Hr w;ÊÊÊÉÊ Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1878. 22stc Jaargang. No 1101 Bekend makingen. JAGT, PATENTEN. Is Oldenbarneveld liet slacht offer geweest van kerke lijke heerschzucht of van aristocratische bekrompenheid Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt twee mtinl per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'èn in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6oj Afzonderlijke nummers f 0.07}. Advertenti'èn van een tot vijf regels f ogS; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. De Burgemeester van Schagen Brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgende hesluit: De Commissaris des Konings in Noord Holland; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 19 Junij 1878, No. 11; Gelet op art. 11 der wet van i3 Junij 1857, (Staatsblad No. 87); Brengt, onder verwijzing naar het provinciaal grafsluimering hebben laten rusten. De schim- reglement op de uitoefening der jagt en visscherij van 7 Julij 1876 (Provinciaalblad No. 55), ter kennis van belanghebbenden dat Gedeputeerde Staten bij bet aangehaald besluit hebben be paald 1. Dat de opening der jagt op waterwild in Noord-Holland voor dit jaar zal plaats hebben op Donderdag 1 Augustus e.k. 2. dat de kooilieden, hunne kooieenden opge sloten of gehokt moeten houden, van I Au gustus tot 1 Septemlter e. k. En zal dit besluit in bet Provinciaal Blad worden geplaatst en in alle gemeenten van Noord Holland worden aangeplakt. Haarlem, 22 Junij 1878. De Commissaris voornoemd (get.) ROëLL. Schagen 8 Julij 1878. De Burgemeester voornoemd Cs. DE PATER, Weth. bij zijne verdediging van zijn ontwerpwet voor*graaf Willem Lodewijk van Nassau om partij liet lager onderwijs de schimmen der Gorcum- sche martelaren en van Oldenbarneveld deed opdoemen als getuigen tegen bet drijven der clericalen, toen rekende hij klaarblijkelijk op het gebrek aan historische kennis en Jwijsgeerige beschouwing der geschiedenis, die meier cn meer in de gelederen der oppositie zigtbaar worden. Een minister die een Groen van I'rinsterer en een van Lennep tegenover zich had zien staan, zoude die schimmen zeker wel stilletjes in hunne men der Gorcumsche martelaren moesten na tuurlijk dienen om een twistappel te werpen tusschen de twee vijandelijke legercorpsen, die tegen zijn wetsontwerp oprukten. Die martelaren waren toch tot slachtoffers geweest van het fanatisme der calvinisten, een beoefenaar der geschiedenis echter had kunnen antwoorden: de vrome catholieken hebben ten allen tijde ten doel gestaan aan elk fanatismus, de Japanezen vermoordden hen uit patriotismus, de Geuzen uit weerwraak en de Jacobijnen uit revolutionaiie minister oproept, bezweert ons juist out voor te kiezen en men weet wat verder gebeurde. Oldenbarneveld viel dus niet als slachtoffer der kerkelijke hartstogten maar als onderdrukker der meerderheid. Hel over hem gevelde vonnis was formeel onrechtvaardig, tiaar hij altijd had gehandeld uit naam der Staten van Holland, materieel was het dit niet, daar men weet dat hij de Staten geheel naar zijn hand zette. In onzen tijd kon de Oldenbarneveld uit de legende van de Groot en Vondel moeijelijk het licht der geschiedenis verdragen. Als onovertroffen leider van onze buiteulandsche aangelegenheden ver dient hij ten volle aller bewondering, als tnensch kan hij aanspraak maken op onze hoogachting, maar als een miskenner van den wil des volks- inoet hij gesteld worden in den rij van die Staatslieden die teregt veroordeeld zijn. Zoo een der leden van de oppositie zich de zoo even aangehaalde woorden van den hoogleer- aar Fruin had herinnerd, hij had den minister kunnen antwoorden: Oldenbarnevelds schim, die Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen bij deze ter kennis van belanghebben den dat de patenten tot uitoefening der beroepen van tapper, slijter in wijnen en sterkedranken, woede. Ieder fanatismus kiest zijn slachtoffers. In onze eeuw is blijkens de ondervinding van iederen dag het staatkundig fanatismus oneindig meer te vreezen dan het godsdienstige. Zoo er in onze eeuw nog geloovig bloed moet vloeijen dan zal het niet in naain van eenige kerk, maar van den Staat vergoten worden. En de schim van Oldenbarneveld, zoo zij in de vergadering j tegaan met ons verzet tegen deze wet. Deze minister meent toch even als Oldenbarneveld nu hij de meerderheid der kamers op zijn hand heeft alles te hebben. Het volk achter de kiezen moge ontevreden zijn, het moet gehoorzamen. De minister sluit zich op in den kring der wettelijkheid en hij waant zich daar veilig, maar een omwenteling kan komen en deze, het volk minachtend, regering treffen. Als uitstekende ge- kroeg- en koffijhuishoudervoor het dienstjaar 187® ter secretarie kunnen worden afgehaald, des morgens van 9 tot 12 uren, onder over legging van de kwitantie wegens voldoening der helft van den aanslag. Schagen den 4 Julij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER Weth. DENIJS Secretaris. De di recteur van het postkantoor alhier, brengt in herinnering, dat de heer C. BOSSERT, aan de Marktplaats, Rijksdepóthouder is van post zegels, briefkaarten en pnstwisselfbrmulieren welke door heni worden verkocht, tegen den zelfden prijs welke daarvoor aan de postkanto ren wordt betaald. De Directeur van het postkantoor voorn. HEIJLIGERS. Toen de minister van binncr.landsclie zaken moest opdagen dan zoude zij veeleer als een bezwarende dan als een vrijsprekende getuige t loerde en begaafde spreker ziet deze minister uit tegen den minister optreden. De minister volgt de hoogteneder op die domme menigte die zich klaarblijkelijk de traditie, die wij voor twintig door dominés en pastoors laat drijven zoo dom dat en dertig jaren op de schoolbanken leerden, de z'j niet eens genoeg belasting betaalt om mede te traditie geput uit de Groot, Brandt en Wagenaar,stemmen, hij let dan natuurlijk niet op zijn en ook nog in onzen tijd door Motley in een 1 wenschen en hartstogten. Dat volk achter de poëtisch licht gekleed. In des ministers oogen kiezers kan ziju wil niet laten gelden het moet is Oldenbarneveld nog altijd den vleklooze hei lige martelaar zoo als hij door Vondels dicht met een eeuwigen lichtkrans werd bekroond,jinaar na alles wat daarover geschreven is gaat het toch niet meer op, de traditie te volgen. Zie hier wat een zeer liberaal geschiedvorscher de leidsche hoogleeraar Fruin, van Oldenbarne veld en de oorzaken van zijn val schrijft, .Olden barneveld wist, dat hij de wettige regeering op zijn hand had en daarmede meende hij alles te hebben. Het volk mogt ontevreden zijn, maar het moest gehoorzamen. Binnen den kring der wet telijkheid sloot hij zich op en rekende hij zich veilig, maar een omwenteling verbrak den kring en trof den gehaten Staatsman. De aristocraat minachtte het onberegtigde volk en lette niet op zijn wensclien en hartstogten. Het volk kon zijn wil niet wettelijk laten gelden, moest geweld te baat nemen. Een omwenteling werd onvermijdelijk." Volgens deze beschouwing en ik geloof dat of zich laten vertrappen of ten einde raad, als in Maurils tijd, Oranje om hulp smeeken. Wilt gij dus een coup d'état niet onvermijdelijk maken wijzig dan die wet in zooverre dat zij het volk achter de kiezers ook bevredige. De schim van Oldenbarneveld bezweert u dien raad op te volgen. Daar men de dooden alles kan laten spreken wat men goedvindt zoo zoude men deze woor den liem even goed in den mond kunnen leg gen, als de raadgeving tegen kerkelijke harts togten, die de minister hem wil laten hooren, voor die raadgeving komt Oldebarnevelds schim twintig jaren te laat. De landbouw afdeeling te Schagen heeft in hare vergadering van gepasseerden Maandag avond beraadslaagd over de mogelijkheid om trent het houden der algemeene tentoonstelling binnen deze gemeente in 1879, en uitgemaakt dat die tentoonstel lint: zeer geschikt alhier kan 1 uii t. uie ten toon» telling iedere onpartijdige geschiedvorscher haar zal 'houden worden. bijvallen werd de meerderheid werkelijk onder-i Verder is he: bestuur gemagtigd, even als ten drukt, door Oldenbarneveld, die meerderheid vor'{;en jare« tot der festifiieiien in de volgende maand alhier te houden. zocht heul bij prins Maurits, deze aarselde lan gen tijd, eindelijk werd hij overgehaald door Tot bestuursleden, in de plaats van de aftre dende eu niet dadelijk herkiesbare lleereu i

Schager Courant | 1878 | | pagina 1