Gemengde Berichten. DE VROUWEN VAN KEZDI-VASARHSLY- i te Eerwachten, maar die bekrompen begrippen op school te verbreiden en in naam van den godsdienst de door het Rijk of de gemeente be taalde school tot de broeikas dier begrippen te laten bezigen, zou de ouzinnigheid zelve zijn. Zeker! om een ander heerlijk woord van den minister Kappeijne te bezigen de toeleg kan gelukken, reactie kan er komen, die wat wij veroverd hebben aan godsdienst voor het leven opoffert aan godsdienst voor de kerk; zeker is het gevaar niet gering dat de openbare school bedreigt, door den onverstandigen bond van goede trouw, staatkundige eerzucht en kerkelijk fanatisme, maar wat onze handhaving betreft van de school, die wij de christelijke noemen, tegen de aanvallen van vijanden, die wij on christelijke noemen, wij kunnen in den strijd voor haar bezwijken, maar wijken, niet! Schagen zal eerlang twee voor den handel zeer belangrijke instellingen rijker worden. Eerstens zal hier eene Bankvereeniging worden gevestigd, met een maatschappelijk kapitaal van 4 ton, naar wij vernemen moet echter reeds voor een ton meer zijn ingeschreven. Dan, en dit is misschien voor de markt be langrijker, is jl. Donderdag een vereeniging ge naamd »Ceres« tot stand gekomen, voor de stichting van een graanbeurs. liet daarvoor be- noodigd gebouw, 't welk weldra zal worden aanbesteed, en aan de Hooge Zijde der gedempte gracht staat, is flink van afmeting en schoon van teekening; het zal een sieraad van bet dorp zijn en met inbegrip van aankoop van terrein pl. in. f a5,ooo kosten, liet zal behalve het eigenlijk beurslokaal. o.a. ook eene fraaije societeitszaal enz. bevatten, en ook buiten »beurs- dagen,« voor bet publiek toegankelijk zijn. Een droevig ongeval bad eergisterenmiddag te Nieuwediep plaats, bij liet binnenkomen van bet Zweedsche oorlogskorvet Saga. Bij bet lossen van saluutschoten ter rede namelijk, is van een adelborst de band, van een ander de voorarm afgeschoten. Beiden zijn in het marine hospitaal opgenomen, waar de getroffene deelen geampu teerd zijn. Een der adelborsten verkeert in be- denkelijken toestand. Het korvet kwam van Lissabonhet doet een oefeningstoclit met adelborsten, waaronder zich de tweede zoon van den Zweedschen Koning bevindt. Tot gemeente ontvanger te Landsmeer is benoemd de beer D. Kuilman te N. Niedorp. Voor het huwelijksgeschenk aan Prins Hen drik is ongeveer f60.000 bijeengebracht; van eenige plaatsen zijn de lijsten nog niet bij de hoofdcommissie ingekomen. Te Noordscharwoude bedroeg de zuivere op brengst der inschrijving f' 87.7a, te Oudkarspel f 84.85. Naar wij vernemen zal de Heer W. Sluis te Deemster, op Maandag i5 Julij 1878, des I. Het kanonsgebulder had opgehouden, do slag was geëindigd, de dapperen waren gevallen. De stilte dos grafs heerschte thans op de vlakte, welke voor weinige oogenblikkon nog hot tooneel van een hardnekkignn en hledige 11 strijd was geweest. Niets brak de doodsche stilte af dan het geratel van den donder, of het loeijen van den storm; onheilspel lende bliksemflitsen doorkliefden de lucht, als waren de geesten der g.valienen een nieuwen kamp begon nen, orn de vijanden, tegen" wie zij, een uur geleden, de grenzen van bet vaderland hadden verdedigd, van de deuren des hemels te keeren. Op het kerkhof voor de poort van Kezdi-Yasarhely verbeidden magyaarsche vrouwen, met groot onge duld, de terugkomst harer verdedigers, of liever de tijding hunner zegepraal. Van den morgenstond af hadden zij op do groene terpen en kille grafsteenen gezeten, luisterde naar den donder der vuurmonden, welker verwijderd gebul der zij trachtten te onderscheiden. Dat zijn de ouzen dat is onze Gabor-Aron (1) dat is het geschut van don vijand.... O, nu is het de bliksem des hemels. En toen alles stil was geworden, zaten zij nog met angstig kloppende harten te luisteren. Moeders, vrouwen, bruiden, jonge dochters, allen die daar zaten, slaakten dezelfde vorige bede: dat wanneer zoon, echtgenoot of vader mogt terugkeeren, het met den lauwerkrans der overwinning ware maar dat, wanneer de slag verloien was, die het lot van Hongarije moest beslissen, niemand hvmer mogt wederkecren, om de treurmare over te brengen. Op den drempel der kapel, nabij de dear van den grafkelder, zit een meer dan tachtigjarige, blinde grijsaard neergehurkt. Ook hij was naar het kerkhof (1) Gabor-Aron was een eenvoudige, toer. die, in het begin van den Uongaarschen oorlog, zijne landgenooten ovtr zijne be kwaamheden in bet geschntgieten deel verbaasd staan. morgens 10 ure, in de kolfbaan van den Heer A. Heijn te Wieringerwaard eene voordracht geven van kaasbereiding, volgens wetenschap pelijk sijsteem, welke door iederen belangheb bende vrij kan worden bijgewoond, de land bouwers vinden daar eene goede gelegenheid, zonder kosten in hun belang te kunnen profi- teeren. In de vorige week is een kermistroep, op reis naar Dokkum en verdacht van in eene na burige gemeente een kind te hebben geroofd, te Veenwouden acntervogld en aangeklampt. Men heeft werkelijk het kind verlost, dat, reeds in een kunstenaars- of spellepakje gestoken, den politiedienaar, zijn bevrijder, van blijdschap de handen om den hals sloeg. Jl. Zaturdag avond ts even buiten Dokkum insgelijks zulk een opgenomen kind, dat voor gaf uit Zwolle te zijn, door de politie in be scherming genomen tegen verregaande tnisbande- ling. Om koffij smakelijker te doen zijn, bestaat er een zeer eenvoudig middel. Men lost nl. een messepunt (niet ineer) dubbel koolzure soda op in een ketel water, waarmee men de koffij over giet of kookt; dit doen de werkzame bestand- deelen veel beter uittrekken en geeft een veel geuriger en krachtiger koffij. Op dezen grond is dan ook de koffij, die men drinkt in steden wier bronwater dubbel koolzure soda bevat, zoo als Vichy, Larsblad enz, beroemd. Bij T weede Kamer is ingekomen een ont werp tot vaststelling van bijzondere bepalingen ter beteugeling van de longziekte onder het rundvee in bepaalde deelen des Lands. Het ont werp beeft vooral bet oog op bet spoel ingdistrict in Zuid-IIolland, inaar is natuurlijk van alge meenen aard. Al het rundvee in eene aan te wijzen streek zal worden ingeënt en van inerk- teeken voorzien, vervoer een slachtvee geschiedt onder de noodige voorzorgen ter voorkoming van mogelijke besmetting. Het beginsel dat men voor vee, 'twelk door verplichte inenting sterft, schadevergoeding erlauge, wordt in de wet op genomen. Uit 't Gooi bericht men ons veel aanlokke lijks omtrent de tuinbouwtentoonstelling die weldra te Bussum gebonden wordt De voorspel ling wordt gedaan dat zij, die niet in de ge legenheid zullen zijn er een kijkje van te nemen of zulks verzuimen, meer dan spijt ztdlcn ge voelen. Is in de eerste plaats de inzending kolos saal en prachtig, niet minder is de rangschik king te prijzen. Met milde band heeft de com missie alles geregeld. De groote zaal, aan de eene zijde bijna geheel open, is als tuin aangelegd, terwijl de nevenzaal geheel voor bouquetleii rozen enz. is ingericht; de zending van tafel- middenstukken en bouquettcii zal alleen een uitstapje naar Bussum waard zijn. De directie van het Oosterspoor beeft door bare inschik kelijkheid krachtig tot bet wel slagen medege werkt. Donderdag 11 Juli wordt de tentoonstelling voor bet publiek geopend; dien dag zal er tevens matinee inusicale gegeven worden door liet Har- nionieconcert, onder directie van den Heer C. Cocnen, uit Utrecht. Zij, die liefde voor bloe men hebben en in bet stille genot dat een derge- gekomen, om er den uitslag van den strijd af te wachten, want in zijne woning kon hij gcene ruste vinden. Naast hem zat een kreupele, die nog slechts een zijner becnen kon gebruiken, maar eene vurige ziel huisvestte in dit gebrekkige ligchaam, en al zijne gedachten dwaalden uaar het tooneel van den bloe- digen worstelstrijd, en telkens ontsnapte de bittere zucht aan zijne borst Waarom mag ook ik niet daar zijn! De kreupelo las den grijsaard voor. Hjj was aan het hoofdstuk van Samuel, hetwelk den heiligen oorlog Israël beschrijft, waadn dertig duizend krijgers den dood vonden, bij de verdediging van de arke des Heeren. Waarom mag ik niet bij hen zijn! zuchtte nog maals de jeugdige ongelukkige. Eu hij vervolgde: „En de arke Gods werd genomen, en de twee zonen van Eli, Hophni Phineas, stierven „Toen liep daar een Benjamiter uit de slagorde, en kwam te Silo denzelfden dag, en zijne kleederen waren gescheurd, en er was aarde op zijn hoofd. „En als hjj kwam ziet, zoo zat Eli op een stoel aan de zijde des wegs uitziende: want zijn hart was sidderende van wege do arke Godsals do man kwam, om dit te verkondigen, toen schreeuwde de gansche stad. „En als Eli do stemme des geroeps hoorde, zcide hij: Wat is de stemme dezer beroerte? teen haastte zich de man, en hij kwam, en boodschapte het Eli. „Eli nu was een man van acht en negentig jaren, en zijne oogen stonden stijf, zoodat hij niet kon zien De kreupele was niet in staat verder te lezen Hij zag den grijsaard aan, zijn hart dreigde te bersten, en tranen verduisterden zijne oogen. Waarom boudt gij op? vraagde de oude man Het begint te schemeren, ik kan de lettere niet meer ondsrscheiden Dat kan niet zijn. Ik gevoel de laatste stralen der ondergaande zou nog op mijn gelaat schijnen. Waarom lcrst gij niet verder? De ongelukkige jongeling droogde zijne tranen en lijke tentoonstelling groot behagen scheppen, ver zuimen niet deze week naar Bussum te gaan. Vrijdagnacht te balftwee uren, heeft in de vernisfabriek te Schaerbeek, bij Brussel van den Heer Motke, een geweldige ontploffing plaats gehad welke onmiddelijk door een tweede ge volgd werd. De fabriek werd een prooi der vlam men, maar het ergste is dat zes, waarschijnlijk zeven personen op droevige wijze om het leven kwamen In de afgeloopen week bad te Grootscher mer een ongeval plaats, dat treuriger gevolgen na zich had kunnen sleepen Het paard van een ingezetene aldaar, die uit rijden gegaan was geraakte op hol; de ongelukkige viel uit bet rijtuig, waarvan een rad over zijn borst wen telde zoodat bij zware kwetsuren en hevige in wendige kneuzingen bekwam. Intusschen rende bet paard steeds voort, totdat het een buis be reikte, den houten wand daarvan intrapte, en zoo in een kamer aankwam, alwaar bet tot staan gebracht en gevat werd, na vrij aanzienlijk schade aangericht te hebben. Verdere persoonlijke on gelukken vielen bierbij niet voor. Tot hoofdonderwijzer aan de school voor meer Uitgebreid Lager Onderwijs te Schevenin- gen is benoemd de heer J. M. Keen, te Wierin gerwaard. Wanneer moet bet hooiland gemaaid wor den? Men maaije het gras even voor of bij bet begin van den bloeitijd. Vooreerst groeit bet na dien tijd niet veel meer, ten tweede zitten de voedende bestanddeelen nog geheel in den halm ten derde is het dan gemakkelijk verteerbaar, ten vierde loopt liet gras dan spoedig weer uit, en eindelijk krijgt men door deze behandeling een digte graszode. Tijdens de jongste hitte zijn in Friesland nog al verscheidene Duilscbe grasmaaijers onder hun werk gestorven. Vele van die nijvere lieden zijn hierdoor eenigzins beangstigd geworden en hebben, ofschoon de hooioogst nog lang niet is afgeloopen, de provincie verlaten, om naar vrouw en kinderen terug te keeren. Eene menigte boe ren zijn bierdoor niet weinig in verlegenheid ge- bragt, daar maaijers niet zoo dadelijk zijn te verkrijgen. De Franschc veearts Moreau beeft bij de lijkopening van een aan dolheid omgekomen hond, terwijl bij aan de omstanders verzekerde dat na den dood van het dier bet speeksel niet meer besmettelijk is, de rug van een zijner ban den bestreken met speeksel en slijm uit den bek van het dier. Ongeveer drie weken later stierf Moreau aan hondsdolheid. Terwijl de gouverneur van Atchin met troepen naar Gedoeng was, zijn talrijke vijan delijke benden in Lepong en de IV Moekim gevallen. Zij hebben de passen van Glitaroen, Beradoen en Blangkallan bezet, de bevolking beroofd, woningen verbrand en onze versterkin gen beschoten. Den a3 Juni is de gouverneur met 2 Bataljons infanterie en met artillerie van Gedoeng teruggekeerd. Zware kolonnes zijn van Kotta Bad ja uitgezonden 0111 onze posten inde IV Moekim te approvisionneeren. Zij forceerden de kloof van Beradoen en daarbij werden aan onze zijde 4 man gedood en 4 officieren en 46 minderen gewond. De vijand versterkt zich in vervolgde: „En de man zeide tot Eli: lk ben degene, die nit de slagorde kom, en ik ben heden uit do slagorde gevlo den. Hij zeide dan: Wat is er geschied mijn zoon? „Toen antwoordde hij die do boodschap braüt, en zeide: Israël is gevloden voor het aaiigezigt der Phi- listijnen, en er is eene groote nederlaag onder het volk geschied, daarenboven zijn uwe tweo zonen, Hophni en Phineas gestorven, en de arke Gods is genomen. Hier kon de kreupele zich niet langer bedwingen hij weende bittere tranen, liet het hoofd op de knieën des grijsaards vallen, en bedekte zijn aangezigt met de handen. De oude man drong er niet verder op aan, dat hij lezen zoude, maar mompelde zachtkeus het welbekende vers: „Het gebeurde als hij van de arke Gods vermeldde, zoo viel hij achterwaarts van den stoel af aan de zijde der poorte, en biak den nek en stiert. Eenige schreden van de anderen verwijderd, waren twee vrouwen onder een acacia gezeten. De oudste kon zes en dertig jaren tellen. Hare strenge gelaatstrekken waren nog altijd schoon, en in hare zwarte oogen schitterde het vuur eener hoiligo geestdrift. Haar van natuur bleek gelaat scheen bij de voorbijgaande flikkering der bliksemstralen door een vale lijkkleur overtogen. Judith dus heette zij was de echte type eener magyaarsche vrouw, een dier bevoorregte wezens, bij wie, zelfs in ver gevorderden ouderdom, de leven dige uitdrukking van het ge.aat bewaart blijft, het vuur der oogen niet verdooft, do stem haro wellui dendheid behoudt, en de magere, maar krachtige ge stalte zich niet kromt, terwijl de geest in stede van te verzwakken, met de jaren hoe langor hoe krach tiger schijnt te worden. Als de teedero winde tegen den pijnboom, zoo rustte een tenger, zeventienjarig meisje tegen deze krachtige matrone, wie zij nu en dan liefkozend de armen om den hals sloeg. De hlaauwoogige en blondgelokte Ar&nka scheen 1

Schager Courant | 1878 | | pagina 2