KANTONGERECHT. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen DE VROUWEN VAN KEZDI-VASARHELY. Ingezonden. MARKTBERICHTEN- Het zooitje van J' B., onder Ede, heeft de linkerhand verloren door het springen van een pistool, dat hij afschoot. Een Amerikaansch kapitein, John Guire genaamd, schijnt een vervaarlijk duiker te zijn. Hij wil eene weddingschap van 10.000 dollars aangaan dat hij in a5 dagen van Cincinnati naar Cairo (Ver. St.) wandelt langs den bo dem van de Ohio-iivier. De afstand is 5oo mij len, zoodat dagelijks 20 mijlen afgelegd moeten worden. Eene boot zal den duiker volgen, om door eene pomp de lucht in zijn toestel te ver- verschen. Het seizoen schijnt voor hadplaatsen niet gunstig te zullen zijn. Van verschillende plaat sen wordt gemeld, dat de gewone drukte er nog geenszins gevonden wordt; kamers zijn in er over vloed. De Parijsche tentoonstelling heeft meer aantrekkingskracht dan de badplaatsen. Iu ons Scheveningen wendt men inmiddels alles aan om bezoekers te trekken. Men begrijpt dat het voortreffelijke zeewater, het schoone strand, de fraaie omstreken en de nabijheid van Den Haag nog niet voldoende zijn; er moeten voldoende middelen van verstrooijing gevonden worden. De hadplaats zal dan ook, naar Het Fad. meldt, eerdaags verrijkt worden met een »Casino«. Die inrichting zal niets te wenschen overlateneen goed gedecoreerde zaal, een tuin inet prachtige gasverlichting, skating rink, uit muntend ingericht met schaatsen naar het nieuwste systeem, een tir de salon, waar gele genheid is om met groot en klein Flobertgeweer en pistool te schieten, een uitmuntende kegel haan, een en ander opgeluisterd met muziek door een goed orkest, ziedaar wat men in het Casino zal kunnen genieten voor een zeer klei nen entreeprijs. Een Duitsch geneesheer, die in den jongsten Oosterschen oorlog in de hospitalen dienst deed schreef den typhuslijders het gebruik van cognac voor en verkreeg daardoor zeer gunstige resul taten. Dit feit geeft aan andere Duitsche medici aan leiding tot niededeelingen over de werking van zuivere alcohol op het menschelijk organisme en vooral over een rationeele behandeling met cognac waardoor een merkelijke vermindering van de temperatuur van het lichaam bij sterke koorts verkregen werd. I11 Soden, waar zooveel borstlijders vertoeven, wordt tegenwoordig het grootste deel der long- teringlijders met cognac behandeld vooral tegen koorts. Ook elders, in Duitschland o. a., in de inrichting voor longteringlijders te Gorbersdorf in Silézië, wordt cognac met vrucht aangewend. Nieuw is deze aanwending van cognac niet. "Wij herinneren ons, dat reeds meer dan een dozijn jaren geleden een lingelsch geneesheer cognac voorschreef aan borstlijders. De moeie- lijkheid is gelegen om zuivere cognac te krijgen, en men begrijpt vooral dat het een medicament is, 't welk alleen onder leiding van een'genees heer moet aangewend worden. Ingeschreven van 9 tot en met 11 Julij 1878. GEBOREN: 7 Julij. Meindert, zoon van Cor- nelis Denijs en .lansje Baert. 9 Julij. Jan, zoon van Jan Kleijer en Noeltje Jongejan. - 9 Julij. Adrianus, zoon van Cornelis van (Iain en van Catharina Keuris. IO Julij. Klaziua Gerarda Johnnna, dochter van Joannes Gerardus Üiltscher en van Adriana de Leeuw. ONDERTROUWD: Ceene. GEHUWD: Geene. OVERLEDENGeene. 11. Het huis van den grijsaard was met weeklagenden gevuldwant groot was het aantal zijner klein-en achter-kleinkinderen, en talrijk waren degenen, die hij gedurende zijn leven had welgedaan, of mot raad en vertroostingen ter rijde gestaan; en toch waren de meesten hunner niet tegen wooidig, maar op liet slag veld geblevenEn van al zijne zonen en kleinzonen was er niemand dan de kreupele die niet voor een man werd aangezien. Allen hadden zij den dood van een dierbaar wezen te beweenen; allen hadden zij het hart roet rouw en smart vervuld; maar niemand gevoelde zoo diep wat zij verloren hadden als de hooghartige Judith en de arme kreupele. En toch waren zij de eenigen, die geene tranen stortten; een koortsachtige angst verteerde hun binnenste, en in plaats van tranen, schenen hunne oogen stralen vuurs te schieten. Onder dit geklaag en geween, gaf Judith den kreu pele een teeken om haar te volgen. David! zeido zij, toen zij met hem in het neven- vertrek gekomen was, zijne koude klamme hand vat tende, in gindsche kamer ligt het zielloos overschot van uw grootvader, en toch blijven uwe oogen droog bjj den aanblik des dooden. Waar denkt gij aan? Ik heb u dezen nacht in uw bed hooren woelen en zuchten gij sliept nietWaar dacht gij aan, David? De kreupele liet het hoofd zakken en antwoordde niet. David, zoo gij gezond en sterk van lijf en loden waartzoo uwe hand het zwaard of de lans, in plaats BESCHRIJVING en GEBRUIKSAANWIJZING van nieuwe gepatenteerde KOOK-POTTEN van Carl Becker te Unna. Deze nieuwe, in zijne zamenstelling zeer een voudige gewone kookpot is niet ingerigt als de zoogenaamde Stoom-kook apparaten. Rij de ver vaardiging er van is inen hoofdzakkelijk bedacht geweest op het gemak in de behandeling. Het aanbranden van spijzen onmogelijk, geen handen verbranden bij bet afgieten, gemakke lijke behandeling, en groote reinheid ziedaar de grootste geriefelijkheden, die door iedere huismoeder zullen erkend worden. Deze nieuwe Patent-pot dient tot het koken van alle Spijzen. Zij bestaat uit twee in elkan der passende deelende binnenste is voorzien van ronde gatenbeiden kunnen alzoo ook af zonderlijk gebruikt worden, 't zij als gewone pot, 't zij als vergiet, etc., en is de prijs dan ook weinig hooger dan twee verschillende por ten van gelijke grootte. In do eerste plaats wordt opmerkzaam gemaakt, dat de binnenste pot met zijne ooren Op die van de buitenste geplaatst kan worden, waar door liet vullen, bezigtigen of uitnemen van den inhoud aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt, daar bij bet opligten van de binnenpot bet kokend water onmiddelijk door de aangebragte gaatjes in de wanden van de binnen-pot wegloopt naar buiten. De te koken spijzen, aardappelen, kool, bloem kool, boonen, erwten, asperges en dergelijke groenten, vleesch, visch en eijeren, worden in de binnen-pot gelegd, op de gewone wijze van water voorzien en verder gekookt. Zijn de spij zen gaar, zoo tilt men de binnen-pot, om net water te laten wegloopen, eenvoudig iets op. Wil inen verder de aardappelen of grojnten laten opdroogen, inen plaatse de binnen-pot slechts op de plaat van het fornuis. Dit opdroo gen geschiedt veel gelijkmatiger dan op de ge wone manier, waardoor de goede smaak van de aardappelen natuurlijk verhoogd wordt; aan branden is met deze potten onmogelijk, daar de dubbele bodem van eene tusschenruimte voor zien is. Wil men de aardappelen of groenten langentijd versch en warm houden, men giet eenvoudig een weinig van den broei uit de bui ten-pot over en zet den pot met zijn inhoud op eene warme plaats van de fornuisplaat. De lang zaam opstijgende waterdamp zal de aardappelen, groenten, vleesch, visch, enz., uren lang als was bet versch gekookt houden'. Ook voor de bereiding van verschillende Soe pen beveelt de Patent-Kookpot zich zeer aan. Erwten- en boonensoepen kunnen door de eigenaardige circulatie die in de pot plaats heeft nooit aanbranden. De voordeelen hij het koken van vleesch-soe pen vallen van zelf in 't oog; in het voorbijgaan zij nog opgemerkt, dat men bij het opnemen van de hinnen-pol onmiddelijk de bouillon af gescheiden heeft. Deze nieuwe Patent-pot wordt ook in grootere afmetingen vervaardigd, tot het koken van de wasch, waartoe ze eveneens zeer aan te bevelen zijn van wege de bijzondere circulatie van het water. De uit gewalst ijzer vervaardigde potten zijn veel duurzamer dan die van gegoten ijzer, en worden in iedere maat geleverd volgens opgave. Wij vernemen dat bovenstaande potten in den kleinen winkel, bij KOSTER verkrijgbaar zijn. van die krukken, koude voeren.zoudt gjj d.ui ook 200 sprakeloos het hoofd laten hangen De ongelukkkige hief het hoofd op, zijne sombere gelaatstrekken verhelderden zich, zijne oogen bliksem den van geestdrift, als had bij een oogenblik kunnen vergoten in welk een ellendig hulsel zijn van vader landsliefde blakende geest huisvestte. En nimmer zult gij gelukkig zijn, vervolgde Judith, nimmer zal een straal van vreugde uw leven verhelderen uw leren dat nog zoo lang kan zijn. Zeg! wanneer n nu de dood eens verscheen in zijne schitterendste gedaante, nog roemrijker dan op het slagveld en tot u sprak: Werp uwe krukken weg en grijp de wapens der vernieling, om te sterven te midden dergenen, die gij bemiud hebt, en met hen in de plaatse der verheerlijking hereenigd te worden Ik begrijp u niet. Gij wilt mij misschien niet begrijpen. D >ze aarde is nog schoon voor u, schoon met de puinhoopen en do schande der MagyarenHoe ongelukkig gij ook zijt, toch is u het leven nog altijd dierbaar gij zoudt uwe krukken zelfs niet voor engelenwieken willen verruillen. O, spreek zoo nietgij weet niet hoezeer ik mijn leven verafschuw, hoe dikwerf ik reikhalzend naar den dood heb uitgezienriep de ongelukkige jongeling. En zachtkens voegde hij er bijNaar een roemvollen dood! En welke dood zon roemvoller zijn dan de uwe? De dood op een slagveld, waar de elementen zeiven met en door n zouden strijden, en waar gij, even als de engel des Hoeren, tot het laatste oogenblik toe, de kreten der wrako zoudt doen hooren, met eene stem, Schagen 11 Julij. Aangevoerd 9 Paarden f60 a 200 Veulens f a Ossen f a Stieren f a Geldekoeijen a 30 vette dito f 220 a 235 20 Kalfkocien f 180 a 280.— Vaarsen a .8 Nuchtere kalveren f 10 a 18. Rammen f a magere Schapen f a Overhonders f a dito vette f a Lammeren f a 6 Bokken en Geiten. 1 a 5. 10 magere Varkens f 10 a 14, 20 Biggen f 4 a 6 20 Konijnen 10. a 70.; 25 Kip- f 0.40 a060; Eenden Duiven f 0.a f 0.200 Kilogr. Boter f 1.26 a 1.46 Kaas per kilogr. f 35 a 45. Kip.eieren per 100 f2.75 a 3.00; 1500 Eend-eieren f 3.40 a 3.50 Uitgeest lOJnli. De aanvoer en besteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: Koe f Paarden f a—nuchter Kalf f af-— 115 Schapen f 26 a 37; Lammeren f .a per stuk; vet Varken ct. per kilo; 7 Biggen f9.50 a 200 koppen Boterfvan 0.65 kilo]80 a.90 400 Kip-eieren f 350; a 4 eenden dito f por 100 st. HOORN, 11 Julij. Kaas: Tor waag gowogen 313 stapels, wegende 94.430 kilo. Hoogste prijs: kleine Hooi-f id. Gras-f 33.Middelbare id. f per 50 kilo. Terechtzitting van het kantongerecht te Schagen op 11 Julij 1878. W. V Az., te Hazepolder, gemeente Zijpeen C. V. Az. te Petten, gedagvaard wegens: het te zanten en in vereeniging graven en vernielen van helm in 's Rijks duinen onder de gemeente Petten, beide personen zijn ontslagen van rechts vervolging met veroordeeling van het Rijk in de kosten. J. S. te Schagen, gedagvaard wegens: «dron kenschap op de openbare straat te Schagen, ver-s oordeeld tot eene geldboete van 3.subsidiair één dag gevangenisstraf, en in de kosten, invor derbaar bij lijfsdwang. J. v. d. W. te Oudkarspel, gedagvaard wegens* «het gebruiken van niet behoorlijk ingerigt stook- toestel, veroordeeld tot eene geldboete van 3. subsidiair ééu dag gevangenisstraf, en in da kosten, invorderbaar hij lijfsdwang. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longteering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huis gezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harts- achtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan teering of bronchitis lijden. De beste wijze 0111 de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules van Guijot zijn een der meest populaire geneesmid delen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte welkehooger zoude klinken dan die der overwinnaars en ov rwonnencn. En, als allen zonden gevallen zijnen uwe taak zoude zijn afgedaan, zou lt gjj ten laatste ten hemel varen, met den lauwerkrans dor overwinning, dien gij den vijand hadt ontwrongen. O, konde ik dit droombeeld verwezentlijkenzuchtte de kreupele, maar wat is mijn stem? Wio zal haar in den strijd hooren? En hoe zal mijn zwakke arm de overwinning bekampen? Luister! Heden of morgen zullen de Russen hier zijn, maar zij zullen geene rust- of schulplaats vinden allo deuren zullen voor hen gesloten blijven; onze wapenen zullen zich met de hunne meten. Zijn de mannen van Kezdi-Vasarhely voor de verdediging van het vaderland gevallen, de vrouwen zullen zich hunner niet onwaardig betoonenWij zullen overwonnen wordender vrouwen arm is niet zoo sterk als der vrouwen hartOns doel is dus niet te zege vieren, maar met moed te sterven. Gij moet den toren beklimmen, en zoodra gij den vijand ziet aankomen, de alarmklok luiden. Wij zullen den doode naar zijne laatste rustplaats brengen, en daar de Russen afwach ten. Wee hunner, indien zij over de gracht komen, wee hunner, indien ze onze woningen trachten binnen te dringenDe wanhoop der zwakken is dikwerf vree- selijk, en mogen wij al een oogenblik aarzelen, de stem dor klok zal ons weder aanvuren. Zoo lang de strijd duurt, moet gij onophoudelijk blijven luiden neem daarna de pekkransen, die gij in eene nis van den toren gereed zult vinden, en werp die, zooira gij den vijand onze woningen ziet overweldigen, brandendo op de daken. Zoo zult gij de stad door de vlammen herwinnen, en te middon der rookwolken van den on-

Schager Courant | 1878 | | pagina 6