale partij en was werkzaam aan dei Bohinert'schen Cor- resdondentz, een blad dat de sociaal-democra tische leerstellingen hehig bestrijdt. In twee openbare vergaderingen te Dresden bestreed dr. Nobiling de sociaal-democratische redenaar- De Duitsche pers acht intusschen geen middel te slecht, oin de sociaal-democratie op lage wijze van medeplichtigheid aau den aanslag te be schuldigen, en doet haar be-t, oin de reeds al te gewillige handen der regeering die de sociaal democratie willen onderdrukken te steunen. Daar de bewering, dat Nobiling inet onze partij in betrekking staat en dat de sociaal-de mocratische partij begrippen verspreidt, welke haar ontbinding en vernietigen noodig inaken, geheel valsch en leugenachtig is, kunnen wij niets anders doen dan de lasteraars diep ver achten en al onze krachten inspannen 0111 de sociaal-democratische partij te beschermen en te steunen.» De Gemeenteraad van Naarden heeft be sloten de aldaar sedert onheugelijke jaren bestaan de Donderdagsehe weekmarkt uit te breiden, zoodat in het vervolg, behalve boter, daarop kunnen worden aangevoerd kaas, koren, aard appelen, moesgroenten, vruchten, schapen, kalve ren en varkens -- Een driejarig kind te Deersum, gemeente Rauvverderhem, speelde dezer dagen nabij eene maaimachine die op het erf stond aangespannen. Het kind struikelde en viel, en toen de paarden een stapje voorwaarts deden ging het scherpe mes der machine over het rechterhandje, dat letterlijk werd afgesneden. De grootste stad van Europa, Londen wordt tevens de gezondste. I11 het vorig jaar stierven er slechts 21.9 op de duizend inwoners V roeger was de sterfte veel grooter, maar se dert men voor reiniging van den bodem door afvoer van vuil en voor goed drinkwater zorgde, is de sterfte belangrijk verminderd. DeLonden- sche hygiënisten schijnen er anders over te denken dan de Amsterdamsche geleerden met hunne beerputten. liet schier 01 geloo.'l jk feit hoeft zich voorged'.in» dat een houd uit Parijs naar Dresden go'ooj.on is. Het dier was door zijn meester, een bewoner van Dresden, aan den zoölogischen tnin te Parijs ten ce- schenke gegeven doch wist to ontsnappen en legde in drie weken tjds den afstand van 300 mijlen af die hem van zijn vroegeren meester scheidden. Deze, getroffen door zooveel trouw, wil er uu niet meer af tand van d oen. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van ij toten met 17 Juiiij 1878 Geboren: 14 Junij. Heudrica Anthoniu Maria, dochter van Anthonia Post en van Elisabeth Joham.a Kraneburg. Ondertrouwd Geene. Gehuwd: 14 Juni. Jacob Kuiper j. m. 26jaren en Klasina Geeltjen Voorn j. d. 23 jaren. Overleden Geene. Eurgerl. stand der gemeente B irsingerhorn Ingeschreven van 11 tot 18 Junij 1878. GEBOREN i4 Junij. Jan, zoon van Simon Bakker en Aafje Zeeman; 16 dito. Neeltje, doch ter van Louris Kaper en Aaltje Zwakmaii. ONDERTROUWDi4 Junij. Pieteidc Graaf weduwnaar van Jantje Pater en Autje Kaale, van Lima overstelpten, moesten er noodwendig een zeker gewoel veroorzaken. Op de namen van Jack, Tom, Bill, Dick, Sant, welke de zeeli den elkander van de eene straat naar de andere toeriepen, kwa men de inwoners aau hunne deuren en men wist weldra tot in de afgelegenste w.jken der stad dat hot fregat der reede was gekomen. Deze tijding kwam Kosita ter 00ren en maakte haar ongerust. Zjj ging onderscheidene malen onder don Patricio's balcon door maar dan hoorde zij de zware stem van den padre en liep zoo snel mogelijk wéér w> g. Aan eene geheime onrust ter prooi, liep zij met een rassehen tred heen en weêr, en trachtte zich dan weder gerust te stellen met aan do belofte te deuken, welke don Patrico haar gedaan bad. Hg zal komen, zeide zij tot zich zelve; hij zal niet vertrekken zonder mij te waarschuwen. En zij onderwierp er zich aan, om hem voor baars moeders deur op te wachten. De ureu gingen voorbij don Patricio kwam nietVermoeid door de vele bezigheden, welke hem sedert den ochtend op de been gehouden hadden, ging hij naar bed, zoodra don Gre- gorio y< rtrokken was, om te droomen over de zee, over zijn fregat en over dat zeemansleven, dat hij weêr ging opvattenhij had geene ba trekking meer op het land. Dit verblijf van zes weken te Lima weid uit zjjn giest uitgewischt, even als etD droom voor de werkelijkheid verdwijnt. Nauwelijks begon de dag aau te breken, of hij in-p den ouden portier om zijn paard Tcor te brengen. D;- neger, die onderschei dene malen goede looijen gekregen had, kon zijne tranen niet bedwiugen toen hij htm, dien hij zjn jongen meester noeu.de, zag vertrekken. Met den hoed inde hand, en het gelaat door droefheid vcrwtongen weduwe van Pieter Rotgans, beide wonende te Barsingerhorn GEHUWD: 16 Junij Dirk Schoen, j in. oud 26 jaren, wonende te Barsingerhorn en Bregje Bo>, j.d. oud 27 jaren, wonende te Wieringer- waara. OVERLEDEN: 12 Junij Jan Krap, zoon van Gewit Krap en Jansje Klomp, oud 3 maanden 1 7 dito. Gerrit Breed, ongehuwde zoon van Jan L>reed en wijlen Anna Maria Peesch oud 24 jaren. Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven van 10 17 Junij 1878. GEBOREN: 16 Junij. Willem, zoon van Wil lem Buiter en Cornelia vau Duin. 16 dito. Elizabeth dochter van Siinou Reinders en Trijntje Keelewoudt, ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 16 Junij. Een levenloos kind van Reijer Boon en Aaltje Pranger. Burgerl stand der gem Sint Maarten. Ingeschreven van 4 tot 18 Junij 1978. Geboren: 7 Junij. Dieuwertje, dochter van Arie Brands en Altj - Blaauboer. 17 dito. Pieter, zoon van Jacob Pronk en Beatrix Mulder. Ondehtroud: Geene. Gehuwd: i5 Junij. Arie Blokdijk oud 27 jaren wonende te Haringcarspel en Maria Sicriks j. d. oud 22 jaren wonende te St. Maarten. Overleden: Geene. M A EKTBERIOHTE NT Alkmaar 15 Juni. Aangev. 17 Paarden f 95 a 475, 17 Koeien f 170 a 225, 26 nucht. Kalveren f 5 a 26, 65 Schapen f 19 a 28, 98 Lammeren 7 a f 18,113 magere Varkens f 10 a 15, 197 Biggen f 3 a 7, 6 Bokken en Geiten f 4 a 7, 4 k. Bokjes 40 et., Boter per kop 80 a 90 ets. Purmerende, 18 Juni Kaas: aangevoerd 417 stapels kleine f 30.50 2 stapels middelbare f a Boter f 1.10 a 1.20; per kg. Eijeren Kip- f 3.50 a f4.Eenden f 3.50 per 100 st. 131 Runderen, veel vette, jhanJel stug en prijzen lager82; 45 paaiden; 209 Vette Kalveren f70 a.90 per Kilo, vlug; 100 nuchtere dito f 5 a 25 per stuk, stug; 143 vette Varkens 44 a 52 per kilo, stug: 20 magere dito f 12 a 20 per stuk, 280 Biggen f3a 6. stug; 793 Overhouders, handel stug en hooger in prijs. 4628 DER op DONDERDAG iO JUNIJ 1878, des namiddags ten 4 ure, in den tuin van den Heer A. STEENMAN Enlrée 2» Ouls de persoon. Vrije toegang voor KUNSTLIEVENDE LE DEN der HARMONIEKAPEL met eene DAME. Persoonlijk op vertoon van hun Diploma. De schuldeisehers in het faillissement 'f5^"van HENDRIK ROOZENDAAL, winkelier te Barsingerhorn, worden opgeroepen tot bij woning in persoon of hij gemagtigde der eerste vergadering ter verificatie der schuldvorderingen te houden op Woensdag 2(i Junij 1878, voor- middags elf uur, in de raadkamer der Regtbauk te Alkmaar N. H. DE LANGE, 4629 Curator. begon hij het alltrbelagchel jkst afscheid, op zulk een huilenden toon voor te dra: en, dat don Patricio moeite had, om niet in lagchen uit te barsten. Heb dank, oude vriend, antwoordde de jonge ling keer in uwe woning terug en bespeel uwe guitaar. Daar heb ge iets, om u ineè te ti oosten. Hij stopte hem een goud-tuk in de hand, sprong vlug in den zadel eu draafde het binnenplein af. Zijn paard vloog als een pijl uit den boog vooruitmen zou gezegd hebben, dat hot zjns meesters gedachte raadde en er naar haakte om hem op het strand neêr te zetten. Kosita, die don geheelen nacht door eene onbepaalde vrees wakker gehouden was, was ook reeds op weg. Zj kwam juist in de straat, die don Patricio volgde, om de haven van Callao te bereiken op het oogenblik dat deze de eerste huizen der voor stad bjna bereikt bad. Hij zag haar, groette haar met de hand en riep haar voortgaloppcr..nde toe: Adios, Rosita! Hij is niet vertrokken, dat is onmogelijk! zeide het meisje in zich zelve. En zj liep naar het hotel der markiezin. Zal don Patricio, de vreemdo heer, spoedig van zijne wandeling terugkomen vraagde zj aan den neger die bezig was zijne guitaar te stemmen en zjne oogen met den achterkant zjner hand afdroogde. Hj zal van zjne wandeling noch heden noch morgen terugkomeu, uina, antwoordde de portier. Zjne goederen zjn gisteren avond afgezonden, en hj is vertrokken. Voor altjd? Heb ik het hem gevraagd waarheen hij gaat Eu wat gaat u dit aan, uina Wat zjn die jonge meisjes toeli nieuwsgierig! Ach! dat was een edel-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2